Отговори
  • Мнения: 110
Здравейте,искам да задам въпрос към майките,които имат две деца до 7годинки или очакват второ.
Давате ли голямото си дете на детска градина докато сте бремена или отглеждате бебе?Задавам този въпрос,защото аз очаквам второ дете,а дъщеря ми е на 3год. и 1мес. и ми се иска април да я пусна на детска градина.Знам ,че децата боледуват в детската градина и се страхувам това да не навреди на детето,което очаквам.Ще се радвам да ми дадете мнения и съвети!!!

# 1
  • Мнения: X
Не мисля,да давам баткото  на ясли,защото ще ми е по-трудно да ходя да го водя и да го взимам отколкото ако го гледам вкъщи.А и от болестите ме е страх,досега не ми е боледувал,но знам ,че много деца се променят като тръгнат на детско заведение..Засега ентусиазъм не ми липсва,но ще видим като родя...Искренно се надявам и бабите да бутат по едно рамо,поне от време на време и то за баткото-с бебето все ще се оправя

# 2
  • Мнения: 358
От началото на 5-тия месец на втората ми бременност си гледам големия, преди беше с гледачка.Сега си ги гледам двамата, да са живи и здрави. Големия ми е много злояд и не ми се дава. Нямам помагачи други, освен таткото, с повече усилия се справяме, даже ни сплотява ( само дето време и сили за sex-a много не остават Wink ) Закон е: щом свършиш с едното дете, задължително изниква нещо и започваш с другото. 

# 3
  • София
  • Мнения: 4 867
габа беше на 5 месеца, когато виктория трябваше да тръгне на училище. не ми е хрумвало да я спирам newsm78
преди това ходеше на предучилищна и това по никакъв начин не повлия зле нито на нея, нито на бебето.

# 4
  • Мнения: 2 556
Бебка се роди на 1 Септември. Баткото (на 5 г.) го пуснах на ДГ от началото на Октомври и веднага се разболя. До края на Ноември донесе няколко леки вирусчета вкъщи, излекувахме ги със спирания по 1 седмица от градината. Е, тъкмо оздравя напълно и през Декември се разболя от скарлатина. Изкара я много тежко и това вече ми дойде нанагорно. Спрях го от градина и преди 1 Март няма да го пусна в никакъв случай.

Директорката на ДГ се опита да ме убеди да не го спирам, защото е хубаво да си боледува сега, пък и бебето да се разболее какво толкова, нали съм в майчинство и ще си ги гледам  #Crazy Е, ако за нея е супер да гледа 2 болни деца, за мен не е. И освен това едно е малката да е вече на 1 годинка да речем, а съвсем друго да разболеем бебе на месеци  Naughty Никаква градина до Март, а може и чак до Април даже.

# 5
  • някъде ... тук ...
  • Мнения: 8 212
Не съм си и помисляла да спра големия син от градина, само защото забременях и в последствие родих. Честно казано, ако стои в къщи, ще го изкарвам на площадката, където през седмицата са обикновенно само болни деца на неговата възраст. Нямам баби да помагат, таткото го води и взема от градина.

# 6
Баткото (4год.) ходи на градина от 2 годишен и през ум не ми е минало да го спирам.Там учат децата на много неща ,а и покрай всички домакински задължения и малката не мога да му обръщам много внимание.Боледува доста ,но само през зимата е  пренася по някой вирус и въпреки това не смятам да го спирам.През ноември изкара варицела и за мое най-голямо учудване не зарази сестра си(тя е на 1 год.)  след варицелата коклюш ,мен зарази нея пак не успя ,но този път превантивно и дадоха антибиотик. Лично на мен ми е доста трудно да се оправям с двамата , а и мъжът ми вече започва да ме агитира да давам и беба на ясла от май месец. Laughing

# 7
  • Мнения: 1 033
Здравей:) Каката ни (както е видно от лентичката) е на 4 годинки и с най-голямо удоволствие ходи на градина. Лошото е наистина, че в този сезон са повечко болестите, но за сега опазваме бебока (иначе каката в момента е вкъщи заради някаква кашлица). Когато си остане вкъщи и на 3ия ден е ужас, защото е свикнала да й се отделя много внимание, а това става невъзможно. А и очите ти трябва да са на 8, защото колкото и големи да ни се струвам - все измислят някаква щуротийка - например вчера докато бях в кухнята тя изрисувала на бебчо челото с розов флумастер - хем смешно, хем страшно...
Иначе според мен е по-добре голямото дете да си посещава градината, защото в началото всичко се върти около бебето - докато се настрои режим и прочее и то ще се чувства пренебрегнато, колкото и да не се забелязва. Това е моето мнение.

