Манипулативни родители

  • 6 635
  • 107
  •   1
Отговори
  • Мнения: 5
Здравейте! Наскоро попаднах на една статия за манипулаторите. Ставаше най-вече въпрос за колеги и как да се оттървем от тях. Замислих се обаче, че е много по-трудно когато манипулативен човек е в най-близкото ти обкръжение. И не става въпрос дори за съпруг/а, а за собствените родители. Ситуацията е още по-трудна когато децата са много малки.
Аз работя в частна детска градина, групите са много малки и общуваме по много с всяко дете. Струва ми се, че на едно момченце майка му му действа по подобен начин - той винаги знае как да обиди и засегне някое друго детенце с разкази, които няма от къде сам да измисли - например, последното беше, че едно друго детенце имало психични отклонения и поясни за другите, които не разбират, по-добре да не се занимават с него, защото може и да се заразят...  Shocked
Идва преди няколко дни и не иска да говори с мен. Казва колко съм гадна - майка му искала да го остави днес в къщи, но аз съм била казала, че трябва да дойде в градината, иначе съм щяла да извикам полиция и да го доведат насила. Когато се изненадах и не знаех какво да кажа, той продължи - да не съм се оправдавала, той знаел всичко и освен това сигурно съм щяла да кажа, че майка му лъже, защото съм я мразила. Не можах да измисля нищо друго освен да поканя един мой приятел полицай да разкаже на децата каква точно им е работата и каква - не.
Та - за детенцето - не мисля, че е просто развинтена фантазия. Струва ми се (пък и се говори сред колегите - аз съм нова и не зная със сигурност), че майка му има много особен характер. Има ли някой, който да познава такива родители? Нямам намерение да им се меся в семейството, но все ми става тъжно, че така още от малък такъв тип поведение го обрича да е нежелан от колеги и приятели. Може би ще опитам да му поговоря за приятелството, за обичта (той вече е на 5 и разбира добре). Той непрекъснато подозира и се оплаква, че другите - деца и възрастни - са против него, че го мразят и т.н. Все си мисля, че с разговори и игри по темата може да научи и други начини на поведение.
Много ще се радвам ако някой ми сподели мнение, история или аргументиран съвет. Хубави почивни дни и до скоро! 

# 1
  • Мнения: 43
На колко годинки е това дете?

# 2
# 3
  • Мнения: 43
Според мен детето има доста голямо въображение. Едва ли родителите, конкретно майката, да има време да се занимава точно с това да му обяснява кое дете какво е, що е и т.н. В това забързано ежедневие смятам, че повечето хора си имат достатъчно проблеми, та една ли чак да вникват толкова в разни детски неща. Имай предвид, че децата са големи манипулатори, имат наистина голямо въображение и това, което описваш е напълно възможно.
А ти, според мен, не се вживявай толкова в такива неща. На безброй подобни неща ще се нагледаш в годините като детска учителка.

# 4
  • Мнения: 5
Сигурно си права и реагирам така защото съм съвсем нова. Все пак ми се струва, че е много важно не просто да наглеждам децата да не се бият, а и да се грижа за душевния им конфорт. Това детенце страда. Така и така ми плащат, за да се грижа за малко деца и понякога дори са само 3 в група и ми се иска да направя дните им не само приятни, но и пълноценни като житейски опит, а не просто време да минава.

# 5
  • Пловдив
  • Мнения: 14 879
Според мен детето има доста голямо въображение. Едва ли родителите, конкретно майката, да има време да се занимава точно с това да му обяснява кое дете какво е, що е и т.н. В това забързано ежедневие смятам, че повечето хора си имат достатъчно проблеми, та една ли чак да вникват толкова в разни детски неща.
Без да съм детска учителка, а само бивше дете и настояща възрастна, струва ми се, че шансовете са поне 50 на 50, ако не и повече в полза на предположението на авторката. И децата често си измислят, но и родителите нерядко ги лъготят и дори ги заплашват с простотии като това за полицията за свое собствено удобство, а също така понякога правят пред тях недотам умни или недотам възпитани изказвания за другите деца. Възможно е и част от измишльотините да са дело на майката, а остатъкът да е доукрасяване от детето.
Не знам какъв съвет да дам, мога само да се присъединя към "на подобни неща ще се нагледаш". Хората са всякакви.

