За униформите

  • 24 884
  • 546
  •   1
Отговори
# 60
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
....
В нашето училище ако детето е без униформа се счита, че нарушава правилника.
Няма такъв правилник, който да отменя закон. А законът за образованието казва, че то е безплатно. Никой не може да ме задължи с правилник да купя униформа, само, ако ми я предоставят безплатно - може.

# 61
  • София
  • Мнения: 62 595
Честно казано като търсех училище, първото, което ме привлече да прочета повече за училището, което в крайна сметка избрах, беше, че имат униформи. Харесва ми идеята, а в последствие много ми хареса и как е реализирана.
Допада ми, че детето само е много мотивирано да е с униформа, харесва я и не се чувства ощетено, че е с едни и същи дрехи всеки ден.
Виждам, че на Андариел тази идея не и харесва, само не разбирам някой кара ли я насила да купува униформи или целият спор е продиктуван от желанието вечно да обясняваме на другите колко бъркат.
Само дето не е почнала да обяснява на потребителките колко са им неприемливи мъжете и че не разбира как могат да живеят с такива хора  Laughing
А може и да го е правила, ама да съм пропуснала  newsm78

Андариел премина през тези размисли и страсти с децата наскоро. Когато дойде време да подреждат гимназиите за класирането, един от критериите беше дали гимназията има и изисква униформа. Един бърз преглед на инфото показа, че най-желаните гимназии (и съответно с най-висок входен, че и изходен бал) в София нямат униформи. Що ли? Защото не разчитат на униформите да им правят гордостите и постиженията.
А и както вече написах, имам принципна непоносимост към униформите, че и лична на всичко отгоре. Носила съм униформа, включително бригадирска, че и на военно обучение. Отвратително.

Арт мама, няма такова чудо като гъвкава униформа. Ако е студено за пола, трябва да е с определен цвят панталон. Изобщо, поддържането на една униформа изисква твърде много усилия и внимание всичко да си пасва, и то не заради друго, а заради санкциите, които ще последват, освен неудобството от носене на дрехи, които са уни. А и цалата галимация с поръчките и цените съвсем опорочава идеята.

Саморая, детето й е в първи клас, та затова може много да се кефи на униформата.

# 62
  • Мнения: 8 999
Eдновремешните униформи /престилките/, поне момичешките, имаха едно огромно предимство - можеха да се носят над каквито си дрехи искаме, ставаха ни по няколко поредни години и бяха супер евтини. След училище си я набутваш в чантата и си си нормален. Е, за момчетата беше малко по-гадно, че и костюмчетата им бяха гадни. Ама като гледам сегашните униформи, не са много по-качествени и по-красиви от нашите навремето.
Имаше по едно време и в училището на децата ми някакви такива заявки, гледахме някакви моделчета. Добре, че все пак не се взе решение за въвеждане на униформи. Кошмарни бяха.
Принципно не съм против униформите за учениците. Лошото е, че в България това се обърна на обикновено шуро-баджанашко търгашество, а не се мисли за удобството и естетиката. Евтиняшки и грозни моделчета се пробутват на цени като за бутиково облекло. По магазините може да се намерят много по-качествени и красиви дрехи на двойно по-ниски цени. Така или иначе ще купя нормални дрехи на децата си. Ако трябва допълнително да добавя и поне по три комплекта за всеки /защото нямам намерение вечер да пера и да суша като изоглавена, нито пък да пускам децата си с едни и същи дрехи няколко дни поред/, то ми се получава една космическа сума за облекло. Ако и към обувките има изисквания, съвсем отидЕ коня   У рЯката.
Като ги гледам днешните, те почти си ходят с униформа, ама не наложена от училището. Общо взето дънки, тениска и суитшерт и маратонки.
Аз лично държа да имат телефон в джоба си по всяко време. В часовете, разбира се, ги изключват, но в междучасията могат да си правят каквото искат - да говорят, да си играят игрички, да си влизат в интернет, да си публикуват снимки. Тяхна воля.
Ами така е. Такова е времето. Щом и госпожата им по БЕЛ им праща домашните през интернет-страницата си, значи просто ежедневието им е обречено да е неразривно свързано с технологиите.
Пък на кой какъв му бил телефонът - това се решава от семейството, а не от външни фактори /примерно дали майката на Гошко одобрява този модел или не/.
Обувки за  децата  за 30-40 лева? Дори не се сещам какви точно трябва да са, за да струват толкова. Да речем, че до 33-34 номер все още е възможно да уцелиш добър модел за тая цена. Но над 35 вече си идва в дамската номерация /за момичетата/, момчетата също не  искат да ходят с бебешки обувчета след 3-4ти клас.
Колкото пъти съм купила евтини обувки, толкова пъти след месец децата ми са се оказвали боси и е трябвало да купувам нови.

