Досадни обичаи в българските сватби

  • 23 537
  • 343
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 46
Аааа, miss july, не е така - скоро бях осведомена, че от сватбите младоженците целят да изкарат пари, т.е. да са на плюс, а това се постигало като се канят повече хора (а аз си мислех, че това е събитие с идеална цел  Confused). Даже чух за едни познати, които преди сватбата са правили анализ на разходите и приходите (cost benefit analysis) и са били на доста добра печалба.  Money

Е, те сватбите в 80% от случаите се правят с цел печалба и/или с цел булката да роди "законно дИте".
Майка ми има една братовчедка, с която поддържат /уж/ топла връзка. Като зажени дъщеря си въпросната братовчедка покани на сватбата само вуйчо ми. Познай от три пъти защо. Защото майка ми е обикновена мед.сестра, а вуйчо ми е бизнесмен. Да споменавам ли, че въпросната омъжваща се щерка не познава вуйчо ми. Ама как да не го покани човека, като ще й отиде на сватбата с дебел плик. На майка определено не й стана приятно. Брат й поканен, тя - не.
Моята позната, за която разказах по-горе беше поканила цялата рода от видни селяндури, "за да не се били разсърдили ако не ги поканят" /много важно/. Хората бяха дошли с подаръци от сорта на свещник-слонче за чаени свещи, свещник-гола мадама за високи свещи, рамки за снимки и прочие артикули от магазин за един лев. За сватбата родителите й /пазач и чистачка/ теглиха кредит от няколко хиляди, за да нахранят и напоят родата, а после младоженците дружно окупираха едната стая от апартамента им и заживяха там.
хаха Ама наистина е така. Понякога цирка е пълен, ама то си идва от хората това. Е добре де и Модърн Токинг май наистина присъстват често. На мен честно казано "новите" обичаи са ми по-неприятни от традиционните номера. Визирам жартиерите, скучните (в повечето случаи) момински партита, подаръчетата за гостите (wtf), тема на сватбата, цвят на сватбата, отделни покани за близки и за не дотам близки, викторина за младоженците и т.н. Всъщност като се замисля колко неща не харесвам, моята сватба един ден или ще е много скучна, или ще е хипер яка  Thinking Шанс.

# 31
  • UK
  • Мнения: 1 924
Проблемът е, че сватбите често се организират, за да се угоди на претенциите на максимално много (обикновено далечни и със закостенели виждания) роднини. Да няма сърдити, непочетени, непоканени, неуважени...

# 32
  • Mars Hotel
  • Мнения: 4 879
Така е, но за това са си виновни самите младоженци. Защо канят 150 роднини? Може би защото мама и тате плащат сватбата и съответно избират музиката, т.е. канят гостите. Този проблем също може да се избегне, ако младоженците си платят сватбата сами и се разпростират според чергата си. Но предполагам, че тогава не е гот.  Tired

# 33
  • Бургас
  • Мнения: 10 827
Така е, но за това са си виновни самите младоженци. Защо канят 150 роднини? Може би защото мама и тате плащат сватбата и съответно избират музиката, т.е. канят гостите. Този проблем също може да се избегне, ако младоженците си платят сватбата сами и се разпростират според чергата си. Но предполагам, че тогава не е гот.  Tired

