Заслужава ли си...

  • 19 307
  • 471
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 24 467
Вие бихте ли се борили за достойното си място в тази държава?

Няма как да се боря, местата /достойните/ са запазени и отдавна заети, предават се по наследство и за желанието ти да ги заемеш се гърми на месо.
Пък и не си струват тук.
Аз искам по- прозаични неща- спокойствие да ми пораснат децата още 2-3 години, за да решим дали и накъде да поемем и свобода /да можем да го направим/.

# 46
  • Мнения: 4 792
Имам представа от условията в Германия и Финландия, да кажем.

Да кажем, че някои имаме всякакви близки роднини, приятели и съученици някъде. Да кажем също, че това не ни прави специалисти по "западняците" само по себе си.

Над 10 години работя с хора от всякакви страни, предимно западни. В последните две години ми се налага много повече да ходя по работа в чужбина. Мит е, че хората не били сърдечни и ние сме някакви духовно дълбоки и извънредни. Всякакви са хората - в зависимост от характер, образование, социален статус. Но се държат по-добре един с друг - това според мен е основната отлика.

Още по темата за митовете от Тодор Колев, който рядко е бивал обвиняван в куртоазия:

"Американците са много интересни хора, много приятни. Това, дето говорят, че били тъпи и посредствени хора, не е вярно. Просто като във всяка нация са, има всякакви. Както и при нас, има всякакви хора. При нас преобладаващото болшинство бих казал в момента е простотията. А при тях не е така. При тях е редът и страхотното уважение към собствеността на другия, не само на своята. И може би единството, което проявяват в критични моменти".

# 47
  • Мнения: 6 365
Аз пък 4 години учих с всякакви националности. Не, не робувам на митове- знам, че има всякакви. Срещала съм ги.

Обаче.

Смятам, че някои представители на западната култура имат много дълбоки липси. Уж изглеждат наред, погледнато от социална, психологическа, социологическа гледна точка. Само че някои от тях просто не са хора. Някакви зомбита са. А такива хора се срещат все по-често.

Говориш за характер, произход, образование...но светът толкова се стандартизира, че както казах, за последните поколения и тия разлики са изтрити. Има някаква много тревожеща порода Хомо Сапиенс, която обаче не се състои от Човеци.

JP, все още гледаш външното- не си видяла къде не са наред нещата. Трудно се вижда. Отношенията, говоренето, работните връзки- това нищо не е. Друго издава същността на човека.

# 48
  • Мнения: 4 792
JP, все още гледаш външното- не си видяла къде не са наред нещата. Трудно се вижда. Отношенията, говоренето, работните връзки- това нищо не е. Друго издава същността на човека.

Обективно няма как да се съгласим, че ти си видяла вътрешното - щото си си живяла само тук. Не си се отъркала в хората в метрото в Лондон, не си водила детето си на детска градина в Германия, не си била на селски фестивал в Шотландия, нито си се качвала на такси в Ню Йорк. Не си прекарала поне месец в малък град в Ирландия, нито си работила рамо до рамо с испанци, нито си се губила в Копенхаген.

Имаш някакви студентски впечатления и разкази на някой, дето не му понесло. Все едно някой да описва славяните на база на почивката си в Слънчев бряг за една седмица, че и да се изживява като някакъв дълбок познавач на душевността им.

Не е вярно, че разликите са изтрити - и на много места на запад разслоенията в обществото са в пъти по-очевидни, отколкото у нас. Културата толкова много зависи от социалната група на някои места, че обобщенията, които правиш, са смехотворни дори приложени върху една държава.

Имаш много добри попадения по някои теми - но тук схващането ти, че всичко ти е ясно, малко не е на място. Добронамерено го казвам.

# 49
# 50
  • София
  • Мнения: 17 393
jp   Hug   bouquet за всичко.

(Нино ме е изпреварила)

# 51
  • Мнения: 6 365
За моето и следващите поколения разликите са много, много изтрити. Понякога и културата е изтрита.

Нямам нужда от добронамерени подсказки.

Всъщност съм се отърквала в доста лондончани в метрото, и на селски панаири съм била. Но мисля, че въпреки всичко съм видяла важното. Може да го потвърди само човек, който също го е видял. JP  не го е видяла, затова дава примери с характери, събития и действия, но те не показват важното.

Моят брат ще продължава да живее извън България- и не са му само студентски впечатленията, работеше там години наред.

А за съжаление познавам хора, които уж им понася, даже им харесва- само че страдат от дълбоки и неизлечими поражения. Но трябва да погледнеш отвъд всякакви социуми и култури. Тогава нещата са наистина ясни.

