Техника за емоционална свобода (ТЕС, EFT) - тема 3

  • 168 187
  • 770
  •   1
Отговори
# 525
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
От началото на март стартират две ТЕС групи във Варна - една обща, за всеки, който иска да научи нещо за ТЕС и да работи в група с подкрепата на практик; и една група специално за майки.
Групите ще се провеждат веднъж в месеца и са с идеята да станат постоянни.

Пишете ми на лични за повече подробности. Simple Smile  Peace

# 526
  • Мнения: 36 783
Практикувам ТЕС от няколко години и смятам, че е изключително полезна техника.
За по-дребните неща като безсъние, лек стрес, леко главоболие, ми помага безотказно. При по-големи проблеми също помага, но значително по-бавно - вероятно сама се блокирам и не мога да се съсредоточа. Преди време ми помагаше и да се концентрирам, докато учех за изпити (за съжаление го открих късно, така че го използвах само при последните Confused ).

Помага ми и да пазя диета, при това доста ефективно, но трябва да има и предварително желание - сега например малко съм му отпуснала края с козунаци, шоколадови яйца и подобни, искам да сваля 2-3 килца, но не ми се занимава с ТЕС, като знам, че другата седмица са празници и ще има много празнични неща за ядене... Embarassed

# 527
  • София
  • Мнения: 213
 Хе-хе, точно подготвям скрипт за чревоугодничеството! Очаквайте за празника!
 bouquet chef

# 528
# 529
  • Мнения: 523
Преди да ви питам, искам да кажа, че прочетох някои неща свързани с това тес, което за пръв път чувам, но все пак не ми е много ясно. Примерно искам да заспя по-бързо, но не мога. Какво да направя по тази техника, че да стане?  Simple Smile

# 530
  • Мнения: 36 783
Има различни похвати, но най-основното е това: Тупа се  по точките и се повтарят определени фрази; като за начинаещ може би е по-добре да се намерят конкретни инструкции във видео, но иначе може и фразите да са произволни (от типа "Не ми се спи", "Страдам от безсъние", "Чувствам се нервна и затова не мога да заспя" - може и по-конкретни, ако нещо определено причинява безсънието (това е по желание, не е задължително). След това се минава към положителните - "Позволявам си да се успокоя и да се излекувам от това безсъние", "Знам, че скоро ще се почуствам по-добре и ще заспя", "Знам, че ще спя спокойно цяла нощ" и т.н.)  Wink Хубаво е човек да е относително съсредоточен върху проблема, докато трае сесията (т.е."упражнението"). И е добре да се повтори няколко пъти - ако не действа, следващият път трябва да се съсредоточи по-силно върху проблема. Изобщо няма значение дали вярва или не, че ще има някакъв ефект. Забелязала съм, че някои хора изпадат в паника и си мислят, че им става нещо лошо - това е самовнушение и според мен няма нищо общо с "тесането")))

Изпробвала съм го за безсъние - действа, но не мигновено. Има много успокояващ ефект - нещо като самохипноза Simple Smile

# 531
  • София
  • Мнения: 213
Преди да ви питам, искам да кажа, че прочетох някои неща свързани с това тес, което за пръв път чувам, но все пак не ми е много ясно. Примерно искам да заспя по-бързо, но не мога. Какво да направя по тази техника, че да стане?  Simple Smile
Здравей Незнайна! Най-добре прочети книгата на Иван Петърнишки за ТЕС, за да имаш ясно систематизирано познание за техниката. Ще си опростиш много живота, ако го направиш и по-бързо ще усвоиш и прилагаш успешно техниката. Иначе за кратък вариант на информиране би могла да прочетеш от тук https://jivnali.net/%D1%82%D0%B5%D1%85%D0%BD%D0%B8%D0%BA%D0%B8/% … 1%82%D0%B5%D1%81/

# 532
  • Мнения: 523
Благодаря ви  Hug

# 533
  • Мнения: 709
Здравейте, наскоро говорих с един психолог за Тес и той ми каза, че според него ефект има, но не е нищо повече от плацебо. Внушаваш си, че ти помага и съответно се чувстваш по-добре. Вие на какво мнение сте? Това ли е в основата на Тес?

# 534
  • Мнения: 2 122
Здравейте, наскоро говорих с един психолог за Тес и той ми каза, че според него ефект има, но не е нищо повече от плацебо. Внушаваш си, че ти помага и съответно се чувстваш по-добре. Вие на какво мнение сте? Това ли е в основата на Тес?

ТЕС е енергийна техника. Т.е. влияе на енергийните потоци в тялото като отваря енергийните канали.

Стандартната практика на скептиците е да обявят всичко, което не разбират с ефекта на плацебо Simple Smile

# 535
  • Мнения: 36 783
Здравейте, наскоро говорих с един психолог за Тес и той ми каза, че според него ефект има, но не е нищо повече от плацебо. Внушаваш си, че ти помага и съответно се чувстваш по-добре. Вие на какво мнение сте? Това ли е в основата на Тес?

Ефектът от ТЕС е много реален и осезаем, когато се прави правилно. Няма как да е само плацебо. Освен това, мисля, че е вариация на акупунктура, но без игли (акупресура?). Не искам да се впускам в подробни обяснения, тъй като не съм учен, но и не смятам, че психологът знае повече. Следователно мнението му е субективно. И аз смятам, че психологията, психиатрията и всички науки с думичката "психо" отпред са доста измислени, но не ги критикувам - намерили са си ниша, има кой да им плаща - нека работят, хората.  Wink

# 536
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
Здравейте, наскоро говорих с един психолог за Тес и той ми каза, че според него ефект има, но не е нищо повече от плацебо. Внушаваш си, че ти помага и съответно се чувстваш по-добре. Вие на какво мнение сте? Това ли е в основата на Тес?

Категорично НЕ! Simple Smile
Въпросния психолог да се информира малко преди да се изказва неподготвен. Simple Smile

Макар че не разбирам защо толкова ги е шубе от "плацебо" ефекта, в крайна сметка нали е ефект.  hahaha Joy

# 537
  • София
  • Мнения: 213
Здравейте, наскоро говорих с един психолог за Тес и той ми каза, че според него ефект има, но не е нищо повече от плацебо. Внушаваш си, че ти помага и съответно се чувстваш по-добре. Вие на какво мнение сте? Това ли е в основата на Тес?
1. Ако е плацебо, защо психолозите до сега не са се възползвали от него, а използват сложни подходи, дълго траещи и скъпи с натрупване във времето?
2. Ако е вярно, защо американската асоциация на психотерапевтите, ще го приеме след редица "цедки" от краен скептицизъм до научни проверки?
3. Ако е вярно, защо експериментът на Гари Крейг с ветерани от Виетнам ще опразва клиники, а психотерапията не е успяла да го направи до тогава?
4. Ако е вярно, защо ще се включва като терапевтичен подход към здравната каса на Великобритания, като отделен подход?
5. Ако ТЕС беше внушение, което лекува, какво си внушаваме точно, повтаряйки си проблема от типа – боли ме, ядосан съм, мразя, умирам от ужас, сърцето ми ще изскочи, отвратен съм, обиден съм, мъката ми е огромна и т.н.?!

Може още доста да се пита в тази насока. Има цял институт наречен ХартМат, който се занимава с изследването и на влиянието на енергийната психология. Има медицински журнали, студии и т.н. изследвания, които доказват ефекта по медицински път и той определено не е внушение!

В крайна сметка, ако акупунктурата не работеше, та нали това е едната част от ТЕС, тогава как би оцеляла като терапевтичен подход 5 000 години?

Ако някой го мързи да продължава да учи и освежава и актуализира професионалните си знания и практики, ако не ги разбира, не ги приема и още повече ги отхвърля по инерция, толкова по-зле за него.

Обичайните потребители на ТЕС, които са се справили с ПА, дерматити, алергии, диабет, МС, болки от операции, късогледство, йо-йо ефект, дори шизофрения, неуспешни забременявания, депресии и какво ли не още, много добре правят разликата между има/няма ефект от други терапии и работа с ТЕС. Да не говорим как този въпрос стои в практиката на ТЕС терапевтите, които само това им е работата – върволици от хора, които не са успели да намерят изцеление по друг начин, крайно отчаяни, в пълна безизходица, минали през много гаранции и обещания, интервенции, изследвания, говорене, връщане в травматичните моменти и ... частично, почти нищо или нищо, докато не употребят ТЕС.

Всеки има глава на раменете си. ТЕС е подарена на света от автора ѝ! Всеки може да я използва без терапевт.
На кого ли не му изнася от това?

# 538
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
В случай, че не сте го гледали. Simple Smile  Wink Sunglasses Heart Eyes

# 539
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
На 3 юни ще има фестивал на енергийната психология в София. Пишете ми на ЛС, ако ви интересуват подробности или направо пуснете едно търсене за събитието "Открий чудесата на подсъзнанието".  Peace

Общи условия

Активация на акаунт