Виж как си отговори. А и дори да не дават и лев, пак си врат носа в организацията на младите. Започват драми от сорта "Ще се откажа от теб", "Няма да ти проговоря повече", "Вдигам кръвно заради твоята сватба. Ще ме умориш", "Ако не поканим леля ти/чичо ти/стринка ти/калеко ти - ще си развалим отношенията с родата" и пр. манипулации. И често, за да има мир, младоженците клякат и удисват на закостинелите разбирания на родителите си.
Помня, че на сватбата на сестра ми /която си платиха изцяло сами/, свекърва й дори си позволи да покани сестра си /леля на зет ми/, а сестра ми и зет ми категорично й бяха казали, че няма да канят лелята. Свекито на сестра ми се тръшна, че не може да не покани сестра си, барабар с племенницата си и накрая я покани........в последния момент.
Моя неофициален свекър беше изръсил как на нашата сватба някой ден щял да покани сестрите си, а аз му се изсмях. Как пък няма да каня някакви лелки, които ме подминават по улицата и се правят, че не ме познават.
Останала съм с впечатление, че покрай една сватба има повече негативни емоции и нерви, от колкото положителни такива. Все има драми на тема кой да се покани, колко пари да се похарчат, къде да е тържеството, какви да са ритуалите и традициите. И всички тези драми и нерви са заради няколко часа ядене, пиене и танци в присъствието на хора, половината от които хич не им дреме за младоженците.

# 34
  • Mars Hotel
  • Мнения: 4 879
Ако родителите не дават и лев за сватбата, тогава нямат право и на претенции. Сигурни зависи от хората, де. Нашите родители не си позволиха да се намесят изобщо в организацията на сватбата ни  и затова такива драми не е имало.

# 35
  • София
  • Мнения: 1 038
На 3 (три) сватби ходих досега (тази година) и мога да кажа, че на нито една не чух Modern Talking или чалга. За сметка на това имаше доста рок, метъл и непопулярна музика, на която дори и възрастните роднини на младоженците танцуваха.  Crazy Отделно, диджейте разполагаха с интернет връзка и задоволяваха всяко музикално желание на гостите, плюс, че не се гавриха с кума и не говориха, когато и каквото им падне. Затова, изборът на диджей е от изключителна важност!  Peace

Относно темата, най-много ме дразни обичаят "крадене на булката" (на нито една сватба не присъстваше този елемент). Двамата живеят заедно, в повечето случаи булката е в напреднала бременност, ама видиш ли, трябва да се крадат. На следващо място бих добавила ръченицата с храна и откупуването ѝ ( и това го нямаше  Mr. Green). Бррр, ужасно пошло ми е!   Tired

