Отговори
# 30
  • Мнения: 58
Преди две години аз също си купих апартамент на който собствениците са в чужбина.Какво направихме ние.Дадох половината сума в брой а за другата половина направихме ипотека и сега всеки месец им превеждам парите по банкова сметка.
Така хем те доволни хем аз защото банката не ни отпусна ипотечен кредит.Ако не си на зор за парите пробвай и този вариант.

# 31
  • Мнения: 2 140
Златен ще излезе този ап. на този, който го купи. Вярно, че е просторен, но 80 хил. + 20 хил. за ремонт и отделно обзавеждане.  ooooh! И не 20 хил, не са много - дограма, ВИК, ел. система, врати, стени, латекс, СОТ, бани. Отделно разправиите - понеже сега правя ремонт, та втори път не бих си го причинила.

Като прибавим и това, че е на първи етаж - бил той и висок. Ниските етажи са винаги тъмни - сега сме на втори и дори в момента съм с включена лампа.

Основна грешка на продавачите на ап. е емоционалната им обвързаност с ап., която им пречи да имат реална представа и която един купувач не може да оцени. Докато ходехме на огледи чух какви ли не изказвания - "ап. е за ремонт, но пък много щастливо живяхме с мъжа ми" или ап. за тотален ремонт, където господина ми обясни, че с един латекс се нанасям и съм екстра, а и сестрата на Гергана Паси ще живее до мен.  ooooh!

Моят съвет е да го изчистиш, да викнеш една фирма да боядиса и да го дадеш под наем. Хем ще взимаш някакви пари, хем няма да го мислиш, че седи празен.  Peace

# 32
  • Sofia
  • Мнения: 9 716
Подкрепям изказаните по-горе мнения апартаментът да се приведе в малко по-приличен вид.
Имам само косвено наблюдение над цените, тъй като работя с инвеститори от чужбина, купуващи имоти с цел отдаване под наем. Цената е определяща, но и видът има значение. Има купувачи, които дори сред най-голямата мръсотия успяват да си представят как ще стегнат и ремонтират имота, но има и такива, които няма да проявят интерес към имота, заради вида му. Защо да губиш тези потенциални клиенти? Малко разчистване и една боя и си готов.
Давам под наем имотите на моите инвеститори и една боя прави чудеса с наемателите.
За закупуване на имотите ползваме изцяло адвокат (проверен и много коректен, естествено), така че не се налага да идват от чужбина. Изготвя договорите, пълномощно, вади документи, изцяло води сделката, получава парите и ги превежда в чужбина веднага. Услугата струва 700 евро (за да имаш ориентир). На моите клиенти им излиза по-евтино, отколкото да идват и вършат това тук.

# 33
  • Мнения: 46
Ясно е, че всеки иска да купи нов и ремонтиран апартамен, но от друга страна аз лично разсъж давам, че няма смисъл да се заглажда нищо, освен разбира се, ако има сериозни щети за оправяне, защото всеки, който купи, ще си го ремонтира и направи по свой вкус и виждане. Разбит апартамент - съответно по-ниска цена и по-висока за ремнонтите после. Ако има напукани стени, аз например предпочитам да ги видя навреме.

# 34
  • София
  • Мнения: 8 280
Аз ще подкрепя изказалите се, но ще предложа по-евтин вариант.
Изпразнете апартамента и изчистете.
Боята е добра идея, но е скъпо поне 2 лв./м2 е, т.е. за евина бяла боя ще е към 1900 лв.
Почистването може би ще е около 200-300 лв., но пак ще светне и потенциалния купувач ще има по-добър поглед върху положението.
Хубавото на обявата за мен е, че има архитектурен план.
Разпределението е добро, но аз бих "пипнала" някои неща 

Не знам какви са цените на имотите в района, но трябва да се има предвид, е строено 94 г., т.е. има разлики с нова тухла.
Ако гледам на имота като купувач, ще си сметна следните разходи:
- нови врати
- нова дограма
- настилки
- алуминиеви радиатори, тук ако не се лъжа 94 г. е строено с вертикални тръби парното. За мен това е минус. 
- ВиК - местене поне
- електрическо
- външна изолация, ако не се лъжа '94 г. тя не бе задължителна.
- шпакловка, боя
- къртене и чистене
-----------------
 20 000 лв. за горното няма да стигнат и като време ще е поне 3-4 месеца.

# 35
  • с трима мъже :)
  • Мнения: 2 735
Ситуация 1: Жилище, голяма квадратура, скъпо, но празно и ново. Влизаш в него и си правиш сметка колко пари ще охарчиш да го докараш във вида, в който искаш да го имаш за живеене в него.

