Момиченце на 1 година не иска да се храни

  • 6 559
  • 31
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 11 623
Елвида - детето ти е на кърма, изследванията са му добри, не спадат килограмите... успокой се!!! При някои деца въвеждането на нови храни не е толкова лесно! Имаш комбинация от лято, зъби, нови храни - успокой се и нещата сами ще се подредят. Явно на детето си му харесва кърмата и не е готово да я замени с друга храна. То е също както с другите неща - на едно дете никне зъбче на 4м, на друго на 10м., едни прохождат преди годинка, други по-късно...със захранването е същото.

# 16
  • Мнения: 8 952
elvida, би ли се опитала да опишеш режима на кърмене - колко често, през нощта суче ли, в ранните утринни часове преди закуска суче ли и т.н. Много е вероятно и кърменето с нещо да допринася за проблема. Аз преминах през подобни периоди с моята дъщеря, която чак сега /5г./ започна да преборва злоядството. Тя много сучеше нощно време и дефакто сутрин не беше гладна за закуска. Изобщо сучеше безразборно през цялото денонощие, когато се досети.
 За преодоляване на проблема на първо място започнах да опитвам да не й давам да суче през втората половина на нощта, за да може като се събуди сутринта да има апетит за закуска. След това веднага я мятах в количката за разходка, защото навън никога не проявяваше желание да суче. Ако оставахме вкъщи със сигурност сучеше примерно два пъти преди обяда и ето ти - и обяд не иска после. Опитай се да кърмиш след основните хранения, а не преди тях. След закуската, след обяда и т.н.
Стриктно спазвах принципа, известен в средите на кърмещите майки - "не предлагам, не отказвам". Т.е. не предлагаш сама кърмене, даваш чак когато самото дете настоява и няма друг изход. Друго, което - гледаш винаги да си намериш някаква работа из къщи вместо да седнеш на дивана, защото за кърмачетата удобно поседнала майка е ясна покана за сучене.

Всякакви хитрини сме използвали.
Кърмихме се до три годинки и малко.

# 17
  • Мнения: 2 352

celika, съгласна съм - но вече повече от 2 месеца нито едно ново зъбче не е пробило.
Гастро-ентероложката също смята, че са зъби във венеца, които я сърбят, но това не обяснява защо не иска да яде.
Напротив. Обяснява.
При излизането на зъбите дребните ги боли, а когато някой нещо го боли, това му се отразява и рефлексът му е да не напряга излишно мястото на болката.
Някаква малко по-хладна храна би ли приела? Резенче краставичка, по-хладна ябълка, черешки ...

# 18
  • Мнения: X

celika, съгласна съм - но вече повече от 2 месеца нито едно ново зъбче не е пробило.
Гастро-ентероложката също смята, че са зъби във венеца, които я сърбят, но това не обяснява защо не иска да яде.
Напротив. Обяснява.
При излизането на зъбите дребните ги боли, а когато някой нещо го боли, това му се отразява и рефлексът му е да не напряга излишно мястото на болката.
Някаква малко по-хладна храна би ли приела? Резенче краставичка, по-хладна ябълка, черешки ...
Моето дете също отказва да се храни, когато растат зъбки. Миналата година за 3 месеца изкара 8 зъба... Беше ад! Качваше малко, не ядеше... След това започна да се храни нормално и сега яде повече от връстниците си!

# 19
  • Мнения: 36
За жалост моята кукла не дава признаци за зъби. Няма лиги, не хапе, не се буди през нощта, но с храната все още сме на вие. Сега за денонощие има само 3 мокри памперси, защото и течности не поема. Само сухоежбинки и то съвсем ограночено.

# 20
  • Мнения: X
За жалост моята кукла не дава признаци за зъби. Няма лиги, не хапе, не се буди през нощта, но с храната все още сме на вие. Сега за денонощие има само 3 мокри памперси, защото и течности не поема. Само сухоежбинки и то съвсем ограночено.
Не е задължително да точи лиги и да ср буди през нощта

# 21
  • Белгия
  • Мнения: 303
След като детенцето няма здравословни проблеми и се развива добре, не мисля че има реална причина за тревога.

