Досадни обичаи в българските сватби

  • 23 570
  • 343
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 9 012
Точно днес на два пъти стана въпрос за така нареченото "крадене на булка". За две различни сватби става въпрос: избира се друго жилище за въпросното крадене (различно от родното място на булката, защото е далеч),а и от доста време живеят заедно бъдещите младоженци, че и деца имат. За какво тогава е тази традиция?

На едно такова мероприятие хвърляха кредитни карти по булката, защото нямаха кеш  Mr. Green
Страхотна гледка беше

# 61
  • В сърцето на моите съкровища...:)
  • Мнения: 622
Аз за да успея да спася сватбата си от лапите на разни знайни и незнайни роднини, я направих в чужбина. Поканих майка, татко, сестра ми и приятели. Още ме обсъждат каква съм и колко зле съм постъпила Laughing
  hahaha И аз така, ама без изброените! Само аз и младоженецът  Heart Eyes. Коментарите бяха неизбежни, но свикнаха бързо  Mr. Green
Иначе другият месец ни предстои ходене на такова събитие и с интерес, очаквам да видя каква е програмата  fiuuuuuu и какво се е променило.

# 62
  • Мнения: 1 959
Прехласваме се по сватби на индийки например, но те са такива, каквито са именно заради това, че където и да са индийците по света пазят именно уникалните си традиции в този ден. Докато бях в Англия попаднах случайно на индийска сватба - ами още ми е пред очите Simple Smile Един ще каже - цигания; на друг ще му се стори уникално и колоритно, на трети като мен ще го помни до живот, именно защото е като никоя друга, виждана от мен.

Имам приятелка индийка, която говори за тяхните традиционни сватби, както българките за нашенските  Laughing
Моят мъж пък преди сватбата беше проучил с помощта на гугъл традиционните български обичаи и беше много скръбен, че няма да има танц с петел.
Много си права, за един грозно, за друг-интересно.

Това с жартиера от къде идва всъщност? Не съм го виждала по тукашните сватби..

# 63
  • Мнения: 4 199
По американските филми ги гледам все ожартиерени. Но ето малко инфо:

http://svatba-forum.com/index.php?topic=20.0

# 64
  • Мнения: 2 052
На нашата сватба липсваха почти всички обичаи  Mr. Green Нямаше хоро пред блока, лепене на банкноти, танц с петел и т.н... Взеха ме от апартамента на родителите ми, въпреки, че от 2 години живеех при приятеля ми  Mr. Green Сутринта отидох там, по-скоро за да мога да се оправя на спокойствие, тъй като с разкрасителните процедури се занимаваше сестра ми - грим, маникюр... И следобед ме взеха - мъжа ми и родителите му заедно с кумовете, без музики и т.н. Отидохме, подписахме, после църквата, в ресторанта свекървата ни даде питка с мед, тя ни посрещна, говориха там някакви работи и това е Simple Smile Първи танц, хвърляне на букета. Това ни бяха обичаите Simple Smile
Била съм и на сватби с всички обичаи както трябва, също ми харесва, но на моята сватба исках да ги пропуснем тези неща.

# 65
  • Мнения: 10 963
По американските филми ги гледам все ожартиерени. Но ето малко инфо:

http://svatba-forum.com/index.php?topic=20.0
То и хвърлянето на букета от там идва. Още нещо, което ми е наравно ужасяващо с тоя прословут жартиер.

# 66
  • Мнения: 4 199
Забравих да спомена и помашките сватби са особено интересни. И, макар Турция да се стреми все повече към облика си на светска държава, традициите им в това отношение са много силно застъпени. Абе, красиво нещо е традицията ( в по-голямата си част).

# 67
  • Мнения: 559
Позволявам си да се намеся като майка, организирала сравнително скоро сватбата на дъщеря си (Всъщност- "половината" сватба, след подписването. Другата беше след църковния брак, в друга държава. Бракът е смесен.) Та, традициите (които доста се различават в различните краища на страната) могат да бъдат изменяни или пропускани изцяло, в зависимост от желанието на младоженците. Също така се избира DJ, който "предлага, но не налага" идеи и сценарият се уточнява предварително. Примери: Вместо традиционното "крадене" булката беше подготвила въпроси, на които младоженецът трябваше да отговори. Съжалявам само, че той беше подготвил и една голяма диня за откуп, ама не сколаса да я даде (беше голяма изненада и нещо не се доразбрахме). Хора имаше много, но в ресторанта. Ритането на менчето, захранването (от тъщата, поради липса на свекърва, с помощ от сестрата на младоженеца), чупенето на питата си бяха в автентичния им вид.  Булчинското хоро беше без "откупуване". Вместо жартиер, младоженецът хвърли бутониерата си на ергените. Младоженците се захраниха с вилички, а приятелските им двойки получиха по едно двойно парче торта, което изядоха на спокойствие на масите си. Вместо петел и питка  (торта) "даровете" от страна на булката към кумовете бяха малки подаръчета. Трябваше да бъдат "откраднати" от кумовете при надиграване с ръченица, като от страна на булката играеше само сестра й (отлична танцьорка). Кумата също беше много на "ти" с хората, а кумът беше попитан, дали иска да участва доста преди сватбата. Оказа се, че иска, и се получи много весело. И уточнявам, да тази сватба платихме ние, родителите на булката, по наше настояване (беше ни приятно и имахме възможност да си го позволим, без заеми). Сватбата беше от 40 души, като бяха най-близките роднини (баба, чичо, вуйчо,  първи братовчеди на булката), най-близките ни приятели (с които сме отглеждали децата си заедно) и българските приятели на булката.  От страна на младоженеца бяха само баща му и сестра му. Аналогично, на втората сватба от БГ бяхме само родителите и сестрата на булката. Там сватбата беше по-голяма, спазваха се съвсем други традиции (някои много ми допаднаха, други- не чак толкова) и младоженците си я организираха сами във всяко отношение (и финансово).   Смисълът на този дълъг пост е 1)Всеки има право да организира сватбата си както иска, и гостите са длъжни да уважат желанието му 2)Няма нищо задължително (освен подписването) в ритуала.

# 68
  • Мнения: 3 031
Какъв е този танц с петел, за който говорите? Той жив ли е или печен? Animal Chicken

# 69
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Тук булките се купуват, не се крадат.
Виждала съм /на снимка/ булчинско хоро с младоженци окичени с нанизи банкноти. Раздвах се, че не съм била там.

Но пък ми се случи да бъда на вземане на булка, което беше пресметнато като бизнес наичинание. Съжалих, че съм там. И се чудих как и го приема младоженеца, особено ако и платил значителна част от сватбата сватба..

Менче, захранване, танц с пити/пилета/торти... Има някакво очарование в това. Хвърлянето на букета също има смисъл и се цени - вълнението на наличните моми го правадава, а и е красиво.
И хорото може да е весело, но винаги ми е странно пред панел да се играе хоро в пепелта с рокля над 2 заплати. Няма стил, меко казано.

Обаче петел!.... Глупави са ми и други обичаи, които тук не срещнах - кумата купува воала и букета. Стига се до недоразучмението булката да купува букета и да го носи някак на кумата, която да и го донесе на "вземането". Пък тя евентуално да плаща... И подаръците към кумувете... Все много странни неща...

Мацане с торта съм виждала веднъж... да се правиш на маймуна за забавление на гостите, че и други да натопиш ми е странно. Можеш да се забавляваш и без публика. Wink

Венчавки харесвам. Ако са почувствани от младоженците са вълшебни.

ПП Pipelot е права - така стоят нещата. Но когато си гост и трябва да уважаваш парзника и участниците, а ти е меко казано неприятно, усилието понякога изтрива част от празника.

# 70
  • Мнения: 9 012
Какъв е този танц с петел, за който говорите? Той жив ли е или печен? Animal Chicken

https://www.youtube.com/watch?v=5yF82ckczPI

# 71
  • Мнения: 1 959
На подобно инфо беше попаднал моят мъж:

"На кума не се е играело с печена кокошка, да не говорим , че сега има и вариант да се играе на кумата с торта, бонбони и т.н. Кумът/кръстникът е откупувал специално нагизден за целта, хубав, жив петел. Отговорен за петела през цялата сватба е бил заложникът. Той е танцувал с петела, правил е смешки, неговата роля е била да забавлява и разсмива сватбарите. Живият петел е символ на мъжкото начало, на силата на мъжа, а печената кокошка … не знам на какво е символ. Разбира се, би било странно да се появи някой с жив петел на една съвременна, модерна сватба и, за това се е стигнало до печеното пиле дегизирано като герест петел."

# 72
  • В мечтите
  • Мнения: 639
Честно казано,за мен най-"уажсни" така да ги нарека,са това където булката си подава обувката за да я напълнят с пари,където се блъскат по вратата младоженеца с още 4-5 мъжаги,този обичай с пилето и тортата,където трябва да подскачаш и да забучваш пари из тях.На моята сватба нямаше нито едно от двете,както нямаше тъпани,гайди и т.н пред блока.Честно казано,чуствах се доста по-добре,но все пак това е мое мнение. Peace

# 73
  • Мнения: 170
Моята сватба беше преди повече от два месеца.
Планувах я от няколко месеца и докато се изработят всички аксесоари и докато стане роклята и докато се купят всички неща.
Аз не знам как времето мина толкова бързо и толкова много усилия само за един ден,но пък си заслужаваше.
Преди моята сватба  през годините съм присъствала на 3-4 сватби. Но от тях помня само две,защото на другите съм била по-малка и не помня много,много какво се е случвало тогава.
Като започнах организацията на сватбата ми и от това,което знаех за протичането на една българска сватба и от обичайте,които аз знаех си дадох сметка какво ми харесва и какво не.
Моята половинка се съгласяваше напълно с моите желания.
Повечето от ритуалите,които е изброила авторката на темата не исках да ги изпълняваме.
Не исках крадене на булката или хорА пред блока,за да ни гледа целия квартал. Не защото мисля,че е просташко,а просто защото мисля,че това са много остарели обичай и не са ми интересни  и определено не исках такъв да бъде моя сватбен ден.
Исках нещо по-скромно и само с най-близките ни хора.
Бяхме наели два апартамента в хотел и там се гримирахме и фризирахме с кумовете и родителите си. С младоженеца бяхме в отделни апартаменти,когато се  подготвяхме и след това той просто влезе при мен и това беше. Закичихме бутониерите и тръгнахме към зала.
В ресторанта единствените ритуали бяха ритането на менчето, късането на питката над главите ни и естествено рязането на тортата. Имаше и кумова реч и кумово хоро,което беше интересно за гостите.
Имахме и хвърлянето на букета и на жартиера,които май не са много,много български обичай.
Имаше и две игри,които ни ги каза дж-я,която се запознахме с него.
Едната беше играта с въпросите и обувките,а другата е игра,в която участват и нашите приятели и за надпиване + награда за спечелилите.
Всичко беше много забавно и незабравимо.
Чела съм и съм слушала най-различни истории за това как преминава един сватбен ден.
Мисля,че всеки има възможност да си го направи както иска.
Но съм на мнение,че все повече хора не желаят да спазват тези остарели ритуали,за които се споменава в тази тема.

# 74
  • Мнения: 780
Не съм омъжена все още ,но ще се включа  Peace
За мен тези обичаи са пълна ....никога не бих го направила на собствената си сватба,нито искам да ме крадат,да събувам обувки ,да се "показваме " пред целият квартал ,нито да свалям бельото си,нито искам тези ужасни ритуали,като от филм на ужасите с петли или кокошки,майка ми работи на много сватби и най-новата мода е : удушена кокошка да се подмята на сватбата  #Crazy Sick
Не си представям моята  така  Naughty

Общи условия

Активация на акаунт