Отговори
# 630
  • Мнения: 1 423
Здравейте,
 да се запиша и аз Simple Smile.
Бяхме на вилата с бебока, малко на чист въздух и прохладни вечери.Поздравявам новите мами, добе дошли в клуба,здрави и пслушни бебенца да имате!

# 631
  • Мнения: 37
Ymemancy и Съни*! Честито бебенца, да са живи и здрави и много да ви радват.  Hug Hug  bouquet
Аз още си чакам.. Определено няма да е скоро. Tired
Надявам се като се премести ме в родили, ако все още не съм родила мога да си вървя заедно с вас всички в родили? Или ще е проблем?
Не съм много активна, но като се роди бебо се надявам да имам въпроси и мамите с опит да споделят Hug Hug
Иначе постоянно си ви следя   bouquet  bouquet

# 632
  • Варна
  • Мнения: 4 966
О, докато сте споменали за косичката... сресвате ли ги вече? Ние нямаме от тея като люспички по главата(забравих им името), че Ники се роди с много хубава изхранена кожичка и се чудя дали е нужно. Реално сресването ще е за 'прическа', а не с друга цел, а и косата му видимо започна да става повече и не пада мъхче, защото нямаше такова, а си се роди с коса.

# 633
  • София
  • Мнения: 2 348
За ЛЛЛ: Благодаря за отговора, skrech! Открих си може би основната грешка - не съм достатъчно активна и настоятелна с цеденето и стимулирането на гърдите явно.
Бебо е на АМ от раждането си, аз едва преди дни въобще изцедих нещо (коластра) от себе си. Вчера се цедих отново и виждам, че вече е кърма, а не коластра, но количеството е отново символично. Разбира се, всяко изцедено количество му се дава с предимство пред АМ и той си го изяжда с удоволствие. В денонощие обаче цедя около 5-6 пъти само - има моменти, в които колкото и да цедя нищо не потича, накрая общо успявам да събера 20-30мл. Бебо от два дни отново го мъча на гърда, колко и да не иска. От всичките опити по веднъж на ден успявам да го ''залъжа'' и той се съгласява да засуче само от едната гърда, тази която пуска мляко, а в другата явно разбира, че няма нищо и отказва да се опита дори, колкото и да съм настоятелна. Пробвах да му дам да засуче без силиконово зърно, но е невъзможно - не може да открие зърното ми въобще.

[/quote]

Има една доста използвана фраза за кърмата "всяка капка е важна" Simple Smile Тези 20-30 мл дават безценни имуни тела, про- и пребиотици, улесняват храносмилането и т.н. А щом се увеличи стимулацията, скоро биха се увеличили и количествата  Peace
 По отношение на сученето, пишеш, че без силиконови зърна беето изобщо не се ориентира къде да засуче. Често дори с перфектните зърна бебетата започват да правят движения с глава, сякаш изобщо нямат представа къде и какво се прави. Въртят глава настрани или почукват с нея по гърдата, като кълвачи. Те всъщност точно така се ориентират - въртят глава, за да опознаят територията и да "разгадаят" пътя до гърдата. Би могла да опиташ в този момент да държиш в съвсем плътна прегръдка бебето с едната ръка, с другата да придържаш гърдата неподвижно (ако е нужно) и да НЕ гониш устните на бебето с гърда, а да я държиш неподвижно (ако гониш устата, бебето губи ориентация къде се намира целта и не успява да намери зърното изобщо).
Освен гърдата да е неподвижна, бебето трябва да е настанено така, че да му е удобно да засуче. Ако зърното сочи брадичката или врата на бебето, няма как да го открие лесно, за това опитвай да гушнеш бебето така, че зърното да сочи нослето на бебето. Ако ръчичките пречат на засукването и бебето пипа зърното с длан, това също е начин да накара зърното да изпъкне, като го раздразни (стига да не е неприятно стискане или драскане). Този ефект има и докато си върти главата, ако се отърква в зърното.
 Също изцеждане на капки мляко могат да помогнат за ориентацията. А когато бебето засуче, дори да е за малко, това ще е голям успех, защото след това можеш да прилагаш техники, с които да накараш млякото да тръгне бързо към бебето и то да се съгласи да остане на гърдата за по-дълго. Например компресия на гърдата (ще копирам от предишен пост какво съм писала за нея, като ти започваш да я правиш веднага щом детето засуче гърдата)
http://www.bg-mamma.com/index.php?topicrefid=18;topic=3683
 и видео http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content&view=article … ips&Itemid=13
 Накратко: (...) обхващаш гърдата с цяла длан (палец отгоре, другите пръсти отдолу) - близо до основата на гърдата, а не отпред при ареолата. Притискаш гърдата между пръстите си силно, но така, че да не боли и държиш притиснато. Ако се получи добре, бебето започва да гълта мляко. Когато спре да движи челюсти, отпускаш. И повтаряш така няколко пъти компресията, като следиш правилото - притискаш постоянно ( а не "помпаш"), докато бебето движи челюсти и отпускаш, като спре да движи челюсти.