# 8
  • Мнения: 1 278
Когато има по-гоямо детенце вкъщи, е съвсем нормално и естествено бебето също да боледува. Независимо дали ходи на градина или не, не можем да лишим детето от социални контакти, а оттам и от прилежащите им инфекции  Wink Вярно е, че като ходи на градина, може и да боледува по-често, но съвсем не е сигурно, че, ако не ходи, няма да боледува.
Най-големият ми син посещава детската градина и понякога "носи" вкъщи разни инфекции. Като се пребори с тях - оздравява. По-малките съвсем естествено се заразяват от него, преболедуват и също оздравяват. В крайна сметка боледуват нито повече, нито по-малко от всички деца на планетата.  Wink

В твоята ситуация бих се замислила по-сериозно за емоционалните преживявания, които му предстоят на детенце - съвсем скоро ще му се роди братче или сестриче  Simple Smile Това наистина ще бъде голяма "работа" за него. За вас също. Хубаво е да знаеш, че, ако решиш да го дадеш на градина непосредствено след като се роди бебето, то може да се почувства "изгонено", в и без друго променената вече обстановка.
Ако се абстрахирате от болестите, и прецените, че вече е време вашето детенце да ходи на градина, защото е станало готово за това отделяне, сега е времето да го направите. Желателно е да има повече време за адаптация преди да се роди бебето, за да не свърже негативните си чувства от тръгването на градина с братчето или сестричето си.

Успех!

ПП: За болестите - има най-различни начини за укрепване на имунитета на детето. Така и ти ще си по-спокойна и детето ще е по-здраво

# 9
  • Мнения: 110
Благодаря за отговорите Ви до тук и ще се радвам  на още мнения!
Истината е ,че се страхувам най-много от шарките,защото съм чувала,че шарката може  да увреди плода?!

# 10
  • Мнения: 922
И аз имам подобно предизвикателство пред себе си...
Деничка е на 2 месеца, а Вальо е в първа група в ДГ и доста често е болен...
Слава Богу, досега не е заразявал сестричката си...
Но с колкото повече мами (минали по този път) разговарям, толкова повече се убеждавам, че е добре да пускам баткото на градина... Просто, когато се разболее го спирам, за да се възстанови и пак отново...
Вариантът с имуностимулантите е добър...
Поздрави Heart Eyes

# 11
  • sofia
  • Мнения: 8 943
Сега ходим на ясла и тази зима определено боледува по-малко, отколкото миналата, когато си беше в къщи.
Понеже е на ясла до местоработата ми и пътуваме, обмисляйки варианта за ДГ до вкъщи (ако евентуално забременея), да мога да го водя, мъж ми изтърси: "ми като си в къщи, защо да ходи на градина" Shocked Последното му боледуване познайте кой си взе болничен и изкукурига вкъщи Mr. Green

# 12
  • Мнения: 3 740
За бременността е опасна само рубеолата, и то в началните месеци. За повече подробности се обърни към семейния лекар, от него можеш да получиш добри съвети.
За по-голямото дете е добре да ходи на градина, за да си има преживявания извън врътнята край бебето. Това ще спести от неизбежната ревност, а и ти ще си по-спокойно през деня с малкото. А вечер е хубаво да обръщаш повече внимание на по-голямото, за да не се чувства пренебрегвано и необичано.

# 13
  • Sofia
  • Мнения: 2 869
Големият ми син ходеше на градина през цялото време, и докато бях бременна/тогава беше 3-та група/, и след като родих. Той по принцип не е боледувал много, и честно казано наистина с нищо не е заразил малкия/макар че изкара варицела/.
Ей, майчета, ами ако разликата на децата ви е такава,че голямото ходи на у-ще, ще го спрете ли от училище, да не носи зарази?
Е, и все пак е въпрос на лично мнение, аз казах моето.

# 14
  • Мнения: 2 556
Ами за мен лично има голямо значение кога детето ми за първи път ще пие антибиотик - дали на 3 години или на 3 месеца. В този смисъл - да, искам да предпазя бебето си от ранно сериозно разболяване. Не че спирането на баткото от градина е гаранция за това, но броя вируси, влизащи вкъщи, рязко намалява.

