Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Неплатен и платен отпуск след майчинство? 2

  • 78 568
  • 313
  •   1
Отговори
# 300
  • Мнения: 258
Здравейте! Неплатеният отпуск за отглеждане на дете до 8 годишна възраст на разрешителен или на уведомотелен режим е? Искам да ползвам такъв, но директорът ми каза, че ако си пусна заявлението, няма да ми разреши!

Чл 167а

# 301
  • Мнения: 1 378
Ох, камък ми падна от сърцето! Благодаря Ви!
Да, спазила съм изискванията - съдържание и срок за подаване, но ме предупреди, че пусна ли го, ще напише, че не разрешава. Ако го стори, в инспекция по труда ли трябва да пусна жалба?

# 302
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 6 009
Ох, камък ми падна от сърцето! Благодаря Ви!
Да, спазила съм изискванията - съдържание и срок за подаване, но ме предупреди, че пусна ли го, ще напише, че не разрешава. Ако го стори, в инспекция по труда ли трябва да пусна жалба?

Да, в инспекцията

# 303
  • Мнения: 9 162
Ох, камък ми падна от сърцето! Благодаря Ви!
Да, спазила съм изискванията - съдържание и срок за подаване, но ме предупреди, че пусна ли го, ще напише, че не разрешава. Ако го стори, в инспекция по труда ли трябва да пусна жалба?
Не може да го стори, но може 1 месец след 'провинението' да ви помоли да напуснете по взаимно съгласие под друг претекст. Ще намери начин да ви уволни, ако реши, а явно не желае при него да се пускат такива отпуски. Имайте го предвид. Иначе да, жалба можете да пуснете в инспекция по труда.

# 304
  • Мнения: 289
Здравейте, искам да попитам дали може да се ползва неплатен отпуск за отглеждане на дете до 8 години, след като детето навърши две години и посещава ясла, защото се обърках, четейки член:
167а. (Нов - ДВ, бр. 52 от 2004 г.) (1) (Доп. - ДВ, бр. 7 от 2012 г., изм., бр. 54 от 2015 г., в
сила от 17.07.2015 г., доп., бр. 30 от 2018 г., в сила от 1.07.2018 г.) След използването на отпуските
по чл. 164, ал. 1 и чл. 164б, ал. 1, 2, 3 и 5 всеки от родителите (осиновителите), ако работят по
трудово правоотношение и детето не е настанено в заведение на пълна държавна издръжка, при
поискване има право да ползва неплатен отпуск в размер 6 месеца за отглеждане на дете до
навършване на 8-годишна възраст. Всеки от родителите (осиновителите) може да ползва до 5 месеца
от отпуска на другия родител (осиновител) с негово съгласие.
Държавната ясла води ли се заведение на пълна държавна издръжка?

Също така, имам и натрупан платен отпуск - Има ли правило, кой отпуск да се ползва първо, натрупания от майчинството платен или може директно да се пусне неплатен за отглеждане на дете до 8 години?

# 305
  • Мнения: 1 378
Яслата/ДГ не е "заведение на пълна държавна издръжка", детето може да ги посещава, а Вие да сте в отпуск по чл.167а.
Няма правило коя отпуска да ползвате първо.

# 306
  • Мнения: 1 505
Здравейте, имам две деца на 3 и на 5. Ползвах вече 6 месеца неплатен за едното дете. сега искам да го удължа отново с неплатен мога ли да пусна и за второто дете или трябва от бащата за ползвам ? Ако е от бащата трябва ли да сме женени ?

# 307
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 6 009
Може и за второто.Не е нужно от бащата.Иначе не е нужен брак, ако детето е признато.

# 308
  • Мнения: 1 557

Няма правило коя отпуска да ползвате първо.
Т.е. може да си използвам натрупания платен годишен отпуск и след това да пусна неплатен?
Мога ли неплатения да го пускам разпокъсано, като между използването му съм на работа и има ли право работодателя да ми откаже и да ме накара да си пускам от платения годишен отпуск за 2020 г?

# 309
  • Мнения: 10
Здравейте! Бих искала да попитам няколко неща...от различни места(счетоводителки на различни фирми,НОИ и инспекция по труда) получих различни отговори,с които малко се обърках. Казусът е следния...имам дете на 6 години и друго на 1 год и 9 месеца. И двете ходят на ясла и градина. За малката получавам половин майчинство в размер на 190 лв. От офиса се водя полагаемия 1 месец неплатен след изразходване на платения отпуск. Искам да пусна 6-те месеца отпуска, които се полагат за каката (по 167а , за гледане на дете до 8 години) но ми казаха,че нямам право,защото получавам тези 190лв за малката. Вярно ли е това, че щом получавам това обезщетение не мога да ползвам този отпуск,макар и за по-голямото дете?
Благодаря предварително.

# 310
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 6 009
Здравейте! Бих искала да попитам няколко неща...от различни места(счетоводителки на различни фирми,НОИ и инспекция по труда) получих различни отговори,с които малко се обърках. Казусът е следния...имам дете на 6 години и друго на 1 год и 9 месеца. И двете ходят на ясла и градина. За малката получавам половин майчинство в размер на 190 лв. От офиса се водя полагаемия 1 месец неплатен след изразходване на платения отпуск. Искам да пусна 6-те месеца отпуска, които се полагат за каката (по 167а , за гледане на дете до 8 години) но ми казаха,че нямам право,защото получавам тези 190лв за малката. Вярно ли е това, че щом получавам това обезщетение не мога да ползвам този отпуск,макар и за по-голямото дете?
Благодаря предварително.

Можеш да пуснеш този отпуск за каката, щом не е ползван досега.Няма да ти спрат 190-те лева за малката.

# 311
  • Мнения: 51
Момичета искам да ви питам следното: последен болничен по майчинство изтича на 23.05 оттам вече е платеният отпуск за отглеждане на дете до 410 ден. Кога получавам първия превод юни ли ще е ? Как да разбера кога ще получа паричките и те от работодателя или от нои ще ги пуснат?

Цитат
Momicheta iskam da vi pitam slednoto: posleden bolnichen po maichinstvo izticha na 23.05 ottam veche e plateniqt otpusk za otglejdane na dete do 410 den. Koga polichavam purviq prevod iuni li shte e ? Kak da razbera koga shte policha parichkite i te ot rabotodatelq ili ot noi shte gi pusnat?
________________
Пишете на кирилица.

Последна редакция: чт, 07 май 2020, 20:17 от AnMary

# 312
  • Мнения: 1 505
Здравейте,
Ако започна нова работа , мога ли по време на първите 6 месеца да си пусна неплатен отпуск за отглеждане на дете или най -рано след 6 тия месец ?

# 313
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 6 009
Здравейте,
Ако започна нова работа , мога ли по време на първите 6 месеца да си пусна неплатен отпуск за отглеждане на дете или най -рано след 6 тия месец ?

Принципно можеш.Няма законова пречка.

Общи условия

Активация на акаунт