Последна редакция: пн, 25 авг 2014, 02:53 от skrech

# 634
  • София
  • Мнения: 2 348
Въпрос към ЛЛЛ

Много благодаря за бързия отговор, по отношение на долното:

Скрит текст:
А за засукването, когато бебето пусне гърдата, зърното с нормална кръгла форма ли е или по-скоро е като отрязано, както формата на ново червило? Казваш, че за болката си привикнала, а в момента има ли болка, която ти търпиш или няма? Щом пълни редовно пелените (ако това е резултат само от кърма, без прием на други течности); ако няма болка при кърмене, ако и наддава добре, значи най-вероятно бебето успява да се нахрани добре и съответно да стимулира достатъчно гърдите да произвеждат нужното количество. Задната част на зърното често придобива форма на част от ареолата, както и част от ареолата може да остане издължена, като част от зърното, така че бебешката устна кухина може да си оформи гърдата по свой размер във всеки еди етап от кърмаческия си период.
[/color]

Да, именно зърното прилича на отсечено, не ме боли, освен при първоначалното захапване и взависимост от бързината на сукане. Не че не предлагам вода, но бебето не иска и да чуе за шише, биберон и каквото  да е, само на гърда иска да се храни, което за мен е чудесно, дори не знам как да давам капките за колики, био гая, май ще изцеждам в лъжичка кърма, или какво друго мог да направя?

  Ще изброя някои идеи за по-дълбоко засукване, да прецениш дали е възможно някъде още нещо да се подобри.
 - удобна поза при теб, без напрежение в гърба или ръцете или краката;
 - бебето обърнато с цялото тяло към теб, а коремчето и гърдите са долепени за теб плътно;
 - бебето настанено в прегръдката така, че зърното да е една идея по-високо от устата (да сочи към нослето или "мустака") независимо в коя от позите се кърмите;
 - подсещаш да отвори уста, но закачваш бебето само  когато отвори широко уста.
 - при засукване не се навеждаш към бебето, нито натискаш главата на бебето към теб, а притискаш плещите му към себе си (главата остава свободна леко да се отметне назад и бебето да подходи към гърдата с брадичката);
 - сменяш пози, докато откриеш "вашата" Ето идеи (бебето е голямо на тези снимки, но дава някаква яснота за позите) http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=106752.0
 - биологична поза на кърмене ( 8-мата снимка от горния линк) Ти удобно полегнала назад, а бебето е "захлупило" гърдата. Така с тежестта на главата си може да засуче по-дълбоко. Като внимаш бебето да не е твърде високо, а зърното да е една идея над устата или на нивото на устата. Може да се нуждае от подкрепата на ръката ти встрани за допълнителна опора на главата. Ето по-подробно обяснение на позата http://lllbg.org/2013/07/biologichno-hranene/ . А това може да е интересна за теб статия във връзка с позата http://lllbg.org/2013/07/karmene-instinkt-instruktsii/ (в тази статия на снимката се вижда как обичайно застава бебето, малко встрани от зърното. Сантиметрите до зърното то самО може да си ги извърви и да се настани на него).

 Лекарствата, които са смесени с изцедена кърма могат да се дават с лъжичка или спринцовка (специална мека спринцовка за лекарства, няма накрайник за игла) или пипета. Като се дозира в устичката на бебето, то се гушка по-изправено и не се насочва към гърлото, а към бузката, за да не се задави.

# 635
  • София
  • Мнения: 2 348
Въпрос към ЛЛЛ: Бебето ми е на три дни и сучеше много активно първите два дни, но сега е на фототерапия заради жълтеница и е много омърлушено и сънливо. Аз пък съм с болезнени и много меки зърна, заради дългите опити да го накарам да суче. Дали ще имам проблем по-нататък, ако известно време му давам изцедена кърма, без да му предлагам гърда, за да съм сигурна, че поне яде и наддава, а и да си възстановя зърната?  

Здравей, ZorniZZa и честито бебенце!
 