Не съм съгласна с общоприетото мнение, че детето трябвало да боледува, за да си изграждало имунитет. По-точно зависи на каква възраст е. Който иска да си калява невръстното бебе с всякакви вируси - лошо няма. Аз просто не искам. Време има, ще боледува така или иначе, но не виждам защо да стартира отсега.

И не, от училище няма да спра сина си, но дотогава има 2 години  Wink

# 15
  • Мнения: 449
Маги тръгна на градина септември, но ходи 2дни и я спрях, защото кашляше. След една седмица я пуснах, ходи 2седмици и се разболя от пневмония и гнойна ангина. Не ходи почти цял месец, след това 4 дена ходи и пак се разболя и оттогава/м.ноември/ не можем да се доизлекуваме. Лекарката каза, че имунната й система е много отслабна и много да я пазя, да няма контакти с деца. Така че колкото и да ми се искаше да ходи на градина, не мога да я пусна, а бебето го чакам всеки момент. Не зная кога да я пусна април-май месец или есента. Трудно ще ми бъде с 2 деца, като зная Маги колко е непослушна.

# 16
  • Мнения: 1 866
Както се вижда от лентичките ми бременна съм и дъщеря ми е на година и 7 месеца. От другата седмица тръгва на ясла. И аз се притеснявам от болестите, но смятам да пробвам с яслата. Най-вече я записвам заради контактите с други деца и заниманията там, което иначе не мога да й осигуря в къщи, защото работя.

# 17
  • София
  • Мнения: 3 119
Косьо беше в първа група в детската, когато забременях със Зори. Не съм и помисляла да го спирам. Страхувах се само да не донесе някоя шарка, но тъй като варицела вече съм карала, проблем можеха да бъдат само заушка или рубеола....но слава богу, не се случи. Когато Зори се роди, той продължи да ходи. До първата година въобще не се заразяваше от него. Между първата и втората прихващането на вирусите се изразяваше в хрема всеки месец. На две години тръгна на ясла и като че ли престанаха да се заразяват едни други.

Специално в нашия случай мисля, че на Косьо му се отразяваше много добре ходенето на градина през годината, когато се роди Зорница. У дома само щеше да скучае и да се занимава с нашите бебешки проблеми. По този начин за него ежедневието не претърпя голяма промяна; на градината той си почиваше от бебето тъкмо колкото да се затъжи за нея до следобеда и да й се радва, като си дойде Simple Smile.

# 18
  • София
  • Мнения: 626
Родих второто,когато "каката" беше на година и половина.Беше ми много трудно,особено в началото,но не си и помислих да я пусна на ясла.ТОгава се водих от презумпцията,че само ще носи вируси в къщи и в последствие се оказах права.Пуснах я лятото,после сега есента и колкото пъти ходи,толкова пъти се разболява.След нея братчето също не пропуска.Сега си ги гледам и двете,ходим на разходки през дена,учим се на различни неща и не мисля,че нещо липсва в социалните контакти на дъщеря ми.Ще я пусна най-рано напролет.А и нещо друго-мисля,че присъствието на Поли през цялото време до бебето ,я направи много отговорна и привързана към него(макар че е малка)-сега тя си играе с него,дава му играчки,знае,че той е мъничък и трябва да внимаваме с него,въобще отношенията им се развиват прекрасно(поне засега Wink).

# 19
  • Мнения: 36 032
давах я и миналата година, когато бях бременна, давам я и сега

# 20
  • Мнения: 3 164
Аз като забременях с второто и спрях баткото от детска(той и без друго не искаше хич да ходи), но си мисля че направих грешка, беше му много скучно, а на мене трудно-трябвяше да съчетавам 100 неща за да няма недоволни  Confused

# 21
  • Мнения: 1 731
Аз сигурна няма да съм много полезна,защото моите имат разлика от почти 7г.Каката като тръгна впърви клас,малкия беше на 2м и половина. baby_neutral babydust7Пак си мъкнеше вкъщи разни хреми от училище,ама си ги преболедуваме спокойно и напред.Не мисля ,че ако беше по-малка щях да я държа вкъщи.Детето си има нужда от контакти на неговата възраст,така че градината е идеалното за целта средство. Peace FlutterКогато са две и повече деца ,винаги ще се случва едното да зарази другото,няма как.Но  всичко е до време.  bouquet

# 22
  • Мнения: 3 360
Да,каката си е на градина!И на нея и на мен ни е по-добре така HugТя получава нужната игра ,забавления и....всичко,за което вкъщи покрай бебка няма да ми остане време!

