Вегетарианска шеста - кой какво ще готви днес?

  • 67 901
  • 847
  •   1
Отговори
# 615
  • Мнения: 3 094
Донесох си артишок от Атина - обелен и замразен и довечера слятам да си направя на пара със дехтин и подправки. Мисля да направя и един  пастет от извара и авокадо.

# 616
  • Мнения: 1 313
"пържени филии" (правя ги без мазнина на незалепващ тиган)
Може ли повече подробности? Предполагам на силен огън. Само с яйце или по друг начин?

# 617
  • гр. София
  • Мнения: 395
Овалвам филийките в разбъркани яйца, слагам ги в тигана и изсипвам малко от яйцата отгоре. На средна температура ги "пържа" - на 6-та степен от 9 такива. Идеята е от тук. Ако филийките са по-тънки, стават по-вкусни.

Вчера правих фалафели и печени картофи с лук.

# 618
  • Мнения: 3 367
Тази седмица
=нахут на фурна печен (сверен преди това) с малко пермезан сирене
-супа от картофи,лук,мокров,тефф,жито и червена леща
-кисело зеле печено с олио и червен пипер
-качамак
-грах с картофи и копър

# 619
  • гр. София
  • Мнения: 395
Тези дни готвих - салата от картофи и царевица, баница, кюфтета от червена леща и булгур, ориз с гъби на фурна, пълнозърнести палачинки със сирене, бъркани яйца с праз и сирене, хумус.

# 620
  • Мнения: 9 991
В последно време не готвя много но, соеви кюфтета с булгур, курабийки с малко брашно и захар от ядки и сушени плодове, баница, червена леща-чорба, картофи печени в керамична тава, зелева салата с морков и краставица.

# 621
  • Мнения: 7 068
Някой правил ли е домашен хляб с лимец?

# 622
  • гр. София
  • Мнения: 395
Pipi_ , аз съм правила бърз хляб от лимец, но без маслините и розмарина. Вкусен стана.

Днес готвих картофи с гъби и кашкавал на фурна.

# 623
  • Мнения: 465
Някой правил ли е домашен хляб с лимец?
Аз правя постоянно, но в машина за хляб. Изключвайки маята, е без други животниски продукти. Става безотказно. Мога да дам рецепта, ако това е вариант за теб.   Simple Smile

# 624
  • Мнения: 7 068
Илима, благодаря ти!
Имате поща, сподели.  Peace аз намерих няколко рецепти в нета, но ми се иска нещо лично изпитано от някой да е.

# 625
  • Мнения: 465
375г пълнозърнесто брашно от лимец
270мл растително мляко, аз ползвам най-често соево, но съм правила и с овесено и оризово
1-2 с.л. зехтин или друго олио (аз ползвам от гроздови семки)
1 с.л. кафява захар (ползвам тази от ДМ)
щипка сол
5г суха мая (ползвам на Oetker)

маслини без костилки (по желание)
сухи домати (по желание)

Както казах, рецептата е за машина за хляб. Първо се слагат "мокрите" съставки - олио+мляко, като млякото да е леко топло. Аз слагам и сушените домати на дъното в тях, за да се понакиснат. После брашното, солта и захарта, накрая в кладенче отгоре - маята. 20 мин по-късно добавям маслините. Пускам на програма с продължителност 2ч. 50мин.

# 626
  • Мнения: 7 068
Благодаря много за подробното описание, Имате поща! Аз машина за хляб нямам, но не мисля, че ще е проблем да го направя и на ръка.

Днес сготвих за първи път елда. Сготвих я по същият начин, по който приготвям ориз със зеленчуци. Запържих една малка глава лук и две чушки - червена и зелена, добавих и 3-4 гъби, печурки. В тавичката сложих 1 ч.ч. елда, върху нея изсипах запържените зеленчуци, добавих малко сол и смлян черен пипер, залях с две и половина чаши гореща вода и запекох във фурната за 30-40 минути. Изглежда ето така
Скрит текст:
И беше вкусно.

Последна редакция: чт, 08 яну 2015, 12:55 от Pipi_

# 627
  • Sofia
  • Мнения: 4 577
Pipi_,

Аз също правя хляб от лимец почти непрекъснато и мисля, че стигнах до идеалните пропорции и качество, което ме удовлетворява:

250 мл вода
400 г брашно (относително - при месенето се разбира дали трябва повече, но не е по-малко!)
1 ч.л. суха мая (или половин кубче прясна)
1 с.л. мед
2 с.л. зехтин
1 ч.л. сол

Замесва се, оформя се хлебче, оставя се да втаса за около час и се пече на 200 градуса около 45-50 мин.

# 628
  • Мнения: 465
Pipi_, няма за какво. Дано ти се получи вкусно и пухкаво хлебче. Grinning

От мен една гъбена крем супичка вчера, много ни стана любима. Днес само една задушена царевица със зехтин направих, колкото да не умра от глад на работа.

Харесала съм си една рецепта за крем супа от бял боб с розмарин, ще я пробвам тези дни.

Моля ви, дайте някаква идея за нещо сладко, което да се прави лесно и бързо. Hямам идеи напоследък, а боклуци не искам да ядем.

# 629
  • Мнения: 11 607
Моля ви, дайте някаква идея за нещо сладко, което да се прави лесно и бързо. Hямам идеи напоследък, а боклуци не искам да ядем.

Не знам дали ще ти е по вкуса, но ето този меден сладкиш ми е един от фаворитите за бърз, лесен и вкусен.

Ние днес - жълт боб яхния......

Общи условия

Активация на акаунт