Отговори
  • Мнения: 10 547
"Не злоупотребявайте с алкохол!", "Не пушете!", "Изследвайте се профилактично и редовно!".
Четете ли често подобни призиви? А обръщате ли им внимание? Замисля ли ви статистиката? Вярвате ли, че ще попаднете и вие някога в тези черни проценти или се успокоявате, че съседът е пушил и пил цял живот, а доживял до 90?

От няколко седмици се разхождам из раковите болници и отделения на столицата. Наред с трагичните и нелепи случаи, срещам и такива, които явно нито са чели черната статистика, нито са вярвали, че някога ще попаднат в нея. Все примерът с възрастния дядка с трите кутии Арда и бърдучето с първак са му били пред очите. Жалко. Има и други, които си търпели разни болежки и неразположения, но решили, че или аспирин и аналгин лекуват, или че страхът е по-голям от ходенето на лекар.

Изобщо къде са профилактиката и превенцията? Ако някой вярва, че надписите на кутиите с цигари и преминаващите периферно кампании вършат работа, то греши.
Пред нас училище. Гледам, деца на по 13-14 пушат, а към обяд и вече подпийват бира. Учители минават покрай тях, едва ли и родителите им не знаят за дребните им удоволствия. Гледам ги и се чудя, то е ясно, че са заплашени да бъдат част от статистиката, но дали ще дойдат времена на по- ... силова пропаганда, та да имат шанс да бъдат извадени от нея?

Оставете алкохолът и цигарите. Дайте да видим храненето. Постоянният стрес.

Изобщо съзнавате ли рисковете за здравето си, които поемате?

# 1
  • Мнения: 354
Осъзнаваме ги. То вече и да съществуваш просто си е риск. Нито храната - храна, нито водата - вода, нито въздуха - въздух и т.н. и т.н... Коктейл.
П.П.: Вярвам в превенцията.

# 2
  • Мнения: 15 032
Не пия, не пуша, всяка година ходя на профилактични прегледи, стремя се да ям здравословно, НО не съм светица. Не приемам аргумента, че еди кой си пушил, пил, ял и си живял 80 години, дай и ние така да правим. Сложно е. Има толкова скрити опасности, че избягването на явните не ни изкарва от статистиката.

# 3
  • Мнения: 39 318
Не пийте противозачатъчни без генетични изследвания!!
Само от десетина такива бонбончета някой може да се окаже с опасност за живота от инсулт или тромбоза.

# 4
  • Мнения: 14 654
Осъзнавам рисковете, но не ме засягат, защото с очите си виждам как наистина не се отнасят до мен. Нищо от рисковите неща не правя и все пак се налага да се боря с болест, от която повечето пушачи и алкохолици няма да се разболеят. Профилкатичните прегледи изобщо не помагат за превенция на сериозните заболявания, така че вече не ходя, след като преди няколко години изследванията бяха отлични, а само след месец се оказа, че трябва да се справям с болест, която дори не бях чувала, че съществува.

# 5
  • Мнения: 768
Абсолютно съм ЗА профилактичните прегледи и ходя! Може да не се открият 20% от заболяванията, но другите 80- ще се открият. Много зависи какво е заболяването и какви точно са прегледите. Ако не си мериш кръвното налягане, примерно с години наред, може въобще да не знаеш, че си хипертоник. Разбираш, когато вече е доста напреднало заболяването. Да не давам други драстични примери.

# 6
  • Мнения: 14 654
Да, откриват ги, когато вече е късно за превенция. Кръвното мога да си го меря у дома, да не говорим, че мога да позная кой има високо кръвно и колко точно е високо само като го погледна.

# 7
  • Мнения: 25 620
Няма истинска профилактика у нас - нито за деца, нито за възрастни. Всичко се прави за отчитане на дейност и евентуално за усвояване на едни пари.
Липсва личният пример - лекарите пушат и пият повече от пациентите, родителите пушат и пият по детските площадки, здравната култура масово е на отчайващо ниво. Така де, по-лесно е да се пусне тема във форум "Какво ми е?" и да се пристъпи към самолечение, предписано от мили и услужливи съфорумци, отколкото да се отиде на лекар.
Но и да се отиде на лекар, следва жестоката битка със Здравната каса и само някой много упорит евентуално може да се пребори с нея (личните лекари стискат направленията като жълтици и обикновено се опитват сами да лекуват заболявания, за които очеизвадно не са компетентни и губят ценно време за лечение, понякога с фатални последици) и т.н., и т.н.
Броят на компетентните, знаещи, можещи и загрижени за здравето и живота на пациентите лекари драстично намалява. Колкото са по-некадърни, толкова са по-склонни да гледат на болните като на "прасенце-касичка".
Понякога се чудя как изобщо все още оцеляваме като нация...

