Майчинството счетоводно-59

  • 35 222
  • 754
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 4
Извинявам се ,но да попитам ако не ми внесат от фирмата дължимото за майчинството ще ми спрат ли майчинството?Не съм назначена фиктивно да отбележа,защото ме карат аз да си ги внасям! ooooh!

# 46
  • София-Младост
  • Мнения: 23 374
Извинявам се ,но да попитам ако не ми внесат от фирмата дължимото за майчинството ще ми спрат ли майчинството?Не съм назначена фиктивно да отбележа,защото ме карат аз да си ги внасям! ooooh!
Не, няма да ви спрат плащанията.

# 47
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 431
Извинявам се ,но да попитам ако не ми внесат от фирмата дължимото за майчинството ще ми спрат ли майчинството?Не съм назначена фиктивно да отбележа,защото ме карат аз да си ги внасям! ooooh!

Ти не дължиш никакви плащания. Увери се, че ще ти придвижват документите в НОИ - болнични листове, декларации.

# 48
  • Мнения: 4


Ти не дължиш никакви плащания. Увери се, че ще ти придвижват документите в НОИ - болнични листове, декларации.
[/quote]
Болничните и декларация 1 и 5 са в нои вече,но се притеснявам дали ако не са внесени тези задължения от работодателя няма да остана без здравни права?Сигурно вече съм досадна ,но сама не мога да си отговоря а и в нои не можаха да ми отговорят, просто вече незнам дали ако аз не ги плащам тези пари има някакви последствия за мен а иначе знам че работодателя по закон трябва да ги внася.

# 49
  • Мнения: 6
Здравейте! В момента съм безработна и съм регистрирана в Бюрото по труда от 06.12.2013г. до 06.04.2014г. Преди това имам 2 години трудов стаж. 45-дневния болничен преди термина ми започва на 22.04.2014г. Посъветваха ме да си намеря фирма, която да ме води на работа формално, но никой не иска да се обвърже с бременна. Искам да ви попитам, мога ли да направя нещо друго, за да вземам пълно майчинство 2 години, а не соц. помощи 1 година? Дали мога по някакъв начин да си удължа регистрацията в Бюрото по труда или да представя болничен в НОИ?

# 50
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Дали мога по някакъв начин да си удължа регистрацията в Бюрото по труда или да представя болничен в НОИ?

не,може да удължиш регистрацията,а и това не ти върши работа.няма кой да издаде болничен на безработна и няма къде да го представиш,защото нямаш работодател
търсете фирма.регистриран земеделски производител също може да те наеме на ТД,ако имаш такъв под ръка

# 51
  • Мнения: 21 282
Здравейте ,имам няколко въпроса :

1.Може ли човек да си довнася осигуровки ако се разбере с работодателя си/това когато реши да си има дете/
2.2 години ли връщат назад доходите ?
3.Ако има 2 месеца не внасяни осигуровки/поради безработица/ ще повлияе ли на майчинството ?

# 52
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 431
Цитат


Ти не дължиш никакви плащания. Увери се, че ще ти придвижват документите в НОИ - болнични листове, декларации.
Болничните и декларация 1 и 5 са в нои вече,но се притеснявам дали ако не са внесени тези задължения от работодателя няма да остана без здравни права?Сигурно вече съм досадна ,но сама не мога да си отговоря а и в нои не можаха да ми отговорят, просто вече незнам дали ако аз не ги плащам тези пари има някакви последствия за мен а иначе знам че работодателя по закон трябва да ги внася.


Ако си на трудов договор и не ти внасят обр. 1 е нарушение на закона. Може да пуснеш и жалба срещу работодателя. Ти мислиш ли, че той има такива намерения - по този начин по-скоро ще си създаде проблеми на себе си. Иначе не виждам какви последствия може да има за тебе, ако му даваш парите за здравни вноски  newsm78

Здравейте ,имам няколко въпроса :

1.Може ли човек да си довнася осигуровки ако се разбере с работодателя си/това когато реши да си има дете/ - не е законно, а и малко безмислено предвид дългия период - 18 месеца, който влиза в базата. В общи линии ще внесете повече пари, отколкото ще получите като обезщетение
2.2 години ли връщат назад доходите ? - 18 месеца преди излизане в болничен 45 дни преди термин
3.Ако има 2 месеца не внасяни осигуровки/поради безработица/ ще повлияе ли на майчинството ? - да, дотолкова, че тези месеци, ако са част от базата влизат с МРЗ

# 53
  • Мнения: 21 282

Lady Brinne   bouquet благодаря

# 54
  • София
  • Мнения: 477
Привет, чудя се при кой вариант ще взема макс пари... Във майчинство съм 2 ра година, което приключва на 19.11.2014.  Очаква се живот и здраве да застъпя и да излезна 45 дневен на 25.08.2014. През това време може ли да излезна болничен, после малко преди 45 дневния да се върна пак майчинството за първото дете? Има ли уловка някъде и трябва ли да съобразя нещо?  А по- добър вариант има ли?