Общо взето, сватбата ти ще е такава, каквато си я направиш!  Whistling

# 36
  • Мнения: 54
Хайде и аз да споделя мнение Simple Smile
Относно каненето на гостите, плащането на сватбата, бременните булки и т.н. - не обобщавайте, моля, и не слагайте всички под общ знаменател. На всички сватби, на които съм присъствала последните 5 год., а те са почти 10, имаше само 1 бременна булка и никоя от двойките не живее при родителите си. На мен също ми предстои сватба през септември, не съм бременна и не планирам веднага след сватбата да забременявам "както повелява традицията" (защото едно време знаете как е било с първа брачна нощ и т.н.  #Crazy ). Сватбата с мъжа ми ще си я платим сами и още преди години преценихме, че ще правим сватба, когато разполагаме със средства за това, а не да теглим кредит за сватба. Чувала съм коментари, че той после се "възвръщал", но аз изобщо нямам очаквания или намерения да "печеля" от сватбата си. Дори няма да има традиционното минаване по масите да си "съберем" даренията (което ми изглежда като вид просия, за която си плащаш, като се правиш на клоун и те качват по масите и т.н.), а ще поставим кутия и който иска, да пусне каквото е сметнал за добре. Иначе ще минем за наздравица с гостите, защото според нас това е вид уважение да кажеш лично наздраве на всеки. Обаче ще предупредим диждея, че това ще става на фонова музика и (според мен) досадното "Горчиво!" с вперени погледи на всички гости ще го пропуснем. Просто наздравица, за да си уважим гостите.
В този ред на мисли никои от родителите ни не е натрапвал да поканим този или онзи и въпреки нашето упорстване, че не искаме никакви парички от тях, те като всички родители, искат да ни помогнат, и ни дадоха пари за дрехи (такава била традицията - свекървата облича булката, а тъщата - младоженеца) и злато за халките - т.е. всичко е заложено в манталитета и мисленето, защото със сигурност тези пари, които ни дадоха, не са "залог", че ще им играем по свирката, ще каним цялата рода или ще направим сватбата по техния вкус. На нашата сватба роднини почти няма да има, само приятели и колеги. Важно е възрастните да осъзнават, че сватбата е за младите, пък все някой от по-тясноскроените роднини сигурно ще направи коментар, но не можеш да затвориш устите на хората... Моята баба, която е супер консервативна, се опита да подхвърли, че щяло да е хубаво да покани сестрите си (някои от които вече са покойни, RIP), но аз бързо ѝ влях здрав разум Simple Smile Вие представяте ли си да поканя сестрите на баба ми, техните деца, внуци и т.н., някои от които не съм виждала изобщо - ще ги докарам 500 човека, както е било едно време - цяло село, заедно с козите и кучетата  Crazy
А относно обичаите изобщо - всичко е въпрос на лични предпочитания, но скоро бях в Сърбия и ми направи впечатление, че сърбите, за разлика от нас, много държат и се гордеят с традициите си (напр. оркестър и качване по маси изобщо не се смята за "просташко", а за традиционно). И не бях на някакво селско събиране, а на работна среща с хора от цяла източна Европа, Германия и Англия, и никой от чужденците (не говоря за източноевропейците, защото на нас тези обичаи са ни познати) не сметна тези традиции за просташки или неуместни. Просто българите напоследък прекалено много искаме да приличаме на западноевропейци  Wink
Иначе въпросното ровене под "полата" на булката за жартиера и на мен ми е доста неуместно, но решихме да го направим елегантно и забавно - слагам жартиера на глезена си, той съвсем дискретно и бързо го взима, и ще вмъкнем някаква закачка, че жартиерът сам пада или нещо подобно, но още не сме го доизмислили Simple Smile (или просто ще го хвърлим, за да не се сърдят младежите, че сме ги дискриминирали  Laughing )
А по-рано в коментарите се беше споменал някакъв "пиян петел" - този обичай ми е съвсем неизвестен???
Музиката определено няма да е за целева група 60+, още повече, че диджеят разполага с лаптоп и интернет, и винаги може да се сдобие с песен, която евентуално няма. Първият ни танц също ще е разчупен, защото според мен е отегчително да танцуваш блус на цяла песен  Party
И не знам вие на какви сватби сте ходили, но почти всички, на които аз съм била, са в този умерен стил между спазване на традициите и забавен купон  Party
Аз по принцип исках лудо плажно парти, но с тези дъждове тази година, в крайна сметка ще я направим в ресторант близо до плажа, защото не искам да рискувам всичките ми гости да са мокри и болни след това; пък ритуалът ще си бъде на плажа дори да вали сняг  Joy

Последна редакция: пт, 15 авг 2014, 11:58 от siskata_st

# 37
  • Бургас
  • Мнения: 10 827
Хайде и аз да споделя мнение Simple Smile
Относно каненето на гостите, плащането на сватбата, бременните булки и т.н. - не обобщавайте, моля, и не слагайте всички под общ знаменател. На всички сватби, на които съм присъствала последните 5 год., а те са почти 10, имаше само 1 бременна булка и никоя от двойките не живее при родителите си. На мен също ми предстои сватба през септември, не съм бременна и не планирам веднага след сватбата да забременявам "както повелява традицията" (защото едно време знаете как е било с първа брачна нощ и т.н.  #Crazy ). Сватбата с мъжа ми ще си я платим сами и още преди години преценихме, че ще правим сватба, когато разполагаме със средства за това, а не да теглим кредит за сватба. Чувала съм коментари, че той после се "възвръщал", но аз изобщо нямам очаквания или намерения да "печеля" от сватбата си.
В този ред на мисли никои от родителите ни не е натрапвал да поканим този или онзи и въпреки нашето упорстване, че не искаме никакви парички от тях, те като всички родители, искат да ни помогнат, и ни дадоха пари за дрехи (такава била традицията - свекървата облича булката, а тъщата - младоженеца) и злато за халките - т.е. всичко е заложено в манталитета и мисленето, защото със сигурност тези пари, които ни дадоха, не са "залог", че ще им играем по свирката, ще каним цялата рода или ще направим сватбата по техния вкус.

Малко си противоречиш  Rolling Eyes Как си плащате сватбата сами, а ще ви плащат облеклото и халките. То облеклото и халките са 1/3 от разходите по сватбата. Както и да е. Не се заяждам  Peace
Радвам се, че си ходила на нормални сватби. Късметлийка  Grinning

П.П. Ако си от София нищо чудно, че никой от познатите ти не живее с родителите си. Като всеки втори в София е от провинцията и да иска, няма как да живее при мама и тати. В провинцията обаче голяма част от младите живеят при старите. И не само, че живеят при тях, но младите имат и претенции да се съобразяват с тяхното присъствие и да налагат на приютилите ги родители нови порядки и правила на живот в собствените им домове /за справка - темата за свекървите/.

# 38
  • Мнения: 54
Хайде и аз да споделя мнение Simple Smile
Относно каненето на гостите, плащането на сватбата, бременните булки и т.н. - не обобщавайте, моля, и не слагайте всички под общ знаменател. На всички сватби, на които съм присъствала последните 5 год., а те са почти 10, имаше само 1 бременна булка и никоя от двойките не живее при родителите си. На мен също ми предстои сватба през септември, не съм бременна и не планирам веднага след сватбата да забременявам "както повелява традицията" (защото едно време знаете как е било с първа брачна нощ и т.н.  #Crazy ). Сватбата с мъжа ми ще си я платим сами и още преди години преценихме, че ще правим сватба, когато разполагаме със средства за това, а не да теглим кредит за сватба. Чувала съм коментари, че той после се "възвръщал", но аз изобщо нямам очаквания или намерения да "печеля" от сватбата си.
В този ред на мисли никои от родителите ни не е натрапвал да поканим този или онзи и въпреки нашето упорстване, че не искаме никакви парички от тях, те като всички родители, искат да ни помогнат, и ни дадоха пари за дрехи (такава била традицията - свекървата облича булката, а тъщата - младоженеца) и злато за халките - т.е. всичко е заложено в манталитета и мисленето, защото със сигурност тези пари, които ни дадоха, не са "залог", че ще им играем по свирката, ще каним цялата рода или ще направим сватбата по техния вкус.

Малко си противоречиш  Rolling Eyes Как си плащате сватбата сами, а ще ви плащат облеклото и халките. То облеклото и халките са 1/3 от разходите по сватбата. Както и да е. Не се заяждам  Peace
Радвам се, че си ходила на нормални сватби. Късметлийка  Grinning

П.П. Ако си от София нищо чудно, че никой от познатите ти не живее с родителите си. Като всеки втори в София е от провинцията и да иска, няма как да живее при мама и тати. В провинцията обаче голяма част от младите живеят при старите. И не само, че живеят при тях, но младите имат и претенции да се съобразяват с тяхното присъствие и да налагат на приютилите ги родители нови порядки и правила на живот в собствените им домове /за справка - темата за свекървите/.

Уточнявам за плащането - понеже не искахме да вкарваме в паника родителите ни за годеж, направихме една сбирка и така им съобщихме новината, т.е. мина без подаръци и излишно суетене. Обаче за годежа се давало злато и това злато отиде за халките Simple Smile А за парите ние настоявахме, че не искаме абсолютно нищо и че родителите ни са направили достатъчно за нас като са ни възпитали и изучили, т.е. дали хляба в ръцете, но те пожелаха да ни ги дадат преди сватбата, за да си покрием част от неизбежните разходи, в този случай дрехи. Пък после се разчетох кой на кого купувал дрехи и така си ги нарекохме Simple Smile Дори вече сме получили част от сватбените подаръци и от други гости, които няма да могат да присъстват, както и медения месец, подарък от родителите на мъжа ми (още ми звучи странно да го наричам мъж  Joy ) - ние си избрахме дестинацията, но всичко покрай пътуването така или иначе трябва да се уреди предварително. Моите родители също искаха да се включат с меден месец, ама ще ни стане много, пък нямаме и толкова отпуск - може да използваме и да си запазим пътуване за 1-вата годишнина, живот и здраве Simple Smile
Иначе си права - аз живея в София, но по-голяма част от приятелите ми не живеят тук и въпреки това са отделно от родителите си (визирам както малки, така и по-големи градове в Южна България). 

# 39
  • Мнения: 814
и разбира се покъртващия номер - сваляне на жартиер.
Това най-вече Peace Намирам го за направо гнусно, но не го споменах, нали уж не е български обичай. Въпреки че упорито се спазва напоследък Crazy
Ох,това ми е най-анти.. Sick

Ако някой ден стигна дотам(нищо не се знае все пак) родителите ми да ми плащат сватбата ,със сигурност, майка ми ще настоява тъпанът и гайдата да отекват пред нас ..  Mr. Green За нея такава трябва да българската сватба. ooooh! 

Иначе вземане на булка с оркестър,танцуване с печен петел пред кума,питки с мед и сол и т.н-не,мерси! Stop

# 40
  • UK
  • Мнения: 1 924

Ако някой ден стигна дотам(нищо не се знае все пак) родителите ми да ми плащат сватбата ,със сигурност, майка ми ще настоява тъпанът и гайдата да отекват пред нас ..  Mr. Green За нея такава трябва да българската сватба. ooooh! 

Иначе вземане на булка с оркестър,танцуване с печен петел пред кума,питки с мед и сол и т.н-не,мерси! Stop

тъпаните и гайдите няма как да минат без оркестъра, да те подготвя психически от сега  Laughing Peace.
Пожелавам си и аз отсега нататък да ме канят на нормални сватби, макар че и следващата, на която ще ходя (другата събота) няма да се различава от стандартната програма. Дори ще съм шаферка (това също от доста време се заимства от западните сватби).

# 41
  • Мнения: 814
Имам време да свиквам със стандартите на майка ми за "идеална" сватба,нямам намерение скоро да се омъжвам.  Laughing

# 42
  • Мнения: 54
Имам време да свиквам със стандартите на майка ми за "идеална" сватба,нямам намерение скоро да се омъжвам.  Laughing

Според мен по-добре от сега започвай да подготвяш нея психически, че това е твоята сватба и нещата ще се случват както на теб ти харесва, а не ти да свикваш  Peace
Който иска сватба, да си направи Wink Няма нужда да ги доизживява чрез децата си като си налага собствените виждания и вкусове  Shocked

# 43
  • Мнения: 814
Права си,но е трудна работа. Laughing Сега ми е по-скоро смешно,но като ми дойде до главата да организирам сватбата си (дори и до стотинка да си я платя),няма да е лесно да огранича намесата и. Rolling Eyes

# 44
  • Бургас
  • Мнения: 10 827
Права си,но е трудна работа. Laughing Сега ми е по-скоро смешно,но като ми дойде до главата да организирам сватбата си (дори и до стотинка да си я платя),няма да е лесно да огранича намесата и. Rolling Eyes

Ами просто не я дръж в течение на плановете ви, за да не й даваш поводи да мрънка и да ви се меси. Като не знае какво си организирала, няма да има срещу какво да протестира. Колкото повече информация даваш, толкова повече се набутваш.
Ако толкова й знае устата й обясняваш, че тя е просто гост, вие сте младоженците и вие решавате каква да бъде сватбата ви и кой да бъде поканен. Ако продължи да се меси й кажи, че сериозно се замисляш дали да не я заличиш от списъка с гостите  Laughing

Общи условия

Активация на акаунт