За свекървите, децата и още нещо...

  • 57 021
  • 975
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 439
Вече 20 години семейният ни дом е собствено жилище на мъжа ми, дадено му от родителите. Изхвърлила съм всички мебели, килими, пердета, тенджери и т.н., които заварих. Всичко чинно съм стоварила на свеки да си го ползва. И през ум не ми е минавало да й искам мнението за нещо.

# 16
  • София
  • Мнения: 5 499
Ако имам финансова възможност - бих помогнала,
а дали на мен ми харесва няма значение - важно е , че той го харесва.
Мнение винаги давам, но не и решение - говорим за големи хора, все пак !

Чакайте малко сега. На мен много ми харесва мебелта! Не става въпрос за нехаресване, става въпрос, че пространството е малко за тази мебел и няма да имат място къде да се обърнат. Да кажем така - става въпрос за гарнитура, която има двойка, тройка и фотьойл - огромни, релакс - демек, с разтегателни крака за гледане на телевизия. Ако я сложат, няма да имат място дори за холна маса, но те смятат, че маса не им е нужна в апартамента. Тъй като кухнята е бокс, там няма маса също. В спалните няма място за маси също. Т.е. те няма да имат маса в апартамента. Това е то.

Пак повтарям - и на мен ми харесва. Проблемът е, че не е практично.

# 17
  • Мнения: 5 619
Мен ако питаш, дай един друг съвет на сина си и снаха си - да се организират и да си наемат/закупят свое жилище. Инак през цялото време ти ще чувстваш, че имаш право на контрол над тях и решенията им, заради факта, че си им "дала" жилище. Сега става дума за една мебел, после за цвета на пердетата /цвета е неподходящ според теб/ или за решението да поставят ламинат /според теб не е практичен/ и т.н. Представям си като им се роди дете както ще е.

И не ти го пиша това с лоши чувства, явно си такава натура и колкото по-самостоятелни са, толкова по-малко ще е изкушението да ги командваш и по-добри ще са взаимоотношенията ви. Била съм в сходна ситуация и в резултат нещата ескалираха дотам, че бабата почти не е виждала внучето си вече шест години. Неприятна ситуация, но има неща, които тежат и трудно се прощават. Успех!

# 18
  • София
  • Мнения: 28 590
Решението е тяхно.

# 19
  • София
  • Мнения: 5 499
Мен ако питаш, дай един друг съвет на сина си и снаха си - да се организират и да си наемат/закупят свое жилище. Инак през цялото време ти ще чувстваш, че имаш право на контрол над тях и решенията им, заради факта, че си им "дала" жилище. Сега става дума за една мебел, после за цвета на пердетата /цвета е неподходящ според теб/ или за решението да поставят ламинат /според теб не е практичен/ и т.н. Представям си като им се роди дете както ще е.

И не ти го пиша това с лоши чувства, явно си такава натура и колкото по-самостоятелни са, толкова по-малко ще е изкушението да ги командваш и по-добри ще са взаимоотношенията ви. Успех!

Както сама разбираш, този вариант не стои на дневен ред. Обсъждан е и те самите решиха така да останат нещата. Тяхна работа. НО, аз лично много съм слушала съветите на родителите си и не съм сбъркала. Смятам, че когато един съвет има легитимна основа и е даден с любов и с желание за доброто на човека, на когото се дава, си заслужава да се послуша. Но това съм аз, разбира се. Всеки си има своя глава на раменете. Затова и въпросът ми беше - да ги оставя ли да си счупят главите или да наложа вето за тяхно добро. Събирам още мнения, за които ще съм благодарна.

Последна редакция: нд, 23 мар 2014, 17:12 от Popule

# 20
  • Мнения: 2 134
А защо ти се тревожиш за незначителни неща ? Нямало да има маса, тясно ще е и пр.?
Аз също нямам холна маса и секция, което моите родители така и невъзприеха.
Много пъти искаха да ми купят, но не допуснах - това е моят дом, аз решавам, аз потребявам.
Та така и с младите - майката на момичето на какво мнение е ?

# 21
  • Мнения: 8 219
Agora, не си ме разбрала. Мисълта ми беше, че ако ме накарат да купя някаква скъпа и определено непасваща мебел, бих имала право да откажа. Но щом те си я купуват, ако ще и джакузи насред хола да си сложат си е тяхна работа.

