Антиутопии и постапокалиптика

  • 32 802
  • 149
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 7 009
На Саймък много харесвам Градът.  Simple Smile

# 31
  • Мнения: 48 239
За Трифидите- е значи пак са си два апокалипсиса, несвързани помежду си ( единия е свързан с ослепяването, другия с трифидите)  Laughing Е, може би вторият нямаше да е възможен на този етап и в този мащаб без първото, но пък първото си е напълно достатъчно за цяла книга  Simple Smile Laughing
Градър на Саймък...не ми хареса изобщо  Tired Колко различни са хората  Grinning Спомням си че я четох по препоръка от форума, ама не ми допадна, изчетох я, не че имах кой знае какви забележки, но просто не ме грабна  Simple Smile

# 32
  • Мнения: 4 569
Тази тема се превръща в една от любимите ми, за което благодаря на всички пишещи!   bouquet

Много са ми интересни различните погледи на дадена книга и много ми харесва културния тон.

# 33
  • Мнения: 738
Замислих се, че, реално, в широкия смисъл на понятието, се сещам за още една разкошна и блага антиутопия, която непременно трябва да се прочете:
"Стоманеното сърце" на Брандън Сандерсън
Вярвам, че след 10-ина години тя (и продълженията, когато ги напише човекът) не просто ще бъдат смятани за класики, а ще бъдат нареждани редом ако не с Оруел Laughing, то със сигурност с Уиндъм.
Книгата е превъзходно написана, лесно се чете, има тонове подтекст и подхвърлени идеи за размисъл, на който му харесва да се замисля; и без много замисляне е чудесно конструирана, смислена и пълна с много истини за света и за нас... и в крайна сметка е история за човека и за това, че няма защо да очакваме, че "доброто" ни е дадено даром, свише или че е нещо, което обществото трябва да постигне в цялост... Същевременно, както казах, книгата се чете лесно, историята е шеметна, има екшън, напрежение, мрачен антиутопичен свят (в какъвто аз извънредно силно не бих искала да живея...) - голям автор е Сандерсън, шапка му свалям.

# 34
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
На Саймък много харесвам Градът.  Simple Smile
А аз изобщо не можах да я харесам.

# 35
  • Мнения: 15 960
Понеже не съм много запозната с този жанр, можете ли да ми обясните защо "Цар плъх" е антиутопия?
Иначе съм чела и "Калки" на Гор Видал.

# 36
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Може би заради оцеляването на пленниците.

# 37
  • Мнения: 738
Идея нямам защо "Цар Плъх" да е антиутопия, ама все пак човек го е правил списъкът в читанка... има си някакво негово понятие един вид. В списъка виждам и други, дето според мен няма как да минат за антиутопии, но явно някой ги смята за такива.
Според мен "Цар Плъх" си е исторически фикшън Shocked - за да е антиутопия според мен трябва книгата да е ситуирана в несъществуващо общество (бъдещо спрямо автора или паралелно на нашето - все тая).

# 38
  • Мнения: 15 960
Благодаря за мненията!
Камиче, и аз така мисля, чела съм книгата много отдавна и имам спомен, че се описват съвсем реални и възможни събития.

# 39
  • Мнения: 465
Страхотна тема  Heart Eyes  Набелязах си дълъг списък с книги. Сравнително скоро отких този жанр (преди около година) и тотално ме плени. Имам много да наваксвам, но се чувствам много радостна от факта, че има толкова много за четене.  Mr. Green

За да не е спам - вчера прочетох Генезис, хареса ми. Лека, бърза за четена, с хубав/неочакван финал.

Захванах да чета Метро 2033, на 20% съм от книгата (на ел.четец я чета) и засега ми е основно мудна и мрачна. Книгата има толкова хубави рецензии, надявам се скоро да стане малко по-динамична.

После съм си набелязала Трифидите, запалих се от тази тема.  Simple Smile

# 40
  • Мнения: 7 009
Ооо, аз Метрото я прочетох за 2 дни, като я почнах и не можах да я оставя, много ми хареса.
Тя има и около милион продължения, писани от различни хора и може би 1-2 от оригиналния автор.
Но тях не съм ги търсила.

# 41
  • Мнения: 465
Според Уикипедия, има Метро 2034 и Метро 2035, втората в процес на писане или издаване.

# 42
# 43
  • Мнения: 11 593
И аз много харесах Метрото, изгълтах я на един дъх  Peace Генезис не съм я чела, прибавям си я в личния списък.

# 44
  • Мнения: 465

А, аз просто споделих, че официалните са две. Не съм подлагала на съмнение факта за неофициалните продължения.  Peace

Общи условия

Активация на акаунт