Захранване на бебе с рефлукс

  • 14 857
  • 54
  •   1
Отговори
# 15
  • Варна
  • Мнения: 632
Роси,ако не се лъжа Синлака вече я няма на пазара,заместена е от Ориз с рошкови пак на Нестле.

# 16
  • Мнения: 479
Здравей и от мен!

Моми4етата са ти дали доста адекватни и полезни съвети.
 Искам само да добавя следното:
явно доста де4ица особено в първата годинка минават през различни периоди на разли4ен темп на растеж от "нормалния" Някои отна4ало наддават малко, а други доста, но пък в един момент по4ти спират да наддават месеци наред. За вашата възраст тези килограми са съвсем нормални - нормите всъщност са доста разтеглени - нормално е на 4-5 месе4на възраст детето да удвои теглото си от раждане. Това озна4ава, какато виждаш, 4е някои го удвояват на 4 мес, а други - 30 дни по- късно и вси4ко това е нормално. Така, 4е не се притесняваи и недей да следиш грам4ета.
Първата стъпка сте я направили - лекувате се. Взимайте си редовно медикаментите и можете да из4акате засега със захранването. Докъм 6-я месец храносмилателната система се оформя основно и най-лесно се усвоява кърмата. Самата кърма съдържа един вид храносмилателни ензими. Останалите ензими и сокове се произвеждат от стомаха, панкреаса, и 4ерния дроб. Като дадете друга храна, това не озна4ава, 4е тя щте се смила по-лесно. Нека с времето органите да съзреиат и сами да запо4нат да се справят.
Според мен няма да сбъркате ако из4акате навър6ване на поне 5 месеца.

...И, естествено е добре ти да мине6 на хипоалергенна диета, защото евентуална непоносимост и свръх4увствителност към някои храни е трудно да се докаже, но трябва да се има впредвид.

Успех!

# 17
  • Мнения: 8 585
Тук проблема е много комплексен и сложен.  hedra е улучила десятката (както винаги). За тези които могат да четат между редовете ще видят колко е сложно да се изпълняват ригидни техники (не захранвай, кърми "на поискване", кърми  на всеки 10 минути и т.н). Хайде сега задачка за Ла Лече Лигата->какво ще правите с такова дете, като на rossitza-аз също не искам да "пипам" кърменето. Но 3 месеца с тежко повръщане и спад в наддаването и опасност за корозивни езофагити и анемия? Моля, предложения...аз имам своите...
Синлак не може да давате-тя е специална каша в която има съставки, подобни на тези във Фризовом-а...

# 18
  • Мнения: 239
Здравейте и от мен!

Вики повръщаше много още от раждането си. Няма да описвам колко е неприятно , предимно за него. В същото време наддаваше повече от добре и поне за това не се притеснявах, но кой знаеше до кога.
Притеснявах се за алергии. Не кърмя, за съжаление. Наложи се да сменим няколко АМ, накрая по съвет на педиатърката започнахме НАН AR за което ужасно съжалявам. Минало. Знам колко е опасна смяната на АМ, но детето ми трябваше да спре да повръща.
Опасностите от повръщането също са много - раздразняване на лигавиците, заболяване на дихателните пътища и тн. да не изпадам в подробности.

Отидохме на гастроентеролог. Потвърди наличие на рефлукс. Предписа по-гъсто мляко Frizovom. В него се съдържат съставки които подпомагат стомашно чревния тракт. Това за мен беше нов проблем. Трябва ли аз, която достатъчно се набърках в работата на природата с това че не кърмя да го подпомагам с тези съставки. Не беше лесно.
В крайна сметка отказах да давам Frizovom. Сега се храним с Aptamil AR. Реших че е по добре само да спра повръщането и да го оставя да се развива без външна намеса и дасе успокои възпаления хранопровод ако въобще е бил, но аз така смятам. Повръщането спря. От близо месец давам пюренца - ябълка, ябълка с морков сега само морков. Понася го добре. Само два пъти е връщал от пюрето, въпреки изпитото след него мляко.
Росица, колики може да има, но по-скоро връща киселини заради повръщането и лошото е че това става при всяко негово движение. Пробвай да повдигнеш леглото от страна на главата му, за да не се връщат киселините. При нас не помогна, но помогна малко възглавничка - съвсем ниска, просто една идея по-високо е главата от тялото.
Тревожа се дали рефлукса се израства, но това ще знам когато започна да давам по-рядко мляко след 6ия месец. Стискайте палци момичета!
Желая здраве на дечицата ви!

