ЕНДОМЕТРИОЗА - тема 8

  • 66 658
  • 763
  •   1
Отговори
# 60
  • София
  • Мнения: 9 140
Благодаря   bouquet.
Още не знам с какво - в края на месеца ще го обсъдим. При д-р Владимиров.

# 61
  • Мнения: 2 655
Искат да ми правят стимулация, но се притеснявАм това да не накара ендометриоЗата да се върне... Как мислите?

Този въпрос се задава поне веднъж на всеки 10 поста. Ефекта от стимулацията върху ендометриозата е пренебрежително малък спрямо възможността да работиш с повече яйца. Предполагам че не става въпрос за стимулация с кломид, тогава друго ще говорим.

Изобщо съществува ли медикамент за стимулация при инсеминация, който да е подходящ за ендоболни? И въобще препоръчва ли се инсеминация при ендо.

# 62
  • Мнения: 631
Изобщо съществува ли медикамент за стимулация при инсеминация, който да е подходящ за ендоболни? И въобще препоръчва ли се инсеминация при ендо.

И аз това се чудя относно медикаментите.
А относно инсеминацията тя би ли решила проблема с "имунологичния отговор" на ендото?

# 63
  • София
  • Мнения: 9 140
А какъв е имунологичният отговор на ендометриозата  newsm78?

# 64
  • Мнения: 359
Искат да ми правят стимулация, но се притеснявАм това да не накара ендометриоЗата да се върне... Как мислите?

Този въпрос се задава поне веднъж на всеки 10 поста. Ефекта от стимулацията върху ендометриозата е пренебрежително малък спрямо възможността да работиш с повече яйца. Предполагам че не става въпрос за стимулация с кломид, тогава друго ще говорим.


Изобщо съществува ли медикамент за стимулация при инсеминация, който да е подходящ за ендоболни? И въобще препоръчва ли се инсеминация при ендо.


При един добър протокол и ако пациентката отговори добре на стимулацията и се получат качествени бластоцисти, шанса за бременност е в пъти по-голям от колкото при опити за естествено забременяване. Зависи от това колко искаш да опитваш и да чакаш, на каква възраст си, и какви са пораженията от ендометриозата. Инжекциите (Фолистим, Гонал Ф, Менопур) са много по щадящи и ефективни от Кломид.

# 65
  • Мнения: 359

[/quote]

И аз това се чудя относно медикаментите.
А относно инсеминацията тя би ли решила проблема с "имунологичния отговор" на ендото?
[/quote]

За имунологията се взимат стероиди - преднизон, дексаметазон, ловенокс както и интралипиди. Те са допълнение към стимулацията която се прави с ФСХ (Фолистим или Гонал Ф).

# 66
  • Мнения: 2 655
Искат да ми правят стимулация, но се притеснявАм това да не накара ендометриоЗата да се върне... Как мислите?

Този въпрос се задава поне веднъж на всеки 10 поста. Ефекта от стимулацията върху ендометриозата е пренебрежително малък спрямо възможността да работиш с повече яйца. Предполагам че не става въпрос за стимулация с кломид, тогава друго ще говорим.


Изобщо съществува ли медикамент за стимулация при инсеминация, който да е подходящ за ендоболни? И въобще препоръчва ли се инсеминация при ендо.


При един добър протокол и ако пациентката отговори добре на стимулацията и се получат качествени бластоцисти, шанса за бременност е в пъти по-голям от колкото при опити за естествено забременяване. Зависи от това колко искаш да опитваш и да чакаш, на каква възраст си, и какви са пораженията от ендометриозата. Инжекциите (Фолистим, Гонал Ф, Менопур) са много по щадящи и ефективни от Кломид.



Фолистим, Гонал, Менопур могат ли да бъдат използвани при инсеминация, или става въпрос само за ин витро.

# 67
  • Мнения: 359
Искат да ми правят стимулация, но се притеснявАм това да не накара ендометриоЗата да се върне... Как мислите?

Този въпрос се задава поне веднъж на всеки 10 поста. Ефекта от стимулацията върху ендометриозата е пренебрежително малък спрямо възможността да работиш с повече яйца. Предполагам че не става въпрос за стимулация с кломид, тогава друго ще говорим.


Изобщо съществува ли медикамент за стимулация при инсеминация, който да е подходящ за ендоболни? И въобще препоръчва ли се инсеминация при ендо.


При един добър протокол и ако пациентката отговори добре на стимулацията и се получат качествени бластоцисти, шанса за бременност е в пъти по-голям от колкото при опити за естествено забременяване. Зависи от това колко искаш да опитваш и да чакаш, на каква възраст си, и какви са пораженията от ендометриозата. Инжекциите (Фолистим, Гонал Ф, Менопур) са много по щадящи и ефективни от Кломид.



