Орхидеи 13

  • 91 048
  • 852
  •   1
Отговори
# 495
  • Варна
  • Мнения: 25 304
Мариетка,
радвам се да те видя тук Hug За фалчетата - моите са близо до прозореца, сега ги огрява слънце цяла сутрин. Мисля си, че през зимата ще им е ОК да ги напича, но не директно до стъклото, а малко по-далеч - 30-50 см примерно. В другия край на стаята ми се струва, че ще им е тъмно, но пък ти си знаеш стаята, ако е светла - защо не. Но си мисля, че на прекалено топло няма да пуснат цветоноси също... Може би ако не се отоплява нон стоп ще им е перфектно.

# 496
  • ГОре на черешата...
  • Мнения: 11 511
Ох...сложна работа тогава - ако са на перваза, ще опират в стъклото...

# 497
  • Мнения: 6 922
Мариетка,моите опират и в стъклото,но нищо им няма.
Както някой беше казал -Орхидеите се приспособяват към условията ,при които ги гледаме,а не условията към тях.
Аз съм напълно съгласна с това. Peace

# 498
  • Варна
  • Мнения: 25 304
По принцип ако са непосредствено до стъклото е по-възможно да пожълтеят листата от слънцето... Но пък зимата колко ли слънце има. Само трябва към март месец да ги преместиш на неогрявано място.

# 499
  • ГОре на черешата...
  • Мнения: 11 511
Така, работата се усложнява - не се побират на перваза - едни огромни листаци пуснали, провесени, а имам перде...тюююю, да му се не види Crossing Arms...

# 500
  • Мнения: 1 792
Момичета, в Бриколажа има страхотно разнообразие на фалчета по 10лв  Peace

Чета ви редовно, най-накрая  направих снимки на моите хубавици. Онзи ден забелязах 2 избили цветоноса, днес още един  Party Всичките ми седят целогодишно така на перваза, отвън обаче е остъклена терасата. Пресаждала съм ги всичките без последната, затова може би не са цъфтели от година и нещо. Имам май от всички размери, като най-мъничката ми беше на косъм да умре в офиса, но я стабилизирах в къщи. Сега трябва да измисля как да изкарам най-добри цветоноси. А ето и снимките:
Скрит текст:



Приемам всякакви съвети, а като цъфнат ще направя и по-хубави снимки. Най-готиното е, че не им помня цветовете и ще ме изненадат  Heart Eyes

# 501
  • ENGLAND
  • Мнения: 4 114

Казваш това, което е остатъка да го отрежа? Той изглежда свежо зелен, независимо от това да го махна?
Колко често се полива/потапя? Веднъж седмично?
Много съм развълнувана, че ще цъфне.

Благодаря още веднъж   bouquet
Като окапят цветовете аз режа стеблото почти от дъното. Бях оставила на 1-2 орхидеи, от големите, израстна нов цветонос и стана толкова дълъг, че едва се задържаше орхидеята в саксията. Оттогава ги режа от дъно.
Поливам когато поливам другите, на две седмици.

# 502
  • Пловдив
  • Мнения: 193
Аз пък никога не режа зелените цветоноси и почти на 90 % от тях ми пускат нови цветове..Израстват ми и нови цветоноси,разбира се, но по-често ми цъфтят от стария цветонос. Торя редовно, по указанията на опаковката на тора и редовно се радвам на цветове..За протокола-имам 7 фаленопсиса и 5 ванди.Гледам орхидеи от 5 години.На всичките ми фалчета съм си отглеждала цветоноси вкъщи вече няколко години поред. Стигнах до извода,че за да цъфтят редовно им трябва светлина и торене..Поливам веднъж седмично,чрез потапяне в престояла вода за около 15 мин.,отцеждам саксийката добре и я поставям в кашпата й... и забравям за цветето за една седмица, а през зимата може и за повечко.. Simple Smile По напред в темата има снимки на моите орхидеи.

# 503
  • Мнения: 1 432
Здравейте момичета,
имам вкъщи 4 фалчета. Надявам се да цъфтят за 4-та година. Бяха 5, но едната нещо я изпуснах - всички листа си заминаха, пусна 2 кейки, но се развиваха много бавно и преди месец и тях ги изпуснах.

Сега от четирите двете имат цветоноси - едната на върха на стар цветонос, а другата съвсем нов - около 1 см.

Имам нужда от съвет. Тази с новия цветонос е с 6 листа. Външните 2-3 са омекнали и не мога да ги възстановя от почти година - сменях поливането, торих - съвсем лек резултат. Сега виждам, че и най-новото листо (около 8-9 см) е започнало да омеква във външната си част (около връхчета). Иначе има нови корени - 3 големи. Изглежда здрава. Какво да правя?
И четирите ги гледам по еднакъв начин, на едно място стоят.

