Натурална закваска за хляб, или хляб с квас – ТРЕТА ТЕМА

  • 146 857
  • 807
  •   1
Отговори
# 375
  • Мнения: 174

След всичко, което четох навсякъде, все още не ми е съвсем ясно кога точно е готов кваса за употреба, останалия как го съхраняваме - плътно затворен или не плътно затворен, подхранва ли се и на колко време докато седи в хладилника  newsm78  #Crazy навсякъде различни неща пише и не знам какво да правя. Иска ми се уикенда да забъркам най-накрая едно хлебче, но дали ще става за ползване, как да разбера?  Thinking
Също така ще съм много благодарна, ако някой ми каже вместо 1 кубче мая, примерно, колко квас се слага? И на това не намерих отговор...
Благодаря ви предварително  bouquet
Здравей, по принцип, ако се държи на стайна температура готовият квас се захранва на 2 дни, ако се държи в хладилник на 6 дни, а ако се изсуши издържа 2-3 месеца без да се захранва (може и повече, ако се съхранява добре). Мисля, че всеки си избира начин на съхраняване, затова ще споделя моя. Аз съхранявам готовия квас в по-голям буркан, не плътно затворен (с плътна мрежа отгоре) в хладилник. Един хляб трае 5-6 дни и когато си хапна хляба, вадя квасът от хладилника за 4-5 часа на стайна температура (винаги си удвоява обема) и използвам около 80-100 гр квас, а останалото го захранвам и обратно в хладилника до след 5-6 дни (до следващото замесване. Моят квас го държа по концентриран, затова използвам и по-малко от него. Концентриран ще рече, че го захранвам по следния начин:
100 гр. квас
100 гр. брашно
50 мл. хладка вода
Получава се меко тесто. Когато го замесвам за хляб го размивам в част от водата.
При замесването на хляб, тестото ти не трябва да втасва повече от 3-4 часа, защото става кисел. Това е от моя опит, но както казах, всеки си изгражда удобен за него начин.

# 376
  • Мнения: 3 292
Как става изсушаването на кваса? Вече ми е много добър и бих искал да изсуша

# 377
  • Мнения: 174
Как става изсушаването на кваса? Вече ми е много добър и бих искал да изсуша
Ами прави се тесто (равно количество квас и брашно, и по-малко вода), разточват се тънки питки и се изсушават върху вестник на стайна температура. След това при съхраняването не трябва да има голяма влажност на въздуха и да се съхраняват в хартиен плик. В никакъв случай в найлонова торбичка, защото пак се овлажняват, т.е. при мен става така, защото живея на морето (солта и захарта са ми вечно влажни, в каквото и да ги затварям) Simple Smile После при съживяването трябва само да разтвориш питчица в малко вода и след 1 ден имаш жив квас.

# 378
  • Мнения: 1 092
didkapan, много благодаря за изчерпателния отговор  bouquet Мисля, че кваса ми вече е готов за употреба и събота - неделя ще се прави хлебче  Heart Eyes после ще приложа твоя метод на съхранение. При евентуални последващи въпроси ще има ново включване  Laughing Още веднъж благодаря!

# 379
  • Пловдив
  • Мнения: 2 102
През годините,  в които правя хляб на няколко пъти се опитвам да си "захвана" квас и все не ми се получаваше. В началото на този месец се заинатих, четох, бърках, хвърлях, пекох и в крайна сметка в момента имам два буркана- един с бял и един с пълнозарнест квас. Постигнах страхотни хлябове и почти съм сигурна, че поне в ежедневието няма да се върна към маята.
Искам да попитам следното. Скоро, една събота гледах по един от сутришните блокове как едно момиче прави хляб с квас. Направи ми впечатление, че го пече във фурната върху накаква плоча, явно самоделно направена. Някой има ли придстава от какъв материал може да се направи подобно нещо?

# 380
  • Мнения: 748
За пореден път провал Sad
Този път с ръжено брашно.За 48 часа беше станал,даже нямаше и толкова.Посред нощ станах и го видях ,че се е удвоил.На сутринта беше паднал в изходно положение.Хвърлих го.
Сега да питам като се удвои ,ако намам възможност да направя хляб веднага се слага в хладилника ли?
Ако имам възможност веднага да направя хляб, ползвам половината за направата  му и другото в хладилника.Така ли е?
Помагайте моля ви !

# 381
  • Мнения: 222
Ако ползваш готов квас, който активираш за ползване, след като удвои обема си и преди да започнат да се образуват  твърде много балончета по повърхността, тогава трябва да се използва за замесване. Ако спадне, образува твърде много пяна на повърхността - няма смисъл да го ползваш за месене. Такъв квас или го хвърляш, или го захранваш пак със съответното количество (ще ти се получи двойно повече) и го чакаш наново да се надигне. Слагането в хладилника няма да помогне за удължаване състоянието му на ползване. Освен ако все още се надига  - тогава може да забавиш надигането.

