Отговори
# 735
  • Варна
  • Мнения: 4 929
Честито на новите мами!
Аз също съм за разходките в морската, но след няколко дни. Сега ММ замина сам с детето да го разхожда, че то не е виновно, че днес щях да си счупя крака. Разминах се на косъм, но пък съм с изкълчване, което също болиииии. mama irina надеждата ми е в теб да ми кажеш, че скоро ще мога да ходя нормално. При самото падане никаква болка, след това също. В болницата ме караха даже да си подскачам на този крак с вдигнат здравия и няма проблем. Смяхме се даже, че не мога да скоча по-високо, но като тежат килограмите Grinning  Предупредиха ме даже, че утре ще боли повече. То от днес почна да боли повече. Сега като е подпрян крака и в покой няма никаква болка, но като ходя или го местя и е във въздуха си боли. Най-лошото е, че вторник оставам сама с малкия за 5 дни и съм в ужас как ще се оправя. Сега едва ходя, а с него на ръце е още по-трудно. Ще търпя, но ме е страх да не стане нещо по-зле ако не го пазя, а детето си иска грижите, които не искам да оставям само на татко , а и като останем сами няма да имам избор. Как ще го извеждам на разходки ми е най-голямата чуденка....
Как стана всичко? Излизаме на обяд на разходка и обръщайки се да затворя втората врата, която е точно над стълбите се хлъзгам на стъпалото с бебе на ръце и чанта на рамо. Естествено първата и единствена мисъл беше за бебето. Както го държах с една ръка го притиснах към мен и го хванах и с другата ръка за по-сигурно и да е обгърнато отвсякъде и по този начин няма как да се хвана. Може би трябваше да опитам да се хвана със свободната ръка, но първо си помислих да не ударя бебето, а мен кучета ме яли както каза Astined, на която пожелавам бързо възстановяване. И така паднах по дупе на стъпалата, но единия ми крак се подви навътре и така си ударих ходилото. Радвам се, че не успя да се счупи, за което вече се съмнявам, но лекаря уж беше сигурен и без снимка. Ама да ви кажа вярвам му, защото след спешното отидох и на пазар в един магазин, че така или иначе бях решила да отида, защото пазарувах за бебо. И така това от мен с моя екшън ден, а сега ще използвам, че малчо го няма да правя тема. Не съм много в кондиция, така че после ще я оправяме или на някой друг ако му се занимава Simple Smile

Последна редакция: чт, 28 авг 2014, 18:20 от eli70o0

# 736
  • София
  • Мнения: 2 348
Здравейте ЛЛЛ,
бебето е само на кърма и не му давам нито вода, нито чай, нито глюкоза или каквото и да било. Редовно бих казала, че суче-на 2,5-3 часа, а понякога и на по-малък интервал от време. Особено, когато е преял и върне млякото, тогава след час пак иска да яде. Аз давам разбира се.Нощем също яде на 2-3 часа, има нощи, в които прави и 4-часова пауза,но са по-рядко Единственото, което давам различно от с.з. е залъгалката и то я слагам след хранене, защото с нея успява да се унесе.Но не всеки път я слагам в устата му.
Бих казала, че Дани засуква добре, защото се чува много добре как преглъща. Но по описанието от вас на това как се слага зърното не бих казала, че е точно така при нас. Много е настървен, когато дойде време да яде, почва да върти глава, докато слагам зърното и то все пада и не се залепва така добре, а той започва да го смуче преди да е залепнало добре. Зърното на с.з. е доста по-дълго от моето, а отстрани не е изрязано никъде, а е в кръг, който заема цялата ареола.
На последната консултация за 3 седмици беше качил 950 гр.Simple Smile
Днес само се бях притеснила, че акото не беше цвят охра, а имаше и зеленикав цвят, дали е нормално за бебета, които са изцяло на кърма?
Наистина искам да премахна тези зърна, но не знам дали не е късно, като се има предвид, че един месец се храним само с тях. А и позата , която ползваме за цокане е само една-стандартната, не мога друга поза да пробвам, защото зърната падат или той ги маха с ръце или с уста.
Казвате да изцеждам и двете гърди след хранене, но той ако яде са,мо от едната, не трябва ли само нея да изцедя? Няколко пъти на ден цедя гърдата, от която е цокал,но не излиза нищо.Не мога и 10 мл да събера.
Искам помощ да премахна с. зърна, за да сме спокойни и аз и бебето.НАй-вече аз и то докато все още имам кърма.
Ще съм благодарна да споделите как да ги премахна!

