Акушер-гинеколози Варна - 7

  • 178 972
  • 795
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 7
Ами това е така за нея! За вас - не е, и какво!? Това за ЗК е съвсем отделна тема, но какво би било са само предположения! Мисля,че всяка жена родила здраво бебе е имала т.нар. "късмет", независимо колко ФМ си е правила... според мен! Никой не бил тръгнал да я обижда - сигурно се водя от "хорската простотия" и още куп други обиди, които няма да цитирам, та съм разбрала явно грешно! Мен явно са ме учили да не съдя хората, така както не искам да съдят мен... видиш ли било е грешно явно...

# 61
  • Мнения: 481
Аз за ФМ и БХС няма да говоря. Всеки сам преценява за себе си. Всеки има право да взема
решения за собственото си дете и никой няма право да го  съди.
Но не мога да се сдържа относно изказването преди няколко страници, че когато си под 30г., когато нямаш в семейството някакви генетични увреждания и т.н. си застрахован срещу риска детето да бъде със Даун. Това за мен е леко казано безотоворно, да не кажа престъпно заблуждаване на майките, когато е изказано от лекар.
Никой, ама наистина никой не е застрахован от това. Няма значение възрастта на майката, няма значение семейната история... Това не е нито наследствено, нито се влияе от някакви други фактори. Просто понякога, някой тегли късата клечка в живота. И за това няма виновни, просто се случва независимо от никого.

# 62
  • Мнения: 3 410
Това, което си спомням от часовете по генетика беше , че след 35-40г риска от това да родиш дете със синдром на Даун е много-много по висок, отколкото ако си на 25 примерно, Може би затова е преценило момичето ,че няма нужда да си прави такова изследване.
Ще използвам поста си, да споделя нещо което ми написа скоро една приятелка , чиято дъщеря  преди няколко дни роди във Виена - там стимулират майките много, много да си гушкат бебето, почти през целия ден бебока да усеща топлината на мама. казали са че това лекува . Отделно са възхитени от милото отношение към родилката, въпреки че са в държавна болница по здравна каса.
Айде стига сте се карали за разните му там изследвания, а използвайте времето да си гушкате , разхождате, говорите и обичате дечицата си  Peace

# 63
  • Мнения: 125
за мен е каприз защото има майки които правят ФМ 4Д 3д,просто защото са в пакета изследвания-тоест нужно ненужно ги правят,пак казвам не ги хокам,това си е мое мнение Peace,има и мамита които са си правили безмислено-само са ги стресирали,пращали са ги на ненужни изследвания,влизали са в болница пак за нищо(разхождали са ги със здраво бебче),и стана работата хем да се довериш на ГИНЕ-то си(гинеколога си,гине-по кратко,и не разбрах какво му е грешното,че го съкращавам,не сме в час по български все пак Wink)хем да не вярваш на специалиста правил ФМ,родили сме здрави бебоци без ФМ 3д 4д,преди да родя,доста четох,съветвах се със мами,с лекари и сега разбирам колко неща щяха да ми бъдат напълно излишни ако ги бях направила или купила,за дето слушам другите мами щото така трябвало,а е било ненужно,съдете ме,и другите които са минали само със една ФМ,не ми дреме,не ви познавам,не си налагам мисленето,не съм и за вашето мнение и хулене,най-добре е на принципа-гледай си в собствената паница Peace  bouquet

# 64
  • Мнения: 46
ФМ е хубаво да се направи веднъж, но лошото е, че няма добри специалисти. Не може лекар, който му се спряга името да прави изявления и да стресира майки, дали от незнание, дали от чиста алчност... Лошото е, че много от лекарите злоупотребяват с нас и знаят, че за нас децата са най-важното и бихме дали всичко те да са добре, дори и последните ни парички. За това ме е яд на такива лекари, които искат хем много пари, хем нищо не знаят. Може би аз попаднах на такъв лекар и за това моето мнение е такова. Но докато самите лекари не си променят отношението към бременните ще има такива различия и коментари.

# 65
  • Мнения: 125
това е едната причина да не я направя Peaceи не смятам,че съм постъпила безотговорно към себе си и беба Wink

# 66
  • Варна
  • Мнения: 25 298
щом като не са  диагностицирали дали има малформации за мен не е било нужно да се гледам на ФМ, или да го видя цветно!
Точно там е работата, че на обикновен ехографски преглед НЕ МОГАТ да се диагностицират малформации. Нито някой ти мери НТ, нито гледат коремна стена, нито гръбнак, нито мозък - нищо! И точно си щракаш пръсти и се радваш, че детето расте и си отговаря на седмиците, да, ама това нищо не значи! За сърцето да не говорим - никой не го поглежда нито веднъж! А има сърдечни малформации примерно, които са съвместими с живота, но реакцията след раждането трябва да е мигновена! а ще е такава само ако израждащият екип е наясно с това! Само че ти като си спестиш ФМ никой няма да е наясно и тогава вече... не дай Боже нещата да завършат фатално, и това при положение, че си МОЖЕЛА да го предотвратиш! Тогава кой би бил виновен, гинето ли?

