Дислексията – какво знаем за нея? -Колко хора са запознати

  • 8 495
  • 127
  •   1
Отговори
# 60
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 353
Дислексията придружава някои заболявания. Това е и причината някои хора да не могат да си представят, че може да си дислектик и без да си с диагноза. Не се палИ, Татяна!

# 61
  • Мнения: 960
Дислексията придружава някои заболявания. Това е и причината някои хора да не могат да си представят, че може да си дислектик и без да си с диагноза. Не се палИ, Татяна!
Не се паля няма как да ми развалят настроението .Те първа разбрах най -хубавата новина за една жена.
само ме дразнят стериотипите в България

# 62
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 353
Те първа разбрах най -хубавата новина за една жена.
И тя е...?  Flutter

# 63
  • Мнения: 960
Те първа разбрах най -хубавата новина за една жена.
И тя е...?  Flutter
EFP

# 64
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
 tatqna89, ти различаваш ли буквите "и" и "й"?

...
Значи работят, но няма квоти за тях. Не е справедливо.
Защо не е справедливо? Имат възможност да си покажат знанията и заради дислексията им удължават времето.
Ако ги пуснат без изпит, тогава нямаше да е справедливо.

# 65
  • Мнения: 960
tatqna89, ти различаваш ли буквите "и" и "й"?
зависи принципно да  но ми се случва да ги обръкам и ?

# 66
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 353
Честито, Татяна bouquet

Удълженото време за работа обезсмисля квотите, а децата със СОП кандидатстват на общи основания. Разбрах.

# 67
  • Мнения: 960
Ами аз до сега само в нов български съм чула да се прави компромис

# 68
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
tatqna89, ти различаваш ли буквите "и" и "й"?
зависи принципно да  но ми се случва да ги обръкам и ?
Защото забелязвам, че ги бъркаш само там, където ги бъркат неграмотните. Останалите пъти поставяш "и" съвсем на място.
Затова бих ти препоръчала да не ползваш винаги дислексията като извинение.

# 69
  • Мнения: 960
tatqna89, ти различаваш ли буквите "и" и "й"?
зависи принципно да  но ми се случва да ги обръкам и ?
Защото забелязвам, че ги бъркаш само там, където ги бъркат неграмотните. Останалите пъти поставяш "и" съвсем на място.
Затова бих ти препоръчала да не ползваш винаги дислексията като извинение.
ами не я ползвам да се извиних  с нея до сега

# 70
  • Мнения: 641
Не мисля, че трябва да гледаме само от нашата си камбанария. Ние не знаем,какви усилия са необходими при хората с дислексия. Работила съм с такова дете и виждах страданието му, че не е като НАС.....
Лиляна,не бях съгласна с ресурсната учителка, тъй като в нейния час ученикът единствено правеше препис на текст. След като започнах да се интересувам от работата й си промени методиката ( доскоро ми беше сърдита), то и тя нямаше опит и май взаимно се учехме.

Последна редакция: нд, 07 сеп 2014, 18:49 от cream_

# 71
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
....
ами не я ползвам да се извиних  с нея до сега
Ами каза, че не си успяла да кандидатстваш в езикова гимназия.
Каза за някакво писмо.
Темата, заради която пусна тази, също беше със забележки за грамотност и ти каза, че някои хора имали дислексия.

# 72
  • Мнения: 1 463
Е, ама много я нападате! Личи си, че има проблем, че е фрустирана. Защо трябва да се напада такъв човек, а още повече - да се обвинява, че нарочно кръшка, не иска да учи и че е неграмотен!!!
Тази пролет ходих в един център за подпомагане на дислектици (нали имам син, който е дислектик, нищо, че завърши средното си образование и започна да учи висшеV и оттам ми казаха, че дислексията не може да се оправи, а само да се научи човек да живее с нея.
Да се приспособи! Това го твърдяха пред мене специалисти!
Учителите в училище посещават курсове за СОП, където се дават общи сведения за различните отклонения. Но знаем, че системата у нас е тромава и не работи. Няма ресурсни учители.
Няма връзка между ресурсния учител и преподавателя.
Например, обучавах ученичка със СОП. Никой не се яви през цялата година, за да ми обясни какво точно е заболяването и как да пиша оценикте. Аз се съветвах с майката на момичето. Но не може да се счита, че това беше компетентно и обосновано. Т.е.- сспециалистите ги няма никакви!  Децата със СОП са оставени на самотек. Малките, може би, не, но голеиите - определено ДА!
Казвам го от позициите и на майка, и на действаща учителка.

# 73
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Аз съм учител (начален курс) и...
А аз съм гимназиален учител. При нас децата влизат с изпити. И ако са преминали успешно изпита, значи няма да е проблем да се справят с останалото. Нямаме деца със СОП.

Това не е вярно във всеки един случай. Децата с дислексия понякога се справят чудесно на изпитите - във форума имаше поне няколко деца с дислексия с добри резултати, когато синът ми кандидатстваше, а и отделно съм работила с едно момиченце с дислексия, което впоследствие успя да влезе в 91 НЕГ. И предвид че дислексията не се израства, проблемите им си продължават - въпросното момиче определено имаше сериозни проблеми с правописа, които си персистират и на бг, и на останалите езици, които учеше. Факт е, че с порастването се научи да редактира - но е факт и че се изискваха много усилия и време за това. Така че е важно учителите и в горен курс да са наясно с тези неща и поне да им дават повече време за коригиране и редактиране, ако се види, че имат нужда от това.

# 74
  • Мнения: 960
не кандидаствах заради изпита по БГ

Общи условия

Активация на акаунт