Смути

  • 177 213
  • 770
  •   1
Отговори
# 90
  • Sofia
  • Мнения: 26 408
 вчера за вечеря си направих  кисело мляко с ябълка,джинджифил и копър,хареса ми

# 91
  • Мнения: 3 941
Идеи за есенно- зимни смутита?!

# 92
  • Мнения: 8 163
Ох, да бях проверила дали има тема за смутитата, преди да се блъскам да потготвям нова...

Нищо де, ето материалите, които написах. Ако искате, можем да ги сложим на първа страница в следващата тема. Тази ще се напълни бързо - аз редовно си правя смутита.

Домашно приготвени смутита
Скрит текст:
Какви са предимствата на смутито?
1. Смутитата са по-полезни от соковете. Когато сокът се извлича, в него остават витанмините и минералите, но не и целулозата. Смутито предлага зеленчуците и плодовете в цялата им хранителна стойност.
2. Хранителни вещества в чист вид. Количеството хранителни вещества, които ще получите от смутито ще е в пряка зависимост от продуктите, които ползвате. Но повечето сурови зеленчуци и плодове изобилстват от витамин А и С, както и от белтъчини и полезни мазнини.
3. Витамините са в естествения си вид. Защо да се тъпчете с мултивитамини, произведени в химически лаборатории?
4. Получавате дневната дажба пресни зеленчуци и плодове, без да се усетите. Повечето хора хапват плод, но обикновено имат трудности с приема на сурови зеленчуци. Смутитата, особено зелените, решават този проблем с лекота.
5. Смутито е нискокалориен заместител на едно или повече яденета. В същото време, заради запазената в тях целулоза, смутитата са засищащи.
6. Смутитата са лесно смилаеми, а организмът извлича хранителните вещества с по-голяма лекота.
7. Здраве, бодрост, тонус. След изпиване на смути не ви се доспива, както след изяждане на порция готвено ястие или сандвич. Това, че смутито дава смелена храна в висок хранителен потенциал дава на организма възможност да пренасочи енергията си не към храносмилателния тракт, а към другите процеси, свързани със здравето и активността ви.
8. Вкусно, питателно, полезно, разнообразно. Смутито предлага възможност за комбинации на различни зеленчуци, плодове, супер храни и пробиотици.
9. Детоксикиращо. Смутитата, особено зелените, спомагат за пречистването на организма от токсини. Хранителни специалисти препоръчват правенето на периодични детокси със зелени смутита.
10. Красива кожа и коса, горене на излишни подкожни мазнини и контрол на теглото. Замяната на едно ядене със смути може да помогне в усилията ви за контрол на теглото. Изобилието и разнообразието от витамини в естествен вид водят и до по-добър вид на кожата и косата ви.
11. Смутитата са лесни и бързи за приготовление. Единственият уред, който ще ви е нужен, е блендер. Високооборотните машини (Blendtec и Vitamix) вършат работата по-добре и за по-кратко време, но и обикновен блендер би се справил със задачата.
12. Домашно приготвените смутита са по-евтини. Купуването на 200 мл.  смути от бар ще ви струва около 3 лв., а смути от 450 мл. - между 5 и 6 лв. При домашни условия подобно количество смути ще е поне 1/2 по-евтино.
13. Лесен начин да дадем на децата нужните полезни хранителни вещества във вкусна и приятна форма. В смути е изумително лесно е да бъдат маскирани шепа спанак и шепа магданоз Simple Smile
14. Можем да създадем правилни хранителни навици у децата си от ранна възраст.



Препоръки:
1. Разнообразявайте! Не правете еднотипни смутита. Тялото се нуждае от различни вещества, а няма храна, която да предлага всичките наведнъж.
2. Дъвчете! Ако дъвчете смляната целулоза в смутито си, ще активирате храносмилателната си система и тя ще е по-подготвена за приемане и обработка на гъстата напитка.
3. Не оставяйте смутито да отлежава! Смутито е най-полезно, когато е прясно. С времето то се окислява, което отнема част от хранителните му съставки.
4. Всичко с мярка! Не превръщайте смутито в основен източник на хранителни вещества. По възможност пийте смути всеки ден, но приемайте и храна в естествения й, несмлян вид.
5. Импровизирайте! В началото се придържайте към рецепти, но след това експериментирайте. Намерете собствения си стил при съчетаването на съставки за смутита.
6. Не се страхувайте от суровите зеленчуци и плодове! Почти всички плодове и повечето зеленчуци могат да се консумират сурови. В тази група влизат и брюкселското зеле, и тиквичките, и броколито, и тиквата, и повечето зеленолистни… Използвайте рецепти, за да разберете кои сурови комбинации ви допадат и понасят най-добре.
7. Добавяйте семена и ядки! Те съдържат важни микро и макро хранителни вещества.
8. Здравето преди всичко! Вземете предвид здравословното си състояние, преди да започнете да пиете смутита. Някои заболявания поставят ограничения по отношение на видовете плодове и зеленчуци, които могат да бъдат консумирани, както и към тяхната обработка. Ако е нужно, се консултирайте със следящия ви лекар.


