Вечното състезание

  • 3 089
  • 13
  •   1
Отговори
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Здравейте. Иска ми се да обсъдим вечното състезание между близнаците. Предполагам, че го има, ако не при всички, поне при повечето. Моите са на 6 год. и от няколко години се състезават непрекъснато и за всичко. Всичко се сравнява и мери, сакън някой да не се мине. Никой не иска да прави нищо, ако и брат му не прави същото. Води се постоянна борба за всевъзможни глупости от типа кой да светне лампата, кой да затвори вратата, кой да ми подаде нещо си, кой да събере играчките, защо единият да си обува чорапите като другият още не си ги е обул.... и т.н., и т.н.... списъкът е безкраен. В началото си мислех, че това е стимулиращо и полезно, но вече минава всякакви граници. А изобщо нямам идея как да се справя със ситуацията. Непрекъснато обяснявам, че са отделни хора, че всеки е добър в нещо различно, че не е нужно винаги всичко да е еднакво и по равно..., но ефект няма.
Някакви идеи по въпроса?  newsm78

# 1
  • Мнения: 677
Като майка на породени, мога да ти кажа че понякога е кошмар... Ние сме с храненето проблемни. Малката не иска да си яде яденето, ако не е същото като на батко й. Дребната е на година и шест месеца, баткото на 3години и 5 месеца.

# 2
  • София
  • Мнения: 1 103
 Ох, и при нас е същото, вбесяващо е на моменти. Имаме и доста комични ситуации:
 Сяда на масата първо единия, защото първи си е измил ръцете, поглежда критично към чиниите и казва възмутено: "В на Дани чинията има четири парчета салам, а в моята ... (поглежда и брои) има едно, две, три, четири парчета." Тук замлъква, защото явно аргументацията му куца, а аз си умрях от смях.
 И вечното - например искат и двамата вода, пълня чашите и подавам "Защо на него му даде първи?" и аз напоследък най-спокойно и сериозно отговарям "Ами защото го обичам повече." Следват увиснали ченета и неловко мълчание, после "Шегуваш се нали?" , отговарям "Естествено, че се шегувам, просто имам само две ръце " и мирът е възстановен. По подобен начин отговарям и на "А защо на него му позволяваш (нещо си), а на мен не.", което категорично не е вярно и го знаят много добре, но се пробват да всяват смут понякога.
 За копчета и врати май вече мина периода на яростно съперничество. Вече се уговарят по между си, например кой ще натисне копчето на асансьора отвън и кой отвътре, кой на отиване и кой на връщане, ама май вече и това им омръзна и се налага често аз да се заема с тази отговорна задача. 

# 3
  • Мнения: 5 278
Няма оправия с това съревнование Simple Smile
При нас вече проблема е не кой ще свърши пръв това, което ги моля, а кой няма да го направи  Laughing Ама защо пак аз, защо не той/тя, все мене караш, ама той/тя не го е направил, защо аз да съм пръв. А пък това със сипването на сок ми е любимо - защо на единия си сипала повече и се почва едно мерене с шублера Simple Smile Наистина понякога е вбесяващо, но не мисля, че скоро ще се промени нещо. Такава им е съдбата Peace

# 4
  • Мнения: 1 732
Може би затова в някои страни е практикувано разделянето на близнаците от малки-не са в един клас, имат различни занимания/кръжоци;  посещават различни мероприятия. Лично аз подобен подход за себе си не го одобрявам, обаче.
Да се сравняват е в реда на нещата. Самите хора постоянно сравняват близнаците. Когато обаче то премине в съревнование, е добре да се вземат кардинални мерки.

# 5
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Когато обаче то премине в съревнование, е добре да се вземат кардинални мерки.

Например какви?  newsm78

# 6
  • Мнения: 232
Моите са по-малки, но като се замисля какво аз бих правила в такава ситуация като тази с лампите и копчетата на асансьора например, бих използвала броилка и броилката да покаже кой пръв в дадената ситуация. Хем ще им е забавно, хем отпада от мама упрека, че е предпочела някой. С чашите или нещо друго конфликтно- наливам, размествам няколко пъти, вземам в ръце и която чаша се е паднала срещу съответното дете- негова е. Може и зад гърба и пак на късмет. Може и ези-тура... Нещо такова бих пробвала, разбира се когато имам време и настроение, защото не би могло постоянно.

# 7
  • Мнения: 1 732
Когато обаче то премине в съревнование, е добре да се вземат кардинални мерки.

Например какви?  newsm78
ами зависи - както от възрастта на децата, така и от ситуацията. Например, аз съм била наказвана от майка ми, когато веднъж се сравнявах със сестра ми колко сладолед е изяла тя и колко аз. В резултат, бяха ми купени 5 сладоледа и ми беше заповядано да ги изям всичките наведъж. Много години минаха от тогава, но още ми е приседнало.
По принцип е нормално да има сравняване, стига да не се прекрачва границата.
Когато близнаците прекалят в съревнованието и сравняването помежду си, е добре всеки един от тях да си има свое занимание- да бъдат разделени - различни хобита, различни курсове или спорт.

