Майчинството счетоводно-59

  • 35 224
  • 754
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 269
Здравейте, моля за помощ от по-запознатите!
Редовна докторантка, сега започвам втората си година. Като такава получавам стипендия 450лв месечно. В момента не работя. Имам 6 месеца трудов стаж от 2012 година.
Планираме да си имаме дете може би следващата календарна година. Със сигурност ще започна работа ( дори и на 360 лв), за да ми се натрупат дотогава 12м осигурителен стаж.

 ЗАКОН ЗА СЕМЕЙНИ ПОМОЩИ ЗА ДЕЦА
Чл. 8в. (Нов - ДВ, бр. 110 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г., изм. - ДВ, бр. 23 от 2009 г., в сила от 01.01.2009 г.)
 (1) Майка (осиновителка) студентка, учаща в редовна форма на обучение, има право на еднократна помощ за отглеждане на дете до навършване на една година, независимо от доходите на семейството, когато детето не е оставено за отглеждане в специализирана институция за деца.
 ЗАКОН ЗА ДЪРЖАВНИЯ БЮДЖЕТ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ ЗА 2014 Г.     В сила от 01.01.2014 г.
Чл. 61 (11) Размерът на еднократната помощ по чл. 8в, ал. 1 от Закона за семейни помощи за деца за 2014 г. е 2880 лв.

1. Посочените тук 2880 лв ( ако все още са толкова и за следващата година) ще ги получа ли, при условие, че не прекъсна докторантурата си?

2. От цитираните закони разбирам, че тези 2880 лв ми се полагат, без значение дали получавам други суми през времето на майчинстовото ( визирам 90% от РЗ)???

3. Възможно ли е ако не прекъсна да получавам стипендия, майчински + тези 2880 лв? ( това ми изглежда леко нереално, въпреки че още не съм открила в кой закон да го проверя)

4. И последен въпрос - след като в закона пише студентка, това равнява ли се и на докторантка? Т.е важи ли и за нас? Ползваме същите намаления като студентите, получаваме стипендия, от университета ни осигуряват само здравно, както е и за студентите, и все пак в закона не пише изрично и докторанти. Въпреки че се това се води вече образователна и научна степен....

Благодаря предварително!

# 31
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
metlichina ,мисля,че тази помощ не се отпуска на докторатите и нямаш право да започнеш работа докато си докторант

# 32
  • Мнения: 269
metlichina ,мисля,че тази помощ не се отпуска на докторатите и нямаш право да започнеш работа докато си докторант

За работата имаме право, тъй кат откакто вече е и образователна, освен научна степен, 3те години не се зачитат като трудов стаж и ни осигуряват само здравно.  Вече в отделните университети имат вътрешни ограничения относно на колко часа може да се работи - някои не разрешават на пълен раб. ден. При нас може на 8ч. Simple Smile

# 33
  • Мнения: 4
Здравейте,днес от фирмата ми казаха,че за двете години майчинство трябва да си внасям 20лв. за личната осигуровка на месец при положение , че още дори не ми е изтекъл болничния за 135 дни.Бих искала да попитам дали е така и ако не какво мога да направя за да си взимам майчинството и да имам здравни права?

# 34
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте,днес от фирмата ми казаха,че за двете години майчинство трябва да си внасям 20лв. за личната осигуровка на месец при положение , че още дори не ми е изтекъл болничния за 135 дни.Бих искала да попитам дали е така и ако не какво мога да направя за да си взимам майчинството и да имам здравни права?

Във фирмата фиктивно  ли си назначена?Ако не,работодателят ти поема здравната вноска по време на двете години майчинство

# 35
  • Мнения: 4
Здравейте,днес от фирмата ми казаха,че за двете години майчинство трябва да си внасям 20лв. за личната осигуровка на месец при положение , че още дори не ми е изтекъл болничния за 135 дни.Бих искала да попитам дали е така и ако не какво мога да направя за да си взимам майчинството и да имам здравни права?