# 55
  • Мнения: 327
Привет, чудя се при кой вариант ще взема макс пари... Във майчинство съм 2 ра година, което приключва на 19.11.2014.  Очаква се живот и здраве да застъпя и да излезна 45 дневен на 25.08.2014. През това време може ли да излезна болничен, после малко преди 45 дневния да се върна пак майчинството за първото дете? Има ли уловка някъде и трябва ли да съобразя нещо?  А по- добър вариант има ли?

Не е необходимо да излизаш в болничен преди 45-дн. Направо си излизаш в него, второто майчинство се застъпва с първото и имаш право да получиш обезщетение като за първото, в случай че е по-благоприятно (т.е. по-високо). През периода от 25.08 до 19.11 имаш право на 50% от обезщетението за отглеждане на първото детенце.

# 56
  • София
  • Мнения: 477
Привет, чудя се при кой вариант ще взема макс пари... Във майчинство съм 2 ра година, което приключва на 19.11.2014.  Очаква се живот и здраве да застъпя и да излезна 45 дневен на 25.08.2014. През това време може ли да излезна болничен, после малко преди 45 дневния да се върна пак майчинството за първото дете? Има ли уловка някъде и трябва ли да съобразя нещо?  А по- добър вариант има ли?

Не е необходимо да излизаш в болничен преди 45-дн. Направо си излизаш в него, второто майчинство се застъпва с първото и имаш право да получиш обезщетение като за първото, в случай че е по-благоприятно (т.е. по-високо). През периода от 25.08 до 19.11 имаш право на 50% от обезщетението за отглеждане на първото детенце.

Да, но сега взимам 340 лв, а ако съм в болничен ще е малко повече. Peace
А ако детето е на ясла имам ли право на това обезщетение, за което говориш?

# 57
  • Мнения: 256
здравейте имам следното запитване-когато забременях работех в хр.магазин на моите родители,излязох в болнични още първия месец,близо 6 месеца след това магазина го затвориха.Фирмата в момента не извършва никаква дейност,аз се водя към нея и си плащам осигуровките,но тъй като скоро ще ми изтече майчинството се чудя дали след това фирмата ще може да ме съкрати и да получавам някакво обещетение,общият ми трудов стаж(болничният и майчинството вкл.)е около 5 г.

# 58
  • На брега на реката
  • Мнения: 4 361
Човърка ме нещо и се сетих, че тук е правилното място да си отнеса проблема.
До колко е точно изчислението на калкулаторите, сложени в първия пост. Още, когато планирах забременяване, смятах с тях колко време да си кротувам на работа, за да взема прилична сума по време на майчинството. А сега излиза, че получавам минималното - 310лв за декември и от януари 340лв. Чудо!
За сведение, имам:
 6м осигуровки по 416лв (имам 10 дни болничен за този период)
 11м по 617лв (39 дни болничен)
 последния месец 416лв отново (20 дни болничен)
С калкулаторите сумата беше с около 60-70лв по-голяма според броя на работните дни, т.е. среднодневното обезщетение е значително по-голямо. Принципно 60-70лв нищо не са, но сметнати за целия период, в който ще получавам майчинство са си олеле майко  ooooh! Аз ли нещо греша в изчисленията, да ходя ли да проверявам защо и как смятат. Много ме е яд, защото можехме значително по-рано да си направим бебето.

# 59
  • София-Младост
  • Мнения: 23 374
Човърка ме нещо и се сетих, че тук е правилното място да си отнеса проблема.
До колко е точно изчислението на калкулаторите, сложени в първия пост. Още, когато планирах забременяване, смятах с тях колко време да си кротувам на работа, за да взема прилична сума по време на майчинството. А сега излиза, че получавам минималното - 310лв за декември и от януари 340лв. Чудо!
За сведение, имам:
 6м осигуровки по 416лв (имам 10 дни болничен за този период)
 11м по 617лв (39 дни болничен)
 последния месец 416лв отново (20 дни болничен)
С калкулаторите сумата беше с около 60-70лв по-голяма според броя на работните дни, т.е. среднодневното обезщетение е значително по-голямо. Принципно 60-70лв нищо не са, но сметнати за целия период, в който ще получавам майчинство са си олеле майко  ooooh! Аз ли нещо греша в изчисленията, да ходя ли да проверявам защо и как смятат. Много ме е яд, защото можехме значително по-рано да си направим бебето.
Имаш ли разлика в брутна заплата и минимален осигурителен праг? В смисъл да си назначена на МРЗ, а да те осигуряват на 450 примерно, защото толкова е за длъжността?

Общи условия

Активация на акаунт