# 19
  • Мнения: 1 383
... и опасност за корозивни езофагити и анемия? Моля, предложения...аз имам своите...
Синлак не може да давате-тя е специална каша в която има съставки, подобни на тези във Фризовом-а...

По  какво се съди дали има такава опасност? С изследвания ли се установява или по клиничната кртина? Аз четох доста за рефлукса и за вредното въздействие на стомашните киселини, но останах с впечатлението, че ако детето не е "кисело" не е проблем. Запомнила съм фразата "Let happy spitters spit..." и завършваше в смисъл че останалите се нуждаят от компетентна помощ. И какво му е на Фризовома, тук точно него изписват при рефлукс?

# 20
  • Мнения: 8 585
@tsveti7
Всяко повръщане, което е упорито, почти след всяко хранене, и трае повече от 5-6 дена неизбежно води до ерозивни езофагити. Тези езофагити от своя страна водят до анемии (по тип от хронична кръвозагуба) защото тези лезии кървят. Всичко опира до клиничната преценка на педиатъра доколко повръщанията са значими и надхвърлят обикновеното "връщане". Един белег за езофагит е например случаите, когато след първите глътки мляко, бебето се оттегля от гърдата (биберона) със силен плач.
Повръщанията от този тип който описва rossitza (и ако се изключат органични заболявания) се дължат И на хаотични програми на кърмене (хранене). Кърмения под 2 часа носят особен риск. По принцип едно бебе с едно кърмене би трябвало да издържа поне 2 часа. Ако не издържа, това означава, че нещо с предишното хранене не е било наред. Разбира се не е проблем да имаме понякога такъв вид чести хранения, но да продължават с дни е особено неблагоприятен феномен.
Ако изключим фанатизма и безсмислените твърди правила, трябва да приемем, че честите хаотични кърмения и постоянният "престой" на бебето на гърдата НЕ увеличават кърмата задължително у ВСИЧКИ кърмачки. По-често става точно обратното-поради липса на достатъчно мляко детето само поглъща въздух, който освен че усилва коликите, дава непрестанен плач, усилва рефлукса и повръщанията. Има и аерофагия от много плач приятелки от "Ла Лече".
Тези прояви на бебчето се възприемат от някои приятели на "Ла Лече лигата" като позив за още по-често кърмене от което никаква полза няма. Обикновено детето се апоритмизира като за майката настъпва адът-кърмене на всеки 10 минути. Всъщност те се кърмят цял ден непрекъснато. Интересно ми е да попитам запалените глави от "Ла Лече"->> Как бихте се чувствали Вие ако на всеки половин час Ви карам да похапвате?? с дни? не езофагит, а стомашна язва ще придобиете. Но за децата-нейсе-"...кърмете по-често".
Отдавна исках да обсъдя тази тема, четейки майки да се оплакват "не издържам вече", а някои запалени тук (крайностите и от двете страни са нежелани) съветват "кърмене на 10 минути, кърмене, това е решението".
Разбира се че не това е решението...

"Let happy spitters spit"-да, когато се касае за обикновено "връщане". Но когато едно дете е наддавало по 200 гр и повече на седмица, а след това наддава по 100 имаме проблем.
Фризовома е едно технично средство-то прави млякото по-гъсто, но и увеличава перисталтиката (има разхлабващ ефект). У повечето деца това усилва повръщанията, защото перисталтиката може да бъде и обратна. Никога не съм ползвал фризовом. АР млеката на Нестле или Адапта са ми повече от полза. А и сгъстяването на млякото с оризово брашно работи чудесно.

