Каква специалност да избера

  • 43 081
  • 213
  •   1
Отговори
# 120
  • София
  • Мнения: 12 374
Разбира се, че има и хора с висше, които работят за дребни пари. Причините са комплексни.

Филолози без работа не познавам, но пък инженери, както и завършили ХТИ, познавам доста.

Висшето не е някаква абсолютна гаранция за успех и голяма заплата. Разбира се, че може човек да има само средно и пак да е успял - бившият ми мъж е така. С вечерна гимназия, никакъв език, и все пак до преди да емигрира, тук изкарваше повече пари от доста наши познати висшисти.

Познавам и хора със частен бизнес, там е важен нюха, плюс други качества, а не толкова дипломата за висше образование. Имам спомен, че от най-добрите и успешни бизнесмени всъщност повечето са със средно, а не са висшисти.

Мисля, че ако сега не ти се кандидатства, ако не знаеш какво точно ти се учи, по-добре изчакай година-две. Млада си, поработи, попътувай ако имаш възможност, опознай света малко повече. Един гимназист общо-взето води доста ''затворен'' живот - училището, кафенето, дискотеката, купона. Реално тийновете са малко капсулирани, нищо, че са много намахани и на ''ти' с всякакви джаджи  Wink

След година, две, можеш да запишеш нещо, което наистина те влече. Може би ще си открила и какъв точно ти е ''таланта'', в каква сфера би могла да се реализираш най-добре.

И все пак! Тук в БГ на този етап, сякаш е една идея по-добре да имаш висше. Дава някаква сигурност, отваря повече пътища  Peace

# 121
  • Мнения: 2 843
Така е, emanuelas, все пак сме в Източна Европа, теглим всякакви последствия.
Аз ще ти кажа по-драстичен (и личен случай): имам съседка, която няма средно образование, работи като чистачка в два офиса и с чистене докарва над 1000 лв. Аз съм главен асистент, доктор, държала съм стотици изпити и конкурси и в БАН заплатата ми е към 500 лв. (заедно с доктората и няколко допълнителни задължения - като това със списанието). Такива са нещата. Но пак с радост работя, бива ме в моята сфера, интересна ми е, постоянно се стремя да кандидатствам за допълнителни доходи и си мисля, че с желание, с труд нещата могат да бъдат и по-добри.

# 122
  • Мнения: X
А какво бихте казали за това твърдение,че в днешно време в България доста хора с образование работят мизерни работи,коренно различни от това,което са учили,като например учиш нещо хубаво като социология или филология,а пък после си търсиш работа по магазините и бензиностанциите,интересно ми е какво мислите,човек без висше може ли да живее добре в нашата държава,защото познавам няколко човека,на различни възрасти,само със средно и винаги с работа,та се зачудих относно тези неща.
Аз ще ти кажа защо става така. Последните години висшисти в БГ с лопати да ги ринеш.
Ако преди 20 години съотношението е било 1:50/ висшист: среднист, примерно/, сега е 1:3-4.
И за жалост, количеството е за сметка на качеството.
Няма толкова много шефски позиции. Mr. Green

# 123
  • София
  • Мнения: 12 374
Всъщност от ЕС твърдят, че нямаме достатъчно висшисти и трябва да вдигнем бройката:

http://www.dnes.bg/obrazovanie/2011/10/07/malko-sa-ni-visshistite.130621

Ето и една поучителна статия, по въпроса колко от висшистите си работят по специалността:

http://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/bulgaria/2012/04/03/1 … specialnostta_si/