ПП
Абсолютно съм ЗА профилактичните прегледи и ходя!

Какво наричаш "профилактични прегледи"? Теглене, мерене на кръвно и очен преглед за мен не е профилактика. Това ми се полага само според НЗОК. Кръвна картина - веднъж на няколко години, мамография - след 50-годишна възраст и т.н. На всяко оплакване от нещо ЛЛ успокоява: "Нищо ти няма, от ЕГН-то е..." и най-много да изпише някакви витаминки или хомеопатия, колкото да не те изпрати с празни ръце. Това ако наричате профилактика...   Whistling
Ако имаш пари - отиваш на частно на специалист и ти обръщат внимание. Ако нямаш - не ходиш или те преглеждат надве-натри (масова практика сред гинеколозите например).
Това е положението, Минке. Като не ти харесва, другия път гледай да се родиш в "бяла" държава.

Последна редакция: пт, 04 юли 2014, 10:07 от Как` Сийка

# 8
  • Мнения: 3 794
Аз също съм ЗА профилактичните прегледи, но направени от специалисти.

Стресът според мен е ключов фактор за повечето заболявания.

# 9
  • В големите очи на малчо, а географски - София.
  • Мнения: 7 018
 Познавам хора, а понякога и аз съм го правила, които просто не обръщат внимание и тотално игнорират здравословен проблем, с ирационалната вяра, че това ще отмине само...Малко като щрауса, които си заравя главата в пясъка.
 Моя близка, над 50 години, с оправданието, че е на антидепресанти, се окръгли до ужасни размери, спря да се движи, само хапва стабилно  и гледа телевизия  Confused  
 Има хора, които се грижат за себе си, но по - голямата част тотално неглижират начин на хранене, миене на зъби и ходене на зъболекар, профилактични прегледи и т.н. За съжаление резултатите са видими  Sad
 

# 10
  • Мнения: 768
Да, откриват ги, когато вече е късно за превенция. Кръвното мога да си го меря у дома, да не говорим, че мога да позная кой има високо кръвно и колко точно е високо само като го погледна.

Кръвното беше само пример. Къде го мериш не е важно, самото мерене си е превенция. Има хора, които с години наред не забелязват, че са с високо кръвно. Всеки си е различен. А за късното- за това казах зависи колко често ходиш, какво изследваш и зависи за какво заболяване говорим.

# 11
  • Мнения: 25 620
Е, колко често да ходиш, когато не ти се полага по НЗОК?

# 12
  • Мнения: 768
Колко често си е личен избор и възможност. Имах предвид, че има хора, които 10-на години не са стъпвали, примерно. Ако всички ходят поне колкото им се полага.........

# 13
  • Мнения: 4 841
Непрекъснатото озъртане и взиране в опасностите е може би по-вредно от самите тях.

Усещането за тревожност са засилва многократно, ако започнеш да мислиш за таратора си (елементарен пример, моля не се хващайте за конкретиката) като за сбор от пестициди, сухо мляко, нишесте, хидрогенирани мазнини и консерванти...
Кой може да каже със сигурност, кое е по-вредно за конкретния индивид - рискът от заболяване, или реалната невротична реакция?

Тази тема ще стане отчетна - "не пия, не пуша, тренирам, семейството ми се храни само с еко и био", срещу "яж, пий и си носи новите дрехи"  Sunglasses

# 14
  • Мнения: 2 352
Хората си живеем с мисълта, че лошото се случва на другите и си плюем в пазвите, за да не ни застигне нас. И най-големият проблем е именно в това, че приемат нещата като статистика. Осъзнаваме се, когато статистиката ни застигне под формата на трагедия.
Другата ни отличителна характеристика е, че сме много богата държава. Позволяваме си лукса да лекуваме, а не да превентираме.

Общи условия

Активация на акаунт