Отговори
# 585
  • Мнения: 143
Ах,мами....исках днес да е денят ама няма и няма.Тая моя буба не иска да излиза.Качвах се по стълби днес,на разходка бях,танцувахме си....не иска.  Grinning Мислите ли ,че секса ще помогне...не съм го практикувала от доста време...
Утре ще ходя до болницата да ме погледнат,много тежи вече едвам се обръщам в леглото.И ми е едно сънливо от няколко дена. ooooh! Имам чувството ,че няма да родя никога.Пък и ме е страх ,че ако тръгне няма да разбера,което май няма как да стане ама моя бременен мозък вече развива различни сценарий.  Grinning

# 586
  • Мнения: 2 653
ymemansi, oлеле направо предизвиках съдбата с тия мои пожелания! Е, пак ще ти пожелая успех и всичко да е наред, бързо да мине всичко!

Cenedrа, Arilche, хайде и вие успех с предизвикването! И на вас ще пожелая успех, току-виж подействало като при ymemansi  Simple Smile

На мен днес ми беше последния ден с майка ми, та можех да изляза да свърша нещо до сега. От утре всичко започва на пълни обороти.

elliee, и аз се почувствах така няколко пъти като децата си поспиват повече през нощта и аз мога да поспя. Колкото и да е егоистично се чувствах много по-добре добре наспана. В крайна сметка гладно дете не заспива и щяха да се събудят и сами. За колата, гледай да паркираш на сянка и наистина отваряй малко вратите и прозорците или пусни колата да се охлади малко и тогава влизайте. Иначе е кошмарно да караш с дерящо се бебе отзад. По-добре поизчакай още малко около колата. А щом си смогнала да си обърнеш внимание и за себе си, изобщо не се тормози. Тези откраднати моменти ни зареждат и нас майките и сме по-пълноценни след това в грижите за децата.

# 587
  • Мнения: 37
ymemansi То си е за честито!  Mr. Green

# 588
  • София
  • Мнения: 2 348
КЪМ ЛЛЛ: Родих преди седмица, от 2ри ден започнах да слагам бебо на гърда, но се оказа, че нямам оформени зърна и той не засукваше. На 3ти ден сложих силиконови зърна, той много трудно засука и сука около 10мин, след което разбра, че нищо не излиза, раздразни се и отказа да суче. На 4ти ден пак правих опити да засуче, но изпадаше в истеричен рев и си искаше бутилката. През тези дни от едната ми гърда капваха едва по няколко капки коластра. Цедих и с помпа, но нищо не се получава. На 5 и 6 ден, общо всеки от дните изцедих по 20мл коластра само и то основно от дясната гърда. Много искам да направя нещо, за да задействам процеса и да ми слезе кърма, но вече тотално се обезверявам и не знам какво да правя - бебо е категоричен за зърната и сукането, помпата колкото и да я използвам, не дава желаният от мен резултат...


Здравей, ижинка!
 Не винаги кърменето се случва според желанията ни, но ние можем до голяма степен да контролираме случващото се. Много майки са постигали доста добър успех при интензивно стимулиране на гърдите, дори в първите дни да не е имало кърмене или достатъчно количество изцедено мляко. Може ли малко подробности около твоя случай - до колкото разбирам бебето се храни основно с АМ, а предлагаш ли му изцедена кърма? Колко пъти в денонощието цедиш и колко общо кърма се събира за денонощие?

 Основния и най-важен начин за увеличаване на кърмата е кърмене/изцеждане. За едно денонощие би било добре да има минимум толкова пъти изцеждане, колкото бебето се храни, а ако може и по-често. Включително нощем. Също изцеждане и на двете гърди всеки път. Без значение дали от гърдите ще излезе 20мл или 5 мл. мляко, защото основната цел на изцеждането е да стимулира гърдите да произвеждат повече мляко, а не толкова да доставят нужната доза за бебето. Последното е най-важното ,разбира се, но можем да го очакваме малко по-късно, в началото всеки малък напредък е постижение. Ето някои идеи, с които изцеждането може да стане по-ефективно:
 - топли влажни компреси и масаж преди изцеждане. В това време можеш да опиташ да се отпуснеш максимално и дори да затвориш очи за кратка дрямка от няколко минути, като релакс.
 - чаша вода или приятна за теб напитка десетина минути преди цедене;
 - изцеждане и на двете гърди всеки път;
 - пинг-понг цедене - преместващ помпата от едната гърда на другата няколко пъти;
 - редуване на помпа с цедене на ръка;
 - изцеждане "на сухо" по няколко минути на всяка гърда. Дори нищо да не излиза от гърдите, самото действие подсказва на гърдите, че има нужда те да произвеждат повече от колкото са отпуснали сега.
 - изцеждане с бебе - често майчиния организъм реагира по-добре, когато бебето е в прегръдките или наблизо до тях, така че можеш да оставяш бебето да спи до теб когато цедиш. Или поне да имаш възможност да го наблюдаваш. Отразява се на майчините хормони, които в отговор отпускат млякото.
 - цедене "между другото" Simple Smile т.е. оставяш си помпата на мястото, на което сядаш най-често и всеки път като седнеш да почиваш, цедиш по няколко минути от двете гърди (дори да не излиза мляко). Така изцеждането няма да е специална допълнителна процедура, а ще бъде занимание "между другото" . И не е нужно да губиш време и енергия в миене на помпата и пресипване на малките количества кърма, а кърмата просто си се събира в помпата, докато ти продължаваш да изцеждаш прясната директно в бутилката с тази от миналите пъти. Ако предпочиташ този подход, имай предвид, че годността на кърмата се следи спрямо първото изцедено количество. Ако в стаята температурата не надвишава 25 градуса, кърмата може да издържи до 5-6 часа и след това да се предложи на бебето каквото се е събрало, колкото и малко да е. (ако температурата е по-ниска, кърмата може да издържи и повече).

За да не се смущаваш от количествата, имай предвид, че е нормално колкото по-често цедиш, толкова по-малки количества да излизат за едно изцеждане (но общо за денонощието ще е повече, а това е целта). С редовно изцеждане гърдите схващат намека и след ден-два-три ти би следвало да видиш резултатите. Може би не пълно задоволство, но се вижда, че млякото наистина се увеличава Simple Smile

 А кърменето също би могло да се възобнови. Има бебета, които започват да сучат седмици след раждането. За целта им е нужно повечко предизвикване на инстинктивното им поведение, например гушкане на голо ( ти и бебето се гушкате голи), спане върху теб, редовно предлагане на гърдата(без настояване, а само да я помирисва, да я облизва, ако иска), както и други мерки, които можем да обсъдим, ако имаш желание да опитате.

# 589
  • София
  • Мнения: 2 348
Здравейте отново имам въпрос към ЛЛЛ, благодаря ви за отговорите, тъй като ситуацията всеки ден се променя при нас, ето каква е сега. Кърмим се на поискване има дни като вчерашния в които се съмнявах дали ми е достатъчна кърмата, защото имаше часове на будуване примесени с бясно сучене гърдите ми не могат да се напълнят буквално през час се кърмихме. Нощем няма проблем защото гърдите си ги чувствам пълни и даже са ми мокри дрехите, нощес издържа 3 часа даже 3,5 ч. Вчера след едно от кърменията изцедих с помпата 30 мл. от едната по-напрегната гърда, което ме навежда на мисълта, че не суче ефектвно или и аз не знам. След 10 минути сучене и намаляване на струята или заспива или започва бясно да суче и да се ядосва, че не потича бързо.След 30-40 минути сън, всчко се повтаря, поне за вчерашния ден. Просто сме в постоянно сучене, не мога и часовете да хвана колко са, по-рано си записвах.Има и нещо друго, по материалите четох, че е необходимо да захапе и ареолата, при нас сученето сякаш е само от зърното, имам големи зърна и ареоли, и не виждам по какъв начин да го накарам да засуче хубаво и с отворена широко уста, вече привикнах и зърната не ме болят, но така не се прозвежда правилно кърмата доколкото бях чела. Не на последно място да кажа че имаме между 6-7  че и 8 памперса мокри обилно, дори изпускат особено нощем, ака около 4 пъъти и  то както си е с цвят на горчица и грудки бели.
По-скоро на мен притесненията ми идват да не ми намалее кърмата и да се налага да цедя, дохранвам или да давам мляко, какво мога да направя за да мога малко да регулирам нещата? А едно на ръка, че цял ден носене и кърмене, много ме измества от останалите дейности през деня и семейството и по-скоро ми носи неудовлетвореност отколкото удоволствие.
Благодаря ви за отговорите  bouquet.