 Значи освен добрите резултати в памперса, също и кантара дава спокойствие, че бебето се храни добре Simple Smile Ако можеш да подобриш нещо, за да му е по-лесно на бебето, а и на теб, чудесно. Ако ли не, изглежда това не е голяма драма и бебето успява да компенсира с по-често посукване. А и намираш засукването да е добро с ясно преглъщане. Имай предвид все пак, че ако започне да смуче с.з. преди да е поставено добре на гърдата, е вероятно да не захваща добре и да се получава по-слаба стимулация за гърдите.

 Промени в цвета на акото към зеленикаво при кърмачето са нормални. Стига да няма силна кисела или тежка миризма,  да не е тъмнозелено, като водорасло и да "извира" от памперса или да има тлъсти слузести жилки.

 По въпроса с изцеждането и на двете гърди, предложих го, защото имаш притеснения, че млякото намалява. Ако обаче може да се нахрани само от една гърда, значи млякото му е съвсем достатъчно и няма нужда от изцеждане Simple Smile А времето, в което недостига едната, предлагаш и другата гърда. В случаите, в които и двете гърди не успяват да заситят бебето, можеш да включиш изцеждане ( и на двете гърди). Ако обаче не съм разбрала въпроса ти и не говоря по темата, моля да го повториш!

 Махането на силиконовите зърна обикновено изисква време и търпение (макар да не са редки случаите, в които бебето в един миг просто решава, че няма против да суче и гърда, и остава там за постоянно Simple Smile ). И не е късно, има бебета, които дори са се хранили с шише, но се връщат на гърда след първия или дори втори-трети месец. Колкото по-рано се започне с опитите, толкова по-лесно би преминало към гърдата детето. В този период програмата около бебето може да изглежда малко по-натоварена ( или точно обратното - изискваща много почивка от други ангажименти за теб Simple Smile Въпрос на гледна точка).  В началото дори да засуква бебето, може да се налага част от храненията пак да са със силиконово зърно. Вероятно не всички предложения ще проработят във вашия случай, но ти можеш да откриеш в кои случаи какво е подходящо.

 - Предлагане на бебето да суче на голо още преди да се е изнервило от глад, а час и половина  до два след кърмене, когато има апетит, но има и търпение.
 - Изцеждане на капки мляко, да е наясно, че и така има за хапване.
 - Предлагане на гърдата в полусън (когато започне да се разбужда, но ако не го събудиш, би поспало още - лапа си ръчичките или прави сукателни движения или издава разни звуци, като си опъва тялото). В полусън бебетата действат по-инстинктивно и са по-склонни да сучат.
 - Предлагане в движение (като го гушкаш и се разхождаш из стаята)
 - Кърмене на голо (може да се приложи в комбинация с всяко едно от другите предложения). Бебето по памперс, а ти с разкопчана риза или гола до кръста, за да се гушката кожа до кожа. Това също стимулира добре инстинктивното поведение на бебето и търсенето на гола гърда.
 - Предлагане първо със силиконово зърно, а след като се задейства рефлекса на потичане, бързо отстраняване на зърното и предлагане на гърда (но бързичко, за да няма време да "обмисля" дали да засуква или не Simple Smile ). Ако обаче силната струя мляко го подразни, тогава при следващи опити вместо при спускане на млякото, можеш да махнеш зърното при успокояване на първоначалното по-активно сукане.
 - Работещ за много майки вариант е и следния : настаняваш се удобно полегнала назад, но не съвсем легнала, намираш си занимание ( пред телевизора, книжка или просто си спиш), а бебето нахранено спи голо върху теб между гърдите ти (ти също гола. Ако ви е хладно, се завивате заедно). Когато започне да се разсънва, внимателно го притегляш надолу в посока към крачетата така, че устните да са на нивото на зърната и можеш да изчакаш то самО да започне да търси ( открие и засуче) гърдата на голо или пък го настаняваш съвсем близо до зърното, за да му е удобно да засуче, ако прояви интерес. Може в началото само да я оближе или да прави опити да засуква без да има истинско сукане, но така опознава реалната форма, топлина и мекота на гърдата ти.
 

