Натурална закваска за хляб, или хляб с квас – ТРЕТА ТЕМА

  • 147 009
  • 807
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: X
Това съм го чела и там е с отвара от сушен хмел . Моят го набрах  вчера.
Чувала съм ,че от свекърва ми ,че възрастни хора и преди се е правела мая от хмел в къщи.
 Въпроса ми беше някой ,ако знае или е правил от пресен хмел да сподели съотношение. Преди да попитам първо се рових из гугъл.
И това беше първото ,което прочетох.

# 121
  • Мнения: 1 291
Сиси,  Hug След първото месене веднага ли пускаш програмата за пълнозърнест?

Радос77, ще  стане. Навий се да не хвърляш. Ти постигаш най-трудното. Остава да добавиш чаша брашно и чаша вода, да шупне    и да месиш. Успех!

юлмана,  на мен ми става само от вода и брашно. Мисля, че и да не са точни пропорциите, ще се  получи.

# 122
  • Мнения: 11 818
mama BarbaHug да, при мен програмата за тесто е 1.30 мин. (30 мин. меси, 1 час втасва), после програмата за пълнозърнест като я стартирам, не започва да меси веднага, а доста време подгрява само, така че общото първо втасване се увеличава. Но така като смятам цялото втасване си е пак над 3 часа, колкото ми отнема минимум, ако го правя и извън машината.

# 123
  • Мнения: X
Просто хмела горчи и да не стане прекалено и да се отрази после на хляба.

# 124
  • Мнения: 10
Благодаря mama barba за куража, но навсякъде пише че става за 5,6 дни и аз не очаквам че моят ще стане още на третия ден. А сигурно съм прибавяла малко количество от новата смес и той затова се е вкиселил.

# 125
  • Мнения: 1 291
Rados77, опитът  учи. Само не оставяй кваса гладен. Wink След третия   ден или увеличаваш храната, или намаляваш кваса.

Сиси, благодаря!

юлмана, не се бях сетила... 

# 126
  • Sofia
  • Мнения: 1 058
Пуснах в хлебопекарната да замеси тестото. След това ще чакам да се надигне.

# 127
  • Somewhere over the Rainbow
  • Мнения: 117
Здравейте! Чета ви от известно време и реших да пробвам да направя квас. Обаче мисля, че не ми се получи  Embarassed. Първият и вторият ден минаха добре (заложих кваса с пълнозърнесто брашно, а го подхранвах с бяло). На третия ден (вчера) имаше приятна миризма и малки мехурчета. Днес сутринта миризмата му нещо не ми харесва и мехурчетата са станали по-малки. Мога ли нещо да направя или да го изхвърля и да започна отначало? Миризмата му не е точно на кисело, а на нещо по-различно от предните дни.

# 128
  • Sofia
  • Мнения: 1 058
Моя беше с кисело мляко и не стана на третия ден , а на петия. Прибах го в хладилника и днес правя хлебче.
До сега хлебопекарната ми го разбърка и в момента втасва. Ще пиша за резултата.

# 129
  • Мнения: 1 291
Пробвай  да  отделиш една част   -   половинати  или  супена лъжица и продължавай  да захренваш. Времето е потопло  и гадинките са с  ускорен метаболизъм. Пробвай захранване  три  пъти  на ден по една супена лъжица. Също така не му добавям винаги вода. Държа  го по-гъсто.

# 130
  • Sofia
  • Мнения: 1 058
Квасът беше в една кофичка от кисело мляко- пълна. От него взех 200 гр.за хляба, а в останалотосложих нови 100 гр. брашно и 100 гр. вода. Докато се прави хляба, гледам, че квасът в кофичката и той е втасал пак.

# 131
  • Sofia
  • Мнения: 1 058
Това е хлебчето с квас изцяло в хлебопекарната. 4 часа след първото месене пуснах на френски хляб, защото е най-дългата програма. Може би трябваше да добавя допълнително брашно, защото тестото стана доста течно, но не го направих. Нищо следващият път.

Доволна съм от резултата. Остава да го опитаме Simple Smile

# 132
  • Мнения: 307
Някой правил ли е памук погача с квас? Получава ли се.

Напоследък квасения хляб до толкова не ми се получава че изхвърлих 4тухли 1нички. Петата за да я спася и сложих  щипка суха мая.
Сега съм сложила да се меси един хляб и мисля като си свърши програмата за месене да пусна програмата за пълнозърнест (с подгряване половин час започва) с отложен старт 4 часа и довечера ще пиша дали се е получило.
Стартирах и квас с кисеко мляко. В неделя ще правим освещаване и много ми се иска питката да е с квас, но кваса ми ме предава. Нещо ми е слабичък. Как да го засиля.
Или някой от София и има хубав силен квас да пише на лични да си взема от неговия.

# 133
  • Мнения: 1 291
Ани Ка, според мен хлебчето е перфектно. Не бих добавяла брашно - няма да бухне толкова. Знаеш, ако е много течността какво ще стане.  Wink Твоят случай не е такъв. Остатъкът от кваса аз го слагам в хладилника, като го захраня.

синапова ая, ти ли беше в ново жилище? Да не е по-хладно в него? Тук се постопли и моят квас полудя.

# 134
  • Мнения: X
В една вегетарианска книга на Мария Димкова има рецепта за направата на квас с хмел.Не съм я пробвала, затова я преписвам дословно.Ако някой я пробва, да пише дали става.

"Вземат се: с три пръста хмел, 1 лъжичка пълна мед, 1/2 чаша вода, 1 1/2 супена лъжица фино бяло брашно.
Хмелът, медът и водата се оставят добре да поврат, така че течността малко да изври, след което се прелива в стъклен буркан.След като изстине малко, прибавя се брашното, разбърква се и се оставя на топло място.След два дена маята е готова.Ако й прибавим 1/4 лъжичка от стара мая, то още на другия ден новата ще бъде готова."

Общи условия

Активация на акаунт