 Спиране предлагането на гърда е възможно да създаде смущения в кърменето, бебето да отказва гърда или да не суче достатъчно ефективно след това. Ако все пак е наложително, след това с търпение и упоритост нещата могат да се подобрят. Ако е възможно да се избягват рисковете, могат да се спестят много главоболия.
 Какъв е проблема със зърната, пишеш, че са меки, какво имаш предвид? Болката само при засукване ли е или през цялото време на кърмене? След кърмене имат ли вид на прищипани, с бяла черта или като отрязани, както е ново червило под ъгъл или са с нормална форма? Зърната трябва да бъдат меки и еластични, за да могат да се оформят добре в устната кухина и да не се травмират. Най-често болката се дължи на лошо засукване. Ще изчакам да пишеш какъв е точно проблема, за да дам конкретни идеи. След спиране на кърменето зърната могат да се възстановят, но ако бебето не си оправи захапката, то пак може да ги разрани (особено ако през това време е ползвало бутилка с биберон и/или залъгалка).
 Бебето колко често се храни и колко хранения се събират за денонощие? Само на кърма ли е в момента или приема и други течности (ако да, какво и колко за едно денонощие се събира)? Ако си си поставяла за цел да следиш пелените, колко пъти ака за денонощие и колко пълни напишкани памперса сменяш?

 Сънливо бебе и вяло сучене може да се окаже затрудняващо нормалното протичане на кърменето, но бебето може да се разбужда, като се кърми голо по памперс, навлажнява се лицето му с водичка, с масажи на стъпалата и по рамото. Може да му се помогне да получи по-лесно мляко като се прави и компресия на гърдата:

 
 Ето как се прави:
 http://www.bg-mamma.com/index.php?topicrefid=18;topic=3683
 и видео http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content&view=article … ips&Itemid=13
 Накратко: Изчакваш да настъпи момента, в който започва да гълта по-рядко или да задремва, обхващаш гърдата с цяла длан (палец отгоре, другите пръсти отдолу) - близо до основата на гърдата, а не отпред при ареолата. Притискаш гърдата между пръстите си силно, но така, че да не боли и държиш притиснато. Ако се получи добре, бебето започва да гълта мляко. Когато спре да движи челюсти, отпускаш. И повтаряш така няколко пъти компресията, като следиш правилото - притискаш постоянно ( а не "помпаш"), докато бебето движи челюсти и отпускаш, като спре да движи челюсти.
 А когато и компресията спре да действа, предлагаш другата гърда. После и там можеш да приложиш компресия, ако има нужда. Също можеш да сменяш гърдите по няколко пъти.
Ако и това не е достатъчно, може да се дохранва със система за хранене на гърда (тънка мека тръбичка( която се купува от санитарни аптеки) се прикпрепва към гърдата, а в другия край се потопява в мляко. Така бебето суче гърда, а получава лесно допълнителна доза мляко. Ако имаш желание да опиташ, ще дам по-подробни обяснения и видеоматериали как става това.

 Ако прецениш, че е нужно да се прекъсне кърменето, за предпочитане е храненето да не става с шише, за да не се затруднява допълнително връщането на гърда, а по възможност със система за хранене с пръст (същата тънка тръбичка, но се прикрепва за пръст, а не за гърда) или спринцовка, пипета, лъжичка, чашка (дори новородените могат да пият от чашка, като това става по специфичен начин). Ще дам повече информация, ако има нужда от прекъсване на кърменето и искаш да опиташ някой от вариантите. А ако изборът ти е бутилка, Ето идея как да се храни с бутилка: http://lllbg.org/2013/07/priuchavane-shishe/

 По време на прекъсването на кърменето е добре гърдите да се изцеждат поне толкова пъти, колкото се храни бебето за денонощие (включително нощем), т.е. поне 8 пъти. Ако се усети намаляване на млякото, да се зачести изцеждането.

Последна редакция: пн, 25 авг 2014, 04:08 от skrech

# 636
  • Мнения: 345
ЛЛЛ все по-трудно засуква моето момче. Имам чувството, че не суче правилно. Суче по-малко и заспива, каквото и да правя. Определено не суче ефективно. След 15 или 30 мин пак му давам, защото е гладен. Кърмата му тече отгоре, но той не може да захапе. Чудя се да взема ли от силиконовите зърна дали биха ми помогнали в случая и на коя марка съответно. Пробвах и със спринцофка да дам доизцедената кърма, но дори не я преглъща.

# 637
  • Мнения: 259
Мамчетата с момчета- как се справяте с напикването, че при нас тъкмо захващам памперса и хоооп струя на 1 метър, ту по килима, ту някъде другаде. Бяхте коментирали за някакви конуси,но не ги намирам. Слагам една носна кърпа, но я рита

# 638
  • Мнения: 345
И при мен е така опикава всичко. Слагам му и риванол на чурата и съвсем се напикава. Памперсите пропускат още на 1-2 часа, а пише на пакета до 12 часа сух, сух ама трънки...

