Яхнали метли, фу4им по немските земи! 185-та НЕМСКА тема

  • 59 438
  • 746
  •   1
Отговори
# 675
  • Germany
  • Мнения: 919
celevra, подкрепям мнението на kovatcheva. Peace
Както и по-назад казах, аз дойдох и директно започнах да уча, но ММ търси работа в продължение на 8 месеца! Аз имах добри, но недостатъчни познания по немски (уча на английски), но с времето определно го научих (естествено има още за осъвършенстване). Той, обаче, не знаеше немски и постоянно го въртяха с тези курсове по институциите. Тогава нямаше и разрешително за работа и се наложи да работи като самоосигуряващ се в строителна фирма. Чист късмет си беше, че намери тази работа.
Трябва да се спомене, обаче, че е много важно в коя провинция е човек! Peace Ние бяхме в Sachsen-Anhalt, направо жалка картинка! Естествено по-добре от България, но работата за чужденци и то без немски си е мираж! Сега сме в Baden-Württemberg и разликата е ОГРОМНА! Вярно, че и той понаучи немския, но работа има и то доста - успя да си намери за 2 седмици след като се преместихме тук. Да не говорим, че тук има повече чужденци и немците са свикнали с тях, докато в по-забутаните провинции те гледат странно. ooooh!
Друго, на което трябва да обърнете внимание е, че по институциите често или не си знаят точно работата или не искат да ви помогнат! За съжаление е така. Когато ММ намери сегашната си работа, беше 2 месеца преди да отпаднат разрешителните за работа и отказаха да му издадат. За двата месеца се наложи да подаде молба за социални и направо ни изгониха доста грубо от офиса, макар че беше работил преди това и единствената причина да не работи сега е, че държавата не му позволяваше. Добре, че бях извадила закона и се бях подготвила за спор. #2gunfire В крайна сметка стана набързо. За щастие сега си работи на добра работа и не се налага да се разправяме със сърдити лелки. Crossing Arms За новодошли е стрес, а и не винаги си знаят правата.
Стискам палци и съм сигурна, че ще се справите!  Hug

# 676
  • Мнения: 24
Здравейте момичета,
Чета ви от известно време и намирам много полезна информация във форума. Позволете ми да се присъединя и аз към групата на новопристигналите в Германия. По-точно, мъжът ми е тук от 6 месеца, а аз с децата пристигнах преди 2 месеца. Мъжът ми работи на срочен договор в Мюнхен, който изтича след 1.5 години. Аз в момента съм по майчинство с дете на 1.5 год. Не съм си напуснала работата в България, поради несигурността ни за оставане тук.  В тази връзка искам да попитам майките за мнения за българските училища в Мюнхен. Имаме момче на 5 години, което бихме желали да запишем на бг предучилищна, ако се наложи след 1.5 години да се прибираме в България, той ще е точно на прага на първи клас. Видях че има две училища - дора Габе и Паисий Хилендарски, но имам проблем с отварянето на сайта на едното. Може ли малко повече информация, мнения, впечатления ?
Ще ви бъда много благодарна .

Здравей, мойте и двете деца посещават Дора Габе. Едното дете е в училището, а другото е в детската- води се първа подготвителна. За сега два пъти сме имали занимания и децата са много доволни. Ходят с желние и нямат търпение. В училището имат и български учебници за деца живеещи в чужбина. Дават им домашни, които се пишат с голяма охота и желание. Имат извънкласни дейности, като за малките е само музика, а за големите могат да избират между народни танци, народно творчество и театър. До колкото знам Паисий Хилендарски е с лиценз по МОН и един ден ако се завърнат в България уж ще им се признае че са учили. Дора Габе е без лиценз по МОН, но работят по тяхната програма и мисля, но не съм сигурна, че правят някакви стъпки да го лицензират училището. В коя част на Мюнхен сте? Виж кое ще ти е по-близо. Аз лично съм доволна от Дора Габе, но не вярвам и Паисий Хилендарски да е лошо, така че трябва да прецениш. 

Благодаря fiolio за информацията. Утре ще се свържа и с двете за да проверя къде има места. Иначе ние живеем в Nymphenburg и Дора Габе ще ми е по-близо, но пък часовете в П.Х. са ми по-удобни. Утре ще реша след като говоря и с двете училища.
Благодаря още веднъж.

# 677
  • Germany
  • Мнения: 2 040
Ние също се бяхме насочили към Дора Габе (синът ми е също 5 годишен), но това организиране в събота...То не стига, че цяла седмица ставаме рано и не можем да се видим...Общо взето отложихме го за следващата година. И за двете училища съм чувала само добри неща Peace

# 678
  • Мнения: 13
Здравейте момичета   bouquet

Изпращали ли сте витамини и хранителни добавки към България? Дали има ограничения?