# 21
  • Мнения: 1 383
Birdie, благодаря за бързия отговор. Може би си прав да твърдиш че хаотичното кърмене утежнява рефлукса, и моите впечатления са същите. Аз не съм стигала до кърмене по-често от 2 часа, защото бебето ми беше спокойно и се хранеше на по-големи интервали, но дори при хранене на 2 часа съм забелязвала, че повръщането се усилваше. От друга страна съм чела, че кърмата, тъй като е алкална, "измива" хранопровода от стомашните киселини и по такъв начин е благоприятно по-честото слагане на бебето на гърда. Не съм го правила обаче.
Искам да те помоля за още един съвет, извинявам се че използвам темата на Росица. Все се притеснявам, че пренебрегнах лекарското наблюдение на рефлукса. Не говоря за педиатъра, тя изобщо не го вземаше насериозно, вероятно защото бебо наддаваше ударно- по 1 500 на месец. На 40 дни го заведох на гастроентеролог, предписа ни Фризовом, който реших да не давам, и съответно не отидох повече при тази лекарка, а тя е единственият детски гастроентеролог  в Русе. Бебето ми повръщаше доста, почти след всяко хранене, непосредствено след хранене, 1 час след хранене, дори 3-4 часа след хранене. Повръщането не му е причинявало неприятни усещания и наддаването е доста добро. Хемоглобинът му е 109, преди няколко дни, при положение че е доста късно захранен - реално преди 2 седмици, преди това съвсем по малко, с прекъсвания. Повръщането чувствително намаля, въпреки че все още доста от храненията му са течни - кърма. Та въпросът ми е трябва ли отсега нататък да предприема нещо във връзка с рефлукса? Притеснява ме тази ерозия на хранопровода, още повече че рефлуксът може дълго да продължи без да е толкова изявен че да води до повръщане.

# 22
  • Мнения: 210
Здравейте и от мен,

моя бебчо е на 2,5 месеца и от раждането повръща. Само на кърма сме и аз наистина много внимавам какво ям да не му дразним стомахчето, но ефекта е нулев. Много ме притеснява, питах моето педи и тя каза, че няма страшно, но незнам защо аз не съм на същото мнение. Сега намали през ден, но пак е по много. Най странното е, че повръща 20 мин преди следващото ядене най много. Аз също не искам да давам адаптирано мляко, но ако знам че ще му помогне веднага биь пробвла.
Моля ви кажете ми какви изследвания трябва да му направя за да съм сигурна на 100%?
Съпругът ми е алергичен и педито ни каза, че ако искаме да даваме адаптирано мляко то трябва да е само HA, но да не даваме AR то няма да помогне. Вашето мнение и какво ще ме посъветвате?
Моля ви посъветваите ме какво да правя

# 23
  • Мнения: 8 585
Можете ли да намерите качествено ЧИСТО БЕБЕШКО оризово брашно-не каша, не млечна оризова каша?
С какво захранихте...
Да, кърмата "отмива", до следващият рефлукс. И не лекува...

# 24
  • Мнения: 8 585
@zeni
Всичко зависи от преценката на педиатъра доколко повръщанете е обезпокоително. Например когато държите едно бебе и мирише на кисело от близко разстояние това е един белег. Често, когато си говорим с родителите в кабинета, и те държат децата на ръка, много лесно се забелязва бебешкият рефлукс отстрани. Наддаването на тегло е важно също- без да робуваме на цифрите до запетайката.
В никакъв случай не давайте ХА мляко по този повод. Даването на АР замествайки кърмата е също грешка.
Можете ли да намерите качествено ЧИСТО БЕБЕШКО оризово брашно-не каша, не млечна оризова каша?

