Безплатните закуски...

  • 11 691
  • 76
  •   1
Отговори
# 60
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Мен не ме изумява изобщо. Лафката е търговски обект, отделен от училището и човекът, който го работи го прави, за да печели. След като се търсят боклуци ще продава боклуци. Щом плодовете му остават и се развалят няма да ги продава. И като няма конкуренция ще вдига цените. Тъжното е, че ние (имам предвид общо родители, телевизия, реклами, обществото като цяло) сме ги научили да ядат боклуци. И като не сме ги мотивирали достатъчно да предпочетат плод пред вафла, така ще е. Единственото спасение, което виждам аз е много по-строга наредба (но и да се следи спазването й) или най-добре направо да се затворят лафките по училищата. Не смятам, че са необходими. Малките и без това по-добре да си носят, а големите спокойно издържат от закуска (в къщи) до обяд (пак в къщи или в стола) без храна. Или който толкова не издържа пак може да си носи закуска. Но тогава вече майка му има наблюдение и съответно си носи цялата отговорнст за това какво яде детето й.

# 61
  • Мнения: 365
Разгледах блога с красивите снимчици - еми да - и аз така смятам че е правилно да се храни детето - при това е нужно само да е здравословно, не е необходимо всяка майка да е кулинарен творец- естет... В много страни по света в ДГ е разрешено и в някой дори наложително, децата да си носят храна от вкъщи. В българските държавни ДГ е забранено да се внася храна от вън, а и дори в някои български училища е забранено да се яде донесена от вкъщи храна в столовата на училището (а както знаем друго място за хранене не е пригодено в нито едно държавно училище. Не го разбирам аз това - в общи линии схващам аргумента, че има бедни деца, на които може да им се дояде от чуждото, че има също ненадеждни готварски практики, по които приготвени гозби, споделени с другарчетата по време на обяд, може да доведат до салмонелени и други такива неприятности и бих го приела този аргумент даже, защото така си е - не може да се контролира кой какво ще сподели(или ще откаже да сподели) и т.н., но смятам, че при това положение, държавата е длъжна да предлага като алтернатива на забраната си- богато, здравословно и разнообразно меню на всички деца в столовете, не само по обяд. И никакви такива "телешки" салами - телешко невидели и др. "ниезнаемкак" Е+модифицирано нишесте продукции. Хранителните навици са най-важното нещо, което се възпитава до 7 годишна възраст. Правилното хранене е най-добрата превенция на всички болести - човек е направен от това, което поглъща - буквално! И това, че някои родители са достатъчно неуки, нехайни и безхаберни да не настояват децата им да се хранят правилно, то това пак не е оправдание за държавата, тъй като това са нейните деца - на държавата! Тя трябва да прави най-доброто за тях, а всъщност само се чуди как да мине метър...

# 62
  • София
  • Мнения: 5 217
Подавайте сигналите си в БАБХ, длъжни са да ви отговорят в писмен вид за резултатите от проверката.
http://www.babh.government.bg/bg/signal.html
Ако ние, заинтересованите, подаваме достатъчно сигнали, наредбите ще се спазват.
Част от моите приятели нямат време 5 минути за един сигнал!
А са стигали до лекар и лекарства от артикули на лавката.


Относно сигналите - по закон информацията не трябва да изтича - кой е подал сигнала или пък че ще има порверка.
Бройте го обратното- знае се кой е подал сигнала и се предупреждава  съответната фирма за порверката, скриват аспартамите, маргарините и старите месища, изчистват, слагат камуфлажа (ръкавици, пълнозърнест хляб, плодове и зеленчуци...)  и резултатите са блестящи.

# 63
  • Мнения: 24 467
Мен не ме изумява изобщо. Лафката е търговски обект, отделен от училището и човекът, който го работи го прави, за да печели. След като се търсят боклуци ще продава боклуци.

А точно това ние, като родители, не бива да го приемаме. Има контролни органи, които трябва да следят за изпълнението на разпоредбите. Лично аз до сега съм сигнализирала писмено два пъти, за две различни училища и се наложи да махнат вафлите и енергийните напитки /и такова нещо се продаваше в едното/.
Точно при столовото и ученическото хранене не важи принципът на свободната търговия, той е ограничен не случайно с нормативни правила и не търсенето следва да определя предлагането.
И не винаги "ние сме ги научили да ядат боклуци". При децата влиянието от външната среда е доста силно и отчитайки точно този фактор законодателят е приел редица нормативни правила.Жива митологема е тази, че хранителни навици се възпитават но 7 годишна възраст. Навиците се променят реално, в зависимост от средата. Аз промених моите кардинално на 20 години, например. Моите деца по един начин са се хранили у нас, по друг ядат в училище.
Запознатите с проблема специалисти отдавна са го отчели, като са въвели и съответните забрани и задължения, а в редица държави по училищата изобщо няма такова нещо, като нашите лавки. Не защото са тъпи и неуки, а защото са наясно, че детето няма волеви граници, достатъчни да го възпрат от изкушенията. То възрастните нямат чак толкова стабилни /пушачите са милиони, почти всички знаят, че навиците им са вредни и повечето далеч не са научени да пафкат по къщите си от деца/, пък да се очаква от деца такова нещо си е жива наивност.

