Неплатен и платен отпуск след майчинство? 2

  • 91 316
  • 313
  •   1
Отговори
# 60
  • Пловдив
  • Мнения: 18
Здравейте ! В момента тече платеният ми отпуск , бих искала да ползвам и неплатения след това , мога ли да го прекъсна с болничен за бременност ? И какво ще последва , още едно майчинство от въпросната фирма ли ? Как ще се изчисли майчинството ако болничните започнат от 3-4 м на бременността ? Благодаря за вниманието !

# 61
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте ! В момента тече платеният ми отпуск , бих искала да ползвам и неплатения след това , мога ли да го прекъсна с болничен за бременност ? да И какво ще последва , още едно майчинство от въпросната фирма ли ? да Как ще се изчисли майчинството ако болничните започнат от 3-4 м на бременността ? базата ще ти е 24 те месеца преди 45 дневния ти болничен Благодаря за вниманието !

Използвай максимално платен отпуск.След това си пусни болничен.Не ползвай неплатен между двете майчинства,защото ще ти го взимат на МРЗ

# 62
  • Пловдив
  • Мнения: 18
Благодаря ти много  Hug Ако успея ще взема направо болничен, полезно вмъкване не се бях замислила  newsm78

# 63
  • Мнения: 166
Здравейте,
има ли право работодателят да ми откаже ползването на натрупания платен отпуск след майчинство (имам за ползване около 80 дни и искам да си ги използвам наведнъж веднага след майчинството) или да ми разреши ползването само на част от тези 80 дни? След като разговарях с тях, останах с впечатлението, че не изгарят от желание да ми разрешат тези дни да си ги използвам наведнъж, а разпокъсано на части, което мен не ме устройва.
По-напред в темата видях, че принципно не може да ми откаже, но има ли нещо, с което може да се "оправдае" за отказа си?
И какво мога да направя в случай, че ми откажат ползването? В кои закони(кодекси, наредби) са уредени тези неща?
Благодаря предварително   bouquet

Последна редакция: пт, 13 фев 2015, 19:19 от Harigudugal

# 64
  • Мнения: 115
Здравейте! Наложи ми се да изляза неплатен отпуск за гледане на дете до 8г.Преди малко ми се обадиха от работа да ми кажат, че за този период трябва да си внасям по 16, 80 лв здравни осигуровки. Така ли е наистина? Мислех , че за времето на отпуската осигуровките са за сметка на работодателя  newsm78

# 65
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 025
Да, за сметка на работодателя са.

Лицата, които ползват неплатен отпуск за отглеждане на дете по реда на чл. 167а от Кодекса на труда са здравно осигурени изцяло за сметка на работодателя (чл. 40, ал. 1, т. 1, буква "б" от Закона за здравното осигуряване).

# 66
  • Мнения: 115
Да, за сметка на работодателя са.

Лицата, които ползват неплатен отпуск за отглеждане на дете по реда на чл. 167а от Кодекса на труда са здравно осигурени изцяло за сметка на работодателя (чл. 40, ал. 1, т. 1, буква "б" от Закона за здравното осигуряване).


Благодаря!   bouquet Аз се обадждах и в НОИ да питам....  няма къде да ходят, ще трябва да си ми
плащат осигуровките. Предполагам е било от некомпетентност и незнание, понеже като цяло са ми коректни работодателите.

# 67
  • София
  • Мнения: 877
Чак пък толкова да не знаят

# 68
  • Мнения: 4 000
Здравейте, от тази тема преди известно време разбрах, че от 2012 г. бащата може да прехвърли 5 от своите 6 месеца неплатен отпуск за гледане на дете на възраст между 2 и 8 години, на майката.

Бихте ли ми казали в този случай майката какви документи трябва да представи пред работодателя:

- молба, по кой член от КТ?,
- документ от счетоводството на бащата, предполагам?
- копие от акта за раждане на детето?

Благодаря предварително.

# 69
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 315
Здравейте, от тази тема преди известно време разбрах, че от 2012 г. бащата може да прехвърли 5 от своите 6 месеца неплатен отпуск за гледане на дете на възраст между 2 и 8 години, на майката.

Бихте ли ми казали в този случай майката какви документи трябва да представи пред работодателя:

- молба, по кой член от КТ?,
- документ от счетоводството на бащата, предполагам?
- копие от акта за раждане на детето?

Благодаря предварително.

http://www.trudipravo.bg/index.php?option=com_content&view=a … est&Itemid=41

# 70
  • Мнения: 4 000
Благодаря!

В линка по-долу намерих и образец на писменото съгласие на родителя, който прехвърля отпуската.

http://lady-5.com/?page_id=1686


А ако все пак, бащата ползва един месец от този отпуск, тогава трябва ли наред с писменото му съгласие за прехвърляне на пет месеца, и удостоверение от фирмата му, че е ползвал въпросния един месец?

# 71
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 315
Благодаря!

В линка по-долу намерих и образец на писменото съгласие на родителя, който прехвърля отпуската.

http://lady-5.com/?page_id=1686


А ако все пак, бащата ползва един месец от този отпуск, тогава трябва ли наред с писменото му съгласие за прехвърляне на пет месеца, и удостоверение от фирмата му, че е ползвал въпросния един месец - да?

# 72
  • Мнения: 166
Здравейте отново!
Мога ли по времето на платения отпуск (например две седмици преди да ми свърши платения отпуск) да си пусна молба за ползване на неплатен отпуск за отглеждане на дете до 8 г.? Идеята ми е двата отпуска да се застъпят. И имат ли право да ми откажат неплатения отпуск?
(Проблемът е, че както предполагах, не искат да ми дадат целия платен отпуск наведнъж, а на части, а пък мен не ме устройва изобщо това)
Благодаря ви предварително!

Последна редакция: ср, 29 апр 2015, 17:54 от Harigudugal

# 73
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте отново!
Мога ли по времето на платения отпуск (например две седмици преди да ми свърши платения отпуск) да си пусна молба за ползване на неплатен отпуск за отглеждане на дете до 8 г.? да Идеята ми е двата отпуска да се застъпят. И имат ли право да ми откажат неплатения отпуск? не
(Проблемът е, че както предполагах, не искат да ми дадат целия платен отпуск наведнъж, а на части, а пък мен не ме устройва изобщо това)
Благодаря ви предварително!

# 74
  • Мнения: 166
Здравейте отново!
Мога ли по времето на платения отпуск (например две седмици преди да ми свърши платения отпуск) да си пусна молба за ползване на неплатен отпуск за отглеждане на дете до 8 г.? да Идеята ми е двата отпуска да се застъпят. И имат ли право да ми откажат неплатения отпуск? не
(Проблемът е, че както предполагах, не искат да ми дадат целия платен отпуск наведнъж, а на части, а пък мен не ме устройва изобщо това)
Благодаря ви предварително!


Много благодаря за бързия отговор   bouquet
Сега ми изникнаха още няколко въпроса.
И за двете деца общо ли са тези шест месеца или за всяко дете по 6 месеца мога да ползвам?
Мога ли да ползвам 5 месеца неплатен отпуск от таткото, ако е регистриран като земеделски производител?
Благодаря!

Общи условия

Активация на акаунт