# 23
  • Мнения: 2 000
Ние записахме Митко на ясла в края на август миналата година. Тогава той беше на 1г.7м, а аз бременна във втория месец. Идеята ми беше той да има време да свикне с яслата докато се роди бебето. Доволна съм. За боледуване - хваща някоя и друга кашлица или сопол там, но и вкъщи да си е няма гаранция, че ще е здрав. Обаче вече свикна на яслата, с децата и лелите там, а иначе в къщи му е скучно и само се чуди каква беля да направи.
 

# 24
  • Мнения: 45
 Дъщеря ми беше на 5 г. и ходеше на градина когато аз бях бременна, в резултат на което въпреки имуностимулантите тя се разболя и след нея всички в къщи и се наложи да пия антибиотик още в края на първия месец.Няма да ви опиша какъв стрес изживях и се все се страхувах да не се разболее чак до като родих.Пуснах я на градина през април и тогава нямаше проблем.Сега вече с бебето в къщи пак не я пускам много на градина, въпреки че става изнервящо в къщи и нямаме тук баби да ни помагат.

# 25
  • София
  • Мнения: 8 937
Монката си ходи на градина и хич не смятам да го спирам. По едно време мислех като изляза в отпуск преди раждането, да си го гледам и да ми прави компания, но после се замислих, че като се роди бебето, той ще сметне за наказание връщането му на детска и ще му е трудно пак да свикне, та мисля да го погледам в къщи максимум 2 седмици. Не ме е страх от болести, той не боледува много и със сигурност не повече от децата гледани в домашни условия.

# 26
  • София
  • Мнения: 301
Синът ми ходи на градина. Естествено, притеснявам се от разни болести, още повече че сега в градината им има болни деца от варицела и скарлатина. Но аз варицелата съм я карала като дете. Аз ходя на работа и просто не мога да го спра от градина. А дори и да остане с мен вкъщи, не съм в състояние да го занимавам така както го правят в детската градина.

# 27
  • София
  • Мнения: 2 300
Ами за мен лично има голямо значение кога детето ми за първи път ще пие антибиотик - дали на 3 години или на 3 месеца. В този смисъл - да, искам да предпазя бебето си от ранно сериозно разболяване. Не че спирането на баткото от градина е гаранция за това, но броя вируси, влизащи вкъщи, рязко намалява.

Не съм съгласна с общоприетото мнение, че детето трябвало да боледува, за да си изграждало имунитет. По-точно зависи на каква възраст е. Който иска да си калява невръстното бебе с всякакви вируси - лошо няма. Аз просто не искам. Време има, ще боледува така или иначе, но не виждам защо да стартира отсега.

И не, от училище няма да спра сина си, но дотогава има 2 години  Wink
напълно съм съгласна с казаното от Тес...и поради тази причина спрях сина си от градината, когато дъщеря ми се роди...поне първите месеци и дори първата година е добре да предпазя беба от боледуване...и аз не смятам, че честото боледуване в първите месеци ще й изгради имунитет...понякога дори може да се получи обратното...

Ей, майчета, ами ако разликата на децата ви е такава,че голямото ходи на у-ще, ще го спрете ли от училище, да не носи зарази?
по-голямот дете по-лесно ще разбере, че не е добре да стои в непосредствена близост до малкото бебе...едно е да кажеш на 7 годишно /или по-голямо/ дете - "не се доближавай до бебето, защото си болен/на", друго е да го кажеш на 2, 3 или 4годишно...

# 28
  • Мнения: 574
Супер си ми е като Рали ходи на градина.Преди това беше на ясла и от септември е на градина. Бебо го чакам за средата на март тя ще е на 3,5г. Тогава ще я спра за 20дни сигурно,за да не се чувства изолирана ,а и тати ще си вземе отпуск и ще можем заедно да бришим из градините и да ходим до морето. Иначе ако не беше на градина се чудя как щях да издържам. Крепя болестите по бабешки и с профилактики и се надявам ,че ще увладеем положението като се роди бебето. А и децата трябва да се учат в градината и заформят приятелства,които аз не бих могла да осигуря ,че и бебе да гледам. Дано всички да сме здрави.