# 63
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Ама каква е файдата от купените от пазара цивилни дрехи, които ще се комплектоват с униформените .....
По традиция се купува един номер по-голяма дреха, че да се носи повече време  Wink Ръкави се навиват, подгъви се правят, разшиват се и т.н. Ти като разбра, че не мога да шия, съвсем ме хвана за мезе  Laughing

Скъсих малко цитата да спестя място. Униформата не включва панталон или пола. Така се комплектоват с примерно черни, сини или прочие такива. Да, засега съм доволна. Момичешките са вталени. Момчешките универсални. Гимназистите носят повече от мъниците.

За размерите обаче позна наполовина - няма връзка с шев, но купуваш по-големи и подгъваш ръкава ако трябва без да шиеш.

ПП Лиляна по тази линия сме се прецакали с купища сборници и помагала всяка година, щом не са задължителни... Не знам дали и учебниците на гимназиите не са пак в таз' графа...

# 64
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
....
ПП Лиляна по тази линия сме се прецакали с купища сборници и помагала всяка година, щом не са задължителни... Не знам дали и учебниците на гимназиите не са пак в таз' графа...

Ако упражненията от сборник и помагало ги смяташ за прецакване, аз не. Но виж една излишна униформа си е чисто прецакване.
Гимназията като цяло е по желание, но въпреки това, никой не може да те задължи да си купиш учебник. Ако покажеш знания, са длъжни да те оценят подобаващо. Ако обаче липсата на учебник е пречка за знанията, то тогава, не ходи в гимназия. Виж, обаче униформата с какво допринася за придобиване на гимназиални знание нямам представа.

# 65
  • Мнения: 5 259
allana, за протокола, в кой клас е детето?
Така като ми гледаш подписа, ако ти кажа, че е седми клас, ще ми повярваш ли  Laughing
Очевидно е първи клас.

Един бърз преглед на инфото показа, че най-желаните гимназии (и съответно с най-висок входен, че и изходен бал) в София нямат униформи. Що ли?
Въобще не ме интересува  Laughing Аз се втрисам от най-желаните гимназии и от вманиачените и амбициозни майки на гениални отрочета. Даже във форума като ги засека се обръщам на другата страна или побягвам тихомълком от темата. Не ща и да си помислям, че може да ми се наложи да се засичам с такива екземпляри наживо.
Въобще, препоръчвам ти когато се опитваш да разбереш някое мое мнение (не че много те вълнува, но от време на време се пънеш да се заяждаш с мен, та затова), зарежи идеите си за общоприето, най-желано и подразбиращо се. Аз бягам по съвсем друга писта.

Има една възраст, в която растат като гъбки. Есенните катове, дето са препрани буквално има-няма десетина пъти, няма да може да се облекат на пролет и волю-неволю ще кроиш отново. Ами тези, които не могат. Ай стига бе, това дете от вземане на мерки и проби по шивачки няма да има време домашни да пише и да учи  Laughing
Честно казано вече започвам да се забавлявам какви драми измисляте  Laughing
Чакам с нетърпение следващата глава от трилъра. Може би ще излезе, че е задължително обувките към униформата да се връзват една за друга и децата да се спъват и да падат по пътя към училище  newsm78 Или просто въображението ми не е на нужната висота  Crazy

Нашата униформа е сукман с горна талия. Тя се регулира с ластик, който позволява на детето да порасне, без да се налага да се шие нов сукман. Надолу е широко и дълго. На тази възраст децата растат със средно 6см за 9 месеца, което ще направи по-дългият в началото на годината сукман малко по-къс, но чак да се налага по три пъти да се шие нов, хайде  Stop Както казах, на някои униформата от миналата година им става още и затова и тази година са с нея.

Вземането на мерки не се извършваше при шивачка, а майките си премериха децата един ден от лятната ваканция (защото няма как униформите тепъва да се шият, след като годината вече е започнала) и изпратиха по мейла размерите на децатат си. Премерването отне около две минути заедно със записването и не нанесе никакви травми и поражения на детската психика, нито му опропасти лятото.

Очаквам с нетърпение другите ви предположения във връзка с изключителните и тежки неудобства, които причинява носенето на униформа.

