видяхте ли статията в "Дневник"

  • 1 563
  • 33
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 535
 spam2
Мами, съжалявам за спама, но исках да споделя с вас нещо, което намерих в нета(ако някой го е намирел преди мен, да ми прости... Embarassed)
http://www.artebul.com/bg/news_more.php?id=13
"ЕДИН ДОБЪР СЪЮЗНИК Защити го с млякото си

Някои антитела преминават от майката в детето чрез плацентата, но други се предават чрез майчиното мляко: имунната система на бебето се засилва по-лесно, ако получава майчина кърма.
Майчиното мляко е най-подходящият съюзник в борбата за предпазване от алергии: не само засилва имунната система, но и предоставя някои основни елементи.
Коластрата, произвеждана в първите дни след раждането, е много богата на макрофаги, т.е. клетките, чиято функция е да защитават организма и антителата, които предпазват храносмилателния апарат на новороденото, допринасяйки също за предпазване на лигавиците му. "

А иначе по темата, четох статията и много ми хареса, даже мисля да я разпечатам и да я дам на бъдещи мами и мои познати, които се чудят дали да кърмят Wink newsm10

# 16
  • Сливен
  • Мнения: 1 022
 newsm10 Бомба
Най ми хареса
Цитат
Препоръките са за захранване, но е добре кърменето да продължи до двегодишна възраст. Изцяло естественото хранене от раждането е напълно възможно с изключение на няколко медицински показания.
и
Цитат
Установена е подчертана връзка между социалната принадлежност на майката и нагласата за кърмене. Жените с нисък социален статус, както и тези в по-млада възраст и самотните майки кърмят сравнително кратко време.
Simple Smile
Няма да се въздържа ...
Къде са възрастните сега Wink В един момент се оказаха социално незрели май  Mr. Green Mr. Green

# 17
  • Мнения: 3 760
Много смешно е противоречието СЗО/Бг. Започвам да си мисля, че е умишлено....

# 18
Защо ли педиатрите се захласват и не четът такива статии newsm61 Май им е по-лесно да ти кажат.....хайде АМ

# 19
  • София
  • Мнения: 2 164
Много хубава статия, останах приятно изненадана.
Можеха да съпоставят обаче Бг схемата със схемта за късното захранване.

# 20
  • София
  • Мнения: 154
Приветствам идеята да се говори повече за кърменето и късното захранване Hands Clap

# 21
  • Мнения: 516
И на мен много ми хареса статията...в къщи съм си запазила няколко публикации с подобна тематика (за продължителното кърмене и късното захранване) - 4есто ги давам да ги про4етат,мои близки мами,които нямат нет....Ве4е сериозно се изкушавам да дам някоя статийка и на моята педиатърка - ще ми е интересно как ще реагира - все пак това са публикации от всекидневниците ( ина4е не те вземат на сериозно,ако цитираш инфо от мрежата - пове4ето от тях, май незнайят и неискат  да ползват  интернет  ooooh!

# 22
  • Мнения: 4 242
Хареса ми въпреки схемата накрая! Нещо е все пак!

# 23
  • Мнения: 2 885
Авторът, авторът!
Кой е?

Хареса ми статията, въпреки края с бг-схемата (можеше да сложат и двете схеми на захранване, например)
Здравей Бу,
На 13.02 писах до в. Капитал, 24 часа, Сега и Новинар.
От в. Капитал ми отговориха "Много благодарим за Вашето писмо, то наистина поставя изключително важните и наболели проблеми по въпросите на естественото хранене на малките деца. Със съжаление трябва да Ви уведомя, че не бихме могли да публикуваме писмото Ви, нито веднага да повдигнем дискусия по проблема, тъй като той не е особено типичен за вестник "Капитал".". Помолих мадамата /Деси Николова - здравен сектор/ да препрати мейла на колегите от в.Дневник. Не знам дали е съвпадене в мисленето /аз писах на 13.02 до редакциите на вестниците/ и на същият ден е излязла статията или наистина са видели моето писмо /теб те споменавам в него/. Но е хубаво да има повече такива статии.
Поздрави
Нем
П.С. От нито една редакция освен от Капитал не ми отговориха!!!!!!!!!!!!!!!

# 24
  • София
  • Мнения: 2 686
И на мен много ми хареса статията, но накрая поне аз откривам намек, че видите ли, в България нещо не го правим както трябва захранването - защото по-горе, СЗО така, така, европейските страни - късното захранване, пък накрая в България се захранва така.