***

Ето и няколко от най-скорошните ми смутита.

Тъмнозелено смути: два вида кейл, листа от глухарчета, круши, портокалов сок.



Скрит текст:
Това е доза за двама (ММ и мен):

Магданоз, кейл, целина, ленено семе, праскови, кокосова вода.



Спанак, целина, кейл, магданоз, броколи и чия



Папая, манго, асаи, коноп, кокосова вода.

# 93
  • Мнения: 14 638
Браво Фея,благодарности!
 Grinning

# 94
  • Мнения: 1 142
Смути и нутрибомба едно и също ли е?

# 95
  • Мнения: 8 163
Смути и нутрибомба едно и също ли е?
Да. Просто тези от "Нутрибулет" се опитват да приватизират идеята за смути, като му дават ново име. Все едно Blendtec да викат на смутито блендбомба, а Vitamix - витбомба Laughing

СилвърHug

# 96
  • Мнения: 341
Тиквата с какво може да се съчетае ? Опитах сурова да я ям,като морков и ми хареса.

# 97
  • Мнения: 8 163
Тиквата с какво може да се съчетае ? Опитах сурова да я ям,като морков и ми хареса.

Можеш да си направиш смути тип "тиквен пай". Аз точно снощи търсих рецепти Simple Smile

Ето тези, които ми допаднаха най-много и смятам да ги пробвам (особено втората):

http://healthyblenderrecipes.com/recipes/vegan_pumpkin_pie_smoothie



А това са рецепти със сурова тиква от любимия ми суровоядски сайт: http://www.rawmazing.com/raw-pumpkin-recipes/

Последна редакция: вт, 30 дек 2014, 20:28 от Фея Кръстница

# 98
  • Мнения: 341
Благодаря Фея Кръстница   bouquet Ще може ли превод на рецептите,защото не разбирам езика newsm78

# 99
  • Мнения: 8 163
Благодаря Фея Кръстница   bouquet Ще може ли превод на рецептите,защото не разбирам езика newsm78

Ама на всичките ли? Имай милост, моля те. И аз съм семейна, и аз ще посрещам Нова Година...

Избери една рецепта, ще ти помогна.

# 100
  • Мнения: 341
Когато си свободна можеш да ми помогнеш по твой избор. Сега събирай сили за утре. Желая ти красиви и вълнуващи мигове сега и занапред. !

# 101
  • София
  • Мнения: 3 271
За Коледа получих от свекърва ми Нутрибулет. До сега на блендер съм си забърквала разни неща, но сега ще го пробвам този Нутрибулет. Това, което ми допада е, че смила добре семена и ядки, защото аз много обичам ядки. Слагам различни във всичко в салати, в сосове, в месни ястия, в десерти.

След Нова година ше мина на по-лека храна и ще споделям сътвореното Wink

Весели празници   bouquet

# 102
  • Мнения: 31 221
Чудесен е булета. Аз моя го ползвам ежедневно.

# 103
  • София
  • Мнения: 3 271
Чудесен е булета. Аз моя го ползвам ежедневно.

Не се стърпях и днес го сефтосах  Mr. Green
Направих сладко смути, само с плодове и ядки.
Сложих орехи, банан, киви, касис, мандаринка, грозде, една слива /не знам какъв й е сорта/.

Ето крайния резултат /и междинния/  Joy



Ама страхотно стана   bouquet
Весели празници   bouquet

# 104
  • Мнения: 8 163
Магнолия, много апетитно!

Ето моето днешно зелено смути: два вида кейл, магданоз, кел (плоско зеле), листа от глухарче, сърцевина на целина, лайм, масло от ленено семе.





П. П. Лилаво "вълшебство" за след тренировка: растително мляко (лешник, кашу и кокос), соев протеин и боровинки.

Последна редакция: чт, 01 яну 2015, 01:16 от Фея Кръстница

Общи условия

Активация на акаунт