# 52
  • Мнения: 4 792
JP  не го е видяла, затова дава примери с характери, събития и действия, но те не показват важното.


Една част е видяла JP, затова и го пише това. Simple Smile Щото и JP някога на младини следваше митовете за безсърдечните западняци и нашата дълбока душевност. Ама после попътува, срещна хора - и видя, че хората са си хора навсякъде. Пожелавам го и на теб. Simple Smile

ПС Не смятам да си мерим роднините зад граница, но смятам, че водя там. Simple Smile

# 53
  • София
  • Мнения: 17 393
Мамасита, толкоз надълбоко в душата явно само ти гледаш и явно само теб те вълнува.
Не отричам правото ти да любиш и тачиш единствено родната славянска душевност, но аз, като човек по-прост, по-първичен и повърхностен, искам други неща.
Искам тротоари, искам да няма бездомни кучета, искам улиците да се чистят, искам тревните площи да се поддържат; искам да няма геноцид срещу пенсионери и болни хора; искам да няма гладуващи работещи; искам хора, които се усмихват и се държат мило, нищо, че е лицемерно; искам най-накрая и тази луксозна болница с любезни сестри, в която ако се наложи да умра обгрижена, пък ако ще най-лицемерни усмивки да имат сестрите.
Ей такива неща елементарни искам, затова тезата ти не може да ме докосне.

# 54
  • Мнения: 6 365
Еми аз пък видях обратното: на младини се учех да съм "гражданин на света", уж как всички са хора...но малко по малко започнах да разбирам къде са разликите. Не си меря роднините, просто показвам откъде ми е едно от прозорчетата. Не че се гордея особено кой е навън.

JP, май си от по-голямото поколение и не си расла в наистина бездушния климат на политкоректност, тоталитарен либерализъм и всички благини за поколението Х. На мен просветлението ми дойде в една галерийка в стил Баухаус в Берлин, където бяха изложени широкоформатни снимки на гей двойки от Балканите, снимани благодарение на щедра стипендия от някаква германска организация, която явно е имала за цел да покаже колко сме назадничави тука из дебрите на Балканите. Снимките бяха отвратителни. Не знам каква им беше душевността на западняците, ама това беше най-несвободното място на планетата, ако и тротоарът отвън да беше доста добър.

А колкото до здравеопазването...успех на мамите, смело поели към чужбина. Успех с намирането на секцио по желание в прогресивния Запад. Не е като тука- хилядарка и никакви въпроси.

Между другото не се броя за славянка.

# 55
  • Мнения: 3 371
не. това е безправова и корумпирана държава.
вече съм безумно щастлива , че не живея там.
всеки ден благославям съпруга си , че ме е оттървал от възможността да живея в Бг/а дъъъъъъъъълги години се проклинах за това, пълна глупачка със затворени очи съм била/.

ако успея да се спася от всичко, което имам там, ще съм най-щастливата на света.

п. мамасита, плийс, направиха ми секцио и песен пяха дори. Peace

Последна редакция: вт, 24 юни 2014, 13:47 от Good Luck, Charlie

# 56
  • Мнения: 311
Направо да се чудиш, как при тази богата душевност ,
свобода и правова държава , българина е най-нещастния
човечец ...

# 57
  • Насред хаоса
  • Мнения: 5 464
Точно това е един от туморите при нас, Мамасита - хилядарката в джоба и не се задават въпроси, не се рови, не се търси причина, най-общо казано - не чух, не видях, не разбрах. Аз да прибера хилядарката, пък след мен и потоп. Какво тук значат някакви си правила и норми? Не само за секциото.

# 58
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Гледаме световното и той ме пита защо в Бразилия говорят португалски , а в
Аржентина испански .Обяснявам , че Испания и Португалия  са били богати и свободни ,
докато България е била под турско робство 5 века .
Това ни е проблема -робското мислене и овчедушие .
И викаш, ако в БГ не е имало турско робство и ние щяхме да говорим португалски и испански.
Или Бразилия/Аржентина щяха да говорят на български?
Сериозно ли така му отговори на въпроса?!?

# 59
  • Мнения: 24 467
Не бе! Просто у нас щеше също да има Световно по футбол!
И родата на Дилма нямаше да се запилее по злия свят, а щеше да си сЕди тука и да си имаме и ние най- после жена- президент.

Това ни е проблемът- че все се оправдаваме. Много често- с турското робство. Пък се е протрило, това оправдание, като стара селска черга. Толкоз се е изтъркало, че ни цвета й се види, ни че е била някогаш черга дори.

Общи условия

Активация на акаунт