Натурална закваска за хляб, или хляб с квас – ТРЕТА ТЕМА

  • 146 889
  • 807
  •   1
Отговори
# 495
  • Sofia
  • Мнения: 26 377
Мерси
То аз нямам много точна рецепта...на око,както се казва...
При този който правих последно е следната... 2с.л.сух нахутен квас с малко топла вода,щипка захар и 1-2с.л. типово брашно да стане на каша,след 1/2ч беше бухнало и добавих чаша топла вода,1ч.л.сол,1ч.л.захар,1с.л.зехтин и постепенно 3ч.ч.брашно...омесих и сложих в йена съд на слънце на терасата,след час беше бухнало и го сложих в леко загрята фурна за още 1/2ч и после уввличих на 200' и го пекох около 40мин

# 496
  • София
  • Мнения: 7 874
Има един „нахутен квас“ дето го продават по магазините. Ако става дума за него, това не е нахутен квас, а някакво производно.

# 497
  • Мнения: 712
Да се оплача... квасът ми умря. Бях го прибрала в хладилника за няколко дни и след това не можах да го събудя. Първите няколко опита с хляб от лимец бяха отлични, но след това нещо спря са ми се получава- не ми се надигаше много тестото. А сега и квасът ми замина... Ще пробвам пак, то е ясно.
Хубави празници!

# 498
  • София
  • Мнения: 2 298
Еййй,страхотни са Hug

На мен ми донесоха към 4кг брашно от лимец,млян на домашна мелница... и вчера реших да правя с нахутен квас,бързо втаса,но при печенето не увеличи повече обема си.Добре е изпечен,но е много ронлив и леко горчив вкус остава в устата...не ми допада много
Лимецов хляб може ли да стане на шупли или трябва и бяло брашно да добавя?
Аз правя хляб с нахутена мая и брашно от лимец, което смилам на домашна каменна мелничка преди замесването. Но само с това брашно хляба е сух и ронлив. На 500 гр. брашно лимеца е 150 или 200 гр., за другото ползвам италианското Granoro, качеството му е много добро, слагам около 80 гр. от семолината от твърда пшеница и останалото количество до 500 гр. е тип О. За водата спазвам пропорцията за 70 %. Така правя и с квас или смесвам квас с малко нахутена мая, когато нямам време да чакам втасването само с квас.

# 499
  • Мнения: 51
Мерси
То аз нямам много точна рецепта...на око,както се казва...
При този който правих последно е следната... 2с.л.сух нахутен квас с малко топла вода,щипка захар и 1-2с.л. типово брашно да стане на каша,след 1/2ч беше бухнало и добавих чаша топла вода,1ч.л.сол,1ч.л.захар,1с.л.зехтин и постепенно 3ч.ч.брашно...омесих и сложих в йена съд на слънце на терасата,след час беше бухнало и го сложих в леко загрята фурна за още 1/2ч и после уввличих на 200' и го пекох около 40мин

Doli рецептата ти в грамове приблизително изглежда горе-долу така:

Вода.................200 (чаша топла вода) (*)
Олио..................13 (1с.л.зехтин)
Захар..................4 (1ч.л.захар)
Сол.....................6 (1ч.л.сол)
Брашно.........400 (3ч.ч.брашно)
Закваска............80 (2с.л.сух нахутен квас с малко вода,щипка захар и 1-2с.л. типово брашно на каша)

погледната във фурнаджийски проценти па така:

течности..................57,5
захар........................1
Сол...........................1,5
Масленност...............3,3
Закваска..................20

рецептата аз бих я променил като увелича малко водата и добавя 1чл пресен лимонов сок, също така бих увеличил и общ.кол.нохутена мая до най малко 35% спрямо общото кол. брашно:


Вода.................230
лимонов сок.......5
Олио..................13
Захар..................4
Сол.....................6
Брашно..................400
Закваска..........140 (**)

внимавай за консистенцията на тестото, трябва да е по меко от месцето на ухото, малко по влажно спрямо нормалното тесто(при слабоглутеновите теста както е и лимеца, глутенът им е от друг характер и не е токсичен, при слабоглутеновите-елда и т.п. винаги кол.вода е към 70 и даже при безглутеновите е над и към 90% хидратация, например ето тука консистенция за тесто с брашно от елда). Според някои в лимецът няма глутен, според други има, но е нетоксичен.