Ако имаш възможност да месиш веднага, слагаш колкото квас трябва по рецепта и останалото в хладилника. Това останалото може да се храни по-рядко, но е добре да е на регулярни интервали. В хладилника или при ниски температури квасът се "приспива" - храни се по-бавно и ферментира по-бавно. Затова като правиш отново хляб, взимаш от него малко и го активираш извън хладилника на стайна температура.
Най-добре е да си водиш дневник - при каква температура за колко време се надига, за да ти е по-лесно после със съвместяването с графика за деня(или нощта ). Примерно летните месеци при стайна температура 26 градуса, при мен се надигаше за 4 часа, сега при 18 градуса процесът трае почти двойно. Но може май да бъде ускорен или забавен и от съотношението брашно-вода, което му даваш, ама с това не съм експериментирала още Wink.

# 382
  • Пловдив
  • Мнения: 2 102
Според мен не е трябвало да го хвърляш, а да го подхраниш отново и да изчакаш да се надигне отново.

# 383
  • Мнения: 748
afflatus ,  Linkata благодаря!
Вчера сложих  огново и днеска ще го храня.Ще видим какво ще се получи.....

# 384
  • Пловдив
  • Мнения: 2 102
Някой правил ли е подобен хляб? http://m.youtube.com/watch?v=l0Ob6v8GpM0
Ето повече подробности http://cooking.nytimes.com/recipes/1016277-tartines-country-bread
Аз ще го пробвам през почивните дни.

# 385
  • Мнения: 174
Някой правил ли е подобен хляб? http://m.youtube.com/watch?v=l0Ob6v8GpM0
Ето повече подробности http://cooking.nytimes.com/recipes/1016277-tartines-country-bread
Аз ще го пробвам през почивните дни.
Здравей, аз съм правила нещо подобно, но по италиански метод (там времето за втасване е много повече, но и резултатът е по-впечатляващ). Трябва ти само време - прави се за около 2 дена. В YOUTUBE има много инфо. Съветът ми е ако можеш да се снабдиш с качествено италианско брашно - в био магазините продават италианско "00", самото брашно е по-фино, а ако можеш да се снабдиш отнякъде с "Манитоба" още по-добре. Пак е фино смляно (прилича на нишесте по консистенция), но е богато на глутен. В интерес на истината "Манитоба" не съм виждала на бълг. пазар, на мен ми го носят от Италия.
Тестото ти трябва да е добре хидратирано, по принцип на 500 гр. брашно се слага около 350 мл. вода. Трябва да ти стане като дъвка и се използва т.н. "бига", която се прави с мая, с квас не става, защото тестото ще стане прекалено кисело, т.е. ще стане на квас. За да стане на големи шупли трябва да е с мая. Бигата е предварително замесено тесто с мая, която след около 7-8 часа втасване използваш като закваска за основното тесто.
Надявам се да съм ти била полезна.

# 386
  • Мнения: 222
Някой правил ли е подобен хляб? http://m.youtube.com/watch?v=l0Ob6v8GpM0
Ето повече подробности http://cooking.nytimes.com/recipes/1016277-tartines-country-bread
Аз ще го пробвам през почивните дни.
Аз пробвах вчера, защото така и така се бях захванала да правя. Рецептата е същата, по която аз работя от няколко месеца, така че е добра. Замесих тестото по описания начин и останах много приятно впечатлена от резултата - много еластично и меко тесто, без да лепне и да остава по ръцете при месене. (друг е въпросът, че го направих с микс от пълнозърнесто и бяло).
Човекът обаче не беше споменал колко пъти го опъва и колко време втасва тестото, както и на каква температура, така че се опрях на моя опит досега. При мен втасва 10 часа на терасата при 7 градуса. След опичане установих, че можеше и малко повече да постои и да втаса, но пак се наду добре и стана мек. Така че действай, пробвай смело!

# 387
  • Бургас
  • Мнения: 97
Здравейте , имам квас от пълнозърнесто брашно на около 10 дена .Бих искала да направя хляб само от лимец без други брашна .Мога ли да използвам този квас и какви пропорции квас/вода / лимец да сложа?

# 388
  • София
  • Мнения: 10 854
Здравейте , имам квас от пълнозърнесто брашно на около 10 дена .Бих искала да направя хляб само от лимец без други брашна .Мога ли да използвам този квас и какви пропорции квас/вода / лимец да сложа?

Аз правя с брашно от лимец и ръжено брашно по тази рецепта. Можеш да пробваш и само с брашно от лимец.

# 389
  • Мнения: 174
Някой правил ли е подобен хляб? http://m.youtube.com/watch?v=l0Ob6v8GpM0
Ето повече подробности http://cooking.nytimes.com/recipes/1016277-tartines-country-bread
Аз ще го пробвам през почивните дни.
Linkata, чакам да се похвалиш с резултати. Направи ли хляба?

afflatus, при мен втасването на тестото винаги е на 24 градуса и ако втасва повече от 3 часа (3,50 часа) става много кисел (тестото ми става на квас).  Joy

Общи условия

Активация на акаунт