# 29
  • Чикаго / София
  • Мнения: 3 636
Копирам мнението си от една друга тема, че не ми се пише наново!

Моя опит:

Мислех да дам Дени /каката / на ясла септември месец, а бебето го очаквах /и се роди/ август месец. Но после размислих, че наистина ще дойдат и бебето и яслата по едно и също време и това може да не повлияе добре на Деничка, да се почувства отхвърлена и затова реших да я дам преди да родя още от май месец /тя тогава беше на 1г5м, а аз бременна в края на 6м./. ВЪОБЩЕ НЕСЪЖЕЛЯВАМ ЗА ТОВА!
1. Тя се приспособи много бързо в яслата.
2. Аз имах време да си почивам последните 2м. защото повярвай ми много става трудно накрая с малко дете и огромен корем /да не прибавям и жегата/
3.На Дени там й беше мноооого интересно, когато не ходеше все мрънкаше за децата, постоянно пляскаше и пееше нещо, почна да си казва за пишкането и акането и махнахме памперса в края на юли /1г8м/
4.За двата месеца през които ходи преди да родя се разболя два пъти - един отит и един вирус с висока Т от които бързо се оправи, то това са й и по-сериозните болести и досега откакто е тръгнала на ясла.
Когато родих - в началото на август - нямаше ясли и един месец изкарах с двете вкъщи! Ей, откачих, нито можеш да си починеш, нито на Деничка внимание мога да обърна качествено, нито на бебето. Непрекъснато се разхождах с бебе увиснало на гърдите, недоспала и тичаща след Дени! Добре, че майка ми ми помагаше в началото иначе щях да се побъркам изцяло, а пък и Дени се беше лепнала за мен като гербова марка и аз само с нея се занимавах а майка ми с бебето, аз само го кърмех а и тогава Дени седеше на другия ми крак!

След като тръгна от есента пак на ясла се родих. През деня се занимавам основно с бебето, оправям къщата и други подобни. Успявам да си почина, а Дени като се прибере следобед имам сили да се занимавам и с нея без да съм изнервена и да викам непрекъснато.
От есента до сега е хващала обикновенните сополки от яслата и си е стояла заради тях вкъщи по 3-4 дни почти всеки месец, но бебето от това не е страдало. Сега пипна от нея и малката сополки, но то гаранция, че като си стои вкъщи детето няма да се разболява няма.

Аз определено съм ЗА яслата /градината/, но да го пуснете още преди да се е родило бебчето, за да свикне там преди да са станали големите промени вкъщи настъпващи с новото човече!

И все пак всеки си преценява според детенцето си. Ако му е по-слаб имунитета и боледува повечко, може би е добре да си е вкъщи, но при моя случай както написах Дени от септември досега /да чукна на дърво/  освен сополки и кашлица от тях не е имала, и тях съм лекувала само със Стеримар и са минавали за около 10тина дни. Бебката сега се зарази от нея със сополките /ама то всички вкъщи  сега сме хремави/, така че аз немисля да спирам Дени от яслата.


Съжелявам, че стана толкова дълго!

# 30
  • Мнения: 668
Скоро трябва да родя второто си дете и се чудя дали да дам баткото на ясла или не.Той сега е на 1,8 г.
Вярно е, че ще съм си вкъщи, но дали ще мога да му обърна достатъчно внимание покрай бебето.Свекърва ми каза, че ще ми помага, но пък ми се струва, че детето вече има нужда да общува с други деца е ще му е по-интересно на ясла.
От друга страна пък в яслите децата се разболяват често, може и шарка да хване и ме е страх, ако нещо се разболее да не зарази бебето.
Опитвам се да преценя всички "ЗА"  и "ПРОТИВ", но все още не съм взела конкретно решение, та затова имам нужда от съвет и от мнението ви по този въпрос

# 31
  • Мнения: 2 125
Въпреки, че моето дете е на ясла, те съветвам да оставиш баткото в къщи. Щом ще имаш помощ от свеки, ще се оправите някакси. Наистина има всякакви болести в яслата и децата се забавляват, но вие от друга страна ще хванете и хубавото време и ще сте по-вечето време навън. Но това не пречи да го запишеш, за да чакате ред все пак. Ще се справиш! Peace

# 32
  • Мнения: 245
И аз смятам, че трябва да го оставиш вкъщи - той все още има нужда от твоето внимание, а в началото бебето няма да ти отнема толкова време - ми първата седмица се чудихме с мъжа ми какво да правим, баткото при бабата, а ние двамата с бебето, което все спеше  Laughing, съпруга ми от скука отиде и боядиса апартамента на сестра ми  hahaha . Лятото ще имате време за разходки - бебето в количката, а баткото на пясъчника. За болестите не се притеснявай - бебетата имат имунитет, започват да боледуват едва по-късно. Най-добре пусни баткото на детска есента.

# 33
  • Враца
  • Мнения: 871
Може би трябва да прецениш когато се роди бебето.Ако е кротко- добре , но ако е като моя ревльо newsm45 ден и нощ  да нямаш и миг почивка. smile3511Независимо , че ще имаш помощ и за детето ще е по-добре на ясла.Аз го дадох на 1 година и съм много доволна.Научиха на режим и на ядене и на спане... .Сега нямам проблеми  newsm44, а за болестите е вярно.Но дали вие ще му донесете вирусите отвън или той от градината....бай..бабо де не ви стига.... newsm17

# 34
  • Чикаго / София
  • Мнения: 3 636
Ето една тема където се обсъждаше същото. Там има и мое мнение!
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=71180.0

Моите са с разлика 1г.8м. и каката я дадах на ясла 3м. преди да се роди бебката! Въобще не съжелявам за което! Peace

# 35
  • Мнения: 574
Моят съвет е да го запишеш и да опиташ. В началото може и да плаче ,но ако си от късметлийките ,на които децата не плачат и  им харесва на ясла и не се разболяват ,какъв е проблема. Ако го пуснеш винаги ще имаш избор дали да е на ясла или в къщи. Нищо не ти пречи да го запишеш и когато решиш да си ходите на разходки, а когато имаш ангажимент -на ясла.
Как хубаво се учат и си играят ако знаеш.
Най добре е още преди да се е родило маничето да пуснеш баткото на яслата , за да има време за адаптация. В началота може да се поразболее и после да се стабилизира. Така вече ще имаш точна представа какво да правиш когато се роди бебето.
После и в градината са по- добре такива деца , които са били на ясла и по- лесно ги приемат.
Аз когато подавах документи за градина на Рали, директорката като чу че сме от ясла лекичко си отбеляза нещо и ни приеха без проблем.
Успех и леко раждане.

# 36
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
Аз сък за яслите,но сезона сега не е особенно подходящ,наистина сега боледуват доста.Когато се роди нашето бебе свекървата взе да гледа каката е провинцията,беше там цяло лято,но пак ходеше на градина,това беше моето изискване.Исках детето ми до общува с деца,а не само с баби,защото нека бъдем честни през деня почти само те са си удома.Дарина се чувстваше добре,баба и дядо живеят в къща с голям двор,обаждали сме се и в 22 часа,а тя още на двора,люлее се налюлката и пее с пълно гърло  Grinning/мамина златна/,ядеше на двора,ако имаше как и там щеше да спи.Сега през април пак отива за 2 месеца,нищо чудно този път да изнуди дядо си и да спят в палатката на двора.Абе голям тандем са,баба и дядо доволни ,и детето ми доволно и щастливо.

# 37
  • Мнения: 668
[color=Orangered]irka, благодаря за темата.Колкото повече мнения слушам, толкова повече се убеждавам, че за детето е по-добре на ясла. Още повече, че да чукна на дърво, той не се разболява, общителен е и не плаче от чужди хора. Имаме проблем само с гърнето.
Мисля април да пробваме да го запишем на ясла, а пък ако не му хареса ще го спрем и ще чакаме до есента.[/color]

# 38
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
И ние имахме проблем с гърнето с малката,само като го видеше опъваше краката напред и въобще не искаше да седне.В яслата я научих за около 2 седмици,сега можем да се похвалим,че от два месеца през деня сме без памперс. Grinning

# 39
  • Мнения: 1 547
От една страна е по-добре на ясла, но от друга - особено ако ти предлагат помощ - по-добре остави детенце у дома. Също имам много глъвоблъсканици по въпроса с яслата, въпреки че не чакам друго бебе, а просто трябва да работя. Говорила съм с много хора, включително и с педиатъра ни (който е много ерудиран, ходим при него на частен прием и до момента не ми е дал неадекватен съвет). Какво е яслата? Яслата е една казарма. Защо си мислим, че децата имат нужда от общуване с други деца на тази възраст? Не казвам, че трябва да отглеждаме саможивци, но освен, че се научават на оцеляване и на 3-5 песнички и стихчета, други ползи не виждам. Съвсем друг е въпросът, че това е единствен вариант за много родители. Все още се питам: как 2 лелки хранят 20 деца (защото в хубавите държавни ясли са по-толкова)? Ми как - просто не ги хранят. Много майки споделят, че децата им са гладни като ги вземат следобед. Ами с памперсите? Слагат ги на гърне и седят на гърнетата по 30 минути. Кой пикал - пикал. Който се напикае после - едно хубавичко ущипване и детето после стиска и го е страх да се изпишка. Научават се на оцеляване. Стават агресивни, защото в казармите винаги потупват новобранците. Ми мерси. Истината е, че децата в тази възраст просто трябва да бъдат отглеждани от човек, който да ги обича.