# 25
  • Мнения: 398
Нарочно е, нарочно е това накрая. Така изпъква разликата с препоръките на WHO. Дневник е сериозен вестник и иостаналите често копират теми от него, дано и сега да им повлияе.

# 26
  • Мнения: 2 885
Статията е хубава, но колко ли педита четат вестници и дали това е важна информация за тях, защото според мен болшинството мами се водят по указанията на лекарите (то така и би трябвало да бъде) а техните са си като в края на статията, защото това е БГ модела адругото си остават само препоръки. ВЕрно че епо-добре от хич, ама и малко си е като глас във пустиня. Как всъшнот трябва да се промени тая прослувута БГ схема на захранване, коя е институцията която определя схемите newsm78.

Аз например тъпо и упорито продължавам да говоря на нашето педи за кърмене и късно захранване, но последното което чух от нея по повод на едно новородено беше - "Еми нервите ми не издържаха и препоръчах мамата да го дохранва с АМ, че малко беше качило първите две седмици - само 200 гр., но мамата се заинати че ще са само на кърма та сега незнам ще видиме на края на месеца" - тоест дори и не се изчаква първия месец та да се урегулира млеконадоя  Laughing и айде бам давайте АМ, а това е педи което е по принцип за кърменето, но нервите не им издържат ....................нямат си разписание отгоре Confused.


Не съм съгласна, че статията е глас в пустиня. Знаем какъв е таргета на вестника. Аз пуснах мейл първо на в. Капитал, който е още по-специализиран и се чете от още по-ограничен брой читатели. И има причина да го направя.......Но не знам колко хора ще ме разберат! Тя се крие между редовете...

При условие, че 99% от бг педиатри все още поддържат тезата за ранното захранване, мисля че е време и майките да разберат, че здравето на децата им зависи от самите тях, не само и единствено от лекарите. Майката трябва да защитава /с зъби и нокти/ правото си да бъде информирана за всичко свързано с детенце. Покрай мен гледам майки, които за щяло и не щяло звънят на педита и правят 1:1 каквото каже доктора. Не се вярва на приятелки, на статии във вестници или интернет. Не само на такива мами е време да се отворят очите за БГ действителност. че те тук и сега се оказват в патовата ситуация да знаят повече от педиатрите/лекарите/специалистите. Докато не се спуснат отгоре /разбирай БПА/ препоръки /информация/ за изключителното кърмене,  за късното захранване, за физиологичната фимоза и пр., педиатрите ще продължават да "експериментират" със здравето на децата ни. Затова е моя призив: Майки, четете!!!!

# 27
  • София
  • Мнения: 1 397
по мое мнение правилно казваш на майките да четат, но от личен опит препоръката/натиска да се захранва рано не идва само от педиатрите, а и от болшинството околни. И майките, и педиатрите и наште майки, всички трябва да четат, че много дълбоко са вкоренени някои неправилни разбирания.

# 28
  • Мнения: 1 878
Майките са длъжни да са информирани, но не са длъжни да са лекари, ето защо би било нормално да се осланяме на мнението на педиатрите, които пък би трябвало да са учили 5-6-7 или колкото там години не напразно как живо и здраво да расте едно бебе, както и периодично да се информират за всички медицински новости или пък да се самообразоват......................ама не, повечето славно си текат по течението. И когато чуя, че някоя мама е решила да кърми заради статия във вестник тогава ще призная, че не е глас във пустиня (в същност имах предвид, че никое педи няма да си промени гледището заради статия във вестник).

Отгоре, отгоре трябва да им го спусне човек  Mr. Green

# 29
  • Мнения: 922
Поради незнание, стрес, глупост и т.н. кърмих Вальо само 2 месеца и половина - което си е нищожно малко...
Сега, когато получих много полезна информация и съвети от този форум, нещата стоят по друг начин. Твърдо съм решила да кърмя Деничка продължително, през първите 6 месеца да е само на кърма, да не слушам педи по отношение на захранването.
Но истината е, че малко майки имат нет-достъп или пък четат статиите във форума...
Затова приветствам тази статия Hug
Ще направя, каквото мога, за да популяризирам идеята за късното захранване, като препратя линка на своя АГ. Мисля, че предварителната информираност е от голямо значение, особено що се отнася до кърменето през първите седмици
Поздрави Heart Eyes

Общи условия

Активация на акаунт