# 124
  • Мнения: 73
Да дам съвет и аз  тук  Laughing. Аз завърших гимназия преди 2 години със специалност "Мениджмънт в туризма" , специалността доста ми помогна да се ориентирам какво точно ми харесва, защото се учи по малко от всичко (то е ясно, че мениджър няма да стана след излизане от гимназията). Винаги съм искала да уча право, понеже всичките ми роднини са в тази сфера. В гимназията обаче забелязах , че доста голям интерес предизвикват у мен часовете по маркетинг, комуникации и реклама и половин година преди да завърша реших, че това е нещото което искам да правя. За кратко време трябваше да се преориентирам към подготовка за кандидатстване за нещо коренно различно. В крайна сметка ме приеха специалност "Маркетинг". Но след 3 -4 месеца в университета видях, че тази специалност не е това което съм очаквала , въпреки че ми беше по- лесно тъй като имах добра основа от гимназията. Реших да прекъсна , а през това време работех във фирма която е много пряко свързана с комуникация с клиенти. Купувах доста учебници от различни специалности и допълнителна литература, тъй като ми се налагаше да ползвам някои неща в работата. За тези 2 години вече ясно добих представа, какво точно ми харесва и искам да уча и това е точно ВО. Тъй като , в гимназията не бях придобила реална представа,  си мислех , че маркетинга е това което ми харесва а се оказа не точно така. Радвам се , че прекъснах и сега съм по наясно с какво искам да се занимавам и за радост се занимавам.Според мен ако не си сигурна , пробвай 1 -2 години поработи някакви неща и виж кое ти е интересно.Мен точно работата ми ме насочи най-добре към това което искам да правя и сега, като си мисля колко глупости ми минаха през главата когато завършвах и колко бях объркана се радвам, че не продължих по грешен път само и само заради едното висше.А относно подигравките- не им обръщай внимание моите съученици бяха в шок когато разбраха , че съм прекъснала и работя , точно аз която винаги съм защитавала тезата , че трябва да се учи. Трябва да се учи, но не на всяка цена за да имаш диплома , а за да правиш това , което те удовлетворява.Успех от мен . Hug

# 125
  • Мнения: 92
Някак си ме е страх да остана без висше,защото може никога да не реша какво да уча,макар всички работещи хора без такова..поразгледах характеристиките и това,което се учи в специалността Маркетинг и ми хареса определено,какво е мнението ви за него?

# 126
  • София
  • Мнения: 62 595
не бой се, няма да останеш без висше! По-скоро внимавай да не се омъжеш и да родиш, че тогава става по-трудно заради ангажиментите със семейството и особено с детето. Peace

# 127
  • Мнения: 4 569
М/у впрочем къде е авторката  newsm78
От момента в който започнахме да обсъждаме специалности с повечко учене, и тя се изгуби.
Вие толкова много изписасхте, че й е трудно да го прочете.


Авторката, журналистика или психология си избери - хем лесно, хем модерно.

# 128
  • София
  • Мнения: 12 374
Естел, всъщност малко след този пост авторката се появи и диалогът си продължи нормално.

Какво означава - толкова много сме изписали. Някакъв лимит ли вече са въвели за постовете и за дължината на темата тук в клюто  Peace

# 129
  • Мнения: 4 569
Имах предвид, че авторката търси лесно, но и тя не знае какво иска.

# 130
  • Мнения: 92
Пак същата песен...абе,хора,аз ако търсех лесното,щях ли да се притеснявам какво ще уча и че не знам какво искам,щях да зарежа ученето и да си работя просто.... и това пък с психологията (разбирам,че се заяде с мен) но все пак точно пък това каква реализация има в БГ?

# 131
  • в рока
  • Мнения: 1 119
По мое виждане реализация има при медицинските сестри,педагозите донякъде,фармацевтите .С другите специалности не съм много наясно.

# 132
  • Мнения: 92
Хора,мисля че вече се колебая м/у 2 имащи общо специалности,които най-много ме влекат,но изборът си остава труден,какво бихте ми препоръчали да запиша- Публична Администрация или Връзки с обществеността?

# 133
  • в рока
  • Мнения: 1 119
Лично аз -публична администрация

# 134
  • Мнения: 92
Благодаря ти,purko88,ще съм ви още по-благодарна,ако обосновавате предпочитанието си,за да ми стане по-ясно и на мен Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт