Българските национални герои

  • 7 468
  • 121
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 14 478
То смисълът не е само посочването, добавянето, махането или разместването. Идеята е с малко повече агрументация да отговорим защо конкретна историческа личност смятаме за национален герой. Нещата не са самоговорещи и очевидни. В края на 20-те години например един автор, подписал се като Макдъф, пише книга, в която определя Ботев като "зловеща личност".
За някои е била зловеща... Laughing
Стамболов пък колко е зловещ...... ooooh!
А за Аспарух да не говорим.

Са-нали не става въпрос за майка Тереза все пак. Тук говорим за строители на държава. А да построиш държава без да счупиш хатъра на милиони не става...

Последна редакция: пт, 05 сеп 2014, 11:27 от Герри

# 76
  • Мнения: 576
Липсва Батенберг - Обединител и Сливнишки герой.

И аз за него щях да пиша, но после прочетох, че му липсват характеристиките на герой.

Нищо не разбирам от темата. Герои ли ви трябват? И после какво?

И Кирил и Методий май не видях, а има цял национален празник за тях. Сигурно защото не са българи  Grinning
А за после какво - нищо, да бъдат одумани подобаващо  Grinning
Аз съм малко алергична към патетиката на героичното и патриотичното, понеже от известно време са станали отличителни изяви на разни футболни безделници и пъпчиви офъкани кретенчета. Както и на разни хищни мошеници.
И повечето всепризнати герои от "топ класации" са клишета, за които всъщност знаем много малко в дълбочина, а има и такива, които са много спорни заради конюнктурите, които се сменят, но стоят централно в сърцето. При мен е така с Вапцаров. Обичам го този човек, чувствам го близък по светоусещане, и до днес стои "модерно", направо пънк с всеки един свой простичък, но кипящ от енергия ред.
Скрит текст:
Ето, Гери, и антикомунистите в БГ са менте, отвътре червено  Simple Smile

Между другото, покрай темата се загледах в списъка с национални герои на разните нации. Този на Великобритания дори не го знам. А на Швейцария националният герой е митологично същество като Крали Марко. Други нации пък съвсем нямат, но пребъдват.

# 77
  • Мнения: X
Е, адмирал Нелсън - как! Натрил носа на франсетата!
Списъкът е доста интересен, въпреки че ми се струва малко спорен.

# 78
  • София
  • Мнения: 12 374
Стига де, генерал Нелсън и Испанската Армада..? Странно, мислех, че е известно име и събитие.

Повечето ги знам, но някои не. Благодаря за списъка, беше интересно  Peace

# 79
  • София
  • Мнения: 12 374
Жаве, испанците, не франсетата  Simple Smile

# 80
  • Мнения: 576

Оуч, този ли бил. Ама че съм шматка. Знам го  Grinning

Понеже по-горе стана дума за "липсващите поети", от онези, със звезда на челото, преди малко ми пуснаха във фейса спомен от Димитър Воев. Подсети ме, че за мен той е един такъв, но името му потъва в подвижните пясъци на всеобщото поетично говорене. Онази неделя в нощното кабаре по Първа беше гост Недялко Йорданов. Та той каза, че имало бум на поетите. Само в един литературен форум се били регистрирали 14 хиляди... нещо такова.
Не съм почитател на поезията, но това на Воев е разтърсващо по темата:

"Плътно до своето рамо си ти,
златни нашивки и голи гърди.
С камшик дирижираш грозни деца,
със стиснати зъби те пеят сега:

Ние сме болен продукт
на своето време и вашия труд.
Градски устроени празни съдби,
със смъкнати гащи, навели глави.
От срам.

Човек със анцунг грухти през града,
с дебел пръст ме сочи на свойта свиня
и те любезно на смърт ме осъждат,
а своето семе в "Москвича"
развъждат.

Аз съм едно малко перде
и ти ако искаш, ела да сме две.
Така на прозореца ще стоим закачени,
за да закрием всички вътрешни
проблеми.

Левски и Ботев останаха само на камък,
славеят на Славейков паниран е по-сладък,
а ваш'то сърце се разтваря в чиния
за "сръбско", "хеви метал" и гроздова
ракия. "


# 81
  • Мнения: X
Жаве, испанците, не франсетата  Simple Smile
Туй с Непобедимата армада е два века по-рано.  Wink  Там се е вихрило едно друго англе - може би най-великият пират в историята Франсис Дрейк.

# 82
  • София
  • Мнения: 12 374
Боже, права си, сега проверих  ooooh!
Срам, добре, че тук не списва някоя от моите даскалки, че ще ми преразгледат дипломата.

Жаве,  Hug

# 83
  • Мнения: 1 749
Аз и кан Кубрат не виждам тука, но Тодор Живков не е пропуснат...

# 84
  • Мнения: X
Аз и кан Кубрат не виждам тука, но Тодор Живков не е пропуснат...
+ щерка си
Това е майтапче от авторката на темата.

Таис, нема страшно. Аз се чудих онзи ден близо 10 минути на каква тема ми беше дипломната работа.

# 85
  • Мнения: 14 478
Скрит текст:
Ето, Гери, и антикомунистите в БГ са менте, отвътре червено  Simple Smile

Нали? И аз отдавна го мисля това. Щото се погрижиха да избият и изгонят истинските. Методично, при това...

# 86
  • Мнения: 576
Скрит текст:
Ето, Гери, и антикомунистите в БГ са менте, отвътре червено  Simple Smile

Нали? И аз отдавна го мисля това. Щото се погрижиха да избият и изгонят истинските. Методично, при това...

Дори изгонените и истинските, поне някои от тях, и то най-ярките, се оказаха също по някакъв начин свързани с "тях"
Визирам на първо сещане Георги Марков, Симеон Втори.
Гери, ние сме кротък народ. Никога не сме били прекалено радикални в нищо. Което не го виждам непременно като порок.
Но може би затова дори нямаме истински голям дисидент.

# 87
  • София
  • Мнения: 12 374
Само аз ли казвам "Хан"  Thinking
В гимназията (90-те) учехме за ханове, сега гледам тук масово използвате ''Кан''.
Да няма някаква промяна, която съм проспала?

# 88
  • Мнения: 14 478
Скрит текст:
Ето, Гери, и антикомунистите в БГ са менте, отвътре червено  Simple Smile

Нали? И аз отдавна го мисля това. Щото се погрижиха да избият и изгонят истинските. Методично, при това...

Но може би затова дори нямаме истински голям дисидент.

Какво е това истински и голям? Нали трябва да има гръб, а ние винаги действаме самоинициативно. Не съм съгласна за Георги Марков с теб. Написал е достатъчно и премерено. Толково, че да си заслужи отровата. Друг такъв има ли? Има някои неща, по които не съм съгласна с него, но те не променят общата картинка, която е напълно правдива. Друг негов съвременник от подбраните писателчета членове на хранилката наречена съюз на писателите не посмя "Да се изприкаже". Или защото не искат или защото са късогледи или защото не са писатели , а лизачи...

А истински голям?
Според мен Стамболов е достатъчен и бас държа, че в такива условия никой не е работил, че и постигнал толкова...А да носи и под мишница освен три въстания, писане на песни и строене на държава плюс това да е и регент незнам друг бакалски син по света да е могъл...
А също не се и сещам овчар без особено образование, чиракувал при абаджии, да е успял в друга държава да напише освен основите на съвременната ни литература и публицистика, но и да се занимава с въстания, да лежи по затвори, да бъде председател на народното събрание, да съединява страната и да бъде и съдия.....като живота му да продължи 40 и кусур години.

Не сме крайни ли? А да поведеш чета от 130 души срещу империя ако не е крайност...
Крайни сме разбира се, но само когато се е налагало.
Излишни движения не правим.

Последна редакция: пт, 05 сеп 2014, 13:39 от Герри

# 89
  • Мнения: 4 199
Таис, лично при мен е професионално изкривяване Simple Smile Иначе титлата, получила гражданственост си е хан, да.

Общи условия

Активация на акаунт