Пък ти си реши.

# 40
  • Мнения: 3 886
разбира се и не мисля да го спирам.имахме пауза заради варицелата и после 1 месец заради бебо.но сега продължаваме.  bouquet Joy Rolling Eyes Embarassed Hug Peace

# 41
  • Мнения: 844
Не съм я спирала изобщо поради тази причина. Ходя на работа от 6 м. възраст на сина ми. Него го гледа гледачка, в нейния дом- все едно, че и той е на ясла. Всички се чустват добре. Дано е така и за в бъдеще. Praynig

# 42
  • Чикаго / София
  • Мнения: 3 636

Само с едно съм съгласна, че детето има нужда от някой който да го обича, но с останалото... Naughty

Зависи си от яслата и персонала! Ако беше така както го описваш, надали моето дете щеше да ходи там с такова удоволствие, да се гушка в лелите и да им се радва. Едва ли щеше да напълнява като тръгне на ясла, а като си стои вкъщи да отслабва. Хранят ги 4 лелки - по една на маса с по около 4 -5 деца, някои от които по-големи и спокойно се хранят сами, така че една лелка храни 2-3 деца а останалите следи как се хранят сами. Детето е гладно защото следобедната закуска е лека, те изразходват доста енергия и е нормално като е яло в 16.00ч. - тичало и играло е в 17.00-17.30 да хапне още нещо - плод или друга лека закуска.

Яслата не е толкова страшно място. Не искам това да се превърща в поредната тема ЗА или ПРОТИВ яслата. Както написах зависи си от това къде ще попаднеш. Peace

# 43
  • Мнения: 1 771
Прецени и факта, че детето може да свърже раждането на бебето с изращането му на детска градина и как би му се отразило това.

# 44
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
Давах я на градина докато бях бременна и след като бебето се роди.Тя с удоволствие и желание ходи,естествено че понякога се разболява,но пък и без това не може.През градината им мина и скарлатина и варицела,детето ми не се разболя,не разболя и малката.Важното е детенцето ми да се чувства добре,а на нея там и харесва.Аз лично нямах много време за голямата,а тя си имаше своите нужди-да рисуваме,да яетем,да играем...Всичко това го получава в градината.А сутрин и до едн днешен я води бааща и,ако времето е хубаво я взема аз,ако е лошо баща и.

# 45
  • София
  • Мнения: 9 531
При мен нещата седяха по-просто.
Синът ми беше на 4,5г. когато се роди малката.
Ходеше си и преди това на детска градина и никога не е стоял въпросът пред нас за спирането му. Напротив, даже.
А и ако не ходеше на ДГ, не знам, как щях да смогвам, простос двамата на главата си #Crazy.
Така ми беше много по-лесно. Wink

# 46
  • Мнения: 3 886

и аз така само дето моито  newsm10 newsm03 newsm53 newsm44 newsm68 е на 5 не ме питаи как го опазих от варицелата 3 месеца( по време на бременноста и 1мес след това общо 3) сега е по човечен абе друго си е там с децата

# 47
  • Мнения: 99
И аз давах баткото на градина, цялата ми бременност е бил.Не съм си мислила да го спирам от нормалният му ритъм само защото аз съм бременна, но ако се чудиш дали въобще да почва..това е друго.Но определено съм за децата да са в средата си,а не в къъщи с бременната си майка или малкото бебе. И на тебе мисля ще е по-лесно ако е на градина.Няма гаранция,че като е в къщи няма да боледува, по градинките е пълно с болни деца. И все някога трябва този имунитет прословут да се създаде. Sick

# 48
Малкият ни син се роди, когато баткото беше на 1г и 7 м.
Беше ми много трудно първите месеци да се справям с двамата, защото разликата е малка и трябваше дори да ги пазя един от друг.
Изчаках да мине зимата и на пролет го пуснах на ясла - на 2г и 1 м. Свикна бързо, но често боледуваше. Почти всеки месец бяхме на антибиотик, но вече два месеца е здрав /с леки хреми за по3-4 дни/.
Баткото си носеше бацилите и вкъщи и двамата дружно боледуваха. Надявам се най-тежкия период да е минал.- Дори смятам да дам малкия на ясла на 1г. и 6 м, през лятото повечето време са навън, да свиква с други деца, а и съм страшно доволна от грижите и вниманието на възпитателките и леличките в групата.
Чувала съм, че няма дете, което да не свикне с градината, но има майки, които не могат да изтърпят адаптационния период, който е различен за различните деца.