Здравей, Monikqe! Усеща се, че грижите около бебето в съчетание с грижи за по-голямото дете и домакински задължения те карат да се изморяваш физически и психически, и това се отразява на усещането ти за кърменето. С промените, които са ежедневни, дори ежечасни вероятно се чувстваш неуверена, сякаш не се ориентираш какво точно се случва. По разказите ти изглежда, че въпреки напрежението от малкия хаос , ти все пак продължаваш да реагираш адекватно на бебешките сигнали и държиш фронта Simple Smile Беше споменала, че бебето има жълтеница. Това, както и това, че е все още твърде малко, са обичайни причини за нужда от по-често сукане. За да можеш да си почиваш, би могла да използваш тъкмо моментите за кърмене - настаняваш се удобно и ако си обезопасена, удобно подпряна, дори можеш да си направиш кратка дрямка. Мисли за кърменето като 10те минути почивка. Или можеш да играеш на някоя неизискваща движение игра с по-голямото дете - редене на пъзел с една ръка или игра с кубчета или четене на книжка, така моментът на кърмене става и време за игра с другото дете, както и сближаване между децата (макар те да не общуват по традиционния начин)

 Първото поведение, което описваш - часове на будуване, сучене през час и гърдите нямат време да се напълнят, това е възможно да са така наречените "хранене накуп". В рамките на няколко часа бебето нервничи или пък не, но търси начесто или постоянно да суче. Така "зарежда" за една по-дълга пауза в сън. Така е заредена цялата храносмилателна система след стомахчето(защото стомахчето е малко и няма как да погълне всичко наведнъж, дори да го имаше в наличност). Най-често такива хранения се случват след обяд и привечер, но не непременно.
 Важна подробност също е, че гърдите няма нужда да се пълнят, за да ги предложиш. След първите седмици кърмата се регулира спрямо бебето и все по-дълго време гърдите ще могат да остават спокойни и да изчакват бебето да засуче, за да се напълнят. Защото момента, в който засуче бебето, се подава сигнал, че точно сега е нужно млякото и се задейства рефлекс на потичане. А едновременно с това се произвежда и основното количество мляко, от което се нуждае бебето.

 Ако бебето си пълни редовно памперсите, не пие други течности, освен кърма и ти не му отказваш кърмене, то най-вероятно си суче съвсем ефективно, а излишното мляко, което си изцедила, е било "бонус" Simple Smile През целия период на кърмене, колкото и дълъг да е той, има моменти, в които гърдите се усещат много празни и сякаш пресъхнали, има и такива, в които млякото е осезаемо в повече. Дължи са на безброй неща - нашето настроение, поведение на бебето, честотата на кърмене, храната ни, почивката, съня...  Като често именно усещането за празни гърди и честото сучене на бебето в този момент кара гърдите да увеличат бързо количествата мляко и следва другия момент с осезаемото увеличаване на кърмата.

 След 10те минути на сучене, като настъпи момента с изнервянето, че не тече по-силно, можеш да усилиш струята, като приложиш компресия на гърдата.  Ето как се прави:
 http://www.bg-mamma.com/index.php?topicrefid=18;topic=3683
 и видео http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content&view=article … ips&Itemid=13
 Накратко: Изчакваш да настъпи момента, в който започва да гълта по-рядко или да нервничи, че няма силна стрия, обхващаш гърдата с цяла длан (палец отгоре, другите пръсти отдолу) - близо до основата на гърдата, а не отпред при ареолата. Притискаш гърдата между пръстите си силно, но така, че да не боли и държиш притиснато. Ако се получи добре, бебето започва да гълта мляко. Когато спре да движи челюсти, отпускаш. И повтаряш така няколко пъти компресията, като следиш правилото - притискаш постоянно ( а не "помпаш"), докато бебето движи челюсти и отпускаш, като спре да движи челюсти.
 А когато и компресията спре да действа, предлагаш другата гърда. После и там можеш да приложиш компресия, ако има нужда. Също можеш да сменяш гърдите по няколко пъти.

