Майчинството счетоводно-60

  • 32 377
  • 746
  •   1
Отговори
# 720
  • София
  • Мнения: 35
Здравейте, искам да прехвърля майчинството на детето, което е на 9 месеца на бащата защото се налага да се върна на работа. Въпроса ми е освен приложение №12, което аз трябва да попълня, какво друго се подава? Бащата през последните 18 месеца не е осигуряван и не е бил на борсата,това може ли да е пречка за прехвърлянето и съответно дали въобще ще получава някакво обезщетение, иначе има задължителният 12 месечен стаж и в момента от 3 дни е назначен на трудов договор.

Благодаря на отзовалите се Simple Smile

# 721
  • София-Младост
  • Мнения: 24 183
kiky
http://trzbuigaria.blogspot.com/2012/09/blog-post_25.html
Няма значение споменатите обстоятелства при бащата, ще взима обезщетение не по-малко от МРЗ.

# 722
  • София
  • Мнения: 35
kiky
http://trzbuigaria.blogspot.com/2012/09/blog-post_25.html
Няма значение споменатите обстоятелства при бащата, ще взима обезщетение не по-малко от МРЗ.


Сърдечно ти благодаря за бързия и точен  отговор  bouquet

# 723
  • Варна
  • Мнения: 49
Здравейте,имам нужда от съвет и помощ,какви документи трябва да подам при работодателя си,.
Сега на 24.07.14 ми изтича 3-тата година от майчинството ми,..след като детето ми навърши 2 годинки,директно ме пуснаха в неплатена отпуска,без да съм подписвала някакви документи,..и сега нямам намерение да се връщам на същото работно място ,че въпроса ми е сега на 25.04 ли трябва да отида да си пусна предизвестие за напускане,..и евентуално имам да ползвам и платен годишен отпуск,..който всъщност незная колко дни е,..за 1-та или за 2-те години майчинство ми се полага и възможно ли е да си подам двата документа- предизвестието за напускане ,заедно с молбата за пл.отпуска..и да не се налага да ходя на работа,.т.е докато ми тече предизвестието ,да си тече и платения отпуск,..незная дали правилно се изразих,..ще съм ви много благодарна ако ми съдействате!

# 724
  • у дома
  • Мнения: 260
Привет момичета, ще помоля за помощ при следния казус:
Ползвах първата година майчинство, след което постъпих на нова работа (2 седмици след изтичане на 1-вата година майчинство). След като ми изтече 1-вата година обаче, не съм подавала необходимите документи за ползване на втора година майчинство, тъй като бях свободна професия и реших, че за 2 седмици до започване на новата работа (която обаче е по трудов договор) няма смисъл да подавам документи, пък после като почна работа да ходя да подавам пак документи за прекъсване на майчинството.
Сега обаче (детето вече е на 1 г и 3 м) се чудя не мога ли да прехвърля майчинство за 2-ра година на мъжа ми, въпреки че аз никога не съм заявявала ползване на 2рата година и реално работя вече от 2 месеца.
Много ще съм благодарна за мнение по този казус и евентуално ако е възможно - какво мога да направя.  bouquet

# 725
  • Мнения: 297

Сега обаче (детето вече е на 1 г и 3 м) се чудя не мога ли да прехвърля майчинство за 2-ра година на мъжа ми, въпреки че аз никога не съм заявявала ползване на 2рата година и реално работя вече от 2 месеца.
Много ще съм благодарна за мнение по този казус и евентуално ако е възможно - какво мога да направя.  bouquet
Важно условие-таткото да е осигурено лице. Попълват се Приложение №2 и №3/ в 2 езкемпляра/ от Наредбата за работното време, почивките и отпуските. Всеки комплект остава в досието на майката и на таткото. Таткото си иска отпуск по КТ и подава Приложение №3 за НОИ, като със копие от заповед за отпуск работодателя го представя в НОИ. Вие имате право да подадете Приложение №4 от втория Ви работен ден по трудов договор до прехвърлянето на отпуск на таткото, придружено с Приложение №12 за спиране на това "половин майчинство". Остава неизвестен въпроса със статута Ви на самоосигуряващо се лице, но глагола "бях" навява на мисъл, че е прекратено осигуряването Ви. Ако не е, малко е по-различно.  newsm10

# 726
  • Преди на юг, сега на север, но все на изток!
  • Мнения: 1 694
Здравейте!

Имам следния въпрос:

Двете седмици отпуск, който се полага на таткото при раждане на дете, непосредствено след изписването от болницата ли се ползва или има определен срок, в който може да се вземе (например по-късно, ако не иска в самото начало)?