Последна редакция: сб, 18 фев 2006, 01:25 от Birdie

# 25
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
rossitza, zvet81, zeni, tsveti7 (д-р Бърди знае тези неща, затова не нареждам в списъка Wink ) вероятно ще ви е интересно да прочетете това:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=76874.0

# 26
  • Мнения: 8 585
Бу-като четеш тези неща ти се иска да полетиш...лек като гълъбица. Но едно по едно:

*Статията се пази като от огън да засегне темата рефлукс при кърмено дете повръщащо от 2ият или от първият месец. Те общо взето се въртят около леките случаи на "връщания", но не казват за другите, проблемните. Естествено, защото почти нищо от това, което предлагат не работи при тежки случаи.

*след като казват, че може да има рефлукс от преяждане после декларират гордо :"Стремете се към често кърмене, всеки път, когато бебето загатва, че иска да яде. Тези малки, но по-чести хранения ще улеснят смилането на храната."->>нищо подобно.  Това води до преяждане, усилено газообразуване, подуване на корема, повдигане на диафрагмата, вследствие на което, долният сфинктер на езофага минава в гръдната кухина над диафрагмалният му отвор. Резултат от всичко това-жесток рефлукс.

*позите на кърмене имат значение само дотолкова, доколкото подпомагат да се поглъща по-малко въздух (правилна техника на кърмене). Странно-за кърмене се препоръчва изправена поза, а след това тази поза била вредна за бебето по отношение на рефлукса. Странно нали?

*"Окуражавайте сученето предизвикано не от глад, а поради нужда от успокоение, тъй като това сучене намалява раздразнението и ускорява стомашното изпразване."-това пък не може да се коментира по друг начин освен като абсолютно наивно. Именно това утежнява рефлукса, защото затваря порочният кръг преяждане->повръщане->езофагити->рефлукс->езофагит->повръщане.

*" Рефлуксът е най-лош, когато бебето лежи по гръб" а по надолу пише "Установено е, че слагането на бебето на 60 градуса в бебешките легла или люлки увеличава рефлукса в сравнение с лежането по корем." Как лежането по корем ще е от полза, щом като по-долу пишат "Избягвайте натискането на стомаха на бебето"-? Излиза,че лежането по гръб и в полу-изправено положение е вредно за рефлукса. Е кое положение да изберем? Да окачим бебчо на нишка за тавана? Явно хората не знаят какво пишат...

*"Установено е, че слагането на бебето на 60 градуса в бебешките легла или люлки увеличава рефлукса в сравнение с лежането по корем." а на друго място->> "То може да се чувства по-удобно, когато му помогнете да стои изправено през повече време." ????

*"Рефлуксът е много по-рядко срещан при кърмените бебета."->>нищо подобно. Ако изключим случаите на АБКМ, аз съм виждал по-тежки рефлукси именно у кърмени, защото млякото преципитира в стомахчето на фини преципитати с много течност, която си рефлуктира с особена лекота, заедно с малките части преципитирано мляко.

*всичко, което пишат за сгъстените храни не могат да го докажат с коректни научни данни и са си чисти хипотези. По отношение на статийте които цитират, аз мога да ви предложа други, доказващи точно обратното по отношение на ранното захранване.

*Амилазата в кърмата каква роля има по отношение на оризовото брашно? Него го добавяме за обем. Две мезурки оризово брашно са 8.4 гр. Знаете ли колко амилаза е нужна за да разгради това количество?

Има и други неща, но ще стане много дълго...

# 27
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
Бърди, ето ти оригиналния линк - там ще намериш много-много други линкове към конкретните медицински изследвания (част от линковете са в самата статия, вярвам, са прочетени).
Статията не съм я писала аз, но определено вярвам на IBCLC - знаеш какво е това.

http://www.kellymom.com/babyconcerns/reflux.html

# 28
  • Мнения: 8 585
Бърди, ето ти оригиналния линк - там ще намериш много-много други линкове към конкретните медицински изследвания (част от линковете са в самата статия, вярвам, са прочетени).
Статията не съм я писала аз, но определено вярвам на IBCLC - знаеш какво е това.

http://www.kellymom.com/babyconcerns/reflux.html
Видях я...Статийте са реални. Аз мога да ти дам същото количество точно противоположни. Бу, тази наука е много измамна... Hug
За да можеш да четеш между редовете и да се ориентираш във всички уловки, тъмни места, предъвкани и изопачени истини, открита манипулация ти трябват години опит.
Радвам се че правиш всичко с кеф и помагате толкова за удтвърждаване на кърменето като основен начин на детско хранене.
Но не се доверявай-винаги мисли като двуликият Янус. Те са много, много опасни...
Ако можеш да намериш в БГ книгата "Физиологичното дете" на Р. Илингуърт вземи я. Ще ти се отворят очите за много неща-писана е от практик за практици...