Ситуация 2: Жилище, голяма квадратура, висока цена, старо, стара баня (за разбиване), подове за „сменяване“, тавани и прочие....  Това вече се оскъпява допълнително поради всичките разходи и труд докато се докара в състоянието, в което се поручава жилището от ситуация 1.

Накратко: В този случай ще има много разход и труд да се "разчисти" жилището  Peace

# 36
  • София
  • Мнения: 16 025
Във втория случай - това са си разходи на продавача. Избира си нещата, които иска да задържи и си ги отнася. Останалото - на боклука. Има си фирми за изнасяне и изхвърляне. Или пък да ги вземе някой нуждаещ се познат - аз така направих като продавах. Даже  от хамалската фирма си взеха доста предмети и  ми намалиха цената за изхвърляне.
За мазето - викнах 2 минаващи по улицаа мангали с каруца и го опразниха за 0 време. И те ми бяха много благодарни.
После купувча да си ремонтира по собствен вкус и възможности.

# 37
  • Мнения: 46 511
От опит - ремонтът не продава имота. Пак няма да може да му вземе тези пари (или ще му излезе същото като да го продаде в този вид).
Почистване и подреждане - да, но да влага средства - няма да доведе до онова, което той иска.

# 38
  • Мнения: 13
Здравейте,
Внлючвам се за да не си помисли някой, че съм пуснал темата фиктивно и не я следя. Мненията са ми много интересни и полезни също. Съвета за плащане на златен дъб ми допадна особено. И останалите съвети са много добри. Решението ми е да изчакам още 2-3 години, макар че парите от евентуална продажба не биха ми били излишни. В момента апартамента е под наем, като това е малкия ми принос за близките ми там.
С риск да предизвикам негативни коментари отново ще си позволя да се учудя на сумите давани за ремонти. Както казах - отношението м/у цената на имот и цената на ремонт не може да се приеме за нормално. Не смятам че съм се отдалечил от българския си манталитет, но ремонт на баня за 5000 ???  Ами нов басейн 36 фута с всичките му филтри, термопомпи и какво ли не ми струва 6999 ! Егати му и банята Simple Smile
Та човек като ще бута стени и преправя ВиК и Ел инсталации, сменя дограми - че защо не си направи една нова къща само за него, по собствен вкус ?
А като инженер мога да ви уверя, че не малка част от тухлените стени с дебелина 25см участват в носимоспособността на конструкцията - не само при старите от преди 1950 г сгради. Да се разбиват е престъпление и изобщо как може човек да си помисли подобно нещо ?
Ще се повторя - тук аз търся съвети, а не давам, но не мога да си представя как човек купува нещо за 60 000 с предварителната нагласа че ще даде още 15 000 за ремонт.
Благодаря и на хората, които ми писаха на лични. Общо взето ми се поизясни положението. Ако някой прецени че може да се каже още нещо полезно, да не се въздържа. Поздрави.

# 39
  • Мнения: 3 945
Aз не мога да дам съвет за по-бързата продажба, но да си кажа за ремонта. Преди година купихме малък апартамент, точно 67кв.м Беше в състояние, подобно на този от снимките. Не сме сменяли ВиК и ел. инсталация. Всичко останало - баня, дограми, врати, настилки, шпакловка на стени и съответно тапети/латекс, мебели, електроуреди, та до пердетата - ами около 20 000 лв излезе всичко, при положение, че сме купували среден клас предимно.

