Без социални помощи, докато има работа на полето

  • 12 069
  • 305
  •   1
Отговори
# 15
  • Бургас
  • Мнения: 5 644
По принцип има резон да се стимулира полагане на труд. И съм за, но спиране на соц. плащане и полагане на труд си е живо изнудване.

Ако се поставя в ситуацията. Години на ред, повече от 10 се осигурявам. Последните 4-5 над прага за страната. В един момент ме съкращават. И в дупка от 6-7 месеца търся работа /най - черната картинка е това/. Редно ли е държавата да ме прати на полето, след като доста дълго време е скубала най - малко 600-700лв. на месец от мен?

От друга страна. Ако един безработен ще получи добри пари докато събира реколта, то или трябва да е болен или да не му трябват пари, за да откаже тази работа.

На мен предложението ми звучи така. Да намерим сравнително евтина работна ръка за сезона на събирането на реколтата. Сигурна съм, че ако се предлага нормално заплащане, хората ще работят.

Който и да е изказал мъдрата мисъл, следва да се замисли защо ги гонят тия безработни. Ако соц. помощи са равни на или малко под парите, които биха им дали....Ми и аз няма да отида да се трепя да прибирам реколта. 

# 16
  • София
  • Мнения: 38 523
При всички случаи са под МРЗ.
Как ще караш човек да работи тежък физически труд със заплащане под МРЗ?
Това си е чиста робия.

# 17
  • Мнения: 46 520
По принцип съм за това да се намира работа на трайно безработните във всякакви сфери.
Прави ми впечатление, че хората, които работят с почистващите фирми много съвестно си вършат работата.

Но тук не мисля, че става дума за това.
Според мен този човек просто иска да си осигури хора, на които да дава под средната заплата за отрасъла, за да прибере по-голяма печалба.
Или предлага толкова мизерно заплащане, че не може да си набере персонал.

# 18
  • Мнения: 15 219
На мен предложението ми звучи така. Да намерим сравнително евтина работна ръка за сезона на събирането на реколтата. Сигурна съм, че ако се предлага нормално заплащане, хората ще работят.

Не е съвсем така. Специално при розобера, наемат се работници, но без трудови договори. Плаща се на набрано количество. Какво се получава обаче. Днес има 100 човека берачи, но утре половината не идват. Получават се разправии, загуби и т.н.
Социалните помощи, които евентуално могат да се спестят е т.нар. месечна социална помощ, която се получава при определени условия, но най вече на база дохода от предходния месец.
Реално заработеното от розобер /дори на смешните цени, които предлагат/ е в пъти повече от тази социална помощ.
Защо го искат производителите? Там трудно се прави картелно споразумение. Единия плаща определена сума за кг., но другия дава 10 ст. отгоре и се получава нещо като "кражба" на добрите работници.
Не знам дали сте виждали тумба цигани в действие на полето, но това е трудно управляемо явление.
Не е никак лоша идеята, още повече ако има тр. договори и работниците имат мотив да си търсят работа, най малко за да отидат на борсата с плащане. Има и по възрастни съвестни хора, които не могат да си намерят постоянна работа, такава възможност за тях би била мн. добра.

# 19
  • Мнения: 12 666
При всички случаи са под МРЗ.
Как ще караш човек да работи тежък физически труд със заплащане под МРЗ?
Това си е чиста робия.

Глупости. Вярно ще ги изкарате роби. Седят в кръчмата и пият, а на хората им загиват розите.  Не се и пазарят за пари, просто ги мързи.

# 20
  • Мнения: 14 654
Разбира се, че не съм съгласна. Какво им пречи на производителите и сега да наемат работници от бюрото по труда? Откъде накъде ще се спират всички социални плащания, да не би да искат да изкарат хората с увреждания да работят на полето? На мен ми прилича на експлоатация срещу стотинки, някой иска да печели без да се охарчи.

# 21
  • София
  • Мнения: 5 883
Ами така си е, не е лесно да намериш балъци да ти бачкат за без пари.

# 22
  • Мнения: 14 654
Затова искането е да бъдат принудени. Хората си представят циганите да отидат на полето и затова идеята им се харесва, но това е, защото не проумяват какво означава да се спрат всички социални плащания. Но не е политкоректно да се каже "да пратим циганите на полето".

# 23
  • Мнения: 21 469
Ами така си е, не е лесно да намериш балъци да ти бачкат за без пари.

 И за пари не щат.

# 24
  • Бургас
  • Мнения: 5 644
Каквото и да си говорим това прилича на изказването за картофите на ББ.
Сигурна съм, че при гарантиран доход и без мизерия, ще има достатъчно хора за работа.

"Защо го искат производителите? Там трудно се прави картелно споразумение. Единия плаща определена сума за кг., но другия дава 10 ст. отгоре и се получава нещо като "кражба" на добрите работници. "
Този, които е предложил 10ст. повече е в правото си. И е най - нормалното нещо хората да отидат при него. Обратното е нарушение на закона.
Говорим си за човешки труд, а не за сбор от овце, които ще почерпим дружно със сенно.
Розите може да гният, но не заради мързеливи хора на соц.помощи, а заради неумение да си намериш работник и да му предложиш нормални условия на труд.
А плащането на ръка, без договор какво точно е? Мисля нарушения разни пак?
Да си намерят хора на граждански договор, с нормално заплащане и да не мрънкат за нарушаване на правото на избор на хората.
Разбира се, че не съм съгласна. Какво им пречи на производителите и сега да наемат работници от бюрото по труда? Откъде накъде ще се спират всички социални плащания, да не би да искат да изкарат хората с увреждания да работят на полето? На мен ми прилича на експлоатация срещу стотинки, някой иска да печели без да се охарчи.
 Peace

# 25
  • Мнения: 21 469
 Социалните помощи за безработните, обаче, трябва да бъдат обвързани с работа за  общината и държавата, а не за частните стопани и  арендаторите.
 

# 26
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Всичко хубаво, стига да им се предложи такава работа. Ако здрав-прав човек откаже работата, тогава да му се спират социалните. Доста хора чакат на помощи и не искат да работят, не е лошо да ги понаюркат.

# 27
  • София
  • Мнения: 5 883
Ами така си е, не е лесно да намериш балъци да ти бачкат за без пари.

 И за пари не щат.
Ама моля ти се, предпочитат да ровят по кофите.

# 28
  • София
  • Мнения: 38 523
Всичко хубаво, стига да им се предложи такава работа. Ако здрав-прав човек откаже работата, тогава да му се спират социалните. Доста хора чакат на помощи и не искат да работят, не е лошо да ги понаюркат.

Не е така. Има условие, ако откажеш работа от БТ, ти спират помощите.

# 29
  • Мнения: 21 469
Ами така си е, не е лесно да намериш балъци да ти бачкат за без пари.

 И за пари не щат.
Ама моля ти се, предпочитат да ровят по кофите.

 Ти се майтапиш, но верно предпочитат. Голяма част от нашите мургави братя не желаят и не търсят кърска работа, независимо от заплащането - което не е голямо, но все е нещо.

  Нашите арендатори докарват берачи от майната си, вместо местните, на които не може да се разчита. Някои от гастрольорите също са роми, цели семейства, но си бачкат.

Общи условия

Активация на акаунт