# 22
  • Мнения: 2 134
Когато сам си чупиш главата минава и урокът е научен,
но когато има вето - урокът се повтаря.Нека се изкефят сега !
Само ние, българите, живеем с мисълта, че с едни мебели ще изкараме
животът си и всичко трябва да премислено хиляда пъти за да купим или не една вещ.
Та това е само вещ! Дай Боже и съзнанието  и доходите ни да станат европейски.

# 23
  • Мнения: 5 619
Не можеш да наложиш вето на големи хора без да си развалите отношенията. Ако са пълнолетни и сами изкарват парите си /не разбрах какъв точно е случая/, какво ще направиш - ще тропнеш с крак и ще забраниш? Това е техният дом, ти ще им позволиш ли да ти забранят да направиш нещо в твоя дом? Не е правилно това желание да им налагаш вето, разбери. Накрая ще се стигне и до репликата "Това е моето жилище ..."
Дала си съвет - ок, остави ги оттам нататък да направят собствените си грешки и да се поучат от тях. Ако не можеш да приемеш, че това жилище вече е дом на друго семейство, а не твое, по-добре ги помоли да ти го освободят сега.

# 24
  • Мнения: 1 753
Всеки си има своя глава на раменете.

Сама си отговаряш на въпроса. Peace

# 25
  • Мнения: 204
Не се бъркай. Хората са казали- Не прави непоискано добро. Имаш право на глас, само ако ти ще платиш въпросната вещ, иначе- не!

# 26
  • София
  • Мнения: 5 499
Когато сам си чупиш главата минава и урокът е научен,
но когато има вето - урокът се повтаря.Нека се изкефят сега !
Само ние, българите, живеем с мисълта, че с едни мебели ще изкараме
животът си и всичко трябва да премислено хиляда пъти за да купим или не една вещ.
Та това е само вещ! Дай Боже и съзнанието  и доходите ни да станат европейски.

Ами не знам за българите, но парите навсякъде имат значение. Малко трудно ще продадат подобна мебел - все пак, не всеки може да си я позволи и не всеки има пространството за нея. Така че...

Дала си съвет - ок, остави ги оттам нататък да направят собствените си грешки и да се поучат от тях. Ако не можеш да приемеш, че това жилище вече е дом на друго семейство, а не твое, по-добре ги помоли да ти го освободят сега.

Има една приказка - умният се учи от грешките на другите, а глупакът - от собствените си...

# 27
  • Мнения: 204
Така и не каза кой ще дава парите. Ама доколкото разбирам, те сами ще си я вземат. Моят съвет е да си запазиш мнението за себе си.

# 28
  • София
  • Мнения: 5 499
Всеки си има своя глава на раменете.

Сама си отговаряш на въпроса. Peace

Отговарям си на въпроса с една подробност - става въпрос за детето ми. И тук вече нещата стават различни. Не може току така да си зарежеш детето да върши грешки, така мисля. Надявам се тези от вас, които са родители, дори и на все още малки деца, да разберат за какво говоря.. Peace

Така и не каза кой ще дава парите. Ама доколкото разбирам, те сами ще си я вземат. Моят съвет е да си запазиш мнението за себе си.

Ами мислех аз да помогна с покупката на този вид мебел...но при посочения избор, който смятат да направят "младите", смятам да не го правя.

Последна редакция: нд, 23 мар 2014, 17:24 от Popule

# 29
  • Мнения: 5 619
Да, така е, но не е правилно да им забраняваш, разбери го. Можеш да си дадеш мнението, но не можеш да определяш живота им.
Моите родители, примерно, не одобряват факта, че имам сушилня и миялна - смятат ги за скъпи, безполезни и дори вредни - съсипват дрехите и посудата. За мен са вещи, които много ми улесняват живота. Представям си, ако имаха право на вето върху покупката им. Затова кажи още веднъж какви ще са последиците от покупката, но не забранявай, ще започнеш война, в която няма да има победители - дори сина ти да се раздели с момичето, накрая пак ще страда, а и ти, защото не вярвам да има майка, която да е щастлива, когато детето й не е щастливо.

Общи условия

Активация на акаунт