 А за засукването, когато бебето пусне гърдата, зърното с нормална кръгла форма ли е или по-скоро е като отрязано, както формата на ново червило? Казваш, че за болката си привикнала, а в момента има ли болка, която ти търпиш или няма? Щом пълни редовно пелените (ако това е резултат само от кърма, без прием на други течности); ако няма болка при кърмене, ако и наддава добре, значи най-вероятно бебето успява да се нахрани добре и съответно да стимулира достатъчно гърдите да произвеждат нужното количество. Задната част на зърното често придобива форма на част от ареолата, както и част от ареолата може да остане издължена, като част от зърното, така че бебешката устна кухина може да си оформи гърдата по свой размер във всеки еди етап от кърмаческия си период.

Последна редакция: нд, 24 авг 2014, 04:08 от skrech

# 590
  • София
  • Мнения: 357
Здравей, ижинка!
 Не винаги кърменето се случва според желанията ни, но ние можем до голяма степен да контролираме случващото се. Много майки са постигали доста добър успех при интензивно стимулиране на гърдите, дори в първите дни да не е имало кърмене или достатъчно количество изцедено мляко. Може ли малко подробности около твоя случай - до колкото разбирам бебето се храни основно с АМ, а предлагаш ли му изцедена кърма? Колко пъти в денонощието цедиш и колко общо кърма се събира за денонощие?...

За ЛЛЛ: Благодаря за отговора, skrech! Открих си може би основната грешка - не съм достатъчно активна и настоятелна с цеденето и стимулирането на гърдите явно.
Бебо е на АМ от раждането си, аз едва преди дни въобще изцедих нещо (коластра) от себе си. Вчера се цедих отново и виждам, че вече е кърма, а не коластра, но количеството е отново символично. Разбира се, всяко изцедено количество му се дава с предимство пред АМ и той си го изяжда с удоволствие. В денонощие обаче цедя около 5-6 пъти само - има моменти, в които колкото и да цедя нищо не потича, накрая общо успявам да събера 20-30мл. Бебо от два дни отново го мъча на гърда, колко и да не иска. От всичките опити по веднъж на ден успявам да го ''залъжа'' и той се съгласява да засуче само от едната гърда, тази която пуска мляко, а в другата явно разбира, че няма нищо и отказва да се опита дори, колкото и да съм настоятелна. Пробвах да му дам да засуче без силиконово зърно, но е невъзможно - не може да открие зърното ми въобще.




Мами, за коликите, не знам дали някоя от вас го е ползвала, но аз мисля, че ще си откарам с него - Абоколикен. Препоръча ми го приятелка, която само каза ''само с него успяхме да си спасим детето от адските болки''. Не съм убедена, че Никола вече има колики, но миналата вечер в един момент нададе вой до небесата, започна да се гърчи и превива, нямаше успокоение - нищо от вече изпробваните методи да го успокоим не подейства. С баща му и баба му се стреснахме много, направо си се паникьосахме. Първата ми реакция беше да забъркам дозата мляко и да сложа от тези капки - нахраних го и за мое голямо учудване детето след ядене въобще не се превиваше и не плачеше, а обикновено след всяко хранене изживяваше моментен дискомфорт и имаше сълзи. Освен всичко си спа спокойно и цели три часа след първото даване на капките, а иначе мята ръчички, проплаква. Вече 2 хранения направих с тези капки и мисля да продължавам, но само за нощните. Няма да прекалявам с тях, защото не ми се исками така наготово да му внасям в организма лактазата, за да не му направя коремчето прекалено лениво и да чака все на външно внесения ензим, без сам да си го произведе.

# 591
  • Мнения: 1 073
Rodih:) posle Oshte Info Simple Smile

# 592
  • София
  • Мнения: 2 164
Честитоооо:)))! Живи и здрави да сте! Почивай си, после ще разказваш:).

# 593
  • Точно където трябва
  • Мнения: 4 761
Браво, мамче! Честито!

# 594
  • Точно където трябва
  • Мнения: 4 761
Девата тази година си започва от 23-ти.Всяка година е на различна дата,зависи колко дни има месеца,кога изгрява луната и т.н. Peace Имам един подробен календар за тази година и в него пише ,че е от 23-ти.Но ако съдя по инфото в нета пише от 24-ти.Обърках се вече Grinning  ooooh!
На 23,08 в 7,46ч. Слънцето е в 0гр.0`0``в знака на Дева.
Нацъках 100 поста, но не мога да си ги събера в един. Simple Smile
Coming не съм съвсем сама, живея със свекървата, но там помощ колкото да  сготви, което хич не е малко. Друг е въпроса, че няма как да ям с много подправки примерно и разни други неща, пък тя не се съобразява много, та набързо мажа някоя филия или пържа яйца. Simple Smile И отделно, че с една накапана блуза ходи 2 седмици и гушка бебето и че се мотае при котките, които хич не са чисти и пак ми гушка бебчето, ама какво да и кажа  ooooh!. Пък аз нека пера, стерилизирам и т.н. Иначе сестра ми идва и мноооого ми помага. Гледа я когато се храня, да се изкъпя, пее и полюшва я и скоро бебката ще си мисли, че това е майка и. Grinning Помага с къпането - донеси това, отнеси онова... И за разходките не се виждам сама, да разгъна количката, да сваля бебока, чанти, глупости...не знам за вас, но на мен разходките са ми натоварващи. Тук да пресечеш, ама докато измъкнеш колелата на количката от някоя дупка и то светнало пак червено; въртим насам-натам, че все да не е срещу слънцето. За да влезна в 3 магазина ми трябва 5 пъти повече време с количка. Ако съм сама съм сууупер бърза. Ама това е, не се оплаквам, достатъчно съм живяла за себе си и глезотийките си, сега Човека е с приоритет!
От вчера момиченцето ми има едни корички по едното оченце. Сякаш тече една прозрачна жълтеникава течност и и го слепва. Опитах да чета в нета, но то пак се предполагат 100 неща. И се притеснявам да не е конюктивит примерно.

Последна редакция: нд, 24 авг 2014, 08:54 от elliee

# 595
  • Sofia
  • Мнения: 807
Въпрос към ЛЛЛ

Много благодаря за бързия отговор, по отношение на долното:

А за засукването, когато бебето пусне гърдата, зърното с нормална кръгла форма ли е или по-скоро е като отрязано, както формата на ново червило? Казваш, че за болката си привикнала, а в момента има ли болка, която ти търпиш или няма? Щом пълни редовно пелените (ако това е резултат само от кърма, без прием на други течности); ако няма болка при кърмене, ако и наддава добре, значи най-вероятно бебето успява да се нахрани добре и съответно да стимулира достатъчно гърдите да произвеждат нужното количество. Задната част на зърното често придобива форма на част от ареолата, както и част от ареолата може да остане издължена, като част от зърното, така че бебешката устна кухина може да си оформи гърдата по свой размер във всеки еди етап от кърмаческия си период.


Да, именно зърното прилича на отсечено, не ме боли, освен при първоначалното захапване и взависимост от бързината на сукане. Не че не предлагам вода, но бебето не иска и да чуе за шише, биберон и каквото  да е, само на гърда иска да се храни, което за мен е чудесно, дори не знам как да давам капките за колики, био гая, май ще изцеждам в лъжичка кърма, или какво друго мог да направя?

# 596
  • Sofia
  • Мнения: 807
ymemansi

Честитоооо  bouquet, това е новина, ще очкваме притаили дъх подробности, сега си почивай:) Hug

# 597
  • Мнения: 321
ymemansi, честито бебче! Бързо възстановяване:)

# 598
  • Мнения: 2 104
ymemansi Честитоооооооо! Гушкайте се и бързо възстановяване!  Hug Hug Hug

# 599
  • Мнения: 1 073
Ne mi se pishe prez tel, samo da kaja che sme dobre Daje maj ne me boli obache mnogo kyrvq i ne mi davat da stavam. Konstantin se kazva i e 4500/57 Simple Smile imam 3 sheva Simple Smile s astined sme v edna staq i tq e dobre, no shte poostane da mi pravi kompaniq :)Rosi se Tazi sutron

Общи условия

Активация на акаунт