# 64
  • у нас
  • Мнения: 5 742
[

Относно сигналите - по закон информацията не трябва да изтича - кой е подал сигнала или пък че ще има порверка.
Бройте го обратното- знае се кой е подал сигнала и се предупреждава  съответната фирма за порверката, скриват аспартамите, маргарините и старите месища, изчистват, слагат камуфлажа (ръкавици, пълнозърнест хляб, плодове и зеленчуци...)  и резултатите са блестящи.


Точно, заради тази безобразна практика никой не иска да подава сигнали.

# 65
  • София
  • Мнения: 5 217
[

Относно сигналите - по закон информацията не трябва да изтича - кой е подал сигнала или пък че ще има порверка.
Бройте го обратното- знае се кой е подал сигнала и се предупреждава  съответната фирма за порверката, скриват аспартамите, маргарините и старите месища, изчистват, слагат камуфлажа (ръкавици, пълнозърнест хляб, плодове и зеленчуци...)  и резултатите са блестящи.


Точно, заради тази безобразна практика никой не иска да подава сигнали.


Синара, ако имаш предвид първата част от безобразието -  въобще не е заради това! Заради друго е - искат друг да носи отговорността и така си умиват ръцете - училището Х е виновно, системата е виновна, БАБХ са виновни, наредбите са лоши (а не са ги чели!). Само ние, родителите сме невинни, защото ние нищо, нищичко не можам да направим!

И като им кажа - не е вярно, ние, родителите направихме, ние в бгамама направихме наредбите, само се опулват и започват в нова тоналност гореизброеното.

Практически подаването на сигнала трябва да е от реален човек, може да не съм аз, която се познавам лично с класната, а мъжът ми, може брат ми, майка ми, леля ми, може някой по-ангажиран професионално с храненето или училищните дела...
Аз съм подавала няколко сигнала за "чужди" училища, освен за "моите".

Скоро обаче нямам информация какъв е редът да ти отговорят, преди години ми се обаждаха по телефона, после ми отговаряха на мейла.

Внимание! Искат стриктно изброяване на артикулите, които визирате
- забранени и липсващи задължителни. Ако не кажете: Брускети Амарети, съдържат мононатриев глутамат и изкуствен аромат на шунка и масло, не очаквайте проверката да се фокусира върху брускетите!

Относно втората част от безобразието - правим загрявка с проверки от училищното настоятелство + училищното ръководство (обикновено е мидицинската сестра, вярно, тя мига на парцали Sad ) + лавкаджията. Леко се стараят , под напрежение, че пак ще пишем констативни протоколи, после се отпускат, варианти има много...


Джуди, много ми хареса поста ти!

# 66
  • Мнения: 2 122
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=797030157021223&set= … ype=1&theater


от какво по-голямо доказателство имат нужда?!?!?!
би трябвало при вида на тази снимка да се самосезират

# 67
  • София
  • Мнения: 5 217
Филията е намазана с маргарин, хлябът също не е по БДС.  Предполагам, че и това отгоре е деликатесен продукт, а не млечен.
Количеството... не мога да повярвам, иска ми се детето да е изпуснало плънката по пътя...

# 68
  • София
  • Мнения: 3 540
Мен не ме изумява изобщо. Лафката е търговски обект, отделен от училището и човекът, който го работи го прави, за да печели. След като се търсят боклуци ще продава боклуци. Щом плодовете му остават и се развалят няма да ги продава. И като няма конкуренция ще вдига цените. Тъжното е, че ние (имам предвид общо родители, телевизия, реклами, обществото като цяло) сме ги научили да ядат боклуци. И като не сме ги мотивирали достатъчно да предпочетат плод пред вафла, така ще е. Единственото спасение, което виждам аз е много по-строга наредба (но и да се следи спазването й) или най-добре направо да се затворят лафките по училищата. Не смятам, че са необходими. Малките и без това по-добре да си носят, а големите спокойно издържат от закуска (в къщи) до обяд (пак в къщи или в стола) без храна. Или който толкова не издържа пак може да си носи закуска. Но тогава вече майка му има наблюдение и съответно си носи цялата отговорнст за това какво яде детето й.