Но то, едно е да го кажеш като страничен наблюдател, друго е да е твоето дете. Дъщеря ми беше 9 кг. на 1 година, сега е 10 кг. на година и 5 месеца. Яде, колкото да не умре от глад и разбира се, още се кърмим, когато ме докопа, т.е. вечер след работа. Около годинката и ние бяхме в ужас, че това дете ще си забави развитието, беше толкова слабичка и почти никаква храна не ядеше. Към година и три-четири месеца започна да похапва повече неща, в този момент израстна и алергията към кравето мляко, явно е имало връзка, така че вече спрях да го мисля. Баба и още се шашка и я преследва с едни купи и пълна програма от забавни номера.
Племенникът ми пък беше почти изцяло на кърма до втората си година, отказваше буквално всичко друго, пак беше голяма драма. После порастна и стана нормално ядящо дете.
С две думи, явно трябва да преминем през този период. Както казват, (здраво) дете от глад няма да се остави да умре.

# 22
  • Белгия
  • Мнения: 303
Моят съвет е да я събереш с други, по-ящни деца. И то не веднъж, а ако може всекидневно . Дъщеря ми така ядеше-в количката, в парка, като гледа другите деца. В градината пак така прояде.  Успех!

И при нас това работи за дъщеря ми. Когато са с други деца, яде неща, които в къщи само ги бута с презрение, като ги предложа. Синът ми обаче, който не е злояд, си яде еднакво навсякъде. Каквото не яде у нас, не го яде и навън.

# 23
  • Мнения: 2 352
За жалост моята кукла не дава признаци за зъби. Няма лиги, не хапе, не се буди през нощта, но с храната все още сме на вие. Сега за денонощие има само 3 мокри памперси, защото и течности не поема. Само сухоежбинки и то съвсем ограночено.
Аз от моето дете лига не съм видяла, а си има статистическите за възрастта 20 зъба.
Просто се опитай да видиш дали идеите на отговорилите ти няма да помогнат поне мъничко. Освен ако идеята на темата не е била ей така да си помрънкаш.  Rolling Eyes

# 24
  • София
  • Мнения: 478
Все едно чета за моите двама синковци. Големия беше една идея по-ящен, но малкия ми разказа играта - за сравнение на почти 3 години е, а едва миналия месец минахме заветните 11 кг. И малкия беше с рефлукс, от което изостана в кърмаческата възраст. Нямаше АБКМ, но за сметка на това не искаше и да помирише кърма или мляко.
И той ядеше чат-пат по коричка сух хляб и за това започнах да правя всевъзможни домашни соленки и сладки, в соленките лека-полека слагах и малко кайма или кълцано месо, или сирене, яйце, извара. Знам, че не е добре малко дете да кара на сухоежбини, но по-добре така, отколкото нищо. Сега идва сезонът на динята и пъпеша - можеш да пробваш как ще се приеме.
Все още се храним като той си играе, а аз обикалям с чинията/филията и гледам да му набутам нещо в устата. Интересно, че в яслата сяда и яде до дъно, но явно там се води по другите деца newsm78.

# 25
  • Мнения: 4 764
Аз мога да пожелая само търпение на авторката и да следи детето - т.е. на лекар и изследвания при най-малкото съмнение за нещо нередно.

Моят, като цяло яде, но яденето никога не му е било приоритет - на година и десет месец е 10,800 от не знам вече кога. Мляко не желае да помирише, откакто навърши годинка. Лошото е, че един гастроентерит го връща месеци назад по отношение на килограмите - през април, тъкмо бяхме стигнали 11 кила, хвана гастроентерит, за 24 часа стана 10,400 и вече три месеца не можем да наваксаме изгубеното. Та към авторката, пази детето да не боледува (ако това е възможно изобщо).

Успех!

П.С. Щом не пишка много, може би трябва да й даваш нещо за рехидратация, ние даваме разтвори с оризова вода, ама не знам дали в БГ продават.

