Българските национални герои

  • 7 490
  • 121
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 2 843
Аз много се радвам, че и Вазов си намери защитници. Защото така го бяха отпочнали! Обаче и за отношението към него има обяснение: учи се един срок (цял един срок) в училище и още в този период се формират негативни представи за него. А няма как да се учи по-малко, защото е писал много. Дейността му наистина е културен подвиг - "нямахме нищо, потребно бе всичко" - така казва той; и започва да попълва празните културни полета.

П.П. Знаете, че в ранните 20-те години е ценен повече от всички български политици, спонтанно (а сетне и официално) е обявен за народен поет.

# 61
  • Мнения: X
След обявяването на Ньойския договор съм чела, че тълпа от покрусени софиянци спонтанно се струпват около къщата му, като уплашени деца търсещи ласката и думата на родителя.

# 62
  • Мнения: 2 843
Да, точно това имах предвид: почитта към него е напълно спонтанна; хората се обръщат към Поета, покрусени от държавата.

# 63
  • София
  • Мнения: 12 374
Щеше да е хубаво и сега да имахме някой Поет към когото да се обърнем  Tired

# 64
  • Мнения: 1 732
Освен всичко друго, Вазов е изявен, силен родолюбец.   Grinning
При все някои заблуждаващи за комунистите 'възторжености' по Русия, той ясно се е противопоставил на нейното 'поробване' . Само един велик творец е способен толкова мърдо да застане зад народа, зад България. Затова и соц-а така и не успя да го цензурира.

Добре би било да се посочат и имена като това на  св. Георги Софийски Нови, св. свещеномъченик Терапонт Сердикийски, св. преподобни Софроний Български, св. Георги Най-нови и св. Николай Нови Софийски,  мъченици за христовата вяра и за българския род. Имена на забравени герои.

Последна редакция: чт, 04 сеп 2014, 00:49 от take a smile

# 65
  • Мнения: 4 418
ханко брат е номер ино  yes

# 66
  • Мнения: 4 440
Щеше да е хубаво и сега да имахме някой Поет към когото да се обърнем  Tired

То донякъде в това е и драмата на времената, в които живеем - нямаме един стожер, на който да се опрем, дори и само духовно... Или може би най-вече духовно.

За мен Вазов винаги е бил най-вече безспорен патриот. И това ми е достатъчно, за да го причисля към моите български герои. От там насетне друго не ме интересува. В крайна сметка делата на хората остават след тях, а не това какви са били приживе.  Peace

# 67
  • Мнения: X
За мен Вазов винаги е бил най-вече безспорен патриот. И това ми е достатъчно, за да го причисля към моите български герои. От там насетне друго не ме интересува. В крайна сметка делата на хората остават след тях, а не това какви са били приживе.  Peace
Съгласна съм. Куркума каза нещо много важно: "Героическото митотворчество е инструмент на форсираното конструиране на нации и държавности." Дядо Вазов владее този инструмент до съвършенство. Неговото творчество възпитава и вдъхновява и спомага може би в най-голяма степен от другите творци за спойката между българите, за формиране на националното чувство след пет века бездържавност.
Това, че не е бил безумно смел боец или че не завършил мъченически живота си няма съществено значение.

# 68
  • София
  • Мнения: 12 374
@стераки, аз имам своите съмнения, че дори и да се появи такъв човек, такъв Поет, ние като народ бихме му повярвали и следвали. По-скоро ми се струва, че ще го осмеем.

Това е парадокс, защото българите от последните 20-тина години с лекота откриват своите Спасители във всякакви клоунски фигури. И продължават да го правят, всъщност.

Може би затова не можем да изгазим тинята, защото упорито търсим вдъхновение в Политиците, а не в Поетите.

# 69
  • Мнения: X

Липсва Батенберг - Обединител и Сливнишки герой.


И аз за него щях да пиша, но после прочетох, че му липсват характеристиките на герой.

Нищо не разбирам от темата. Герои ли ви трябват? И после какво?

# 70
  • Мнения: 2 843
Вчера, по предложение на някои от вас, бях на крачка да махна анкетата (и щях да го сторя, ако бях открила опция за това). Днес обаче, гледайки резултатите, се радвам, че не успях да го направя.

Прави впечатление, че Райна Княгиня е "надминала" Георги Раковски. Как си обяснявате това? По никакъв начин не подценявам подвига на Райна Попгеоргиева - малко са възрожденките с отчетливо публично присъствие. Освен това след Освобождението има нелека съдба - и тя, и потомците ѝ; синът ѝ Иван Дипчев е репресиран след 09.09. 1944.

И все пак да надмине Раковски? Тук женската солидарност (в женския форум) ли оказва влияние?

# 71
  • София
  • Мнения: 4 878
Прави впечатление, че Райна Княгиня е "надминала" Георги Раковски. Как си обяснявате това? По никакъв начин не подценявам подвига на Райна Попгеоргиева - малко са възрожденките с отчетливо публично присъствие. Освен това след Освобождението има нелека съдба - и тя, и потомците ѝ; синът ѝ Иван Дипчев е репресиран след 09.09. 1944.

И все пак да надмине Раковски? Тук женската солидарност (в женския форум) ли оказва влияние?

Абсолютно. Точно благодарение на публичното ѝ присъствие, Райна княгиня е била възприемана като публична и лека жена след Освобождението. Не се е задомила веднага, отишла е да учи в Русия и това още повече е допринесло за негативните настроения срещу нея.

# 72
  • Мнения: 14 478
Като сте си захортували за жени-баба Тонка Обретенова сте забравили.

# 73
  • Мнения: 9 991
Дайте повече опции в анкетата. Аспарух, Крум, Васил Левски или ботев да махна. Иначе и още щях да посоча.

# 74
  • Мнения: 2 843
То смисълът не е само посочването, добавянето, махането или разместването. Идеята е с малко повече агрументация да отговорим защо конкретна историческа личност смятаме за национален герой. Нещата не са самоговорещи и очевидни. В края на 20-те години например един автор, подписал се като Макдъф, пише книга, в която определя Ботев като "зловеща личност".

Общи условия

Активация на акаунт