# 49
Добре е тръгването на градина да не съвпадне съвсем с раждането на бебо!

# 50
  • Мнения: 2 631
Да, ходи си на градина синът ми и не смятам да го спирам, като се роди бебо!
Но той си ходи на ясла, а после на градина, от около 2-годишна възраст. Така, че минахме периода на постоянното боледуване /дано не ме чуе дяволът Praynig/. А и на градината много му харесва - има си приятели, занимават ги, пеят и пр.  JoyА и мама има време за домакинството, за себе си, а после и за бебето. Така, като се прибере баткото в къщи - мама е ошетала и може да му отдели повече време - е поне сега, когато го няма бебо!

# 51
  • No Line On The Horizon
  • Мнения: 2 738
Голямата ми дъщеря вече ходеше на градина (а преди това на ясли), когато се роди бебето. Дори лятото беше един месец в сборна група и не съм имала никакви проблеми. Но на мен градината ми е много близо, а също така имам на кого да оставя бебето, когато се налага аз да я водя.

# 52
  • Мнения: 10 758
Спрях дъщеря ми от градината за около месец, когато се роди малкия.Иначе докато бях бременна не съм я спирала.

# 53
  • София
  • Мнения: 3 682
Не съм спирала баткото от градина и като бременна и след като родих.

# 54
  • Мнения: 2 768
И аз не съм спирала каката от градина по време на бременността ми и след като родих.  Определено се справях по-лесно, а за болестите - трябва да спра и таткото от работа по тази логика! Wink
Запомнила съм от нашия лекар-хомеопат това - ние живеем сред милиарди вируси и бактерии. Въпрос на добър имунитет е да не се разболеем от тях.

# 55
  • София
  • Мнения: 1 050
Докато бях бременна голямата ми дъщеря беше 1-ва група в ДГ. Сополивеше се най-редовно, сериозно не е боледувала, аз съответно нищо не прихванах от нея и изкарах една лека бременност.

Малката ми дъщеря се роди през май. Роди се 1 месец по-рано, имаше проблеми с дишането, беше в кувьоз на апаратно дишане, изкара и тежка пневмония. Взехме си я от неонатологията на 1 месец, като лекарите ни казаха, че ще бъде по-чувствителна към респираторни заболявания отколкото другите бебета. Така се и оказа. До септември вече бяхме лежали 2 пъти в болница с бронхиолит.
И аз като тебе си задавах същия въпрос. Да пусна ли голямата на градина, дали няма да носи вируси у дома. Тя толкова обича да ходи на градина, дали няма да го преживее тежко. Даже и тема бях пуснала  есента и отговорите бяха разнообразни както и сега. В крайна сметка реших: пускам я, но ако бебето се разболее, я спирам. Пуснах я на 15 септември, на 17-ти беше със сополи, след нея бебето, което го прекара тежко влязохме с пневмония в болницата и т.н. И след като докторите се произнесоха, че ако така продължаваме малката е сигурна астматичка, спряхме каката от градина. Не ме питай как ги гледам двете у дома.... Но пък цяла зима изкараха здрави, което ми е най-голямото успокоение.

На есен живот и здраве тръгвам на работа. Каката ще тръгне на градина. Беба ще бъде на 1,5 г. и се надявам вече да е поизрастнала проблема и поне да не кара вирусите толкова тежко. Ако продължи така, сигурно ще се наложи да я гледа някоя от бабите в провинцията, колкото и да не и се иска.

Споделих ти моя опит. Доста се различава от казаното от мамите по-горе, но и това се среща в живота. пожелавам ти да вземеш най-правилното решение.

# 56
  • Мнения: 1 608
Аз го спрях в началото на лятото имаше бум на шарки, а аз не сам карала никакви, остана си  7м. в къщи и когато бебо стана на 2 м. го пуснах, но в полудневна група - децата имат нужда да общуват с деца. Синът ми е боледувал 2-3 пъти за тези 5г.6м., а от 1г.6м. ходи по детски ясли и градини, но аз се страхувам от болести. Смятам че рискът е неоправдан, а ангажимента - две деца в къщи не е толкова тежък, всичко разбира се зависи от възраста на децата и техния характер.

Общи условия

Активация на акаунт