Досадни обичаи в българските сватби

  • 23 535
  • 343
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 3 031
Аз за да успея да спася сватбата си от лапите на разни знайни и незнайни роднини, я направих в чужбина. Поканих майка, татко, сестра ми и приятели. Още ме обсъждат каква съм и колко зле съм постъпила Laughing

# 46
  • Бургас
  • Мнения: 10 827
Аз за да успея да спася сватбата си от лапите на разни знайни и незнайни роднини, я направих в чужбина. Поканих майка, татко, сестра ми и приятели. Още ме обсъждат каква съм и колко зле съм постъпила Laughing

Хората, които те обичат, ще уважат решението ти и ще ти влязат в положение, вместо да злословят зад гърба ти. След като са те обсъждали и оплювали значи правилно не си ги поканила на сватбата си.

# 47
  • Мнения: 3 031
Именно Peace Не разбирам традицията да се канят всякакви хора на сватбата, пък били те и роднини. За мен това беше личен празник, за най-близките ми хора, а не събиране на братчедите от цяла България, които не съм виждала от 20 години и повече с цел да се наядат и напият като за последно.

# 48
  • Мнения: 4
Преди няколко години чух едни познати да си говорят за танцуване с петел и направо онемях. Тази традиция не я бях чувала и си представих как жената танцува с жив петел насред ресторанта Simple Smile После като разбрах, че е сготвен, много се смяхме.   

# 49
  • UK
  • Мнения: 1 924
Преди няколко години чух едни познати да си говорят за танцуване с петел и направо онемях. Тази традиция не я бях чувала и си представих как жената танцува с жив петел насред ресторанта Simple Smile После като разбрах, че е сготвен, много се смяхме.   

И със сготвен петел танцът е не по-малко смешен, повярвай ми  Mr. Green

# 50
  • Бургас
  • Мнения: 10 827
Не стига, че кумовете са се охарчили с години напред заради една тъпа сватба, ами и на всичкото отгоре ще ги унижават да подскачат като идиоти с печена кокошка пред погледите на десетки/стотици присмиващи им се хора. Не бих причинила такова нещо на никой, камо ли на най-близките си приятели.

# 51
  • UK
  • Мнения: 1 924
Не стига, че кумовете са се охарчили с години напред заради една тъпа сватба, ами и на всичкото отгоре ще ги унижават да подскачат като идиоти с печена кокошка пред погледите на десетки/стотици присмиващи им се хора. Не бих причинила такова нещо на никой, камо ли на най-близките си приятели.

Не стига това, ами после, както разбрах наскоро, кумовете трябвало да станат и кръстници на децата на двойката. Ако е момче - кумът, ако е момиче - кумата.  Tired

# 52
  • Бургас
  • Мнения: 10 827
Не стига, че кумовете са се охарчили с години напред заради една тъпа сватба, ами и на всичкото отгоре ще ги унижават да подскачат като идиоти с печена кокошка пред погледите на десетки/стотици присмиващи им се хора. Не бих причинила такова нещо на никой, камо ли на най-близките си приятели.

Не стига това, ами после, както разбрах наскоро, кумовете трябвало да станат и кръстници на децата на двойката. Ако е момче - кумът, ако е момиче - кумата.  Tired

Е, принципно ако си карък като мен, може да се охарчиш и без да ходиш на сватба, като купиш рокля и костюм и няколко часа по-късно ти кажат, че сватбата се отменя  Mr. Green

# 53
  • Мнения: 15
Супер досадно е краденето на булката.Живеем от 3 години заедно.Съвсем адекватно развитие на нещата и събитията е да получиш предложение за брак...лягаме си заедно,ставаме заедно,закусваме,вечеряме.... всичко заедно....и изведнъж....айде сега понеже "традицията повелявала" да отида на 70  километра в родният ми град за бъда открадната Sad и без това ми се струва че напрежението покрай сватбата е достатъчно....че да се убием и  от път.

# 54
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Някои спазват традиции на Великден, Коледа и дори на Свети Валентин, други на сватба. Няма разлика, все са традиции.

# 55
  • Мнения: 8 933
Случва се да ходя на сватби - не, че ми е любимо, но така се получава.
Та една част са нормални за моите стандарти, но наистина съм присъствала на на някакви хоръри точно с крадене не булки, оркестри и т.н. - ми, какво да кажа освен, че страшна простотия. Но то каго се огледаш и видиш родата и си обясняваш и сценария

# 56
  • Мнения: 354
За вас са "просташки", за мен част от народните ни обичаи. Направо ми става потресно и мъчно като чета какво сте написали.
Айде, "простачка и селянка", накацвайте ме.

# 57
  • Мнения: 15 063
Точно днес на два пъти стана въпрос за така нареченото "крадене на булка". За две различни сватби става въпрос: избира се друго жилище за въпросното крадене (различно от родното място на булката, защото е далеч),а и от доста време живеят заедно бъдещите младоженци, че и деца имат. За какво тогава е тази традиция?

# 58
  • Мнения: 4 199
На моята сватба избегнах болшинството от по-горе изброените за досадни и ретроградни обичаи, но най-вече заради фактът, че ме ''взимаха'' от чужд апартамент. Може би заради това, че съм завършила Етнология, повечето от обичаите не ме дразнят. Някои идват в повече разбира се - и за мен са прекалени пълненето  на обувката и пилето - чучело, но традициите са в някаква, дори да е минимална степен, част от идентичността ни.

Прехласваме се по сватби на индийки например, но те са такива, каквито са именно заради това, че където и да са индийците по света пазят именно уникалните си традиции в този ден. Докато бях в Англия попаднах случайно на индийска сватба - ами още ми е пред очите Simple Smile Един ще каже - цигания; на друг ще му се стори уникално и колоритно, на трети като мен ще го помни до живот, именно защото е като никоя друга, виждана от мен.

Например, също така няма да забравя една сватба, на която не присъстваха всички упоменати ритуали, но за сметка на това булката се оказа обиграна танцьорка  на индийски танци и остави всички ни с отворени усти и очи като изведнъж се появи в екзотично облекло и почна да забавлява гостите.

Според мен златната среда е съчетаване на традицията с все по-налагащите се унифицирани модели.

# 59
  • Мнения: 4 785
Аз вече съм разказвала за нашата сватба и как бях премахнала всички елементи, които ме дразнеха и точка. Страхотна сватба стана.

Обаче сега имам друг проблем - мине не мине и някой нетактичен идиот (изключвам възрастните ни баби и дядовци, те са в друго време живяли, нормално е, говоря за млади хора и още по-лошото - не толкова близки!) все пита къде е бебето, а и по-зле има - проблем ли имаме, ще ни кажат клиника... Някой скоро ще изяде шамара, честно. Представям си наистина, ако имаме проблем (нямам си на идея дали имаме или не, не е дошъл моментът да разберем, дано не разбира се). Никой не приема, че сме се оженили... защото искахме, а не защото бяхме решили да имаме деца. Но всеки очакваше или да съм вече бременна, или още първата брачна нощ да викна щъркела  Tired

Общи условия

Активация на акаунт