Отговори
# 1 260
  • Бургас сити
  • Мнения: 123
zazo,

Още веднъж - ДА, може да се използва периодична система при изпитвания, контролни и ВО по химия. Редно е обаче, всички ученици да работят с еднакви периодични системи - изчистени от друга информация, без имената на химичните елементи и други допълнителни данни. Някои от таблиците, продавани в книжарниците и издателствата, приличат на справочник по химия, с  информация, която няма нищо общо с периодичната система, и която учениците трябва да знаят -  химични уравнения, класове съединения, свойства на метали, неметали и т.н. Въпросът се решава, като министерството пуска допълнителен лист с таблицата към теста, вчера също имаше такъв файл и би трябвало да бъде разпечатан  във вашето училище и да се раздаде на учениците. Другият проблем е неосведомеността на квесторите, че децата могат да ползват таблицата. Връщането на ПС в една от стаите поставя децата в неравностойно положение при решаването на теста. В интерес на истината, вчера имаше само една задача, която налага ползването на Менделеевата таблица, но тя може да се реши и без помощно средство, при добро познаване на материала по химия, още повече, че І, ІІ и VІІ А групи се изучават далеч преди да се въведат знанията за периодична система.

Русалке,  bouquet

# 1 261
  • София
  • Мнения: 337
Аз не виждам проблем в задачата с процентите. Задачите са правени за седмокласници и следва да са съобразени с нивото на материала който изучават и начина по който го изучават. От тях се иска малко съобразителност, а не да задълбават в неща, които ще са обект евентуално на по-нататъшно изучаване. В задачата с листа трябва да съобразят какви са формите и размерите на парчетата лист получени след отрязването, да намерят отношение на парче към цялото и да покажат, че могат да закръгляват. Останалото е да се търси под вола теле.

Иначе защо примерно 23-задача да не се реши с коренуване. Това си е съвсем математически вярно и коректно. Да, но не е включено в материала до 7 клас и ако някой го използва то ще бъде (според мен справедливо) отчетено като минус. Същото може да се каже за използването на система уравнения при решаването на 21-задача или ползването на Питагоровата теорема при тригонометрична задача с правоъгълен триъгълник.

Като цяло и на мен ми се искаше и задачите и теста по БЕЛ да са така съставени, че много по ясно, точно и недвусмислено всеки да може да си определи оценката, но ...
Както и преди говорихме в темата решението е не в това да бележкарстваме и да се ловим да дребни пропуски, а да има достатъчно училища с подходяща среда и ниво на образование и да не е проблем за децата, които искат да учат да влязат там.

# 1 262
  • Мнения: 41 495
Условие на задачата: 22.Б) Колко процента е лицето на изрязаното парче от лицето на правоъгълния лист?
Закръглете отговора с точност до цяло число.

ето примерно вярно решение:
2.Б) Колко процента е лицето на изрязаното парче от лицето на правоъгълния лист?
6/32*100=18,75% - до тук няма проблем.

Закръглете отговора с точност до цяло число.
Закръгляваме отговора (не числото на процента) до цяло число. И става  18,75%=0,1875=0


Ако някое дете е дало такова решение, трябва да получи бонус точки (оценка 6+), защото е по-добро от съставителите на задачите.
 

Не само търсиш под вола теле, но и се самонавиваш. Щом се пита "Колко процента" значи се търси число. И отговорът е числото 18,75. После искат отговора (т.е. числото) да се закръгли. Нищо неясно няма.
Всъщност процентът е нещо точно определено, както е например стотинката. Когато смятат себестойността на някой бонбон и тя излезе 18,75 стотинки я закръгляват на 19. Не я закръгляват на нула, нали?

# 1 263
  • Мнения: 1 295
Има ли шанс оценките да излязат по-рано , т.е. преди 4 юни или се чака точно датата ? Как е било миналите години?

# 1 264
  • Пловдив
  • Мнения: 9 736
Има ли шанс оценките да излязат по-рано , т.е. преди 4 юни или се чака точно датата ? Как е било миналите години?


Точно на датата. Миналата година се смилиха, та пуснаха резултатите някъде около обяд, а през 2012 мисля, че информацията беше достъпна в късния следобед. И сайтът тогава блокира, ако не се лъжа. Така че пожелавам здрави нерви на 4/06.  Peace

# 1 265
  • В тъмната гора.
  • Мнения: 2 343
Има ли шанс оценките да излязат по-рано , т.е. преди 4 юни или се чака точно датата ? Как е било миналите години?


Точно на датата. Миналата година се смилиха, та пуснаха резултатите някъде около обяд, а през 2012 мисля, че информацията беше достъпна в късния следобед. И сайтът тогава блокира, ако не се лъжа. Така че пожелавам здрави нерви на 4/06.  Peace

В училищата няма ли да сложат списъци с оценките?