# 639
  • Мнения: 3
Мили мамчета, честито на всички,които вече гушкат малките си съкровища.
Не съм писала от адски много време,защото нямах такова.
Родих моята прекрасна дъщеричка Марина на 15 август. Роди се 3кг. 50 см. Вече сме си вкъщи и още свикваме с новия режим. И аз като някои от вас нямам много кърма,но постоянно се цедя и поне успявам да й давам някаква кърма.Случва се да я дохранвам и с адаптирано мляко за жалост,но няма как...
На тези,които все още чакат своите бебоци пожелавам леко раждане,здрави и щастливи бебенца!:)

# 640
  • Мнения: 2 104
Честити рожбички на Съни и Irina_Stoilkova!

# 641
  • Точно където трябва
  • Мнения: 4 764
Мамчета, вече съм в спор с околните за даването и недаването на вода на кърмено бебе. Честно казано, нямам аргументи защо не давам, освен това, че съм чела, че няма нужда. По лошото е, че и лекарката не е против да се дава и все едно много му се пие и трябва да давам, а аз не го правя.  Confused Не знам какво да правя! "Даваш ли и вода; Дай да и дадем малко вода; Да почнем ли да и даваме вода..."Да не говорим, че ми писна бабата да слага чистото бебе на тъпите си възглавници, дето се перат 2 пъти в годината и ляга всеки на тях, даже и с мръсни дрехи! Ако имаше как хич нямаше да им я свалям, ама да съм добра и да я виждат /то си е и редно да я виждат и да и се радват/ И нарочно всеки път казвам, че не се е оригнала да не я слага да ляга и преди малко точно това направи...
А също и за слагането на възглавница под главичката-от кога се прави? Че и за това настоява още от втората седмица. Скоро ще и отговоря твърдо! Confused

# 642
  • Мнения: 2 104
elliee и аз не давам вода, то и няма как- не иска да пие от шише дори изцедена кърма/ скоро не съм и изцеждала/. Капки и таблетки за коликите давам с кафяна лъжичка, ако и вода трябва да давам с лъжичка  Crazy 24часа денонощие май нама да ми стигнат. Кърмата ако ти е достатъчна / по наддаването на бебека е  Wink/- няма нужда и от вода. Жълтеницата премина ли?
 Като я даваш при свеки , дай и една пелена/ бархетена / или тънко чаршафче и кажи да я постила под бебето  Peace и когато я гушка също с пелената, че док. така е казала, да не се опира в нищо, което не е прано с бебешки препарат  Wink.

# 643
  • Точно където трябва
  • Мнения: 4 764
Още е жълтичка по склерите, но започнах да давам глюкоза по 1-2 пъти на ден. Ясно, че няма нужда от вода, ама как да се обоснова  Tired Като и лекарката все пита давам ли  Rolling Eyes И за тая възглавница и на детска градина щяла да ходи като станела на 5г.!!! Сигурно тя ще я гледа. Че от сега дава заявки. Ами не искам детето ми да се отглежда с котки, които обикалят цялата махала! И ги пуска в кухнята, където си свалям бебчето. Как да съм възпитана!

# 644
  • Мнения: 156
Честито на всички мами   bouquet Да им са живи и здрави бебоците и много да ги радват  Hug

Имам въпрос към мамите със секцио,кога почнахте да се мажете с крем за белези и кога сложихте стягащия колан за пребиране на корема.Аз бях със спешно секция без избор на екип и естествено никой нищо не ми обясни кое как е що е  #Cussing out колкото и пъти да питах или нищо не ми казват или има време за всичко  #2gunfire Петък ми махнаха конците и само ми казаха след баня със спирт да си мажа операцията и нищо друго  ooooh! След колко време след операцията може да се почне да се тренира и да се ходи на фитнес.С какъв крем си мажете операцията за да не остане белег.

Въпрос към ЛЛЛ- Имам остра болка в гърдите като иглички, все едно някой ме реже с нож чак изтръпва от време на време,на какво може да се дължи това.Редовно си кърмя ,гледам да ги редувам двете гърди,имам чувство се са препълнени и гледам да се цедя колкото мога ,но все текат.В началото беше гъста и жълта кърмата ми а сега избледня с времето и цветът и е като на прясно мляко това нормално ли е?  newsm78

Общи условия

Активация на акаунт