# 679
  • Мнения: X
Пращала съм много пъти лекарства, витамини, хранителни добавки във всякакви форми - ампули, прахчета, капсули и таблетки. Ползвам задължително DHL- препоръчана пратка. Проблем до момента не съм имала.

# 680
  • Мнения: X
Пък моето диване не ще никъде да седи без мама. ooooh!Водя усилена пропаганда в полза на българското училище, но не и не. Вече не знам как да го убеждавам. И на гимнастика не иска сам, и на музика... А то повечето занимания за 4+ са без родители.

Мамите с девойки, кажете от къде се купуват свестни фиби/шноли за коса. Само за дрогериите се сетих, но там нещо не ми харесват много. Пък искам да съм 'убава. 4470

# 681
  • The QC to be!!!
  • Мнения: 5 345
Пратих до щатите пакет мин седмица. От пощата ми казаха, че имат лимит до 2 кг, и аз само толкова сложих. До Бг. сме пращали мин год, но беше под 2 кг - не бяха хапчета, а едни хран. добавки. Не сме имали проблем. Описваме в точност какво има с пакетите.

# 682
  • На точното място
  • Мнения: 298


Мамите с девойки, кажете от къде се купуват свестни фиби/шноли за коса. Само за дрогериите се сетих, но там нещо не ми харесват много. Пък искам да съм 'убава. 4470
Хаха, точно си счупих шнолката и ревнах откъде ще си купувам сега, щото аз искам силиконова , тук съм виждала само пластмасови. Предполагам, че ако се разтърся в магазинчетата за бижута ще се намери нещо.

# 683
  • Немция
  • Мнения: 7 006
Пък моето диване не ще никъде да седи без мама. ooooh!Водя усилена пропаганда в полза на българското училище, но не и не. Вече не знам как да го убеждавам. И на гимнастика не иска сам, и на музика... А то повечето занимания за 4+ са без родители.
Aз имам две такива диваненца-мом4енца Wink. Из4акай да стане на 5, може тогава да стане раздялата. Около 5-тата година доста деца се променят, правят скок в развитието си. Когато му дойде времето, запиши го на нещо, което мнооого му харесва и има само4увствието, 4е ще се справи.

А за фиби4ките и аз се сетих да погледнеш в магазин за бижута, гердани, аксесоари- мяркала съм такива, там изборът е голям.

# 684
  • в сърцето на един мъж...
  • Мнения: 10 908
fiolio - изискването на МОН, за да се лицензира едно училище е, да е работило поне една година като такова. Тъй като Дора Габе вече има една година зад гърба си, то от тази година работи по програма на МОН, съответно учебниците ни са финансирани от тях и следят училището, за да може да си получим лиценза Grinning Радвам се, че сте при нас и че сте доволни и децата идват с нетърпение на училище Hug

# 685
  • Мнения: 1 262
fiolio - изискването на МОН, за да се лицензира едно училище е, да е работило поне една година като такова. Тъй като Дора Габе вече има една година зад гърба си, то от тази година работи по програма на МОН, съответно учебниците ни са финансирани от тях и следят училището, за да може да си получим лиценза Grinning Радвам се, че сте при нас и че сте доволни и децата идват с нетърпение на училище Hug

Geia благодаря за уточнението. Не бях сигурна дали е лицензирано или не. Споменах лиценза, само за да бъда възможно най-изчерпателна в отговора си към друга съфорумка. Иначе за мен май няма голямо значение дали е МОН или не. Децата наистина са щастливи там и за мен това е най-важното Hug

# 686
  • в сърцето на един мъж...
  • Мнения: 10 908
Моля Wink Много се радвам, че е така Hug

# 687
  • Мнения: 2 070
Здравейте,

имам един въпрос,
колко струва легализирането на дипломи

такива ли са цените http://www.ink-bg.com/prices-legalisation.htm

# 688
  • Мнения: X
Цените са различни в различните преводачески бюра. Въртене на телефони му е майката и сравняване на цени и срокове.
Доколкото знам, легализиране може да стане и директно - с ходене по министерства и служби, не непременно през агенция.

Защо се очаква ние, живеещите в Германия, да знаем в подробности цени на услуги в България?

# 689
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076

Защо се очаква ние, живеещите в Германия, да знаем в подробности цени на услуги в България?

според мен въпросът е към скоропристигналите, които са минали по този път  Wink

не всички сме стари кучета тук в темата. Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт