Кандидатстване след 12 клас. Архитектура или геодезия

  • 3 377
  • 4
  •   1
Отговори
  • Мнения: 5
Здравейте Simple Smile
 Сега ще съм 11 клас и вече започвам да обмислям възможностите за кандидатстване. В момента уча в езикова гимназия, засега съм се насочила към нещо свързано с строителството, но не съм много сигурна коя специалност точно. Затова отварям темата и се надявам всеки да помогне с каквото може  Grinning
Така де по-точни въпроси, който ме интересуват :
- с какво точно се занимава всяка една от тези професии архитектура и геодезия
- университети в България, който да предлагат тези професии  (разбрах, че този в София е добър)
- впечатления от университетите и ако сте учили там или познавате хора,който са учили тези специалности да споделите как е вървяло обучението (в смисъл дали е много натоварено)
- дали има реализация след завършването на такъв университет
 
Много благодаря на всички, който се включат и помогнат с моите дилеми  Hug

# 1
  • Мнения: 313
По принцип мога да ти отговоря на въпросите (сестра ми завърши ВСУ "Любен Каравелов"), но по-добре някой, който е завършил да ти обясни по-конкретно. Разгледай някой справочник, специализираните университети в София са няколко.

Само ще ти кажа, че в тази криза ще ти бъде много трудно да се реализираш. Но в крайна сметка каквото и да избереш, накрая ще ти трябват връзки.

Успех  Peace

# 2
  • София
  • Мнения: 1 373
1. архитектура - проектиране на сгради от различен тип - жилищни, промишлени, обществени и прочие. Проектирането - това значи да решиш от какво да се състои сградата, къде какви помещения да има, как да ги разположиш, как да изглежда отвън, с какви материали да се направи и прочие, всички за сградата и средата около нея. Геодезията се занимава със земята, честно казано не знам какво точно, някой по-вещ ще ти разкаже Simple Smile Има и друга специалност - строителство на сгради и съоръжения, сиреч излизаш инженер и изпълняваш проекта на архитекта - каква конструкция да бъде, как да се изпълни и пр. по-сложно е
2. УАСГ, УАСГ и само УАСГ. Евентуално ВСУ, варненския свободен и за други не знам. но УАСГ е университетът за тая работа.
3. Ученето е трудно, много трудно, особено ССС. Архитектурата по-трудно е да влезеш, после просто трябва да си налягаш парцалките, а за геодезията не знам, но като цяло в УАСГ се учи, не си клатиш краката.  За другите университети не знам, знам, че някои преподаватели от УАСГ, преподават и в тях.
4. Реализация точно в момента няма. За архитекти - строителството е в застой, квотите са увеличени - всяка година излизат има няма 200 архитекта само от УАСГ, но каквото и да си говорим България няма нужда от толкова архитекти! Масово бягат в чужбина, между другото. На строителите и геодезистите като че ли им е по-лестно да намерят работа, техните специалности са по-широки и повече се търсят, по лични наблюдения.

Архитектура се влиза мнооого трудно, трябва да държиш 3 изпита по рисуване и 1 по математика, ако решиш да пробваш, от сега почвай уроците по рисуване, за самото следване, пък и после, е нужно да имаш развито творческо мислене, набляга се на изкуството, креативността, интересните идеи, не толкова на техническата част... докато другите две специалности са си по-математически.

# 3
  • Мнения: 5
Благодаря за разяснението  Wink
А според теб "радея" завършили тук ще успеят ли да си намерят работа навън ? Тъй като напоследък българите не ги взимат много на сериозно ( от моите наблюдения де )
А за университета (УАСГ) ми казаха, че много проекти се правят това ли имаш предвид или освен тях има много като теория ?


# 4
  • София
  • Мнения: 1 373
Благодаря за разяснението  Wink
А според теб "радея" завършили тук ще успеят ли да си намерят работа навън ? Тъй като напоследък българите не ги взимат много на сериозно ( от моите наблюдения де )
А за университета (УАСГ) ми казаха, че много проекти се правят това ли имаш предвид или освен тях има много като теория ?




Da, много проекти, много се учи, и теория, и практика. Разбира се, някой ще ти каже, че не си е давал зор и пак е минал, но в общия случай се учи здраво, особено по-техническите специалности. а за работа в чужбина не знам дали успяват да ги вземат някъде.

Общи условия

Активация на акаунт