Неплатен и платен отпуск след майчинство? 2

  • 91 463
  • 313
  •   1
Отговори
# 225
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Elfita,благодаря за бързия отговор:)Не смеех да питам НR-а,понеже те само ми звънят да се връщам и не ми бяха казали за месеците от таткото.А пък майките по площадката изтъкват,че този отпуск бил за гледане на дете и щом ти е в яслата,се прекъсвал...Аз пък не мислех,че е проблем,понеже първо,че не взимаш пари,второ е нормално първите седмици в яслата да са по-трудни и да е хубаво да съм на разположение.Но ми казаха,че трябвало да се уведоми работодателя,а и всеки месец от градината пращали справка кой ходи...

Кой чул,кой разбрал и скалъпяват някаква история  Laughing
Нямаш задължение да уведомяваш работодателят,че детето е на ясла.Яслата пращат справки,да,но те засягат майките с деца под 2 години.Излизай си в неплатен спокойно,пък майките в градинката да завиждат,че детето на ясла,пък ти вкъщи  Wink

# 226
  • Мнения: 6
Мерси,мила,успокои ме:)

# 227
  • Мнения: 89
Здравейте!Четох много,но не разбрах и затова ще попитам:
Имам две деца,като когато голямото тръгна на ясла не се върнах на работа,а излязох в болничен с втората ми бременност.Имам натрупан платен отпуск от 2012г.Когато малкия стъпи в яслата вероятно ще използвам целия натрупан платен,но ще мога ли след него да си взема и 2-3м неплатен отпуск при положение,че децата посещават яслата?

# 228
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
но ще мога ли след него да си взема и 2-3м неплатен отпуск при положение,че децата посещават яслата?

Да,ще можеш.Предполагам,че искаш да ползваш неплатен за второто дете след като то направи 2 години.Това,че детето е на ясла не е пречка да се ползва неплатен за гл на дете

# 229
  • Мнения: 89
но ще мога ли след него да си взема и 2-3м неплатен отпуск при положение,че децата посещават яслата?

Да,ще можеш.Предполагам,че искаш да ползваш неплатен за второто дете след като то направи 2 години.Това,че детето е на ясла не е пречка да се ползва неплатен за гл на дете
Малкия ще навърши 2г през Април 2017г,големия ще е вече на 4г,неплатения ще го искам за да мога да ги гледам лятото,докато почива градината.Благодаря Ви за отговора Simple Smile

# 230
  • Мнения: 5
Здравейте, имам няколко въпроса:
1. Синът ни е роден на 16.12.2015 (термин на 12.12, ако има значение), приет е в ясла и директорката е записала 12.12.2016 (понеделник) като дата на записване и тръгане в яслата (дала е максималните 90 дни за отлагане на тръгването след 15 септември 2016), с което се прекратява майчинството ми от тази дата включително, нали така? Калкулатори в интернет дават 10.12.2016 и като изтичане на едната година майчинство - трябва ли да подам някакви документи във връзка с яслата в работата си или обратното - от работата в яслата?
2.Имам натрупани дни неползван платен годишен отпуск - 8 дни за 2015 и (ще бъдат) 20 дни за 2016.
- могат ли да ми откажат на правно основание ползването на 8те дни от 2015 в рамките на 2016 при подаване на молба? Какво мога да направя ако откажат да приемат молбата ми?
- трябва ли да изчакам 2017-та година, за да не могат да се откажат 20те дни от 2016? Имам ли допълнителни права по насрочване на отпуската като майка на дете под 3 г.?

Моля ви за посочване на съответните членове в КТ, за да се обоснова пред работодателя си.
Благодаря!

# 231
  • Мнения: 56
Момичета, моля за съвет!
Искам да изляза в неплатен отпуск за гледане на малко дете (едното ми дете става на 8 през март, а за другото имам още време). После ще трябва да напусна работа, защото работодателят категорично ми отказва платена или неплатена отпуска и сме в постоянен конфликт.
 - Въпросът ми е води ли се за трудов стаж тази неплатена отпуска, защото февруари стават 3 години, откакто съм на работа след трудовата борса и после ще искам пак ще се възползвам от обезщетение за безработни (евентуално мъжът ми ще ме назначи и съкрати в изпитателния срок).
 - Другият ми въпрос е може ли да пусна едномесечното предизвестие за напускане и да изляза в отпуската?
 - И още нещо - да се възползвам ли максимално от възможността за неплатена отпуска или това ще се отрази драстично на парите, които мога да взимам от бюрото по труда?
Ще съм ви много благодарна за съветите!

# 232
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
Момичета, моля за съвет!
Искам да изляза в неплатен отпуск за гледане на малко дете (едното ми дете става на 8 през март, а за другото имам още време). После ще трябва да напусна работа, защото работодателят категорично ми отказва платена или неплатена отпуска и сме в постоянен конфликт.
 - Въпросът ми е води ли се за трудов стаж тази неплатена отпуска,да, води се защото февруари стават 3 години, откакто съм на работа след трудовата борса и после ще искам пак ще се възползвам от обезщетение за безработни (евентуално мъжът ми ще ме назначи и съкрати в изпитателния срок).
 - Другият ми въпрос е може ли да пусна едномесечното предизвестие за напускане и да изляза в отпуската? да, можеш
 - И още нещо - да се възползвам ли максимално от възможността за неплатена отпуска или това ще се отрази драстично на парите, които мога да взимам от бюрото по труда? периодът на неплатен ще влезе в изчислението на база МРЗ за периода, така че ти си сметни
Ще съм ви много благодарна за съветите!

# 233
  • Мнения: 56
Много благодаря!

# 234
  • Мнения: 197
Здравейте! След изтичане на майчинството ми декември месец, пуснах натрупалия се платен отпуск в размер на 40 дни. Въпросът ми е - имам ли право след изтичането им, да пусна и платената отпуската за 2017 година без да съм се връщала на работа?
След това ще пускам и неплатена отпуска по чл.167а, ал.1 пак без прекъсване.
И само информативно - ако имаш 2 деца под 8 години - за всяко от тях ли имаш право на 6 месеца неплатена отпуска (+ 5 от бащата) или общо за двете?

# 235
  • Мнения: 4 017
За всяко от двете деца имаш право на 6+5 неплатен.

# 236
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
Здравейте! След изтичане на майчинството ми декември месец, пуснах натрупалия се платен отпуск в размер на 40 дни. Въпросът ми е - имам ли право след изтичането им, да пусна и платената отпуската за 2017 година без да съм се връщала на работа?
След това ще пускам и неплатена отпуска по чл.167а, ал.1 пак без прекъсване.
И само информативно - ако имаш 2 деца под 8 години - за всяко от тях ли имаш право на 6 месеца неплатена отпуска (+ 5 от бащата) или общо за двете?
Може да не ти дадат цялата платена отпуска за 2017, защото е минал само месец от годината.Зависи от работодателя.
Иначе ти се полага за всяко от децата 6+5 месеца неплатен.

# 237
  • Мнения: 197
Благодаря за бързия отговор!  bouquet
Пускам ги, пък да видим.
/Ще ги пусна с една молба платения и неплатения (такива са ни бланките)/.

# 238
  • срещу двата комина :)))
  • Мнения: 3 340
Здравейте, върнах се на работа , когато детето ми беше на 1.4 месеца, но сега се случват някакви промени на работа и ме накараха да си писната цвлата платена отпуска, която имах. Сега трябва да взимам неплатена и искам да попитам дали може да е тази за гледане на дете ? Детето ми е на 1.10 месеца

# 239
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
Здравейте, върнах се на работа , когато детето ми беше на 1.4 месеца, но сега се случват някакви промени на работа и ме накараха да си писната цвлата платена отпуска, която имах. Сега трябва да взимам неплатена и искам да попитам дали може да е тази за гледане на дете ? Детето ми е на 1.10 месеца
Не може да ползваш неплатен за гледане на дете от 2 до 8 години, защото детето ти не е навършило две.
Защо не се върнеш отново в майчинство за два месеца.Поне ще вземаш по 340лв, отколкото нищо с неплатен.

Общи условия

Активация на акаунт