# 26
  • Мнения: 36
За жалост моята кукла не дава признаци за зъби. Няма лиги, не хапе, не се буди през нощта, но с храната все още сме на вие. Сега за денонощие има само 3 мокри памперси, защото и течности не поема. Само сухоежбинки и то съвсем ограночено.
Аз от моето дете лига не съм видяла, а си има статистическите за възрастта 20 зъба.
Просто се опитай да видиш дали идеите на отговорилите ти няма да помогнат поне мъничко. Освен ако идеята на темата не е била ей така да си помрънкаш.  Rolling Eyes
Че на кой му е притрябвало да си мръмка, просто пояснявах, защото 4-те зъба, които има в устата си излезнаха със зор, хапане и Лигииии. Проблема ми е сериозен, пробвам всичко което получавам като съвети. Събрах я с яшно детенце, не подейства, то си ядеше, мойта си мяташе храната и не я вкуси дори. Вече месец и три седмици не яде. И ако това е нормално, то на мен ми е нужно да чуя други майки, които са успели да се справят с подобно положение.

# 27
  • Мнения: 36
Аз мога да пожелая само търпение на авторката и да следи детето - т.е. на лекар и изследвания при най-малкото съмнение за нещо нередно.

Моят, като цяло яде, но яденето никога не му е било приоритет - на година и десет месец е 10,800 от не знам вече кога. Мляко не желае да помирише, откакто навърши годинка. Лошото е, че един гастроентерит го връща месеци назад по отношение на килограмите - през април, тъкмо бяхме стигнали 11 кила, хвана гастроентерит, за 24 часа стана 10,400 и вече три месеца не можем да наваксаме изгубеното. Та към авторката, пази детето да не боледува (ако това е възможно изобщо).

Успех!

П.С. Щом не пишка много, може би трябва да й даваш нещо за рехидратация, ние даваме разтвори с оризова вода, ама не знам дали в БГ продават.
Много, много благодаря за съветите!
Можеш ли да ми кажеш нещо повече за тази оризова вода, марка, производител, за да опитам да я намеря.

# 28
  • Мнения: 4 764
Аз мога да пожелая само търпение на авторката и да следи детето - т.е. на лекар и изследвания при най-малкото съмнение за нещо нередно.

Моят, като цяло яде, но яденето никога не му е било приоритет - на година и десет месец е 10,800 от не знам вече кога. Мляко не желае да помирише, откакто навърши годинка. Лошото е, че един гастроентерит го връща месеци назад по отношение на килограмите - през април, тъкмо бяхме стигнали 11 кила, хвана гастроентерит, за 24 часа стана 10,400 и вече три месеца не можем да наваксаме изгубеното. Та към авторката, пази детето да не боледува (ако това е възможно изобщо).

Успех!

П.С. Щом не пишка много, може би трябва да й даваш нещо за рехидратация, ние даваме разтвори с оризова вода, ама не знам дали в БГ продават.
Много, много благодаря за съветите!
Можеш ли да ми кажеш нещо повече за тази оризова вода, марка, производител, за да опитам да я намеря.

Продават ги по аптеките, пробвай да искаш ''разтвор за рехидратация'', обикновено съдържат оризова вода и разни други неща. Моето пие Гастролит, но ние сме в чужбина и не знам дали в БГ го има същото. Давам му, когато има гастроентерит или по някаква друга причина повръща - миналата седмица на два пъти повърна от храчки, докато кашляше, и веднага получи разтвор. Все пак обаче питай вашия педиатър - от моя опит разбрах, че педиатрите в БГ и тези в Белгия имат различни виждания.

# 29
  • Мнения: 947
Мисля, че обяснение трудно може да бъде дадено. Ние се борим с такъв проблем от повече от 4 месеца- момченцето ми е на 2.4 месеца. постепенно спря да яде всичко, сега допуска само две храни и то вредни. Само киселото мляко ни спасява. Изчела съм тонове литература и статии по въпроса. Има разлика между "капризно дете" и "резистентно на храненето дете" - виж например като й даваш храна дали прави гримаси все едно, че ще повърне- това показва наличието на хранителен проблем в повечето случаи. дано е просто период, но ако е като нашият син, то си е борба с променлив успех. ще трябва да се пробват различни подходи, за да видиш кое действа при твоето дете. Ние в момента ходим на хранителна терапия, но не е много обнадеждаващо.

Общи условия

Активация на акаунт