Доц.Стойков

  • 5 160
  • 9
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3
Здравейте момичета, сега се регистрирах във вашият форум понеже имам нужда от помощ и се надявам някои от Вас да ми отговорят и посъветват. Имам проблем със забременяването от 1 година, ходих 3 пъти на преглед в Плевен при доц.Светлозар Стойков който работи в клиника Света Марина.Направи спермограма на съпругът ми и каза че всичко е наред при него.За мен каза, че органите са ми добре (матка,яйчници), цикълът ми е редовен,имам овулация всеки месец от 12-14 ден, но тъй като вече повече от година си правим дете и не става трябва да търсим проблема в тръбите ми. Сега иска да ми направи Диагностична Лапароскопия за да види проходимостта им.Притесняваме факта че това е вид операция дори и безкръвна да я водят, а  е само за установяване на проходимостта на тръбите.Някой правил ли си е такава операция? Тъй като четох из форумите не е ли по-добре цветна снимка ако е само за диагностика или могат да ми отпушат тръбите по-време на Лапороскопията и за това да настоява за нея а не за цветна снимка? Някой ходил ли е при него,защото на мен ми се стори много писимистично настроен и ми каза ако не стават тръбите режим ги и после ин витро, което направо ме шокира. Дайте ми някакъв съвет ако някои си е правил цветна снимка и лапароскопия. Благодаря Ви предварително за отговорът!

# 1
  • Мнения: 170
Потърси и друго мнение.Важното е да си добре информирана за това, което се съгласяваш да ти правят и да имаш пълно доверие на лекаря.Успех!

Последна редакция: ср, 19 фев 2014, 22:28 от лора др

# 2
  • Мнения: 3 453
Здравей!
По принцип най-точния метод за установяване на евентуален проблем в случая е лапароскопията, но не разбирам, защо не направите първо цветна снимка? Ако има проблем с тръбите, ще се установи и с цветна снимка.
При евентуално запушени тръби, да, по-добре е да се махнат преди инвитро процедура, защото има опасност от образуване на хидросалпингс.
Няма такова нещо, като "отпушване" на тръби. Вливането на контрастно вещество при ЦС подобрява проходимостта на тръбите, но само в случай, че е била нарушена в много малка степен. За запушените тръби спасение няма.
Правила съм ЦС и лапароскопия, при която ми отстраниха едната тръба. Лапароскопията наистина изяснява цялостната картина, но макар неинвазивна процедура, също допринася за сраствания и, ако е възможно, до нея се прибягва на по-късен етап.
В случай, че се наложи инвитро при теб, д-р Стойков ще те прати в София. В Плевен има достатъчно добри специалисти, към които можеш да се обърнеш. Ако решиш да потърсиш второ мнение, препоръчвам ти д-р Веселин Пенков, клиника Репромед в Плевен.
Стискам палци бързо да уточните диагнозата и преминете към решаване на проблема.  Peace

# 3
  • София
  • Мнения: 6 363
много бърза тоя доцент.

хормонални изследвания на теб правени ли са - полови хормони на 3-ти ден, прогестерон 7 дни след потвърдена на ултразвук овулация, хормони на щитовидната жлеза, тестостерон, пролактин? фоликулометрия проследил ли е няколко месеца, за да докаже, че имаш редовна овулация? тест за хламидия?
относно проходимостта на тръбите - айде първо цветна снимка, па ако тя нещо покаже, чак тогава диагностична лапароскопия. това си е операция с пълна упойка, не се предлага за щяло и не щяло.
кой прави спермограмата? дали е компетентен достатъчно? по стриктните критерии на Крюгер ли е оценявана морфологията?
на колко години си?

някои лекари, в стремежа си да източват здравната каса, са готови да подлагат излишно на риск пациентите си.

има толкова неща, които да се направят, преди да се тръгне към тежката артилерия. ама сега държавата дава кинти за инвитро, що да не ги приберем?

# 4
  • Мнения: 1 270
Въпросният доктор на мен ми направи лапароскопия 2006г. След цветна снимка беше установен хидросалпингс в дясно. Първият ми въпрос като се събудих беше - Махнахте ли ми тръбата. Каза, че не е, направил е всичко възможно да премахне срастванията и до 6 м. да чакам бебе. През 2008г. с всички изследвания накуп отидох при Бойчев. Той видя епикризата и се учуди, че тръбата не е отстранена, та се наложи втора лапароскопия при която ми я премахна.
Май вече на лекарите им е по лесно към инвитро да те насочат.
Потърси второ мнение, направи цветна снимка/аз си поисках упойка/

# 5
  • Мнения: 3
Благодаря много за отговорите момичета, така се радвам че сте отделили от времето си да ми отговорите. Просто имах нужда от съвет, а Вие ми помогнахте да взема по-лесно решението което е първо цветна снимка, а пак после ще му мисля какво ще правя.защото и на мен ми се стори малко странно да се подлагам на операция дори и безкръвна за установяване проходимостта на тръбите.
Някой правил ли си е от Вас цветна снима и боли ли много?

# 6
  • Мнения: 1 270
Да, аз съм правила ц.снимка, но както вече писах поисках упойка. Упойката е пълна и те държи 3-4 мин. По принцип ако нямаш сраствания не е болка за умиране  Laughing ама аз не търпя болката. Правила съм и изследване на тръбите с помощта на ехограф. Там вече не ми мина номера за упойка та предполагам чувството е същото. Неприятно е, но за 3-4 мин. и след това няма спомен от болката.

# 7
  • Мнения: 3 453
Правила съм ЦС без упойка, болеше си ме, но се търпи. Едната тръба трудно пропусна контрастно вещество, предполагам затова ме е боляло. По-добре ще е, ако избегнеш упойката, но сама ще си прецениш.
Jam ти е дала ценни насоки, добре би било, ако отметнеш едно по едно, какво сте правили до сега. Успех ви пожелавам!

Последна редакция: чт, 20 фев 2014, 15:50 от _Hope_

# 8
  • Мнения: 3
до сега са ми правили само фоликуметрия,изследване за хламидия и спермограма и всичко каза че  е наред. имам редовен цикъл и овулация. И изведнъж ми казва за Лапороскопия без други изследвания.може би на база тези които сме правили е решил че проблема може да е само в тръбите. и аз незнам какво да правя, пък и той не му се говореше и обясняваше и това още повече ме изнерви.

# 9
  • София
  • Мнения: 6 363
до сега са ми правили само фоликуметрия,изследване за хламидия и спермограма и всичко каза че  е наред. имам редовен цикъл и овулация. И изведнъж ми казва за Лапороскопия без други изследвания.може би на база тези които сме правили е решил че проблема може да е само в тръбите. и аз незнам какво да правя, пък и той не му се говореше и обясняваше и това още повече ме изнерви.

ще ти препоръчам някои глави от книгата на индийския лекар д-р Малпани "Стерилитетът от А до Я", която сме превели на български език:

тук можеш да прочетеш за всички основни изследвания, които се правят при репродуктивни проблеми:
http://www.zachatie.org/index.php?option=com_content&view=ar … 90&Itemid=148

тук се описва лапароскопията:
http://www.zachatie.org/index.php?option=com_content&view=ar … 90&Itemid=148

изобщо, препоръчвам цялата книга. изключително добре и популярно написана, дава отговор на почти всички въпроси.

Общи условия

Активация на акаунт