Счетоводител в нужда се познава 7

  • 42 006
  • 737
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 6 031
Здравейте,
влизам с няколко въпроса и се надявам да ми помогнете.Имам две деца на 8 и 4 г .Работата ми е такава че през лятото предложената от работодателя не ме устройва и ползвам неплатен отпуск за гледане на дете до 8 г.
Миналото лято при влизане в сайта на НОИ по друг повод случайно видях че вместо  този отпуск дните са ми като неплатен отпуск ( а вече бях прехвърлила 30 дни ) и се притесних.
Оказа се че поради някаква причина са забравили за мен и казаха че ще коригират нещата и в следващия месец вече бяха коригирани.  В края на отпуска ми поискаха  Удостоверението от предишния работодател при който бях ползвала пред това.
Как мога да разбера дали наистина всичко е оправено ?
Тази година ще ползвам този за малкото дете .Трябва ли да им занеса копие от акта за раждане за да им напомня да не ме забравят ?
Мога ли да си поискам трудовата книжка?

# 31
  • тук-там
  • Мнения: 4 269

Да, но лицето в момента Е осигурено. Peace

# 32
  • Мнения: 48 009
Случвала ми се е тази глупост Tired
Лицето е осигурено за общо заболяване и майчинство, така че болничен лист следва да му се издаде, след като то желае и е установена неработоспособност
Не е осигурено здравно, така че следва да си заплати медицинския преглед при лекаря. Това не  е пречка за издаване на болничен...освен ако докторчето не е решило да си прибере паричките в джобчето без да регистрира прегледчето... ooooh!

# 33
  • София-Младост
  • Мнения: 23 371
Здравейте,

Мога ли да си поискам трудовата книжка?
Как да си я поискаш, работодателят няма право да ТК при него! Освен, ако ти изрично не си се съгласила с това.
Провери в сайта на НОИ дали излиза, че си ползвала неплатен по 167а, а не "обикновен" такъв.

# 34
  • Мнения: 4 752
 Добро утро, моля за малко помощ.
Искам да напусна работа.На постоянен трудов договор съм. Подговила съм молба за освобождаване по чл.325 ал.1 Ако не ми я удовлеворят да я считат за предизвестие. Тук ми е първият въпрос-по този член да не се прецакам нещо? чета че именно по него работодателя има 7-дневен срок да отговори и чак след него започват да текат 30 дни-това така ли е? мислех да я пратя с днешна дата по пощата препоръчано и да си тече предизвестието от утре...а Ттези седем дни доста ми объркват плановете. Виждам че може и едностранно да пусна молбата, но има някакви условия


 Искам след приключване на правоотношенията да съм и на борсата за период отговарящ на трудовия ми стаж та си мисля че май не е без значение по кой член ще ме освободят.

бихте ли ме посъветвали,моля.

# 35
  • София
  • Мнения: 1 251
Прекратяване на трудовото Ви правоотношение на основание чл. 325 т. 1 от КТ Ви дава право на обезщетение на борсата само за четири месеца, а обезщетението ще е минималното т.е. около 100 лв на месец(7 и нещо лв. на ден).
Ако искате да ползвате обезщетение в размер на 60% от заплатата за срок определен според стажа, трябва да Ви освободят на друго основание.

# 36
  • Мнения: 4 752
В такъв случай как да процедирам? Да си попълня просто молба без да упоменавам конкретен член ли? Отношенията ни са толкова обтегнати, че и на договорки няма как да разчитам.

# 37
  • Мнения: 48 009
Не виждам друг начин, освен ако не си по чл. 70 ( изпитателен срок) и евентуално да те освободят по него, вместо 325

# 38
  • тук-там
  • Мнения: 4 269
В такъв случай как да процедирам? Да си попълня просто молба без да упоменавам конкретен член ли? Отношенията ни са толкова обтегнати, че и на договорки няма как да разчитам.

Заплата получаваш ли редовно? Ведомости подписваш ли?

# 39
  • Мнения: 4 752
poluchavam redovno,da.vedomosti mi prashtat ponqkoga da razpisvam po kurier poneje az rabotq v edin grad,a te se namirat v drug. Az veche govorih s tqh i kazah che shte pusna predizvestueto dnes.Nqma obache da napravq taka,a shte go pusna po poshtata utre s data schitano ot 4 avgust.Dano ne se zaqdat-mogat li?prosto 2 i 3 avgust sa pochivni dni i ako namerq koi da me naznachi za oshte edin mesec shte mi se poluchi prekusvane. Izvinqvaite za latinicata

Последна редакция: ср, 02 юли 2014, 14:16 от Kasidy

# 40
  • Варна
  • Мнения: 2 678
Здравейте! Не знам дали ми е за тук питането  Embarassed ако не, моля да ме насочите другаде.
Досега не съм се интересувала от месечните помощи за дете... Пълна мъгла ми е. Моля за малко разяснение, дали въобще отговаряме на условията. Моят работодател ме осигурява на 350 лв. До преди 3 месеца бях самоосигуряващо се лице на 420 лв., без изплащани каквито и да е суми до сега. Съпругът ми работи на трудов договор, ако не се лъжа го осигуряват на около 570 лв., в същото време е и самоосигуряващ се 420лв. без нищо изплащано.

  bouquet  bouquet  bouquet

# 41
  • тук-там
  • Мнения: 4 269
Важно е брутното възнаграждение, не осигурителния доход.
За последните 12м на човек от семейството - 350 или по-малко брутно. Събираш БТВ на двамата за 12м общо, делиш на 12 и после на броя на хората.
Зависи и колко деца имате. Peace

# 42
  • Варна
  • Мнения: 2 678
Важно е брутното възнаграждение, не осигурителния доход.
За последните 12м на човек от семейството - 350 или по-малко брутно. Събираш БТВ на двамата за 12м общо, делиш на 12 и после на броя на хората.
Зависи и колко деца имате. Peace

Благодаря   bouquet
А някаква бележка за това, че е самоосигуряващ?
А има ли срок някакъв за подаване на тази молба?

# 43
  • тук-там
  • Мнения: 4 269
Важно е брутното възнаграждение, не осигурителния доход.
За последните 12м на човек от семейството - 350 или по-малко брутно. Събираш БТВ на двамата за 12м общо, делиш на 12 и после на броя на хората.
Зависи и колко деца имате. Peace

Благодаря   bouquet
А някаква бележка за това, че е самоосигуряващ?
А има ли срок някакъв за подаване на тази молба?
По - добре не.  Аз лично издавам на моите самоосгуряващи се лица бележки с нули, защото нямат облагаем по ЗДДФЛ доход.
Няма срок - подаваш сега/юли/ с дохода 12м назад - т.е. юли.13-юни.14 вкл.
Декларация, акт за раждане, сл. бележки, сл. бележка от Джипито за имунизациите на детето/децата/. Ако са ученици - сл. бележка от училище.

# 44
  • Варна
  • Мнения: 2 678
Благодаря отново   bouquet
Ох редактирам се, много се извинявам  Embarassed

А майчинските от миналата година, вписват ли се в молбата? за м.07,8,9, съм вземала по 310 лв., а 10 месец - нито майчински, нито съм била на работа.  Също така през тези 12 месеца имаме ползвани болнични с мъжа ми.
Извинявай за накъсаните въпроси.

Последна редакция: чт, 03 юли 2014, 09:57 от svetl@

Общи условия

Активация на акаунт