# 1 266
  • В тъмната гора.
  • Мнения: 2 343
ЕЕее от снощи ми се втръсна да гледам различни интерпретации на задача 22 по математика. В крайна сметка нищо не зависи от нас и където има за кастрене ще кастрят, а където няма наплив, а има лоши оценки ще толерират. Така или иначе каквото са си решили ще го направят, каквото и да казваме или не казваме. Дано има справедливост.
Чакането ще бъде тежко и дано нервите ни издържат до 04,06.

# 1 267
  • Пловдив
  • Мнения: 2 141
Винаги резултатите са излизали точно на обявената дата. Всъщност, под "винаги" имам предвид последните две години, когато аз имах седмокласници.  Grinning Не си спомням точно часа, но горе-долу по едно и също време беше. Не мисля, че час разлика +/- е от съществено значение. Възможно е миналата година да беше една идея по-късно през деня, защото имаше някаква суматоха в РИО, но може и да греша. И тази година очаквам същото. Но категорично - през последните две години резултатите излизат на обявената дата и нито секунда по-рано.

В училищата има списъци. Но аз лично никога не съм разчитала на тях. Винаги съм научавала оценките от сайта. Мисля, че става по-лесно и бързо.

# 1 268
  • Варна
  • Мнения: 4 295
Миналата година резултатите излязоха към 12.00ч.  PeaceМоже да се види в темата, ако някой държи на точния час.
Резултатите се лепят по у-щата, но след като излязат в МОН.

# 1 269
  • София,Младост 3
  • Мнения: 48
Има ли шанс оценките да излязат по-рано , т.е. преди 4 юни или се чака точно датата ? Как е било миналите години?


Миналата година на 04.06 в 12.00 имаше пресконференция на министЕерката и на нея тя обяви , че резултатите са изнесени след което веднага пуснаха резултатите ( мисля, че някъде около 12.07 ч.) , след което сайта блокира!!!!  Joy

# 1 270
  • Мнения: 1 295

dundi73 , dara,   Деска , dor77 и всички други, благодаря. Търпение и положителни резултати на всички ни.

# 1 271
  • Мнения: X
Биборана, как трябва, според тебе, да е зададен въпросът на 22-ра задача, така че отговорът да е 19%?

# 1 272
  • София
  • Мнения: 757
ЕЕее от снощи ми се втръсна да гледам различни интерпретации на задача 22 по математика. В крайна сметка нищо не зависи от нас и където има за кастрене ще кастрят, а където няма наплив, а има лоши оценки ще толерират. Така или иначе каквото са си решили ще го направят, каквото и да казваме или не казваме. Дано има справедливост.
Чакането ще бъде тежко и дано нервите ни издържат до 04,06.
Само дано да са единни тези "допълнителни" критерии, а не едни да ги "кастрят", а други не .....

# 1 273
  • София
  • Мнения: 18 133
ЕЕее от снощи ми се втръсна да гледам различни интерпретации на задача 22 по математика. В крайна сметка нищо не зависи от нас и където има за кастрене ще кастрят, а където няма наплив, а има лоши оценки ще толерират. Така или иначе каквото са си решили ще го направят, каквото и да казваме или не казваме. Дано има справедливост.
Чакането ще бъде тежко и дано нервите ни издържат до 04,06.
.
И как ще стане това маркираното? Бъдат ли въведени допълнителни критерии като при задачата за дробта по-малка или равна на минус 3 (което е нередно предвид   така  зададеното условие на задачата), няма как да режат в горните интервали в точки, а за долните да си затварят очите..Критериите са едни за всички, добри или лоши.
И още нещо. Без да се заяждам, но ми прави впечатление, че има-няма  ден-два изразяваш недоволство от съдържанието на темата. Първо не ти се четеше за проблемите на чуждо дете. След това не ти хареса   дискусията около въпроса за уроци и школи в 7 клас и за това необходими ли са те  или не. Сега пишеш,че ти е втръснал спорът около 22 зад. Какво очакваш да се пише в тази тема?  newsm78

# 1 274
  • В тъмната гора.
  • Мнения: 2 343
Преди няколко дни изразих недоволството си не от написаните постове относно частните уроци и самоподготовката, а препирните между две потребителки в продължение на доста страници. Ако искат нещо да доуточняват все пак има опция - лични съобщения. Доколкото ми е известно ЧАТ тук не се допуска според правилата на форума. Стана безкрайно отегчително за другите потребители.
Снощи пак така, макар 22 задача да бе дискутирана още на 23-ти и да бе изяснен отговора от Ганис и други потребителки.
Считам, че имам право да си кажа мнението, а не да си мълча.

Общи условия

Активация на акаунт