Отговори
# 690
  • Мнения: 334
Въпрос към ЛЛЛ:
Здравейте отново от мен,
имам следния казус: До скоро малкия се наяждаше само от едната гърда, но от вчера и днес давам едната гърда...суче около 5-7 мин активно(със силиконови зърна, защото не иска да суче без тях) и после заспива.Прилагам компресията , която не съм сигурна дали правилно правя, защото и с нея не иска да суче.След това давам другата гърда, от нея суче малко, но актино.Слагам го да спи и почва да мрънка и да търси ядене, яде си ръчичките и реве. Смятам, че е гладен. Аз през това време цедя само първата гърда и не излиза нищо.

Как да увелича лактацията, защото не искам да додавам АМ, а явно не му стига на него...След много реване и гушкане заспива.
Но пък на всичкото това нещо памперсите са винаги пълни с пишко и ако, което  1-2 за денонощие.
Интересува ме също така зърната след засукването макар и със с.з. стават като формата на ново червило, какво значи? Бебеето може ли да стимулира гърдите да произвеждат мляко през силиконови зърна?
След какъв период от време храната , която аз съм погълнала отива в кърмата?

# 691
  • Мнения: 334
АААааа докито ми каза, че можело да почвам да му давам сокчета, дали е нормално???
gretalinka, дори педиатрите от "старата школа" дават сокчето от третия месец. Не ми се иска да прозвуча рязка или груба, но ми се струва, че твоята педиатърка се опитва да си измие ръцете. Ти би ли дала сокче на това малко, още неузряло стомахче? После не колики ще има, ами чудо. Много се дразня значи, що за "доктори" има  ooooh!. Бебата се размрънка, извизнявай, влез във форум Кърмене да попрочетеш малко повече за кърмените бебета.

не смятам да давам сокчета поне до 4-тия месец...а си права, че моята педиатърка е от старото поколение. Но от друга страна ако не слушам нея, кой?

# 692
  • Мнения: 334
Момичета днес станах мама на Грета, която се роди 3. 340 и 48 см.  bouquet

Чудесно име сте избрали, и аз се казва Грета:)
Да ти е жива и здрава:)

# 693
  • София
  • Мнения: 2 164
Въпрос към ЛЛЛ.
Кърмене и спорт.
С момичетата от ФБ групата ни бяхме дискутирали темата още като бременни. Вярно ли е, че при по-силови или кардио тренировки шлаките, които се отделят, отиват в кърмата? Какъв спорт бихте препоръчали при кърмене? Ще ми е интересно да споделите какво мислите по темата. Благодаря:)!

# 694
  • София
  • Мнения: 357
Имам въпрос - падна ни пъпчето, но насила, ЛЛ го дръпна с памперса в неделя. Днес го намерих паднал, но има нещо жълто и течно по средата. Слагам спирт. Достатъчно ли е? Колко време се обработва? Лепенки слагат ли се? На лекциите ги отрекоха, ама знам ли...
Ana-Sofia, не мога да дам отговор на всичките ти въпроси, но аз лично сега (още не е паднал и после като падне и докато заздравее напълно) след спирта ръся и с антибиотична пудра Норсулфазол купро  Peace

# 695
  • Варна
  • Мнения: 4 939
Bossa Nova, честито!
elliee няма линк или снинка  newsm78
Ana-Sofia и ние имахме секрет, който подсуших с 1 пръскане с 'Оксикорт'. Това е нещо вълшебно. Както и по-рано в темата казах, че който го е направил заслужава нобелова награда  Laughing 1 пръскане и секрета изчезна, оше няколко пръскания и кората падна. Бях спряла да го ползвам и почиствах само със спирт и коричката стоеше, а след 3 пръскания и падна. Не знам кое точно действа така, но много ефективо подсушава и заздравява. Може да се ползва 2 пъти на ден за 5 дни. Аз го ползвах сутрин и вечер след баня и след почистването със спирта, а през деня още 2-3 пъти почиствах със спирт 95гр.

# 696
  • Мнения: 2 102
Добро утро! Да се разпиша след поредната безсънна нощ, докато пия кафе с мрънкалото на ръце!  Mr. Green
Честито на новите майчета!  Здрави и спокойни бебчета!  Hug

Вчера бяхме на консултация- втора. За 2 седмици е наддала 500гр.  Казах на док, че повръща по 1-2 пъти на ден. Тя- била преяждала  Crazy Аз се чудя стига ли и кърмата с това често и за кратко кърмене , чак пък "преяла" едва ли е !  ooooh!
За ваксините каза- другия месец, т.е. края на септември, когато ще е на почти навършени 2м. Аз знам, че още правят промени по имун. календар и ваксините още ги няма.
Питах за Ка - Вит/ витамин К/, че има прием м/у 4-6седм / според епикризата/, да съм си купила и да съм и дала. Явно в кабинета нямат. Не смея да не дам, защото бях на аспирин пр. през брем. Та ще купувам цяла опаковка, от която ще дам 2 капки. Някой ако иска , после ще му дам,правилно съхранени   Peace
Педито каза да започвам масаж, щом е над 4 кг. вече. Само "самолетчето" след като навърши 1м.
За ортопед някой писа- хубаво е, макар, че не се поема от касата да се видят възможно най- рано, дори веднага след раждането или изписването. Аз имам малко притеснение и ще я водя септември при ортопед в Пловдив, че сега е в отпуск.

Ходих и аз на контролен преглед. Всичко е в норма,  АГ каза, че мога да започвам упражненията / за диастазата/- при мен няма да обхващат тази област, където е секциото.
 Секциото минало съвсем гладко. Ако се  решим за трето детенце - да казвам, ще помага  Mr. Green Викам- хубаво, но да бях с 2год. по-млада!  Wink

Coming За МКБ- то аз съм човека  Mr. Green Само напиши точно каква ти е диагнозата. Peace
Може да е само хипотиреоидизъм , може да си с тиреоидит на Хашимото и т.н.

Последна редакция: ср, 27 авг 2014, 08:26 от mama irina

# 697
  • София
  • Мнения: 550
Честити бебчета и от мен  bouquet Да са ви живи и здрави и много послушни!

Скрит текст:
Как усещаш гърдите си към момента? Как изцеждаш гърдите - с помпа или на ръка и колко пъти за денонощие? Как се храни бебето към момента - на гърда или от шише или по друг начин? Колко кърмения имате за денощие? Какво се случва, когато сложиш бебето на гърда?

Aidin
, много ти благодаря за отговора Hug.поне малко се успокоих, че правя каквото трябва..
А иначе към момента чувствам гърдите си по-меки, но пълни.По принцип те са от малките размери и може би не събират голямо количество кърма.Бързо омекват от сукането, но след двадесет минути отново са твърди..Изцеждам ги само сутрин и вечер за около десет минути под душа на ръка, а през деня с ръчна помпа на Авент, след всяко кърмене, като количеството както писах е по-скоро капки.Днес успях да изцедя 40мл.,но бебка не я бях кърмила повече от три часа,защото спеше.Бебето към момента се храни с кърма от двете гърди, като засуква доста добре и около десет минути чувам,че преглъща сочно..След това започва леко да се унася и да засмуква по-слабо.На денонощие се храним около десет пъти, като около шест след кърмене давам АМ и изпива между 40 и 60 мл-.


Здравей Сърчице,
Благодаря за отговорите. Размера на гърдите няма отношение към възможността за кърмене. Ако правилно разбирам, вече нямаш проблем с гърдите си - меки и спокойни са, без твърди участъци, зачервявания и болка? Естествено е преди кърмене да се усещат пълни, след кърмене да се усещат меки и спокойни. Втвърдяването на камък, означава, че по-скоро има повече кърма от колкото е нужна. Обикновено в такава ситуация именно честото кърмене помага за регулирането на лактацията спрямо потребностите на бебето.

Чудесно е, че бебето ти суче добре и че чуваш как преглъща. А какво те навежда на мисълта, че е нужно да дохранваш с АМ. Обмисляла ли си мерки за премахване на добавката от АМ и преминаване изцяло на кърма? Би ли споделила, какво е рожденото тегло на Цвети, колко е било най-ниското измерено тегло и колко е към момента, ако сте я мерили скоро?