# 66
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Andariel. аз съм се нагледала на банкова и офис мода. Хем нямат униформи, хем са почти еднакви... някаква риза, някаква пола/панталон, само в определени сезони. Ужас, как се подлагат сами на това...

Та гъвкавата уноформа е блуза с определен цвят /и емблема евентуално/ и панталон или пола с определен цвят. Още не съм виждала ярко жълта блуза с червен панталон, та бюджета не се товари Simple Smile Да не забравя - и пасването е лесно. Simple Smile

# 67
  • София
  • Мнения: 62 595
Алана, сега се втрисаш от най-желаните гимназии. Да е живот и здраве, след няколко години ще си на първа линия в темата за кандидатстването. Има време, ще узрееш! Освен ако още в трети клас не се напънете за СМГ. Ааа, сетих се, може би твоята писта е чужбина?
По въпроса за идеите - те не са мои идеи, а баловете показват кои са най-желаните гимназии.

# 68
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Andariel, пистата се намира там. Не четеш внимателно Simple Smile

# 69
  • София
  • Мнения: 62 595
И аз останах с такова впечатление първо, че са в чужбина, но после видях, че пише в първолашката тема, и то по български език (защото бяха сложени картинки на буквар и някакво помагало). И в единия, и в другия случай пак ще бяга все по същата писта - най-доброто училище, до което могат да стигнат.

# 70
  • Мнения: 5 259
В България сме. В СМГ дъщеря ми ще припари само ако сама си подаде документи и тайно се яви на изпит и вземат, че я приемат. Което, доколкото я познавам, тя няма да направи.

Честно казано твърдението, че ще се наредя точно на опашката за СМГ донякъде ме обижда, но пък може би причината е, че или ти не си спомняш в кои теми сме се засичали и за какво сме спорили или просто не можеш да си представиш някой, който не споделя общоприетите мании.
Ще ти припомня. Дискутирали сме домашното образование и алтернативните форми на обучение - Монтесори, Валдорф, Яков Хехт (Демократично образование), Кен Робинсън и т.н.
СМГ е точно на диаметрално противоположната посока.
Ако си спомняш, бях обяснила, че един от решаващите ми критерии за избор на училище е една волност с дисциплината, допускаща децата да стават по време на час. Ти ми изсипа един тон глупости на главата, за които сега като се сетих и се подразних, че отделих толкова време с този диалог.

# 71
  • София
  • Мнения: 3 824
Ми СМГ е само една от възможните  "добри" гимназии. И колко точно са добри няма голямо значение. По-важно е колко лоши са "лошите".

...
И смартфони няма в училищата до 6 клас. Шок и ужас  Flutter
Преди колко години е била това? Забраната (ако има забрана) само за смартфони ли е или за всякакви телефони? Децата в Англия до 6 клас лично ли се предават на родителите? Т.е. разрешено ли е детето да си тръгне от училище без да дойде да го вземе родител?
Преди два месеца.
Дете под 12 няма право да се прибира само .
Ако някое дете има телефон го оставя на рецепцията в у-ще преди влизане в час и си го взема след у-ще.
...
Е, не може да сравняваме ябълки с круши Simple Smile Ако знам, че някой действително отговаря за детето ми и аз ще го пускам без телефон. В българските държавни училища, за съжаление, на този етап това няма как да стане.

# 72
  • София
  • Мнения: 62 595
Това, че ти харесват Монтесори и Валдорф и др. не означава,че след след 2 или 5 години няма да смениш пистата. Да кажем, че едва ли ще ходите в СМГ от пети клас (споменах го само като възможност, има време), но няма начин в седми да не се озовете на опашката за елитните гимназии.
На Монтесори гледам по-скоро като на тип терапевтична програма, има ценни идеи, и то за малки деца, но не и като начин на образоване до края на средното образование. те, заедно с идеите за демократично училище са като бунтарството на пубертета - в един момент това свършва и човек си дава сметка, че носи отговорност И за други хора, в този случай децата си, и не може да си позволи цял живот да живее като хипи. Хипитата от 60-е се дипломираха и сложиха вратовръзките.
Интересно се получава - държиш на атрибут като униформата, но ти е ок волността на разхождането в час. Аз смятам униформите за меко казано излишни, но държа на това в час да няма разхождане, за да не се разсейват децата.

# 73
  • Мнения: 5 259
но няма начин в седми да не се озовете на опашката за елитните гимназии.
Няма ли?  Joy
Не, сериозно, ти можеш да гледаш само от твоя си ъгъл и това е.

# 74
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
аз съм се объркала явно, то много писти тука Simple Smile



Общи условия

Активация на акаунт