# 6
  • Мнения: 817
Според мен, може да пробваш да поговориш внимателно с майката. Ако няма резон от нея, няма какво да направиш, освен да си вършиш работата - тоест да работиш само с детето. Все пак, сте малки групи и имаш, предполагам, доста време за работа с него за да му помогнеш да изгради нормални отношения с останалите две деца. Успех!  Hug

# 7
  • Мнения: 12 030
Според мен детето има доста голямо въображение. Едва ли родителите, конкретно майката, да има време да се занимава точно с това да му обяснява кое дете какво е, що е и т.н. В това забързано ежедневие смятам, че повечето хора си имат достатъчно проблеми, та една ли чак да вникват толкова в разни детски неща.
Без да съм детска учителка, а само бивше дете и настояща възрастна, струва ми се, че шансовете са поне 50 на 50, ако не и повече в полза на предположението на авторката.

И според мен шансовете са 50/ 50
Защо не помолите да се премести темата в "Нашите деца", там вероятно ще се получат повече и по-разнообразни мнения и съвети?

# 8
  • Мнения: X
А според мен шансовете са повече от 60-70 в полза на предположението на авторката. Възможно е майката или някоя баба да измисля подобни истории само и само да доведе детето на ДГ.
Най- разумно ми се струва учителката да се опита да приобщи детето в групата, ако трябва да му обръща повече внимание, за да идва то с желание .
Явно е, че детето предпочита да си стои вкъщи, мрънка , моли се да не го водят в ДГ и родителите съчиняват всякакви фантасмагории, за да го принудят.

# 9
  • Мнения: 1 040
Най-добре сподели с майката,какви ги говори детето й. По реакцията й ще усетиш дали детето си измисля
или тя самата прави някакви сценарии,за да я слуша.

# 10
  • Мнения: 296
Историята, която разказвате е меко казано "ужасна".
И моето мнение е, че това наистина се е случило /може би не в своите 100%/ и детето е доукрасило историята.
Абсолютно вярно е, че всички родители сме манипулатори, независимо дали си го признаваме или  не. И все пак , както вече написах чак в такава степен е прекалено.
Всеки родител измисля хитринки, за да стимулира определени действия у детето си.
В духа на дадения пример ето нещо от моя опит - с тръгването сутрин за градина и на мен ми се е случвало да казвам на малката - "Хайде мами, че твоите приятелчета те чакат да си играете, учителката днес ще ви чете нова приказка и т.н." и на път към градината се моля там наистина да са приятелчетата й и наистина днес да им прочетат приказка, за да не се върне вечерта разочарована или както в твоя случай да каже да учителката - "Ама защо няма да ни четете, мама каза че ще го направите!".
Та, така.
В случая не мисля, че ще се приеме добре от родителите да говорите директно с тях по този въпрос. По-скоро може деликатно да им се обясни поведението на детето /като не им се обяснява какво точно е разказало/, но не и така, че като се приберат в къщи то пак да бъде потърпевшо по някакъв начин. За съжаление поведението, което описвате е по-скоро за консултация с детски психолог, за да разбере дали при детето има социативен или друг поведенчески проблем и ако има от какво е породен. Но това не е ваша грижа, а на родителите.
Вие като учител, който сте по цял ден с детето просто може да се опитате да го социализирате с останалите, да измисляте игри, в които активно да го включвате, да почувства ангажираност и внимание. Може би ако му харесва и с желание сутрин тръгва за градина, поне когато тръгва за градина на родителите няма да им се налага да го лъжат и манипулират по начин, описан от вас.
Е, това не е гаранция, че пък няма да то манипулират с други неща и вероятно по същия начин, но вие няма как да контролирате този процес.