Фолистим, Гонал, Менопур могат ли да бъдат използвани при инсеминация, или става въпрос само за ин витро.

Могат. При инсеминация се ползват по малки дози отколкото при инвитро, за да се избегне многоплодна бременност. При инсеминация ако имаш повече от 2-3 фоликула, ще ти канцелират цикъла. При инвитро целта е да извадиш 12-15 яйца.

Инсеминацията не е много по различна отколкото timed intercourse и шансовете за успех не са много по-големи от колкото timed intercourse. Инсеминация не се препоръчва при ендометриоза защото 1) ако тръбите са запушени яйцето никога няма да стигне до фалопиевата тръба и 2) заради токсичната среда която ендометриозата създава.

Ако си решила да минеш през АРТ, ИВФ е по-добрия вариант. Ако приемем, че отговориш добре на протокола и имаш 5-6 (или повече) бластоциста, 1-2 ще ти трансферират, а другите ще замразят. Ако цикъла се окаже неуспешен, имаш няколко ембриона, които може да ползваш т.е. не трябва пак да се дупчиш с инжекции. Ако инсеминацията не успее, следващия месец се почва от нула.

# 68
  • Мнения: 631


Предполагам че не става въпрос за стимулация с кломид, тогава друго ще говорим.
...............Инжекциите (Фолистим, Гонал Ф, Менопур) са много по щадящи и ефективни от Кломид.

--------

2/заради токсичната среда която ендометриозата създава.



Каква  е на практика разликата между кломида и другите инжекции? Всички теиз препарати съдържат в състава си ФСХ, нали?
----
Под токсината среда имаш предвид имунологичния отговор точно или нещо друго?

# 69
  • Мнения: 359


Предполагам че не става въпрос за стимулация с кломид, тогава друго ще говорим.
...............Инжекциите (Фолистим, Гонал Ф, Менопур) са много по щадящи и ефективни от Кломид.

--------

2/заради токсичната среда която ендометриозата създава.



Каква  е на практика разликата между кломида и другите инжекции? Всички теиз препарати съдържат в състава си ФСХ, нали?
----
Под токсината среда имаш предвид имунологичния отговор точно или нещо друго?

Фолистим, анд Гонал Ф са ФСХ. Менопур съдуржа 50% ФСХ и 50% ЛХ. Кломид подтиска естрогена в тялото и така стимулира отделянето на повече ФСХ.

Ендометриозата създава токсична среда и инфламациони процеси. Особено ако е все още активна ( в ранни стадии).

# 70
  • Мнения: 844
Моята киста беше около 8 см. и ме оперираха с лапаро, но не мога да бъда категорична в мението си, че това е най-добрият вариант, понеже получих рецидив веднага след лапарото. Въпреки това, ако се върна назад във времето бих избрала отново лапароскопия.
Моята първата беше 15см в диаметър - оперираха ме с лапароскопия, 6 месеца Диферелин , рецидив , пак лапаро (но се оказа,че докторката не ми е махнала новата 4см киста) , 4 месеца Луркин , последва пак лапаро за махане на тази 4 см киста , станала вече 5...(точно 5 месеца след това второ лапаро) ...после не съм провеждала повече лечение, щеше да е лудост. И като се върна назад , пак бих избрала лапаро ! (макар ,че имам и 2 секцио след това и възстановяването е супер бързо )

# 71
  • Мнения: 631
А какъв е имунологичният отговор на ендометриозата  newsm78?


Явно е, че при нормално работеща имнунна система би трябвало всички клетки, които са на грешно място/или се развиват погрешно да бъдат унищожени - първият отговор в анкетата за ендото в миналите теми е "автоимунен проблем". От своя страна бременността изисква много деликатен баланс на имунната система. Или по-просто казано ендото благоприятства невъзприемчивостта на матката.

# 72
  • Мнения: 1 096
Запис и от мен.Изпуснах ви много,но след 2 години опити, ЕМ,лапароскопия и лечение,резултатът мърка в кошарката в момента.Светлина в тунела винаги се появява и ние успелите затова ще се появяваме,за да ви даваме кураж Praynig

# 73
  • Мнения: 2 140
magyg, честито! дай Боже на всички все още неуспели в темичката такова щастие.
rossy-pm, тоест при първата операция не са ти махнали цялата киста така ли?

# 74
  • Мнения: 844

rossy-pm, тоест при първата операция не са ти махнали цялата киста така ли?
Махнаха ми я цялата и малка част от яйчника .Получих рецидив след лечението .

Общи условия

Активация на акаунт