Във фирмата фиктивно  ли си назначена?Ако не,работодателят ти поема здравната вноска по време на двете години майчинство
Не съм фиктивно,но ако не ги внеса аз от фирмата също няма ли да ми спрат майчинството

# 36
  • Мнения: 105
Добро утро  food010
Аз съм пак с въпрос(като повечето Grinning)
Наскоро бях питала за моя болничен тук и получих отговор,та... от 17 януари до 30 имам болничен и от 31,01 до 24,02 продължава.Днес получих съобщение,че ми е изплатен болничния,обаче незнам и двата ли или само за януари?Питам понеже сумата на болничния е големичка(от очакванията ми и затова)Болничния е 90% от осигуровките ми нали?
Хубав ден  bouquet

# 37
  • София-Младост
  • Мнения: 23 374
Добро утро  food010
Аз съм пак с въпрос(като повечето Grinning)
Наскоро бях питала за моя болничен тук и получих отговор,та... от 17 януари до 30 имам болничен и от 31,01 до 24,02 продължава.Днес получих съобщение,че ми е изплатен болничния,обаче незнам и двата ли или само за януари?Питам понеже сумата на болничния е големичка(от очакванията ми и затова)Болничния е 90% от осигуровките ми нали?
Хубав ден  bouquet
Извади си персонален код и провери, няма как да отгатнем. На първа страница мисля има обясенние за изчисляване на болничните, но категорично не е 90% от осигуровките.

# 38
  • NE
  • Мнения: 10 999
Скрит текст:
Здравейте отново! Моята одисея с 45-дневния болничен и болничния за раждане продължава.
Накратко на 8.01.2014 г. получих 45-дневен болничен с термин 22.02.2014 г. От този болничен ми е изплатена частта за месец януари - 18 работни дни. Тъй като родих сина си на 7.02.2014 г. получих още един болничен от болницата за периода 07.02.2014 г. -21.03.2014 г. От него НОИ приспадна 5 дни за месец февруари, които днес приведе, но аз не съм получила никакъв превод за първите 15 дни от месеца, които са част от 45-дневния болничен. Много се озадачих за получа парички за края на месеца, а изминалата част от февруари въобще да не е преведена. Има ли нужда да се обаждам в НОИ?
АЗ не разбрах...от кои болничен е приспаднато и какво?
Вторият болничен застъпва първият и така ти си получила 5 работни дни плащане до 07.02. По първитя болничен повече плащяне няма да има. След  15 р. дни от подаване на вторият ще започне плащане първо за периода 07-28.02 и след това остатъка за март.
Третият болничен ще изравни тези дни, заради по-ранното раждане. И така от термина 22.02 до края на третият болничен ти ще имаш 135 дни.

45 дневния ми болничен е с период 8.01.2014 г. - 22.02.2014 г. по който бяха приведени 18 работни дни за месец януари. Останалите 15 работни дни за месец февруари не са приведени. На 7.02.2014 г. родих и от болницата ми издадоха болничен с период 7.02.2014 г. - 22.03.2014 г. От този болничен са приспаднати 5 работни дни до края на месец февруари, тъй като има препокриване с 45-дневния болничен. Дотук всичко е ок. Само че вместо да ми изплатят първо февруариските дни от 45-дневния болничен, който е заведен по-рано в НОИ, те ми изплащат последните 5 дни, които дефакто са от втория болничен. Слава богу видяха вчера пропуска и пуснаха всички суми за месец февруари. Peace

# 39
  • Мнения: 30
Мами  и кандидат-мами ,не мога да повярвам как на някои от Вас им превеждат болничните дори за м.февруари  а аз още за януари  не съм ги получила и нищо не мога да направя тъй като от ТРЗ ги носят до НОИ един път месечно и то на 14 дата и статуса в момента ми е на обработка на сумата ,което стои от 3 дни ,нямам обяснение просто....Уж по-бързо ще сме щели да получаваме превода ,а то КАКВО СТАВА ВСЪЩНОСТ!!!

# 40
  • София-Младост
  • Мнения: 23 374
Мами  и кандидат-мами ,не мога да повярвам как на някои от Вас им превеждат болничните дори за м.февруари  а аз още за януари  не съм ги получила и нищо не мога да направя тъй като от ТРЗ ги носят до НОИ един път месечно и то на 14 дата и статуса в момента ми е на обработка на сумата ,което стои от 3 дни ,нямам обяснение просто....Уж по-бързо ще сме щели да получаваме превода ,а то КАКВО СТАВА ВСЪЩНОСТ!!!
Брои 15 работни дни от тази 14 дата и готово.

# 41
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Мами  и кандидат-мами ,не мога да повярвам как на някои от Вас им превеждат болничните дори за м.февруари  а аз още за януари  не съм ги получила и нищо не мога да направя тъй като от ТРЗ ги носят до НОИ един път месечно и то на 14 дата и статуса в момента ми е на обработка на сумата ,което стои от 3 дни ,нямам обяснение просто....Уж по-бързо ще сме щели да получаваме превода ,а то КАКВО СТАВА ВСЪЩНОСТ!!!

Ако болничния е издаден през месец януари,се внася до 15 ти февруари и е съвсем нормално да нямаш превод все още
Кога е издаден болничния и кога е внесен в НОИ?

# 42
  • София-Младост
  • Мнения: 23 374
Скрит текст:
Здравейте отново! Моята одисея с 45-дневния болничен и болничния за раждане продължава.
Накратко на 8.01.2014 г. получих 45-дневен болничен с термин 22.02.2014 г. От този болничен ми е изплатена частта за месец януари - 18 работни дни. Тъй като родих сина си на 7.02.2014 г. получих още един болничен от болницата за периода 07.02.2014 г. -21.03.2014 г. От него НОИ приспадна 5 дни за месец февруари, които днес приведе, но аз не съм получила никакъв превод за първите 15 дни от месеца, които са част от 45-дневния болничен. Много се озадачих за получа парички за края на месеца, а изминалата част от февруари въобще да не е преведена. Има ли нужда да се обаждам в НОИ?
АЗ не разбрах...от кои болничен е приспаднато и какво?
Вторият болничен застъпва първият и така ти си получила 5 работни дни плащане до 07.02. По първитя болничен повече плащяне няма да има. След  15 р. дни от подаване на вторият ще започне плащане първо за периода 07-28.02 и след това остатъка за март.
Третият болничен ще изравни тези дни, заради по-ранното раждане. И така от термина 22.02 до края на третият болничен ти ще имаш 135 дни.

45 дневния ми болничен е с период 8.01.2014 г. - 22.02.2014 г. по който бяха приведени 18 работни дни за месец януари. Останалите 15 работни дни за месец февруари не са приведени. На 7.02.2014 г. родих и от болницата ми издадоха болничен с период 7.02.2014 г. - 22.03.2014 г. От този болничен са приспаднати 5 работни дни до края на месец февруари, тъй като има препокриване с 45-дневния болничен. Дотук всичко е ок. Само че вместо да ми изплатят първо февруариските дни от 45-дневния болничен, който е заведен по-рано в НОИ, те ми изплащат последните 5 дни, които дефакто са от втория болничен. Слава богу видяха вчера пропуска и пуснаха всички суми за месец февруари. Peace
Забрави за първи болничен и плащане за периода след 07.02 число. Има припокриване, заради по-ранното раждане,  спира се плащане по първият и започва плащане по втория. Затова до момента си получила само за 5р.дни от февруаари. Това са последните р.дни преди да започне да тече вторият болничен.
Няма да загубиш тези дни, те ще бъдат включени в третият болничен, издаден от педиатъра, които изравнява дните обще от 08.01. до края да са 135.
Надявам се сега да ме разбра Simple Smile

# 43
  • Мнения: 30
първия болничен ми е издаден на 11.01.2014г  а втория е продължение до 23.02.2014г. внесени са в Нои от ТРЗ на 14.02.2014г. и чакам превод

# 44
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
първия болничен ми е издаден на 11.01.2014г  а втория е продължение до 23.02.2014г. внесени са в Нои от ТРЗ на 14.02.2014г. и чакам превод

Всичко е съвсем нормално и са спазени сроковете.Няма защо да се ядосваш.Следи на сайта кога ще ти изпишат превод

Общи условия

Активация на акаунт