# 40
  • Мнения: 72
Уви, положението с ремонтите е точно както го описват всички. Скъпи са както материалите, така и работата. След ремонта на нашето жилище миналата година, равносметката е около 25 000 лв. без мебели, но с напълно завършени кухня и баня. Апартаментът ни е 59 кв.м. Не мога да кажа, че парите са изхарчени по най-далновидния начин, но това беше първият ни ремонт изобщо и допуснахме грешки, за които ни се наложи да платим по два пъти - пр. некадърно изпълнение на ел.системата от първия "майстор", недовършена работа от страна на ВиК "специалистите" и т.н.
Нашето обаче имаше нужда от основен ремонт, всичко беше изкъртено до панел. Възможно е вашето жилище съвсем да няма нужда от такъв ремонт, но все пак е двойно по-голямо. Възможно е купувачът да не бута стени например, но преправянето на ВиК и Ел инсталациите често се налага, за да отговори на нуждите на новите собственици - на увеличения брой на уредите в домакинството; новият интериорен проект и др. Почти всички прибягват до цялостна подмяна на дограми и полагане на изолация, за да се оптимизират разходите за отопление и охлаждане на жилището, които особено през зимните месеци са огромно перо от семейния бюджет.
Моите впечатления са, че след огромното увеличение на цените на имотите в годините преди кризата, като че ли поскъпнаха и услугите за стоителство и ремонти. По това време имот ново строителство с квадратура над 100- 120 кв. м. и в добър район достигаше цена около и над 200 000 евро. Тогава съотношението цена на жилището и сума за ремонтни дейности не беше толкова фрапиращо. Сега стойността на имотите падна, но не бих казала, че и тази на ремонтните услуги и материали. Така си обяснявам аз тази разлика, която ви смущава.
Още повече, че тези суми, които вие намирате за високи, често са убийствени за обикновения бг гражданин. Не е чудно, че хората масово купуват много по-малки жилища, от това което им е необходимо и преустройват кой както може, така че всяко едно помещение да изпълнява много функции. Просто не могат да си позволят да платят за по-голяма квадратура.

# 41
  • Мнения: 2 140
И аз мога да кажа за ремонта - 100 кв. - ВИК, ел. инсталация, частично дограми, СОТ, окабеляване за ТВ + интернет, стени - латекс, настилки, бани 2бр., камина, врати, нова парна инсталация до тук 20 хил . евро. За да се нанесем да живеем с мебели - кухня, спалня, хол - без да смятам 2 празни спални, външна изолация, пердета, килими и подобни ни трябват още толкова.

За банята сметката е проста - плочки 1000 лв. , долно + горно шкафче + мивка + WC 1000 лв. /в най-добрия случай/ , вана или душ кабина или преградно стъкло по по поръчка - средно 1000 лв. + труд за майстора, който ще направи самата баня. Ако човек иска да направим нещо хубаво цената расте. Не съм смятала лампи, аксесоари за кърпи, кошче, за сапун и т.н

И въпреки, че не можеш да си представиш - аз съм човек, който купува за 60 с нагласата да даде 15 за ремонт или по точно купих евтино тотал щета на хубаво място и го правя както аз искам.  Peace

# 42
  • с трима мъже :)
  • Мнения: 2 735
До продавача: Банята НЕ я преправяй. Ще дадеш много пари за ремонт и в крайна сметка не знаеш какъв ще е вкуса на купувача.
По-скоро го почисти и опразни  Peace

# 43
  • Мнения: 72
съпружка, виждам, че си пропуснала смесителите в сметката, които при мене бяха около 500 лв без душа  Wink

Виждам, че авторът на темата вече е взел решение засега да не продава. Така или иначе, доколкото разбрах той няма намерение и възможност да прави каквито и да е ремонти. Всички тия сметки ги нищим, за да има предвид какви разходи ще има потенциалният купувач, което пряко рефлектира и върху това на каква цена може да се продаде самото жилище. Както повечето посъветваха, когато дойде моментът за продажба, най-добре ще е продавачът да изпразни и почисти жилището, без да прави ремонт. Това може да стане лесно и от разстояние. Относно цената, след 2-3 години, когато реши да продава, ще е добре отново да си направи проучване на пазара и оценка на имота, за да определи цена, на която ще може да извърши продажба.

# 44
  • Мнения: 46 511
Ремонт може да се направи и с много, и с малко. Има достатъчно модулни кухни по 300-400 лв., има и ламинат по 8 лв. квадрата, има и евтина дограма, която обаче все едно я няма и т.н., и т.н.
Но аз например не искам ламинат, ако съм купувач, веднага ще си направя сметката - защо да го купувам този имот и да плащам подобрение, което ще трябва да го разбия и изхвърля?

Естествен паркет има и за 23 лв./квадрата, и за 85 и нагоре. Прилични кухни може да се направят и за 1500, и за 10 000 лв.

Спретнати акрилни вани има и за 250-300 лв., но има и с всякакви екстри за огромни суми.

Има значение и дали ще се вика майстор (за по-сложните е неизбежно, но за общите не е), или собствениците имат желание (и умения) да си го направят сами.

Ако надникнете в темата за преправяне на стари мебели ще паднете какви неща могат да се получат за буквално без пари, и то за хубави дървени мебели, не ПДЧ.

И т.н., и т.н.

Всичко това води до много големи разлики в крайната цена - въпрос на възможности, но и на вкус, не винаги е задължително да е скъпо.


Общи условия

Активация на акаунт