Не съм съгласна и с половин дума от този пост.
Децата ще предпочитат боклуците от шумкащите опаковки независимо как се опитваш да ги възпитаваш. Лафката е търговски обект, но нарочно е лишена от конкуренцията. Едно е да продаваш боклуци на улицата, където, ако нямаш съответния боклук, детето ще го купи от друаде, а другое е тук където ако нямаш боклуци детето ще купи плод или сандвич със сирене.
И накрая учила съм в училище без лафка и повярвай ужасно е. Не може дете да издържи от закуска до обяд. Излизахме и си губехме междучасията да ходим до магазините и да купуваме храна. Ако детето си носи от вкъщи ОК, но ако не? Пресичат се едни улици, ходи се до едни кафета с цигари и всякакви други красоти. А тези кафета не подлежат на контрол. Тогава детето и да иска не може да си купи нещо полезно.

# 69
  • Мнения: 18 060
Съгласна съм с Валя  Peace

Ужасно е да няма от къде да си вземеш една вода, едни солети, да не изпадаме в крайности  Peace

Последна редакция: вт, 18 ное 2014, 13:08 от raja_nikol

# 70
  • Мнения: 15 379
Ужасно е да няма от къде да си вземеш една вода, едно солети, да не изпадаме в крайности  Peace

Съгласна съм, напълно. Случвало се е да съм забравила да му пъхна плод в чантата или бутилка с вода, лавката е мястото, което в бързината сутрин ме е спасявало. Редно е да има място на територията на училището, от което да може да се купи вода, закуска, шоколад.
Всяка крайност е нелепа, по отношение на храненето пък ептен. Казвам го като бивша орторексичка Mr. Green.

# 71
  • Мнения: 19 385
Моето дете учи в училище без лавка. Ако е забравила водата от вкъщи, винаги може да пие от чешмата или чай в стола. При нас не се позволява да се вкарва храна отвън, нито да се напуска сградата на училището. Така че няма откъде да ходят и да купуват.

А това виждали ли сте го: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10153383417852662&se … 082661&type=1  ooooh!

ВИдях блога с храната. Страхотен е! Не е казано, че всички трябва да ядат това или да е така аранжирано. И пакетче стафиди става, банан, филии читав хляб с масло и читаво сирене/кашкавал, чушка със сирене и т.н. Все неща, които отнемат десетина минути подготовка. Въпросът е училищата да съдействат родителите да пращат храна, а не да ги спъват. Ако на някой му харесват кренвиршките или филиите с маргарин от закуските, нека ги яде, но да има избор за останалите, които ги отказват.
Наскоро някой беше споделил в друга тема, че учителката забранявала да се яде в стаята, а от стола забранявали да се внася храна. Така децата с кутии от вкъщи нямали къде да ядат. Това не е нормална работа.

Последна редакция: ср, 19 ное 2014, 09:19 от Пролетен дъждец

# 72
  • Мнения: 365
Мен не ме изумява изобщо. Лафката е търговски обект, отделен от училището и човекът, който го работи го прави, за да печели. След като се търсят боклуци ще продава боклуци. Щом плодовете му остават и се развалят няма да ги продава. И като няма конкуренция ще вдига цените. Тъжното е, че ние (имам предвид общо родители, телевизия, реклами, обществото като цяло) сме ги научили да ядат боклуци. И като не сме ги мотивирали достатъчно да предпочетат плод пред вафла, така ще е. Единственото спасение, което виждам аз е много по-строга наредба (но и да се следи спазването й) или най-добре направо да се затворят лафките по училищата. Не смятам, че са необходими. Малките и без това по-добре да си носят, а големите спокойно издържат от закуска (в къщи) до обяд (пак в къщи или в стола) без храна. Или който толкова не издържа пак може да си носи закуска. Но тогава вече майка му има наблюдение и съответно си носи цялата отговорнст за това какво яде детето й.
Е де - пазарна икономика по българскому - забраняваме баничарниците в периметъра на училището със закон и после правим програма за "безплатни" закуски от същия тип и ги поръчваме на "наще" хора...тука е така - важното е "едни наши хора" да вземат едни сигурни пари. Ние родителите  сме блейки..пък и да не сме-нищо няма да се промени, защото едни други родители намират мотивация за посещение в безплатната храна(която си е платена от нашия джоб)...на нас ни остава само да се чудим как да избегнем шита...

# 73
  • Мнения: 18 060
Права си, машина, така се получи и при нас. В началото на годината много вкусни закуски, всеки ден различни, бре викам си, прояде моето  Laughing Тестени бяха, признавам, но вкусни- баничка, геврек, кекс, козунак, сиренка и т.н.

Е да, ама тази седмица се оплака, че трети ден банички яли, да видим днес, четвъртия какво ще е.
Ами много устискаха, цели два месеца  #2gunfire

# 74
  • София
  • Мнения: 5 217

Е де - пазарна икономика по българскому - забраняваме баничарниците в периметъра на училището със закон ...

няма такова нещо Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт