ИСТАНБУЛ и лалетата [тема 29]

  • 56 682
  • 742
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 222
Направооо ми иде да се разплача...честно...  Tired Tired Tired Close

# 16
  • Варна
  • Мнения: 4 221
Шебече, благодаря  bouquet! Както винаги, перфектна тема! От тая снимка направо ми се доплака.

hubavoto_f-4e, не плачи, а щом можеш, изтегли пътуването със седмица назад.

Наистина, dobrudjanka ти е казала какво видяхме миналата година. Тогава бяха обявили фестивала за целия месец и въпреки това не съумяха да "покрият" този период плътно. 10 дни преди края на места гледката бе твърде тъжна, около половината лалета бяха прецъфтели. Тогава можех да преместя, но не го направих и съжалих. Добре е, че властите са осъзнали, че няма как да продължава толкова време фестивала и се надявам наистина тази година посочените две седмици да са радост за очите.  При тази топла зима, даже и на 1-2 април да засадят вече напъпилите лалета, към 20 ще са прегорели голяма част от тях. гледката наистина не е приятна.
Това, че фестивалът приключва на 18.04. може пък да означава, че за 1 май ще имат време да заменят прецъфтелите лалета с други, свежи цветя. Wink

# 17
  • Мнения: 173
И аз да благодаря за новата тема.
Миналата година през октомври за втори път посетих Истанбул, и силно се надявам да не ми е последен  Praynig

# 18
  • Мнения: 471
Аз пък така и не разбрах от къде Шебек е намерила тази информация. Няма нищо официално в нета за началото и края на фестивала. Така че не прибързвайте с промяна на плановете за посещения. Лалетата все още не са засадени по парковете, а ние вече отменяме резервации Rolling Eyes

Цялата програма на фестивала ще се изясни едва към края на март. Има прекалено много време до тогава.

ПС - Намерих въпросните дати тук. Но това не е официална информация. Можем да говорим за сигурни дати едва след като бъдат публикувани такива от страна на Голяма община.

# 19
  • Мнения: 469
  bouquet Благодаря, Шебече, за труда, който отново си положила!

# 20
  • Мнения: 471
За всички, които възнамеряват да пътуват за Фестивала на лалетата:

Имайте предвид, че на 30 март 2014 година ще бъдат проведени местните избори в Република Турция. Резултатът от тях може да обърка програмата на фестивала и дори той изобщо да не се състои. Това може да стане при евентуална смяна на настоящия кмет на Истанбул или при нови размирици по подобие на тези от Таксим в следствие на изборните резултати. Политиката е много лошо нещо.

За сега можем да кажем следното - не пътувайте в Истанбул на 30 март, както и вероятно на 06 април 2014, когато ще е вторият тур на изборите (в случай, че се достигне до такъв). За лалетата най-подходящите дати си остават около средата на април и Великден.

# 21
  • Варна
  • Мнения: 4 221
hubavoto_f-4e, ти си преценяваш, но всички, които ти казват, че около Великден ще е късно, сме ходили и ти казваме от личен опит. Аз, лично, бих предпочела дори не предната, а по-предната седмица да бях там миналата година, защото определено е по-красива гледката на разцъфващи лалета и такива на пъпка, отколкото на 50 процента прегорели и прецъфтели, около 25%  прегарящи и едва 1/4 що годе добре изглеждащи. Отново казвам, миналата година ги насадиха късно, но много бързо се развиха и прецъфтяха поради топлото време. Това не може да се компенсира с различните сортове само, а явно замяната на едни, прецъфтели, с други, които да цъфнат по-късно, е невъзможна.

bialk, дано когато отидеш да има лалета, но на официални дати по-добре не разчитай... Миналата година в средата на официалните им дати почти нямаше какво да се гледа. А само тогава си бяха позволили да направят фестивала цял месец... преди това бе по-кратък... явно разбраха, че няма да им се получи.

Към края на март ще е късно да се реагира, а и не става дума зя отмяна, а за промяна, на резервацията. Нас не ни интересува толкова програмата, колкото гледката на красиви, цъфтящи, лалета.

Последна редакция: вт, 25 фев 2014, 17:13 от beljata

# 22
  • Мнения: 320
И аз се надявам  и тази година да отида до Истанбул,от предния път ми останаха Пиер Лоти ,Принцовите Острови.

# 23
  • Мнения: 37
Аз миналата год. 19,20,21 04 посетих парк Гьозтепе, който се намира в Бостанджъ и горният му край излиза на бул. Бъадат. Много хубав парк, може би е голям колкото Гюлхане ,продаваха се луковици и цветя и имаше музикална програма. Ще ви пусна линк за албума ми с лалета от 2013 г., като от 7 до 31 снимки са от Гьозтепе парк, аследващите от Гюлхане парк.

# 24
# 25
  • Мнения: 4 204
Шебек , Благодаря за отговора ти от другата тема как да стигна до Галата.
Може ли да помоля за името на френската улица.
Също така бих била много благодарна ,ако ми предложите места за посещение по пътя и в близък радиус по маршрута Таксим- Галата.

# 26
  • Варна
  • Мнения: 4 221
gerka, виж и прочети тук за Френската улица  http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=674086.0

Пътят от Таксим до кула Галата минава по бул. Истаклял. Той, самият, е достатъчно интересен, в негова пресечка е въпросната Френска улица. Там са х-л Пера, както и една любима сладкарница - Инджи. Въпросът е какво ще ти (ви) е интересно.

# 27
  • Мнения: 7 869
Шебек , Благодаря за отговора ти от другата тема как да стигна до Галата.
Може ли да помоля за името на френската улица.
Също така бих била много благодарна ,ако ми предложите места за посещение по пътя и в близък радиус по маршрута Таксим- Галата.
Герка, това е от моя файл с обяснения на момичетата от темата Hug
Ако има грешки, експертите   bouquet ще ме коригират.

Истиклял
На булеварда се намират такива важни сгради като гимназията „Галатасарай“, хамамът „Галатасарай“, „Пера Палас“, в който се помещава един от най-старите хотели в Истанбул. В дясно от гимназията, надолу води път към „Френската улица Cezayir Sokağı = Джезайир ( Алжир)“, също любимо място за разходка, а в близост е кварталът „Чукуркума“, известен с антикварните си магазини.
Френската улица - от Таксим надолу ако вървите, свивате след лицея наляво, по тази улица хващате първата пресечка наляво (тя е доста надолу, под лицея) и по нея първата вдясно е търсената. Лесно е, на входа има голямо лале.
Хотел Пера Палас
Разхождайки се в района на Галата в близост до прочутата Галатска кула, тръгнете в посока Истиклял и завийте по улица Мешрутийет. Величественото здание Пера Палас, сърцето на европейски Истанбул, си струва минимум визита на чашка кафе.

# 28
  • София
  • Мнения: 413

snbankova Много пъстри и красиви лаленца, много ви харесаха снимките   bouquet

# 29
  • България, София
  • Мнения: 1 754
Шебече, както винаги прекрасна тема   bouquet Hug

Пожелавам на всички, които ще пътуват през април, да успеят да се насладят на красиви лалета и да ни зарадват след това със снимки тук  Wink

Общи условия

Активация на акаунт