Печеш в йена (непременно препоръчвам), и печеш в предварително загрята фурна със загрят съд първо на 250Ц и 15мин със затворен капак, а в следващите 20мин па със отворен капак на йена като намалиш фурната към 220Ц, а към последните 5мин ако усетиш че хляба ти ще почервенее повечко, веднаа отгоре покриваш със хартия за печене

(*)не знам със каква чаша разполагаш но международния стандарт е 235мл, аз я приех твоята както се приема предимно в България към 200мл
(**) за закваската пишеш че е със консистенция на каша, поради което я приемам като към 100%ва хидратация

успех

 bouquet



Последна редакция: нд, 16 апр 2017, 12:19 от Ердинч

# 500
  • Sofia
  • Мнения: 26 377
Много благодаря за изчерпателното обяснение,следващия път ще гледам да спазя съветите ти Peace

# 501
  • Перник
  • Мнения: 4 863
Аз имам един вероятно глупав въпрос  Embarassed За да си направим домашна боза, ни е нужен квас. А може ли да сложа в кваса боза, която вече образува мехурчета?   Embarassed

# 502
  • Мнения: 51
Аз имам един вероятно глупав въпрос  Embarassed За да си направим домашна боза, ни е нужен квас. А може ли да сложа в кваса боза, която вече образува мехурчета?   Embarassed

естественно че може, само ако е домашна разбира се ще е най добре  Hug

Ердинч, пробвах и твоята закваска, както и два пъти вече правя пълнозърнест хляб по твоята рецепта от таблицата. Много е вкусен и много се хареса вкъщи, но отгоре не изглежда така апетитно като твоя, не е "цъфнал". Според теб на какво се дължи?
Междудругото, аз пекох във фурната на 133 градуса, 1 час, но това май само хлебопекарната важи.  newsm78

еми опиши подробно какво си правила в целия процес(колко и как си месила, колко автолайз, колко си втасвала, как си оформяла тестото, по подробно за печенето и т.н.  колкото подробности толкова по-добре) и давай снимки за да видим как и колко е ''цъфнал'', ако имаш и снимки преди печенето ще е още по добре

# 503
  • Мнения: 45
след достатъчно дълго чакане ( вероятно поради хладното време) успях да получа квас чрез бяло брашно . Вода + БЯЛО брашно + топлина+ВРЕМЕ

# 504
  • USA
  • Мнения: 675
Ердинч, правих го изцяло по таблицата, като спазвах времената за всичко-автолайз, месене и втасване. Месих го в машината. След последното оформяне, го сложих във фурната, която бях затоплила леко и го покрих с капак. Единственото различно, че се обърках и пекох на градуси за хлебопекарна, вместо за във фурна-133 градуса, 1 час печене. Изобщо не "цъфна" моят. Следващият път ще снимам.

# 505
  • Перник
  • Мнения: 4 863
Аз имам един вероятно глупав въпрос  Embarassed За да си направим домашна боза, ни е нужен квас. А може ли да сложа в кваса боза, която вече образува мехурчета?   Embarassed

естественно че може, само ако е домашна разбира се ще е най добре  Hug

Благодаря! Не е домашна, от магазина е, но на етикета пише, че съдържа пшеница и захар и съм склонна да вярвам, че е истинска, защото вкисна на втория ден  Simple Smile

# 506
  • Мнения: 51
Ердинч, правих го изцяло по таблицата, като спазвах времената за всичко-автолайз, месене и втасване. Месих го в машината. След последното оформяне, го сложих във фурната, която бях затоплила леко и го покрих с капак. Единственото различно, че се обърках и пекох на градуси за хлебопекарна, вместо за във фурна-133 градуса, 1 час печене. Изобщо не "цъфна" моят. Следващият път ще снимам.

следващият път опитай със правилните градуси във фурната, и направи с ъгъл към 45* градуса нарез върху хляба.

тука в първия ми пост под скрития текст със заглавие за нарезите има малко обяснение по въпроса

ето и по точните времена исползвани от мене

Цитат






# 507
  • Мнения: 51
здравейте,

да ви се представя със последните ми изпълнения. аз обичам да работя със количества по тая долната рецепта, където само си ''играя'' със видовете брашна и различни техники, при рецепта със напълно бяло брашно закваската ми предимно е пак от пълнозърнести брашна.



последните ми хлябове
Скрит текст:







































Последна редакция: пн, 01 май 2017, 21:58 от Ердинч

# 508
  • София
  • Мнения: 1 872
Ердинч, много са хубави хлябовете ти! Мечтая си някога да успея да направя такъв.

# 509
  • USA
  • Мнения: 675
Ердинч, благодаря! bouquet

Ох, страхотни са твоите хлябове! Май не е до рецепта, а до майсторлък.

Общи условия

Активация на акаунт