Последна редакция: сб, 18 фев 2006, 01:38 от Birdie

# 29
  • Варна
  • Мнения: 632
Д-р Бърди, в никакъв случай не бих искала да ви опонирам или да влизам в спор с Вас, но Вашият постинг на пръв прочит също би могъл да заблуди непрочели статията (пусната като линк от Бу) майки, поради тази причина излагам моята гледна точка и моето разбиране на въпросната статия не като професионалист в областта,а като майка.

Цитат
*след като казват, че може да има рефлукс от преяждане после декларират гордо :"Стремете се към често кърмене, всеки път, когато бебето загатва, че иска да яде. Тези малки, но по-чести хранения ще улеснят смилането на храната

"ГЕР може да причини на бебетата както недояждане ...... така и преяждане.."

 
Цитат
Странно-за кърмене се препоръчва изправена поза, а след това тази поза била вредна за бебето по отношение на рефлукса. Странно нали?

Никъде в статията не пише,че изправената поза на кърмене е вредна,пише,че:
"...слагането на бебето на 60 градуса в бебешките легла или люлки увеличава рефлукса в сравнение с лежането по корем..." /и то извадено от контекста/


Цитат
*" Рефлуксът е най-лош, когато бебето лежи по гръб" а по надолу пише "Установено е, че слагането на бебето на 60 градуса в бебешките легла или люлки увеличава рефлукса в сравнение с лежането по корем.

Тук става въпрос за две различни неща, в първият цитат се говори за лежане по гръб, а във втория за наклона на леклото и потвърждава първият със сравнението с лежането по корем.

Цитат
" Как лежането по корем ще е от полза, щом като по-долу пишат "Избягвайте натискането на стомаха на бебето"-?

Мисля,че всеки ще се съгласи,че лежането по корем и натискането на стомахчето могат да бъдат различни неща.Освен това е пояснено:
 "...Слагането на бебето по корем трябва да става само, когато е будно  и може да бъде наблюдавано. Спането по корем почти никога не се препоръчва заради риска от СВДС [Secker 2002].."

Цитат
Излиза,че лежането по гръб и в полу-изправено положение е вредно за рефлукса. Е кое положение да изберем?


Ами не излиза така, а така:
 "...Както винаги, пробвайте различни неща, за да разберете кое ще свърши работа при вашето бебе...."

Цитат
"Да окачим бебчо на нишка за тавана? "
Ами,ако ще помогне на бебето защо не  Laughing

Цитат
*"Установено е, че слагането на бебето на 60 градуса в бебешките легла или люлки увеличава рефлукса в сравнение с лежането по корем." а на друго място->> "То може да се чувства по-удобно, когато му помогнете да стои изправено през повече време." ????

"...Последните изследвания сравняват различни пози, за да се определи коя е най-добра за бебетата с рефлукс. Повдигането на главата на бебето не показва сериозна разлика в тези изследвания ([Carroll 2002, Secker 2002, Craig 2004],  въпреки че много майки установяват, че бебето се чувства по-добре, когато е в изправена поза. Позите, при които се наблюдава значимо намаляване на рефлукса включват лежане на лявата страна и по корем...."

В крайна сметка моят личен опит показва,че точно полуизправената поза и повдигането на леглото на 60градуса помогнаха да изчезне повръщането на дъщеря ми. Ето затова аз подкрепям това:
Цитат
Както винаги, пробвайте различни неща, за да разберете кое ще свърши работа при вашето бебе.




Общи условия

Активация на акаунт