Много е добре, че предлагаш и двете гърди на едно хранене. Би могла да обърнеш внимание на това дали Цвети успява да изсуче добре първата гърда преди да й предложиш втората. Така тя би могла да достига до повече порции по-задно мляко, което е богато на мазнини. Тук има повече информация за това http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=177530.0

 Обичайно е след кърмене да няма какво да се изцеди. Доизцеждане на гърдите, обикновено се прави с цел допълнителна стимулация – тогава, когато има доказан недостиг на кърма. Ти споделяш, че малко време след кърмене, гърдите ти отново са пълни. Би могла да предлагаш на Цвети да суче допълнително, всеки път, когато усещаш гърдите си по-напрегнати – тека хем тя ще получава допълнителни порции кърма, хем тя със сукане ще стимулира лактацията, дори по-добре от помпата.

В случай, че е по-поспалива или заспива на гърда преди да се е нахранила, някои от идеите на Skrech, по-конкретно компресията на гърда може да ви помогнат:





 Сънливо бебе и вяло сучене може да се окаже затрудняващо нормалното протичане на кърменето, но бебето може да се разбужда, като се кърми голо по памперс, навлажнява се лицето му с водичка, с масажи на стъпалата и по рамото. Може да му се помогне да получи по-лесно мляко като се прави и компресия на гърдата:

 
  Ето как се прави:
 http://www.bg-mamma.com/index.php?topicrefid=18;topic=3683
 и видео http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content&view=article … ips&Itemid=13
 Накратко: Изчакваш да настъпи момента, в който започва да гълта по-рядко или да задремва, обхващаш гърдата с цяла длан (палец отгоре, другите пръсти отдолу) - близо до основата на гърдата, а не отпред при ареолата. Притискаш гърдата между пръстите си силно, но така, че да не боли и държиш притиснато. Ако се получи добре, бебето започва да гълта мляко. Когато спре да движи челюсти, отпускаш. И повтаряш така няколко пъти компресията, като следиш правилото - притискаш постоянно ( а не "помпаш"), докато бебето движи челюсти и отпускаш, като спре да движи челюсти.
 А когато и компресията спре да действа, предлагаш другата гърда. После и там можеш да приложиш компресия, ако има нужда. Също можеш да сменяш гърдите по няколко пъти.
Ако и това не е достатъчно, може да се дохранва със система за хранене на гърда (тънка мека тръбичка( която се купува от санитарни аптеки) се прикпрепва към гърдата, а в другия край се потопява в мляко. Така бебето суче гърда, а получава лесно допълнителна доза мляко. Ако имаш желание да опиташ, ще дам по-подробни обяснения и видеоматериали как става това.

 

 

Надявам се информацията да ти е полезна. Ако имаш въпроси, не се колебай да ги зададеш.

  bouquet

Aididn още веднъж благодаря.. Hug Вчера дойде една педиатърка на домашно посещение вкъщи, понеже първата с която се уговорих да ни вземе, от една седмица ме мотаеше и само по телфона ме инструктираше.Та тя ми каза, че трябва да дохранвам с АМ веднага след кърмене.А също както споменах и домашните ме натискат, че според тях бебето все е недохранено от мен.Само ММ ме подкрепя, ако не е той вече щях да съм се предала със сигурност.Та значи тази вчера,която дойде(друга, смених първата) ми каза, че трябва да слагам Цвети по десет минути на гърда и два правя компресии и да не я оставям въобще да задремва.Така и направихме под нейно наблюдение, педиатърката броеше глътките и каза, че според нея имам кърма и бебето си поема достатъчно.Направи и схема за хранене, на 2.5 -3 часа, а не както съветват по-често на гърда когато бебето пожелае.това ме учуди..След като си помислихме, че бебето е сукало активно и не трябва да се дохранва с АМ я оставихме да заспи, но тя започна неистово да плаче и лекарката каза да и направим добавка 30 да видим дали ще я поеме.Е тя я изпи ,след това веднага още 30, пак изпи.Заключението й беше,че ни е заблуждавала,че гълта.как така незнам,много отчетливо се чуваха глътките.. Shocked В крайна сметка каза да се изцеждам преди хранене и да и давам изцеденото за да се ориентирам колко поема.Аз за два часа усилено стискане успях да изцедя 60 мл.С мнооого големи мъки.А дажбата й през втората седмица трябвало да бъде 70-80мл. на хранене, през втората седм.80-90мл, а през третата 90-100.Това ми се струва, че няма как да го постигна.. Sad Пия много течности, трябва и диета хранителна да спазвам, но ми се струва просто невъзможно да й давам това количество всеки път..Цветина се роди 3530гр.изписаха ни 3450гр.Утре ще ходим на контролно мерене..

# 698
  • Мнения: 127
Аз да се отчета от вчерашния преглед Simple Smile
За ваксините и на мен педи ми каза, че другия месец щяла да прави една комбинирана, която била нова и още я нямали. За зеленото ако ми каза, че се дължи на смяната на млеката и ще се оправи, но пък ще чакаме да мине това зеленото преди да даваме капки за рахита. Да се похваля станал е 4670 кг (1270 е качил) и е пораснал с един см дундьото на мама  Heart Eyes За еспумизана и био гаята ми каза да ги давам 30 мин преди или след хранене да не ги смесвам с млякото. Та това е накратко Simple Smile

eli70o0 благодаря всички са сладурчета Simple Smile

# 699
  • Точно където трябва
  • Мнения: 4 758

elliee няма линк или снинка  newsm78
Видях, но човечето не ме остави да коригирам. Ето http://www.igra4kite.com/product_info.php?products_id=11021& … 29p3tc3c8koehiol6
Сега по-сериозното - от 2 дни плаче зверски от колики. Така пищи, че се виждам в чудо. Тя реве, аз рева. Свекървата мрънка, че съм щяла да си спра кърмата, кво съм се панирала... По-лошото е, че се засинява. Вече изпитвам ужас, че ей сега ще писне, страх ме е да я храня, че ще и причиня болка. Идва ми да хвана гората. Кажете, ако с нещо все пак сте облекчили коликите, макар че съм наясно, че вълшебство няма. И доколко е опасно това засиняване - не прочетох в нета някое дете да се е довършило с това, ама все пак, ако си глътне езика  ooooh! Още една такава вечер и ще се стрелна.
Този вит. К за какво го дават, на всички ли? И за Вигантол - как ви го изписват? Няма начин да и го дам и 30 мин. да не яде. Оревава всичко. И задължително ли е само сутрин?

# 700
  • Мнения: 2 102

elliee- ето за вит.К :
http://www.borbabg.com/?action=news&news=19739

За коликите- аз явно не мога да помогна, при нас е същото положението  Confused Вчера акушерката ми каза 2-3 капки сок от праз на ден/ еднократно/ , много били помагали. Снощи и това направихме, не ме питай с колко страх ги дадох........мисля си - то е люто, ако много и запари/ в лъжичка с кърма ги дадох/, какво ще я правя, нито приема вода, нито кърма имам изцедена/ то и да имам - как да я дам/ , нито ще суче ........дадох ги де  Crazy
За засиняването- случи ми се за първи път с баткото, когато беше на 20 дни, след поставяне на физ. р-р в носа. Е, няма такъв ужас........израстват го, но лошото е, че се повтаряше при болка  Confused Единия път и езика си "глътна" и гърч направи  Confused Казват, че няма начин да не започне самО да диша, обаче за родителя си е страшно драматично.
Може да и духнеш в лицето още като усетиш, че се засинява или да я повдигнеш рязко нагоре, като я държиш под мишниците.

# 701
  • Мнения: 345
ЛЛЛ благодаря за отговорите! На мен ми се струва, че не суче ефективно, но бяхме на консултация и се оказа че е наддал доста 3120, а беше 2460 ако са реални мерките и е пораснал 3 см. Просто защото суче около 2-3 мин . жадно и после само придъвква и заспива и ми се струва че ми ползва зърното за биберон...Изцедената кърма не желае да я яде пробвах с лъжичка, спринцофка без накрайник нямам. Но понякога яде през час, има колики и го боли затова ли не му се яде много нз.
Момичета вие слагате ли си някакво покривало на количката тюл или някакъв балдахин против вятър.

# 702
  • Мнения: 1 423
За витамин К нито в родилното, нито педиатъра е споменал.Пак от мама Ирина научавам.И аз бях на аспирин протект и дузофарм последния месец.
Ние утре имаме час при ортопед.Още при ражането бях заявила пакет с изследвания за младежа, но ортопеда рзботел в клиниката, не в болницата, и от 1 август не мога да се наканя да запазя час.То колики,ревове, недоспиване.Имаме и предвиден преглед при офталмолог за началото на септември, също от пакета (доктора не е от града  и идва в определен ден от месеца).

