Личен финансов консултант - що е то и има ли почва у нас?

  • 5 317
  • 22
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 401
Такова нещо ти трябва само ако смяташ да играеш на борсите. ........

Глупости на търкалета..

# 16
  • Мнения: 41 789
Както казах и преди, нещата са обречени. Слабите финансови консултанти се учат с парите на будалите, като самите те винаги са на печалба и не губят при лоши съвети. Добрите, ако са наистина добри, или ще управляват своите си пари за да печелят за себе си, или ще управляват наистина големи капитали, защото там комисионната също е голяма и си струва усилията. Никой наистина добър консултант няма да управлява финансите на обикновени хора.

# 17
  • Мнения: 341
Такова нещо ти трябва само ако смяташ да играеш на борсите. ........

Глупости на търкалета..
Не го очаквах от човек, чието мнение повтарям. Излиза, че и ти си говорила глупости на търкалета, когато й обясняваш сама да прегледа възможностите, така ли? Добре, обяснете ми каква е задачата на финансов консултант за обикновен човек и колко трябва да е капиталът, за който се търси консултиране?

# 18
  • Мнения: 9
Точно на такива млади момчета попаднах, приличащи повече на "мутри" , отколкото на каквито и да било консултанти. Това беше и причината да попитам тук, но явно не сме дорасли за тези неща. Услугите на счетоводители, одитори,  юристи и др. тесни специалисти ползвам разбира се, но едното няма нищо общо с другото. 
Абсолютно! Лихвари, спекуланти и самозванци у нас бол ...Ако става дума за лични финанси, а не такива на компанията, нищо не пречи отново да се допиташаш до консултантска фирма - имат си специалисти от "Бизнес Инвестиции" и "Малък бизнес", през "Европроекти" до каквото още ти дойде на ум.

# 19
  • Мнения: 6 166
моят съвет е да прочетеш къде да си инвестираш парите в нета. аз не бих се доверила на финансови консултанти. имала съм срещи с такива, не от типа срещи,които описаха другите - с интелигентни хора си говорихме. но - това, което предлагат е обикновено застраховки, които не са лош вид спестяване, но възвръщаемостта е много малка за моите предпочитания.
-    хубаво е да имаш депозит в банката - сумата трябва да е  заплатата ти от 3 до 6 мес. (не съм го измислила това - Сузи Орман го дава като съвет).
-   след това - друг хубав инструмент за спестяване е - допълнителното пенсионно осигуряване. те ти инвестират парите във взаимни фондове и - не са лоши. в profit.bg има класация кои носят най-голяма доходност фондове. там - пак се получава доходност, но е малка.
-   на мен любимият ми начин за управление нна парите е на фондовата борса. ако искаш мога да ти кажа как да си направиш акаунт, където ти да решаваш къде, в какво и за колко време да инвестираш - но за да не губиш пари в това начинание е хубаво много да прочетеш преди това.
-   инвестициите в имоти са също много хубава опция - но изискват много голяма инвестиция отначало, много добро проучване на пазара (познавам хора, които след 10 години още не са видяли акт 16 на апартаментите си).
в америка има едно такова нещо, на което му казва - мениджър на активи.тези хора са - да кажем нещо като консултанти - те ти ловуват какви активи да си купиш и ти ги управляват, така че да максимизираш доходността. но - важното е - да имаш активи, иначе няма как да ти помогнат.

# 20
  • София
  • Мнения: 3 474
Много интересна тема, Шанти.
Като цяло, идеята да получиш максимално информация. След това да прецениш сама къде, какво и колко да инвестираш, съответно къде, кога, как и колко доходност ще ти носят и колко риск.
И има няколко прости правила, като примерно разделянето на риска. Демек, ако разполагаш с капитал Хикс, делиш на три и никога не влагаш повече от една трета в инвестиция с висок риск. Една трета влагаш в максимално сигурна инвестиция, примерно банков влог в сигурна банка и една трета с премерен риск.
Взаимните фондове са нищо друго, а колективно влагане при посредници, които инвестират колективен капитал. Включително и в банкови влогове, но на договорна лихва, поради простата причина, че договарят големи суми.
Но второто правило е, че дивидентите от подобни инвестиции са малки, поради простата причина, че някой друг управлява капиталите ти. Единственият начин да има някаква видима печалба от някакъв капитал е да го управляваш сама. Дали ще играеш на борсата, ще купиш малък апартамент, ще го ремонтираш и продадеш, или ще търгуваш и прочие, все едно. Съответно си носиш и риска.
Ако не искаш да рискуваш нито стотинка, банков влог, като си поиграеш с депозитите и лихвите и толкова.
Аз не съм финансист, просто от обща финансова култура говоря.

# 21
  • Мнения: 6 166
има една серия книги - на Робърт Киосаки, мисля че всеки е чувал за него и теорията му за това как да излезеш от колелото на хамстера (the rat race). потърси в интернет: cash flow quadrant. той има и една игра: игри на потоци. тука мисля че имаше хора, които ги организираха, но ако знаеш английски - можеш да ги играеш онлайн:cash flow game online. идеята е - да си определиш до колко можеш да поемаш рискове. но - по-горния съвет е много на място - винаги имай ниско рискови инвестиции, част средно рискови и част високо рискови. аз лично - много малко пари влагам във високо рискови начинания - но пък и аз обикновено поемам много големи рискове - и обикновено възвръщаемостта, която получавам е в пъти повече от първоначалната сума -но - пак ще продължа да влагам малки суми в такива начинания, за да не получа някой ден инфаркт ако ги загубя тия пари. Уорън Бъфет има  много хубави книги по темата. Една негова мисъл ми е като мото: никога не проверявай колко е дълбока реката като скочиш и с двата крака в нея.

# 22
  • Мнения: 9
Ето и малко инфо от списание Мениджър по темата "Новите професии":
http://www.manager.bg/%D1%83%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%BB%D0%B5 … D1%80%D0%B8%D1%8F
След специалист вътрешни комуникации & биснес анализатор, има и за личния финансов съветник.
Всеки индивидуално трябва да ориентира усилията и ходовете си според това А) в какво е добър и Б) доколко е склонен да рискува наличния си капитал.

Общи условия

Активация на акаунт