Какво може да се направи с неуспешен опит за домашно сирене?

  • 4 352
  • 7
  •   1
Отговори
  • Мнения: 30
Здравейте, правя домашно сирене от около година и сега за първи път тотален провал. Не съм сигурна кое е било причината, но е възможно или маята ми да е стара, защото срокът й на годност е до края на месеца само, или пък да е било 1-2 градуса по-топло млякото, отколкото трябва. Но се получи една маса с гъстота на катък, която вече 24 часа не може да се прецеди достатъчно, за да стане примерно на рикота.

Мога ли нещо да направя от това? Примерно да добавя сирене и кисело мляко и да стане нещо като катък или просто да го хвърля? От 6 литра краве мляко 2% се отделиха около 3,5 литра суроватка досега, но повече не може. Остава гъста лепкава маса, която вече не се цеди, дори под тежест. След подсирването млякото се отделяше от стените на тенджерата и беше само малко по-рядко от обичайното.

Благодаря за идеите. Ще се радвам ако мога да го направя нещо това неуспешно сирене, защото мразя да хвърлям храна.

# 1
  • Мнения: 9 109
можеш да си го оставиш (разделено, в кутийки) в хладилника и хризера и като месиш тесто за нещо солено - питка, кифлички, солен кекс, тутманик, да влагаш от него в тестото. Аз така направих с едно кисело мляко за цедено със сол, което също не се прецеди добре. Пробвай с добавено сирене и да размачкаш хубаво, да видиш какво ще се получи, ако е добре - тогава прави повече

# 2
  • Мнения: 3 743
Аз лично съм смесвала суроватката с гъстата маса и съм кипвала пак, поне се получава нещо като рикота/подвара/извара Peace

И мен много ме е яд като стане така. А когато маята ми е стара, добавям и малко кисело мляко и не винаги, но понякога хваща Blush

# 3
  • София
  • Мнения: 930
Можеш да го пресечеш с лимонтузо.
Върни всичко на котлона, кипни го, сложи му сол на вкус (да е малко по-солено от нормалното) и сипи лимонтузо. Сипваш и бъркаш и така докато се пресече. След това е лесно, прецеждаш и все ще се получи нещо за ядене: или извара, или домашен кашкавал.

# 4
  • Мнения: 3 743
От моя опит, щом веднъж вече е сложена мая, макар и да не се е получило пълно подсирване, няма нужда от лимонтозу при кипването Peace за извара. Кашкавал не съм правила, не мога да кажа
Авторката на темата, ако опита, може да сподели Hug

# 5
  • Мнения: 22
Здравейте, бих желала да ви попитам как в домашни условия може да се направи моцарела - само от мляко или може и от извара? Благдаря Simple Smile

# 6
  • В градината...
  • Мнения: 15 930
Можеш да го пресечеш с лимонтузо.
Върни всичко на котлона, кипни го, сложи му сол на вкус (да е малко по-солено от нормалното) и сипи лимонтузо. Сипваш и бъркаш и така докато се пресече. След това е лесно, прецеждаш и все ще се получи нещо за ядене: или извара, или домашен кашкавал.
Точно така става страхотна кашкавалена извара  Peace

# 7
  • Мнения: 2 152
много онтересни хора

Писва, отваря тема, ангажира хора с тъпия си " проблем"....
Хората отделят лично време да помогнат, да са полезни и т. Н.

И сетне ни вопъл, ни стон - дори да разберем резултата и самият питащ също да бъде полезен

Май е въпрос на възпитание

Общи условия

Активация на акаунт