# 67
  • Мнения: 481
Месечинка виторога Има лекари, които гледат всеки преглед тези неща. Моят доктор го прави, на всеки преглед, веднъж месечно. Това беше и причината лично аз да си спестя БХС, най-вече стреса от него. Направих само втората ФМ пак при него, за да видим обстойно и сърцето, мозъка, кръвопотока ... Но съм съгласна, че обикновено АГ не ги гледа тези неща, даже много често не умеят да замерват НТ правилно. Аз все пак се следя при специалист по АРТ. 

# 68
  • Мнения: 125
и моята ги гледаше всеки път,добре де преди 20 30години сме се раждали здрави без проблеми,как са диагностицирали дали има малформации тогава?а сега по често има такива случай,не казвам че новите методи като 3д 4д БХС ФМ облъчват или са виновни,а питам как на времето са разбирали за аномалии на плода?все по често си мисля,че повечето лекари преглеждат машинално,или не са минали семинар или курс за допълнително преглеждане като ФМ примерно, и да приберат някой друг лев,много е объркана системата.......

# 69
  • Мнения: 481
Преди 20-30-40 години пак са се раждали деца с увреждания, само че масово практиката е била от родилния дом, отиват в дом директно забит в някоя гора далече от населено място, или просто тези деца са заключване между 4 стени в къщи, без образование, без да излизат и да имат някакъв социален и изобщо личен живот и в семействата им не се е говорило за тях, от срам, какво ще кажат хората. Или просто са заточвани в някое специализирано училище, прекарвайки там до 18 годишна възраст, далече от семействата си.
За това и е разпространено мнението, че деца с увреждания тогава не са се раждали. Защото просто не са излизали по улиците, криели са ги, срамували са се от тях и са ги заточвали някъде или направо са ги изоставяли още след раждането, когато стресираните родители са притиснати от лекарите и им е казвано, че ще си имат други деца, това не им трябва, само ще им съсипе живота и т.н.

# 70
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 030
Аз пък предлагам да не изменяте темата и да се придържате към заглавието...
И още нещо... Когато някой иска да бъде прочетено това, което пише, ползва препинателни знаци, а не едно изречение в 10 реда  Wink

# 71
  • Мнения: 254
Здравейте! Не съм влизала отдавна тук, чета ви сега и мога само да добавя, че аз съм потърпевша от неглижиране на проблема с изследване на плода. Слава богу, когато трябваше да родя дъщеря си, д-р Георгиев беше достатъчно отговорен, за да направя каквото трябва, за да имам здраво дете. Това до тук. Мога да говоря още по този въпрос, но ще се въздържа засега. Искам да попитам за лекар, който не е акушер-гинеколог, имам проблем, почти непрекъснато имам зацапвания от крав вече трети месец... Може би от годините, но пък преди половин година ми откриха нещо като липон, не точно мийома, което би трябвало да се оперира, а аз не предприех нищо...

# 72
  • Мнения: 2 604
Чапла, ако това образувание е в репродуктивните органи, точно АГ ще ти помогне. Чувала съм добри отзиви за гинекологичното отделение в ОБ, по-специално за д-р Нешев, те даже май са баща и син Нешеви. Поне за консулт може да ги потърсиш.
Интересна тема сте подхванали за ФМ, имаше мнения на последните 2 страници, които буквално ме смаяха в отрицателния смисъл на думата.
1. Думите " гинето", " педито" - обидно е, не може така да се наричат лекарите. Какво е това " гинето", обръщение към съседката Гина или нещо друго?
2. Да си мислиш, че жена под 30-35 години е " застрахована" срещу генетични заболявания и синдроми, за мен лично е връх в невежеството по тази тема. Скоро ми разказаха за 20-годишна жена, която е родила дете със синдрома на Даун. Това са генетични мутации, природа, грешки при възпроизвеждането на генетичната информация, дефекти в гените, както искате ги наречете. Вярно, че с напредване на възрастта се увеличава риска поради стареенето на клетките, промени в структурата, броя, подреждането на хромозомите и т.н. Но това може да се случи на всяка възраст.
3. Ако в България ФМ беше задължително изследване, което се покрива от ЗК, всички щяха да си го правят без да питат как, защо, ще се облъча ли излишно и т.н.
 И аз искам да разкажа за моят опит с ФМ. Не съм против, правих си първата ФМ в Темелков, лекарката беше много мила и обяснителна жена, всичко беше ОК докато не ми написа в листа, че НТ е между 3 и 4 мм, но не е измерена убедително. И ме изпрати още на следващият ден в Терапията за БХС. Аз съм под 30 години, първа бременност, нямам наследствени заболявания, алергии, вредни навици - това по анамнеза, каквото се е искало от мен и съпругът ми сме го направили за да износя и родя здраво дете. Заради това неубедително измерване рискът ми за Даун беше изчислен 1 : 75. В Терапията дадоха всичко от себе си за да ме убедят да направя амниоцентеза. След голямо мислене и няколко консултации, всички АГ бяха категорични, че рискът от спонтанен аборт или усложнения по време на бременността след тази манипулация е по-голям, отколкото рискът да родя дете с увреждане ( 2 от 100 амниоцентези приключват с аборт ). Отделно заради ФМ и БХС влязох в страшен конфликт с моята АГ от ЖК. Тя ми се развика, защото съм послушала друг специалист (образна диагностика). Думите й бяха, цитирам: " Не съм те пратила на ФМ, защото съм видяла всичко, което е важно и ме интересува и исках да ти спестя първия БХС. За мен вторият БХС е в пъти по-важен, аз ще ти направя ФМ и ще те пратя в друга лаборатория, да не си посмяла да стъпиш пак в Терапията". Един вид аз съм направила нещо през главата й и сама съм се филмирала, за което се оказа права. Рискът от втория БХС беше 1 : 552, амниоцентеза така и не направих. Друга ФМ не съм правила, а вече съм 31 г.с. Нямам нищо против ФМ, ако имам второ дете пак бих отишла, но просто стресът ми дойде в повече покрай първата и реших, че за тази бременност ще си остана само с тази ФМ.
Както каза и Кокошинка - има лекари АГ, които по време на ехографията гледат всичко и умеят да правят ФМ. Моята АГ е точно такава -всеки път гледа обиколката на главата, дължина на бедрото, коремна стена, гръбнак, череп, стомах, пикочен мехур, бъбреци, сърдечна дейност, крайници, кръвоснабдяване на плода и плацентата, количеството на водите, в началото мереше НТ и гледаше носни костици, ъгълът на долната челюст. Според мен е безупречна в ехографа, но аз имам други забележки към нея.