# 737
  • София
  • Мнения: 2 348
Много, много благодаря за изчерпателния отговор!

Не съм искала да кажа, че нямам време за детето си, не искам да звуча така. Имах предвид, че има и друга работа около бебето освен кърмене- пране, чистене, памперси и т.н. и като остана сама скоро, ще ми е трудно да смогвам, ако се кърмим на поискване. Още повече моето бебе май е доста лакомо, винаги му се хапва, пие си и вода, ако му дам, и от шише, и от гърда, нищо не отказва  Grinning Но няма да го мъча повече и като реве ще му предлагам да суче, дори да не са минали 2.5 часа.

Иначе режимът на болницата  нощем е пак през 3 часа- в 10, 1, 4 и 7, спазва си го, като се буди + - 30 минути нощем.
Да, давам му и двете гърди на всяко кърмене- освен нощем, когато яде по-малко и заспива на едната и не мога да го събудя. Нали не се буди насила бебето,ако заспи по време на кърмене? Проблемът е, че понякога заспива, прави почивка 10 мин, тъкмо го слагам да легне,заспивам и аз и той се буди да иска още..но сигурно е нормално за новородено и е правилно да си му дам другата гърда тогава, нали?

Не знаех, че гърдите се пълнят като суче бебето, мислех, че се изпразват и се пълнят после след интервал от време, примерно час. Много полезно наистина.

Мерси отново за всичко!


О, аз се извинявам, че съм те засегнала с думите си  Hug Целта беше да изясня какво е нормално при отглеждането на новородено бебе, за да не се стресираш, че едва ли не само твоето е постоянно плачещо и искащо да го гушкат, докато съседското си спи като ангелче в своето легло и майка му няма никакви грижи около него. Особено като започнат и разходки в парка, често майките се сблъскват с този проблем, непременно има поне една майка, която твърди, че всичко около тях е цветя и рози, детето е като извадено от книга. Това може много да смути други майки и да се самообвиняват, че може би бъркат някъде, щом не успяват да приучат детето да действа по правилника.

 Ако бебето пие вода лакомо и изпива големи количества (повече от няколко глътки), това е по-скоро сигнал, че е гладно. Друг вариант е водата да тече твърде силно и за да не се задави, бебето е принудено да гълта ( което изглежда така ,сякаш суче лакомо).

 Ако бебето заспива по време на кърмене, но скоро след това се буди и иска отново да суче, да предложиш отново да суче от другата гърда си е съвсем ОК. Но освен този вариант би могла да опиташ, след като приключи с първата гърда, да го повдигнеш да се оригне ( ако има нужда да се оригва) или да смениш памперса (ако го сменяш при хранене) и след това да предложиш другата гърда. Така дори да е позадремало бебето, по-силната струя мляко може да го разбуди и то да продължи да се храни (дори в полусън).

 Да, гърдите произвеждат мляко И между храненията, но тогава производството е много бавно и това, което се е събрало между храненията, след това служи само като предястие Simple Smile По-скоро за задоволяване на жаждата. Докато при засукване на бебето (или малко преди това) може да се усеща нещо като мравучкане в гърдите или леко пробождане ( а може и нищо да не се усеща), задейства се рефлекс на потичане и гърдите се напрягат от новообразувалото се мляко.

 При нужда от допълнителна информация или ако някой въпрос с кърменето те вълнува, не непременно свързан с проблем, ще се радваме да бъдем полезни Simple Smile

# 738
  • Мнения: 4
Честито на всички мами! Бъдете живи и здрави и се радвайте на всеки един момент с вашите бебоци!Да докладвам и аз - бебе Даниел се роди на 09 август, 3500 гр,цели 51 см.

# 739
  • Sofia
  • Мнения: 796
Момичета, чувствам се ужасно отпаднала а съм и притеснена защото съм явно зс вирус, на море не ходихм от къде тоя ентеровирус, всичките за 4 дни сме с повръщане аз и разстройство,  малката и мъжо с разстройство. Въпреки това кърмя пих всичко необходимо уж държа фронта. Не знам опасно ли е за бебо? Как да го предпазя?

# 740

Общи условия

Активация на акаунт