П.П. Винаги се радвам, когато усетя закриженост у някой възпитател, пълни ми се душата, че все още има такива. Поздравявам Ви и бъдете винаги такава - грижете се с обич за децата  Hug

# 11
  • Мнения: 5
 Здравейте отново! Много благодаря за реакциите! Ниаситна ми е безкрайно полезно да чуя идеи от родители.
Наистина много се старая да им е интересно, да учат нови неща, да си играят и физически, и ролеви, и неструктурирани игри. Това с полицая се случи един път (все пак от скоро съм там - само три месеца). Не се бях замисляла, че може да не му е интересно. Ако е и това, още в понеделник ще поговорим с него да измисля всеки ден по една игра, която да играем всички заедно - ако я наречем играта на (неговото име), хем ще се чувства специален, пък и може би повече ще ми се доверява. Аз говоря по много с тях, някои пъти за нещата, които ги интересуват, други пъти - за това, какво ги притеснява.
До сега не ми беше хрумвало, че още не съм му спечелила сърчицето. Ще се постарая повече  Simple Smile
Истината е, че всичките ми колеги ми разказват за майката и как жената, която е работила преди мен е напуснала (или не точно) в голяма степен в резултат на проблем с нея. Аз имам много малко впечатления от нея - винаги гледа между строго и намръщено, но с детето се държи мило и това е важно. Лошото е, че от държанието на момченцето ми остава един такъв сложен привкус, че или е роден манипулатор (но съм твърдо убедена, че такова нещо не съществува), или е начинът, по който общуват с хората, към които е привързан най-силно. Още в началото, но тогава не обърнах внимание и не успяхме да поговорим по-нашироко бяха рисували. Той има естетическо чувство и картинката наистина беше хубава и той каза - "моята е най-хубава, аз рисувам най-добре от всички". Аз прекалено импулсивно отговорих, че неговата наистина е много хубава, но и другите дечица рисуват добре и най-хубавото в рисуването е, че е много весело да се рисува, и че не е състезание. Той се понамуси, спря да ми говори и когато отидох при него да поговорим набързо насаме докато другите гледаха филмче, го попитах как се чувства, дали е натъжен, той се раплака, отблъсна ме и каза, че не го обичам, че само майка му го обича, искаше да се дръпне, аз го последвах и му обясних, че наистина родителите му са тези, които го обичат най-много, но и аз го обичам. Той си поплака добре, после стана един такъв весел и цял ден си игра сякаш нищо не е било. 
Аз нямам никакъв опит, пък и съм прекалено малко време там. Когато го гледам ми става мъчно, защото е чувствително и талантливо дете, а когато организира акция срещу някое от другите дечица от групата, не мога да не си представя онези тийнейджъри по филмите, на които им викат bullies (с тираничен комплекс, не зная дали има термин на български), които използват беззащитността на другите, за да спечелят власт над тях. Надявам се да е просто развинтено въображение и от моя страна.

# 12
  • Мнения: 296
И все пак подхода трябва да е много внимателен. Ако измислите игра за това дете и я "кръстите" на него, ще трябва да го направите и с останалите дечица, защото те не бива да се чувстват пренебрегнати, и в същото време това само би засилило чувството му на по-специален от другите. Децата са силно емоционални  Peace
Много от тях са отлични манипулатори, но със сигурност не са се родили такива, а са били възпитани такива. Все пак поведението им го моделираме първо вкъщи и след това навън.
Сложна е родителската задача, и не по-малко мъчителна е учителската.
И разбира се у дома нашето дете върши всичко най-добре, получава постоянно похвали и като излезе навън очаква същотото признание. По тази причина е много важно деликатното подхождане по тези въпроси - и с децата, и с родителите. Но ще се научите  Peace

При нас едната учителка направи група във ФБ и там членуваме родителите от групата в ДГ. Почти всеки ден ни качва снимки на децата - това, с което са се занимавали, игрите, рисунките, за да добием представа какво всъщност се случва и как се е адаптирало детето ни. Аз като видя усмивките на децата и съм много щастлива.
В същото време постоянно публикува интересни и полезни статии за възпитанието на децата, за решаване на често срещани проблеми, за подходящи книжки или песнички и т.н.

# 13
  • София
  • Мнения: 62 595
едно от най-гнусните неща за мен е такова отношение на родителите към децата. Не знам, тези хора сърца нямат ли, съвест нямат ли!

# 14
  • София
  • Мнения: 7 673
На мен ми се струва, че това дете е надраснало възрастта си, но не непременно в добрия смисъл на думата. Толкова да се "задълбава" 5-годишно ми е много странно.  newsm78

Общи условия

Активация на акаунт