# 8
  • Шумен
  • Мнения: 5 276
И при нас го има това съревнование на периоди (направи ми впечатление че се повлияват от други деца, визирам тяхно приятелче което ако не е първо реве и се тръшка и моите копират  ooooh! ). Не са залепени постоянно една за друга и да сравняват. Ето и сега едната гледа детско в дневната, другата си играе сама в детската и мира го има поне за 20-30 мин.  Laughing За да няма сръдни от малки ги свикнах да се редуват и да спазват установения ред. Сега си знаят коя е наред да е първа на мивката за миене на ръце, коя ще се къпе първа довечера. Храната съобразявам според техните изисквания. Сутринта избраха да закусят сандвичи едната не поиска сирене вътре и опита да се заяде защо нейния бил по-малък, но с диалог мира се постигна бързо и лесно  Peace Никога не съм ги сравнявала на това ги уча и тях да не го правят, достатъчно хора около нас ги сравняват и за тях близначките са една личност с еднакви потребности и желания  ooooh!

# 9
  • Мнения: 1 732
За да няма сръдни от малки ги свикнах да се редуват и да спазват установения ред. Сега си знаят коя е наред да е първа на мивката за миене на ръце, коя ще се къпе първа довечера.

От личен опит мога да потвърдя, че това е супер успешен подход.  Peace Изпитано е на гърба ми. Имахме двойно легло- на етажи. Редувахме се коя ще е горе, коя долу. Така нямаше сръдни. Имахме едно колело ' Балканче' за двете ни........пак се редувахме. Примери- безброй.
Доста от нещата ги правехме обаче едновременно- например, къпахме се заедно до късно.  Grinning

# 10
  • Мнения: 45
Да споделя и аз опит по темата. Моите момчета са на 2,6г. и разбира се, се сравняват и състезават и то най-вече за глупости. Стигат до там, че ако единия се напикае и го преоблека, другият започва да мрънка, че също иска нови  дрехи и в подкрепа на нуждата си от такива се разкрачва и най-демонстративно се напикава  Joy Ох, сега ми е смешно, но като трябваше да чистя локвите след тях, едновременно с това да им обяснявам защо така не се прави, хич не ми беше до смях.
А иначе в съревнованието намирам и ползи - така стават по-борбени подготвени за живота, защото още от новородени знаят, че света не се върти само около тях. И когато пораснат и им се наложи да се състезават за житейските облаги, те вече ще са минали една школовка  Wink

# 11
  • Мнения: 1 732
Да споделя и аз опит по темата. Моите момчета са на 2,6г. и разбира се, се сравняват и състезават и то най-вече за глупости. Стигат до там, че ако единия се напикае и го преоблека, другият започва да мрънка, че също иска нови  дрехи и в подкрепа на нуждата си от такива се разкрачва и най-демонстративно се напикава  Joy Ох, сега ми е смешно, но като трябваше да чистя локвите след тях, едновременно с това да им обяснявам защо така не се прави, хич не ми беше до смях.
А иначе в съревнованието намирам и ползи - така стават по-борбени подготвени за живота, защото още от новородени знаят, че света не се върти само около тях. И когато пораснат и им се наложи да се състезават за житейските облаги, те вече ще са минали една школовка  Wink

много трогателно и едновременно с това смешно.
За школовката .....много е относително.
При все съревнователния/сравняващия се елемент, ние със сестра ми сме израстнали в изключително доверие, споделеност и взаимност. Животът ни винаги е бил на 100 %  съпреживяван, с огромно доверие и разбирателство, много силна връзка.
Нещо, което се оказа, че по принцип в общуването между хората, не е така. И което го осъзнавахме с опит....Това до някъде ни поднесе не малко изпитания и стрес, когато порастнахме и се вляхме в социалният живот , тъй като подхождахме към околония свят по същия начин, по който ние си бяхме изградили нашия свят - на всеотдайност и  безусловно доверие.

# 12
  • Шумен
  • Мнения: 5 276
Ако по някаква причина (накапана, намокрена, нацапана) едната трябва да с се преоблече това никога не се случва само с едната и двете си сменят тоалетите  Rolling Eyes И това го постигнахме с много обяснения защо не искам и втората да се цапа така, доброволно им сменям дрехите. Предпочитам едно а не две мазни петна да почиствам например  Mr. Green

# 13
  • Мнения: 45
 newsm78 Хм, не се бях замисляла точно от този аспект, както го представи  take a smile - наистина, ако подхождат към другите хора, така както един към друг, със сигурност ще има разочарования, но пък и едно сигурно рамо на което да се опреш.

Общи условия

Активация на акаунт