"Песен за огън и лед" - 10: В очакване на "Ветровете"

  • 26 259
  • 742
  •   1
Отговори
# 690
  • Мнения: 18 074
 Коронис, виж мнението на Вал за сивата люспа, което съм дал по горе, аз на нея й вярвам повече отколкто на Мел и всичките жреци и майстери взети заедно.

# 691
  • HH
  • Мнения: 3 257
 Laughing
... Мартин ни подготвя отсега
боже колко хора има да умрат - всички Фрей, двамата Болтън, Кутрето, Варис , Илирио, хал Джако,.  Джайм, Бриен,шарийн, Егон , зелената Грация, Хиздар Лорак, вероятно и конигтън,, Лорас тирел със сигурност а може би и марджери и дори може би СТанис .....аааааааааа, според мен  Мартин ще избие поне 16-17-18 човека в новата книга

Сега ти се изказа така все едно си пиеш кафето с Мартин. И аз мисля, че доста хора няма да преживеят следващите 2 книги. Най-вероятно намеренията на чичко М. се различават от това, което съм изградила във въображението си  Wink

# 692
  • Мнения: 9 144
Драконите не са безполови, а както се досети майстер Емон с променлив пол, това явно е част от изгубените знания Слава на Седемте  Mr. Green

Има такива жаби и сега на Земята (за влечуги не съм сигурна), ако популацията е предимно от мъжки екземпляри се задейства механизъм и част от животинките почват да снасят яйца.

# 693
  • Русе
  • Мнения: 652
Коронис, виж мнението на Вал за сивата люспа, което съм дал по горе, аз на нея й вярвам повече отколкто на Мел и всичките жреци и майстери взети заедно.

Да, забелязах вярата ти в нея, но не и на какво се дължи? Майстерите са смесица между учени, университетски преподаватели и лекари на ниво късното средновековие. Те са най-добрата интелигенция, с която разполага светът изобщо. Разполагат с ресурсите да предприемат проучвания по конкретни тематики (в т.ч. посочената болест) и са го правили. Жреците пък са преминали религиозно (демек изкривено) обучение, като независимо от религията си са поне базово ограмотени и са доста по-нагоре от обикновения човек.

Срещу тях ти поставяш Вал и нейните горски вещици, демек сбабичосани знахарки, представители на един народ, който не познава четмото и писмото и чиито връх в цивилизацията от хилядолетия е да строи колиби от пръчки и тор. Колкото и красива да е Вал, не мога да я приема като фактор при оценяване на същността и степента на заразност и смъртност на тая болест.

# 694
  • Мнения: 18 074
да така, е сега аз се изказах така прав (а) си. ама, някои хора ме издразниха, понеже чета експерти коментари тук, как се очаква Другите накрая да победят аз да си кажа, вярно че очаквам поголовна мор,ама чак пък Другите да седнат на железния трон...надценявате Мартин според мен
и тези които очакват Кутрето да седне на него - също. Победителят ще е от кралски род според мен,  но кой не се знае, нали това е голямото цакане.

# 695
  • Русе
  • Мнения: 652
Драконите не са безполови, а както се досети майстер Емон с променлив пол, това явно е част от изгубените знания Слава на Седемте  Mr. Green

Има такива жаби и сега на Земята (за влечуги не съм сигурна), ако популацията е предимно от мъжки екземпляри се задейства механизъм и част от животинките почват да снасят яйца.


Да, това съм го чувал, макар и в обърнат вариант (Джурасик парк Laughing). Мерси за уточнението, бях го запомнил като безполови (или пък двуполови, демек хермафродити или както там е полит. коректно да се наричат сега) и едва ли не останал с впечатлението, че могат и да се самооплождат. Апропо, Денерис при именуването на своите защо реши, че и трите са изначало мъжки, и каква ли проверка им е правила Laughing

Последна редакция: вт, 16 сеп 2014, 14:46 от Koronis

# 696
  • HH
  • Мнения: 3 257
Не мисля, че ги определи за мъжки. Тя ги кръсти на значещи за нея хора. Реално в живота и няма важна женска фигура.

# 697
  • Мнения: 9 144
Май никаква, на английски нали имената стават и за двата пола, така че като пораснат още ще знаем повече  Laughing
пък и на влечугите не им личи като на бозайниците от раз  Whistling

# 698
  • Мнения: 18 074
 първо - повечето майстери дотук се оказаха лъжци, мошеници, ( Пицел), пияници ( Клидас), хора които дори собствената им гилдия презира (Кибърн). когато има нужда от тях не се дигат да ти помогнат ако нямаше пари или влияние (Сам се изби да търси човек сред майстерите  -добре че се намери един Марвин). Живота ти зависи от тях, но те не издават тайните си. Много често именно те се опитва да отровят владетели или лордове ( Пицел открива отрова за Робърт и Джон Арин, Кресен тръгна да трови Мелисандра, която е лейди и приближена да кралицата), т.е. ас потенциални убийци. Майстер Лувин се смееше на знанията на баба Нан - но се оказа че по отношение на Бран тя е познала доста повече неща за зеленозрящите от него.
Манс Райдър също каза на джон "истината на певците, не е истината на майстерите". От Свободния народ можеш да научиш  т.нар. селска мъдрост изпитан с практика, а майстерите какво - някой прочел нещо, написано от друго, който е преписал нещо, който е прочел от трети. Ако някоя страница е откъсната част от знанието се губи. При вещиците не се губи - там знанието "се краде" то е занаят и го упражняваш в практика.. понеже говорим за вещици - видяхме Майги вещицата - сбърка ли поне веднъж досега? нея противопоставям на Мел и жреците на Р'хлор които само грешки правят.
Пък и не е само Вал. Игрит също имаше изказвания в тази насока - че това което казват майстерите не е задължително истина. Много неща не помнят те. Зеленозрящите също казаха на Бран, че има времена, които не са подвластни на майстерите, те са отвъд техните спомени. когато е имало зеленозрящиоще е нямало хора (камо ли майстери) Излиза че знанията на  м. са непълни и несигурни.Към всичко това те не общуват с природата,  препредават знанията си през трета ръка, и са мръсници в голямата си част.

# 699
  • Мнения: 18 074
може би трябваше да конкретизирам, че вярвам не просто на Вал а на свободния народ с тяхната постоянна житейска практика в лечителството и тем подобни, докато на майстерите въобще не им вярвам и за една пета от това което говорят и с кеф бих забранил гилдията им. Имам спомен че Селайз коментираше майстерите с омерзение и е права

# 700
  • HH
  • Мнения: 3 257
Уф, пак ли Селайз? Тя не е с акъла си дори. Свободния народ знае някои неща по-добре, други неща пък са по-добре известни на майстерите, трети на дотраките и т.н. Това е пъзел. Идеята е да се мъчим да сглобим нещо, а не да заклеймим едните за сметка на ... Станис.

ПП Майстерите са хора. И сред тях не всички ще са най-добрите и примерни хора. Плюс това майстерите не са собственост на лордовете.

# 701
  • Мнения: 18 074
дадох Селайз като пример, защото ми се е набил в съзнанието...Уверявам те - можех да дам и Церсей, тя също има негативно мнение, за тази пасмина, просто по-дълог време трябва да търся цитат. въобще кралиците недолюбват майстерите, защото са твърде зависими от тях. - кого да отровиш или да не отровиш.
Станис е пример, че може да се живее и БЕЗ майстери. Ренли май също нямаше майстер след раздялата с Кресен или поне не е имал централна роля че да го запомня.  железните си имат жрец, но не и майстер - явно не е проблем. И свободния народ няма майстер.  И денерис няма майстер. - някакъв проблем?

Майстерите може да не принадлежат на лордовете, ама никога не губят връзката си с фамилията от която произлизат. Знаеш ли че Пицел е Ланистър? Еданот идеите на селайз бе да накара всички майстери да  обявят на кого служат. Впрочем  в РЖ подобни възгледи е обявила Изабела кастилска - щом си евреин, няма лекар - няма  мекар, ще носиш звезда.

# 702
  • HH
  • Мнения: 3 257
Вече ме напрягаш. Селайз не харесваше майстера, защото не споделяше нейната вяра. А Церсей е параноичка, която мисли че всички са срещу нея. И ако не мислеше така нямаше да оцелее толкова. Денерис нямаше и златен плащ, но сега има. Малкия Егон защо си мислиш, че има майстер. Не е за престиж. Дори на Вала има майстер, който пък аз да ти кажа ако не знаеш, е Таргериан. Я кажи сега, като във Вестерос няма живи дракони, а Денерис е на половин свят от Вала, майстер Емон на кой служи? Дали пък не служи на хората?

# 703
  • Варна
  • Мнения: 17 943
Пицел не е тровил никого. Кресен имаше млад помощник, сега името ми се губи, но е поел задълженията  след смъртта му. (П.П. Пилос беше името му)
Ако направим паралел с реалния живот има много медици, които са уморили болни и също толкова знахари, които са направили същото.
 Защо според теб ДжК е болен от много време? Той се зарази докато спасяваше Тирион. а Шайрийн е боледувала като бебе и досега никого не е заразила, нито е умряла.


Драконите не са безполови, а както се досети майстер Емон с променлив пол, това явно е част от изгубените знания Слава на Седемте  Mr. Green

Айде сега пък Седемте са виновни.. Laughing

Последна редакция: вт, 16 сеп 2014, 15:51 от Хексе

# 704
  • Мнения: 9 144
Хексе, Седемте на мен винаги ще са ми виновни   Twisted Evil
Червеният е моя кон в Играта на религии, а имам интерес и към Чадата.

Що се отнася до Майстерите те контролират здравеопазването и комуникациите, твърде ключови дейности за да не се изкуши някой да ги използва.

Вярата и Майстерите под крилото на Хайтауър... и т.н. развих вече теорията си няма да се връщам пак  Peace

Общи условия

Активация на акаунт