Моя маймун снощи вися 2 часа на гърда, сериозна криза със стомахчето имаше, другия вариант беше да го оставя да реве като на заколение.А каката в същото време вдигна температура, оставям едното да реве, отивам да разтривам другото и да дам лекарства....цяла нощ щъках между двете стаи...Сега съм с розови очи, и от безсъние даже не ми се спи.Дано да опазя бебето от настинка.А сме само тримата тия дни...

# 703
  • София
  • Мнения: 2 901
Elliee, със захласването, както са ти казали - духваш в личицето, и бебето си поема рязко въздух. Така се оправя. В един момент го израстват.

Мама ирина, диагнозата ми е Други видове хипотире...дизъм - На рецептурната ми книжка пише МКБ Е03.9 и така видях на едно място в нета, че е като код, но предния път, когато ми я издаваха, с молив са ми задраскали девятката, а сега ММ като ходи да ми я презаверява, че трябвало до края на август му казали, че нещо си не било написано или трябвало да се поправи ли (нали ви писах, че като мине информация през него... ooooh!) та сега не ми е ясно какво искат от мен?!?!

Сега с новите ваксини един месец ще слагаме и един ще пропускаме ли? Поне това да ми стане ясно - ако е така, пак е по-добре от ежемесечно боцкане, че като отложиш някоя ваксина с няколко дни и всички нататък се изместват и ако отложиш и още някоя...

Снощи пробвахме едни нови капки за колики - Лефакс. Или от тях, или от нещо друго, бяхме мнооого по-добре, пищя 5-10 минути, преди и след това плака, но като стандартно плакане, без да се гърчи, и пак не беше много дълго, иначе будува вечерта, та на ръце бяхме, нооооо бива, бива. Не дадох цялата дозичка, а наполовина, че се притеснявах, но първо е определящо дали и тази нощ ще е по-добре положението, после и дозата дали не е малка, ще пробвам с цялата. После ще споделя непременно!!!! Че така с предните капки Коликинд - първата вечер с тях - никакви колики и аз: Брех, чудо! Но следващата, та и от тогава насам, не сме пропускали, та е било случайност някаква. Ще пиша отново!

# 704
  • Пловдив/София
  • Мнения: 2 743
Момичета, вашите бебета реват ли много?

Вчера се бях отчаяла, рева цял ден, започва от 5 сутринта и до вечерта почти не спира, само с паузи за кърмене и малки дремки след това. Спа малко и в колата, но иначе почти не спа през деня. Това е за втори път последните 4 дена, един ден реве, един ден е спокоен и спи по няколко часа денем.

мисля си, че не му стига кърмата ми и тук имам въпрос към ЛЛЛ, че не знам вече какво да правя:

Здравейте, ЛЛЛ. Родих на 14.08 и от третия ден сме почти изцяло на кърма (замествали сме 2-3 нощни хранения в болницата с АМ само). Имам много малко, почти нямам петна по дрехите, но бебо си суче по 40-50 мин (редувам 2 гърди) и пълни памперси на всяко хранене (може би към 8 на ден с ако и с пишкане не знам, може би 6-7). Акото е жълто със семки. Пробвах 2 пъти пробно къремене и резултатите не бяха добре- единия път беше на 5ти ден в болницата, наддал беше само 30 грама, а днес 40. Трябва да яде по 70. храня го на около 2.5-3 часа (от началото на храненето, от края му минават към час и половина-два). Нощем си спазва режима от болницата горе долу, а денем малко се отклоняваме, но не го кърмя на поискаване по ред причини- пурво не ми се пълнят така бързо гърдите- той понякога реве и е гладен и 30 мин след ядене, а те са още меки; второ ми е трудно по цял ден да е на гърда, скоро оставам сама с него и имам и други задължения, трето ако е на поискване ще ми стане съвсем трудно да следя колко изяжда. Наддал е от изписването досега (6 дена) с около 100-130 грама, което май е много малко. Въпросът ми е какво да правп, дали да давам АМ след някои кърмения (и по колко- 30 мл?) или да останем така? Сигурни ще препоръчате на поискване, мога да пробвам разбира се. Пробвах и с помпа= изцедих 40 мл от гърда, което значи, че на теория може да има общо 80 от двете, но както ви казах днес след пробното беше наддал само 40. притеснява ме, че много плаче и почти не спи през деня и според мен е от глад и се чувствам ужасно така Sad

Общи условия

Активация на акаунт