# 73
  • Мнения: 2 604
И за да не съм голословна, макар че никак не обичам да пиша лоши коментари, ще кажа, че на ЖК по ЗК ходя при д-р Симеонова в Олимед. Както казах - безупречна е в ехографията и ако има нещо, в което се съмнява или не е компетентна знам, че ще ме прати някъде за второ мнение. Внимателна, възпитана, горещо ми я препоръчаха, всеки на който я спомена като име, само хубави отзиви бях чула за нея и дотук с положителните неща. Не ми допада, че е намръщена и сякаш не си върши работата с голямо удоволствие или поне аз и съпругът ми останахме с такова впечатление. На първата консултация пуснахме всички изследвания, мери ми кръвно, килограми, измериха ми таза, правиха ми ехография. Вече съм в 8 месец и трябва да започна да я посещавам 2 пъти месечно, но като гледам ще се случи почти в деветия, продължава да ми дава часове 1 път месечно. Виждам, че други АГ след 7 месец си викат пациентките за доплер и ехограф, а на мен ми беше обяснено, че след 32 г.с. ще ме преглежда 2 пъти месечно. Е, видяхме се в 30, сега ще се видим в 35 г.с., защото нямало нужда. Досега кръвно ми е мерено 2  пъти в кабинета, не забелязах да ме оглежда за отоци по крайниците. Заради това, че забрави да ми каже как се приема желязо и магнезий ( после го отчете като своя грешка ) получих нисък хемоглобин, бях и на инжекции доскоро. Как да знае, след като имам една купчина рецепти за всяко оплакване, а никъде по амбулаторните ми листи не са писани лекарствата, които пия, нито резултати от изследвания. Смешното е, че дори Центрум матерна, които пише в шаблона им, вече не ги продават никъде. Сега искам да видя дали ще си спести втората МБ за края на бременността. Другото, което адски ме озадачава е, че на всеки лист ми пише, че е правена антропометрия, но досега никога не ми е измервана обиколката на корема, а тазомерът съм го виждала само на първата консултация. За мен лично тя подхожда малко или много небрежно, не знам дали има лично отношение към мен, дали така се процедира с бременните, които са на ЖК по ЗК..........

# 74
  • Мнения: 2 604
Преди 20-30-40 години пак са се раждали деца с увреждания, само че масово практиката е била от родилния дом, отиват в дом директно забит в някоя гора далече от населено място, или просто тези деца са заключване между 4 стени в къщи, без образование, без да излизат и да имат някакъв социален и изобщо личен живот и в семействата им не се е говорило за тях, от срам, какво ще кажат хората. Или просто са заточвани в някое специализирано училище, прекарвайки там до 18 годишна възраст, далече от семействата си.
За това и е разпространено мнението, че деца с увреждания тогава не са се раждали. Защото просто не са излизали по улиците, криели са ги, срамували са се от тях и са ги заточвали някъде или направо са ги изоставяли още след раждането, когато стресираните родители са притиснати от лекарите и им е казвано, че ще си имат други деца, това не им трябва, само ще им съсипе живота и т.н.
Много си права, просто тогава е имало пълно информационно затъмнение.

Общи условия

Активация на акаунт