3-годишното ми дете не иска да говори!

  • 21 376
  • 96
  •   1
Отговори
  • Мнения: 6
Здравейте мами!
Имам дъщеря на 2г и 11м. Проблемът ни е, че може да говори, но като чели не иска. Всички лекари казват, че си се развива много добре. Опитвам се да и обръщам много внимание и много да говоря с нея, но от 4 месеца имам и син, което прави нещата още по-трудни.
Много ви моля мамите, които имат опит с други такива деца да ми дадат някакъв съвет, защото вече съм много изплашена за детето си.
Ще съм благодарна на всички!

Последна редакция: нд, 25 май 2014, 10:05 от Редактор*

# 1
  • Мнения: 1 434
Здравейте мами!
Имам дъщеря на 2г и 11м. Проблемът ни е, че може да говори, но като чели не иска. Всички лекари казват, че си се развива много добре. Опитвам се да и обръщам много внимание и много да говоря с нея, но от 4 месеца имам и син, което прави нещата още по-трудни.
Много ви моля мамите, които имат опит с други такива деца да ми дадат някакъв съвет, защото вече съм много изплашена за детето си.
Ще съм благодарна на всички!

Обърнете  се към логопед ! Отживелица е да се смята  че детето може но не иска да говори !
Колкото по - рано вземете  мерки  и  започнете    работа  толкова  по - голяма  е вероятността детето  да навакса .
Пишете  ми на лични  съобщения от кой град сте за  да  ви насоча  към  колега  логопед .

# 2
  • Мнения: 10 011
Защо си мислиш, че не иска да говори? Изведнъж забрави думите си ли? За регресия ли става дума?

# 3
  • Мнения: 1 434
Честа  практика  е  да  се  мисли , че детето не иска  , няма желание  или    като  татко е по- мълчаливо .  Едно дете ако може  да   говори  , то    знае   как  да изрази  своите  желания и  нужди( Детето   използва  речта   за да изрази  желанията ,нуждите и мислите   си) ! Ако  речта  закъснява  или  говори  неразбираемо за  околните  и  близките   е наложително да  се  потърси  помощ от логопед .
Какво се случва  обаче  , ако не се  потърси  помощ  ?  И родителите  чакат  детето  да се "отпуши "
или "отприщи" , детето изостава  не само в говорното   си развитие  , тк  то  не  може да  комуникира , да се  социализира  и тн ...
Съветът  ми е   да се вземат  мерки  навреме !

# 4
  • София
  • Мнения: 3 777
Определено трябва да се потърси мнението на логопед. Не чакайте, няма нищо лошо да направите една консултация

# 5
  • Мнения: 7 111
В какво се изразява моженето да говори? Какво се случва при изпълнението на команди?

# 6
  • София
  • Мнения: 62 595
не губете време, а търсете помощ от специалист! С повечко работа имате шанс да наваксате до започването на училище.

# 7
  • Мнения: 1 434
В какво се изразява моженето да говори? Какво се случва при изпълнението на команди?

Дали дето   изпълнява  едностепенна  двустепенна или  тристепенна  команда / инструкция   зависи  от  това  до колко  разбира(рецептивна реч) !  

Ето   тук  може  да погледнат   майките   какво  трябва да може    едно дете на  3  год .
Таблицата  е за  диагностика  на психо- моторно развитие  при деца  (Александровска болница)
Мисля че е  полезно   http://logoped.alle.bg/%D0%BD%D0%B5%D1%80%D0%B2%D0%BD%D0%BE-%D0% … 0%B8%D0%BD%D0%B8/

Защо детето не може да говори като връстниците си?
http://desipeeva.blogspot.com/2013/01/blog-post_5097.html

Последна редакция: нд, 18 май 2014, 18:47 от Bluevelvet

# 8
  • Мнения: 417
Отидете на детски логопед и детски психолог. Ако детето е говорело преди, и след това в определен момент е спряло, то има причина за това, възможно е появата на братчето да е повлияла и да не иска да общува, защото се чувства "детронирана", но вие най-добре знаете как са се развили нещата....

# 9
  • Мнения: 5 513
Аз също съветвам логопед или психолог.Не съм чула дете да спре да говори,заради ежедневни
проблеми.Напротив-започва викове,крясъци,обиди.Нещо по -сериозно е.
Нека го прегледат и ти да се успокоиш.Наистина са отживелици това с наваксването.И няма
нищо срамно.Срамно е да виждаш проблем и да се правиш на сляп.

# 10
  • Шумен
  • Мнения: 5 276
Наистина са отживелици това с наваксването.И няма
нищо срамно.Срамно е да виждаш проблем и да се правиш на сляп.

На същото мнение съм, най-малкото логопед да прегледа детето и ви даде насоки и план за справяне с проблема. Защото дори сега да няма проблем след година сама ще осъзнаеш разликите между твоето дете и връстниците му и справянето с проблема ще отнеме повече време.

# 11
  • Мнения: 5 513
О да .При 2-3 годишно дете проблема може и да не се забележи.Но на 4- 5г разликата се забелязва, както и от самите деца така и от околните.Все пак децата започват да учат букви ,а не да се учат да говорят.Или 5г. дете дори и многословно след като говори на "бебешки" и останалите не го разбират си е голямо закъснение в помоща към детето.
Някъде бях чела ,че речта при децата се развива в пълната и форма до 7 г.От там насетне всякакви липси/звукове,вокали,междуметия,правилно построени изречения.../ се компенсират по  трудно.

# 12
  • София
  • Мнения: 62 595
Чела съм, че няма единно  мнение по въпроса за възрастта - едни светила казват 4-годишна възраст, други стигат до 7-годишна, и накрая явно са се споразумялии на 5-годишна.  Laughing

# 13
  • Мнения: 5 513
Чела съм, че няма единно  мнение по въпроса за възрастта - едни светила казват 4-годишна възраст, други стигат до 7-годишна, и накрая явно са се споразумялии на 5-годишна.  Laughing
Добре ,стискаме си ръцете на 5 г.

# 14
  • Мнения: 10 547
Понеже не вярвам авторката да влезе отново, дано да не греша, а си разсъждаваме хипотетично, то да кажем, че има много разлика между "не говори" и "не говори".
Неговореното си има различни измерения и не се разглежда самостоятелно, а в комплекс с други поведенчески прояви или липса на такива у детето. Гледа се и гледа се и психомоторното му развитие, физическото такова, ако щете и т.н.

Общи условия

Активация на акаунт