Благодаря предварително.

# 727
  • Пловдив
  • Мнения: 2 877
zwarte tulp, използва се от деня на изписване.

# 728
  • у дома
  • Мнения: 260
Valya_and, благодаря   bouquet. Таткото е осигурен, работи. Аз съм с подадена декларация в НАП за временно прекъсване на осигуряването от месец насам (не зная обаче колко дълъг е периодът на това временно прекъсване. Просто подадох така, защото съм на изпитателен срок в новата работа).

# 729
  • Мнения: 609
Извинете ме... отново съм аз имам питанка  Blush
Получила съм превод от 45 дневния болничен за двата работни дни на месец юни (болничния ми е от 27.06), пише "дневен размер на обезщетението" 16,19лв., това значи, че и за остатъка от срока на болничния на ден ще ми бъде толкова обезщетението ли?

# 730
  • Мнения: 191
И аз щях да питам нещо подобно - моят 45 дневен започва от 23 юни. от 1 до 23 юни съм в нормален болничен, получих обезщетение в размер на 400 лева, но не мога да разбера в него включени ли са тези последни 7 дни от месец юни, или 45-дневния се изплаща отделно? И кога трябва да получа изплащането за 45-дневния - след термина ми ли (7 август)? Осигуряват ме на 610 лева.

# 731
  • Мнения: 7
Здравейте!

На трудов договор съм от началото на Март на половин ден. Преди това съм била на борсата и не съм се осигурявала. Искам да попитам ако имам второ дете (все още не съм бременна, но планираме) и продължа през бременността да работя, ще имам ли право на майчински и в какъв размер т.е. какъв процент от заплатата ми. Благодаря предварително.

# 732
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 22 821
Извинете ме... отново съм аз имам питанка  Blush
Получила съм превод от 45 дневния болничен за двата работни дни на месец юни (болничния ми е от 27.06), пише "дневен размер на обезщетението" 16,19лв., това значи, че и за остатъка от срока на болничния на ден ще ми бъде толкова обезщетението ли?

Да, дневният размер на обезщетението не се променя, а сумата варира според броя на работните дни.


И аз щях да питам нещо подобно - моят 45 дневен започва от 23 юни. от 1 до 23 юни съм в нормален болничен, получих обезщетение в размер на 400 лева, но не мога да разбера в него включени ли са тези последни 7 дни от месец юни, или 45-дневния се изплаща отделно? И кога трябва да получа изплащането за 45-дневния - след термина ми ли (7 август)? Осигуряват ме на 610 лева.

Предполагам все още не е изплатен. Това са два различни осгурителни нслучая, а и болничният лист от 23.06.2014 се подава в НОИ до 15.07.2014 и вероятно предстои да се изплати.

Здравейте!

На трудов договор съм от началото на Март на половин ден. Преди това съм била на борсата и не съм се осигурявала. Искам да попитам ако имам второ дете (все още не съм бременна, но планираме) и продължа през бременността да работя, ще имам ли право на майчински и в какъв размер т.е. какъв процент от заплатата ми. Благодаря предварително.

За да се получава обезщетение за бременност, раждане и гледане на дете е нужно да имаш поне 12 месеца осигурителен стаж през живота си и към момента на излизане в болничен 45 дни преди термин да си осигурено лице. Размерът на обезщетението за бременност и раждане  е 90 % брутния осигурителен доход 18 месеца назад, но не повече от нетния. Ако има месеци без осигуряване се взема МРЗ за брутен и нетен осигурителен доход.

# 733
  • Мнения: 7
Благодаря много!

# 734
  • Мнения: 609
Lady Brinne благодаря много!   bouquet

Общи условия

Активация на акаунт