# 504
  • Мнения: 173
Привет!

Тъй като в момента актуална е темата с цветоностите да споделя и аз моя опит:миналата година на едното фалче не му отрязах стария цветонос( от него имаше не повече от 2-3 нови пъпки) за сметка на това стана мнооого дълъг, чудех се как да го закрепям и по съвет на момичетата от форума, тази година всичко от дъно: пресадих ги, и вчера забелязах, че двечки вече са с наченки на нови цветоноси Simple Smile

# 505
  • Пловдив
  • Мнения: 193
 Питаха ме на лични,затова копирам и тук..
В момента торя с Biopon- от април до септември на всеки 7 дни,т.е. на всяка поливка. В останалите месеци -веднъж месечно.
Моите цяло лято цъфтяха, сега имам само 2 с цвят, които прецъфтяват...Една друга ми прави бебе, а друга пуска нов цветонос..
Останалите ще почиват,понеже сега им намалявам  и поливките и торенето...

# 506
  • Пловдив
  • Мнения: 193
Здравейте момичета,
имам вкъщи 4 фалчета. Надявам се да цъфтят за 4-та година. Бяха 5, но едната нещо я изпуснах - всички листа си заминаха, пусна 2 кейки, но се развиваха много бавно и преди месец и тях ги изпуснах.

Сега от четирите двете имат цветоноси - едната на върха на стар цветонос, а другата съвсем нов - около 1 см.

Имам нужда от съвет. Тази с новия цветонос е с 6 листа. Външните 2-3 са омекнали и не мога да ги възстановя от почти година - сменях поливането, торих - съвсем лек резултат. Сега виждам, че и най-новото листо (около 8-9 см) е започнало да омеква във външната си част (около връхчета). Иначе има нови корени - 3 големи. Изглежда здрава. Какво да правя?
И четирите ги гледам по еднакъв начин, на едно място стоят.
..да не би проблемът да е в корените? Нека прецъфти и можеш да й смениш корите..

# 507
  • Мнения: 1 432
Благодаря за отговора, leti_at. Ще я наблюдавам.

# 508
  • Мнения: 13 894
тази година всичко от дъно....

:миналата година на едното фалче не му отрязах стария цветонос( от него имаше не повече от 2-3 нови пъпки) за сметка на това стана мнооого дълъг, чудех се как да го закрепям и по съвет на момичет

Това най- не ми харесва- едни дъъълги пръчки с по едно две цветчета на края, много ме дразнят.
докато като си порасне нов цветонос - красив изправен- искаш на дъга искаш на водопад както стана модерно - имаш опции. Разбира се изправянето е рисково но е въпрос на опит , след две -три години усещаш как да стане без да счупиш цветоноса.


моят дендр фал че цъфти пак. След като се престраши миналата година и видя че не боли , вече е оформил пъпки на цветоноса докато аз блея. май тръгва и още един цветонос. На старите булбилистат пожълтяха листата- окастрих ги но самите булби оставих.


и пак да питам - Цимбидиума какво да го правя, някакви съвети...

Последна редакция: пн, 27 окт 2014, 11:13 от _re_ge

# 509
  • София
  • Мнения: 13 260
и пак да питам - Цимбидиума какво да го правя, някакви съвети...

Имам цели два от 5-6 години. И нищо...  Confused Доколкото си спомням Ку4о имаше успех. Вадеше ги навън и ги прибираше късна есен. Е, опитах и аз, но пак нищо не се получи. А иначе изглеждат добре. Само дето не искат да цъфтят. Но може би при теб ще тръгнат, защото условията ти са доста по-различни от моите.

В оранжерията на БАН през март-април нямаше цимбидиум без цвят. Това потвърждава теорията за отглеждане на открито с големи денонощни температурни амплитуди. Фактът, че по време на цъфтежа им се разхождахме с палтата в оранжерията говори много. Да, по топло е отколкото навън, но в никакъв случай не е стайна температура. Може би на закрит балкон или на стълбище във вход би имал повече шанс да цъфне.  newsm78


моят дендр фал че цъфти пак. След като се престраши миналата година и видя че не боли , вече е оформил пъпки на цветоноса докато аз блея. май тръгва и още един цветонос. На старите булби листата пожълтяха- окастрих ги но самите булби оставих.

Не пипай булбите, дори и да не ти харесват. Най-стария и претрупан от стари стърчилки дендр го поорязахме напролет. Изсъхна. Хубаво, че ми дожаля и не изхвърлих отрязаните булби. Оставих ги на перваза на прозореца и сега всички са пуснали кейки.

Общи условия

Активация на акаунт